Почетна » Хонг Конг » Работи што треба да се прават во Хонг Конг

Работи што треба да се прават во Хонг Конг

4.9
(192)

Хонг Конг е еден од најимпресивните градови на глобално ниво, и без разлика дали сте на одмор со семејството или со партнерот, има по нешто за секого.

Како посебен административен регион на Кина, Хонг Конг убаво ги балансира влијанијата на древната кинеска култура и нејзината историја и карактеристики, независно од копното на Кина.

И покрај тоа што Хонг Конг Дизниленд е популарна дестинација, овој град-држава преполн со култура и историја не е само туристички атракции создадени од човекот.

Исто така, има спокојни и живописни планини покриени со шума, пешачки патеки, острови, традиционални рибарски села, прекрасни плажи итн.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој блескав град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Хонг Конг.

Туристички атракции во Хонгконг

Нгонг Пинг 360

Нгонг Пинг 360
Cougarsan / Getty Images

Нгонг Пинг 360 е фантастично искуство со жичарница и еден од најдобрите начини за истражување на Лантау, најголемиот од островите во Хонг Конг.

Лифтот со гондола ги поврзува Тунг Чунг, на северниот брег на островот Лантау и Нгонг Пинг. 

Затоа често посетителите ја нарекуваат жичарница Тунг Чунг.

Нгонг Пинг е дом на туристички атракции како што се селото Нгонг Пинг, манастирот По Лин, Тиан Тан Буда итн. Другата блиска атракција е рибарското село Таи О.

Врв Викторија

Врвот Викторија, Хонг Конг
TakeEnd / Getty Images

Врв Викторија е една од најпопуларните туристички дестинации во Хонг Конг, привлекувајќи 7 милиони посетители годишно.

Тоа е највисоката точка на островот Хонг Конг, поради што локалното население го нарекува Врв.

Покрај одличните погледи на хоризонтот на Хонг Конг, The Peak нуди и разновидни опции за забава како што се Мадам Тисо Хонг Конг, Sky Terrace 428, Madness 3D Adventure, пешачки патеки итн.

Самиот трамвај до Викторија Пик е многу забавен.

Врв трамвај

Врв трамвај
DoctorEgg / Getty Images

Врв трамвај е една од најстарите и најпознатите жичници во светот и се користи за одење на врвот Викторија.

Покрај прошетките во природа, Викторија Пик во Хонг Конг има и бројни други атракции како Мадам Тисо Хонг Конг, Скај Тераса 428, Лудило 3Д Авантура, Кула Врв итн.

Патувањето со врвен трамвај кое ве носи на 396 метри (околу 1,300 стапки) надморска височина е само по себе атракција.

Не е ни чудо што околу 4 милиони луѓе го возат Peak Tram годишно.

Скај100

Погледнете го Хонг Конг од Sky100
Слика: Sky100.com.hk

Sky100 Хонг Конг е највисоката палуба за набљудување во градот.

Се наоѓа на 393 метри (1290 стапки) високо на 100-тиот кат на Меѓународниот трговски центар, највисоката зграда во Хонг Конг.

Опсерваторијата Sky100 нуди поглед од 360 степени на хоризонтот на Хонг Конг и неговото познато пристаниште Викторија.

Хонг Конг тркало

Набљудувачко тркало во Хонг Конг
HoLam Cheung / Getty Images

на Набљудувачко тркало во Хонг Конг е панорамско тркало високо 60 метри (197 стапки) во Хонг Конг. 

Тој е доста популарен и кај локалното население и кај туристите во посета, особено кај оние со деца. 

Мадам Тисо

Iron Man во Мадам Тисо Хонг Конг
Слика: Madametussauds.com

Мадам Тисо е задолжителна посета за сите туристи кои планираат одмор во Хонг Конг.

Во Музејот на восок во Хонг Конг, гледате вековни техники на восочни изработки и тријте раменици со светски лидери, кралски семејства, политичари, филмски ѕвезди, спортисти итн. 

Тоа е фантастична можност да направите многу селфи со познати фаци од целиот свет. 

Покрај возрасните, дури и тинејџерите и децата сакаат да прават селфи со ѕвезди.

Мадам Тисо во Хонг Конг не е само музеј, туку и место за претворање на вашите соништа за средба со вашите идоли во реалност.

Леголанд центар за откривање

Центар за откривање LEGOLAND во Хонг Конг
Слика: Legolanddiscoverycenter.com

Центар за откривање на Леголанд во Хонг Конг е ултимативното Лего игралиште за деца и возрасни. 

Семејната атракција има многу станици и простори за игра каде децата можат да се восхитуваат, да учествуваат и да се обидуваат.

Атракцијата е наменета за деца на возраст од три до 10 години, а возрасните мора да донесат дете за да добијат влез.

Работи што треба да се прават во други градови

Атланта Амстердам Барселона
Берлин Бостон Будимпешта
CHARLESTON Чикаго Дубаи
Даблин Единбург Гренада
Хамбург Хаваи Хонг Конг
Хјустон Лас Вегас Лисабон
Лондон Лос Анџелес Мадрид
Мелбурн Мајами Милан
Минхен Нешвил Њујорк
Орландо Париз Феникс
Прага Рим Сан Диего
Сан Франциско Сингапур Софија
Сиднеј Тампа Виена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар