Почетна » Хонг Конг » Билети за тркала за набљудување во Хонг Конг

Набљудувачко тркало во Хонг Конг – билети, цени, часови, како да стигнете

4.9
(183)

Набљудувачкото тркало во Хонг Конг е панорамско тркало високо 60 метри (197 стапки) во Хонг Конг. 

Тој е доста популарен и кај локалното население и кај туристите во посета, особено кај оние со деца. 

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за тркалото во Хонг Конг.

Што да очекувате

Ова величествено панорамско тркало е одговорот на Хонг Конг на Лондонското око на британската престолнина.  

Ова тркало ве носи високо од каде што можете да го видите зафатениот, но маѓепсувачки град Хонг Конг. 

На оваа висина, можете да уживате во погледот на пристаништето Викторија, островот Хонг Конг и врвот на Цим Ша Цуи. 

HK Wheel нуди неверојатен поглед и во текот на денот и во текот на ноќта. 

Централното панорамско тркало има 48 гондоли и една единствена ВИП гондола, која може удобно да прими осум патници. 

За време на возењето, мора да ја споделите гондолата со други посетители. 

За околу 20 минути, HK Wheel се врти три пати, а за време на возењето мора да останете седнати. 


Вратете се на почетокот


Каде да купите билети за тркала за набљудување во Хонг Конг

на Билети за тркала за набљудување во Хонг Конг се достапни на атракција и онлајн.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Оди на Страница за резервација на тркала за набљудување во Хонг Конг, изберете го претпочитаниот датум и бројот на билети и веднаш купете ги билетите.

Откако ќе купите билети за набљудување тркало во Хонг Конг, тие ќе бидат доставени на вашата адреса за е-пошта. 

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот. 

Можете да го покажете е-билетот на вашиот паметен телефон кога ќе ја посетите атракцијата.

Не заборавајте да ги понесете вашите службени лични карти.

Цени на билетите на тркалото за набљудување на HK

Билетите за HK Wheel чинат 22 HK$ за возрасни на возраст меѓу 12 и 64 години. 

За деца меѓу три и 11 години и постари лица над 65 години, билетите со попуст се достапни по 11 HK$.

Билетот за посетителите со посебни потреби е исто така по цена од 11 HK$.


Вратете се на почетокот


Билети со тркала за набљудување во HK

Возете се на тркалото за набљудување во Хонг Конг кое ве носи високо на небото. 

Од врвот, забележите го пристаништето Викторија, островот Хонг Конг и Цим Ша Цуи.

Цената на билетот

Билет за возрасни (од 12 до 64 години): HK $ 22
Детски билет (од 3 до 11 години): HK $ 11
Билет за постари лица (65+ години): HK $ 11
Билет за оневозможен посетител: HK $ 11 


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до тркалото за набљудување HK

Окото на Хонг Конг се наоѓа во познатото Централно пристаниште и е лесно достапно од сите краеви на Хонг Конг. 

Мапа на тркала за набљудување на Хонг Конг

Хонгконгското тркало се наоѓа во паркот за виталност на АИА. Слика: Hkow.hk

Адреса: 33 Man Kwong St, Central, Хонг Конг. Најдете насоки

Системот на јавен транспорт на Хонг Конг е најдобриот начин да се стигне до тркалото за набљудување HK.

Од страна на МТР

Ако се наоѓате во урбанизирани области на островот Хонг Конг, Коулун и Новите територии, еден од најдобрите начини да стигнете до тркалото HK е железницата за масовен транзит (MTR). 

Ако доаѓате по црвената (Тсуен Ван линија) или сината линија (Островската линија), мора да се симнете на Централната станица и да излезете на излезот А. 

Тркалото во Хонг Конг е 800 метри (половина милја) пешачење од излезот А и потребни се приближно 10 минути. Најдете насоки

Ако доаѓате по портокаловата линија (линија Тунг Чунг) или зелената линија (Аеродром експрес), мора да се симнете на станицата Хонг Конг и да излезете на излезот А2. 

Тркалото во Хонг Конг е 550 метри (3 милји) пешачење од излезот А2 на станицата во Хонг Конг и потребни се приближно 7 минути. Најдете насоки

Карта на метро во Хонг Конг за да стигнете до тркалото HK
За да стигнете до тркалото за набљудување во Хонг Конг, можете да се симнете на една од двете метро станици означени со жолти и црвени стрелки. Преземете ја печатената верзија / Учтивост на картата: Mtr.com.hk

Со автобус

За да го возите автобусот до тркалото во Хонг Конг, влезете во кој било автобус што се движи кон плоштадот за размена на централниот автобуски терминал. 

Откако ќе се симнете на автобускиот терминал, брзо 7 минути пешачење може да ве однесе до тркалото HK. Најдете насоки

Со такси

За турист, најлесниот начин да стигнете од вашиот хотел до тркалото во Хонг Конг е преку такси. 

Таксистите обично знаат каде е тркалото во Хонг Конг, но во случај да не можат да ве разберат, покажете им го овој кинески текст: 

中環海濱摩天輪

Тоа значи: Централно панорамско тркало на брегот.

Со автомобил

Ако патувате со автомобил, вклучете Гугл мапи за да започнете.

Ако сами возите до панорамското тркало во Хонг Конг, паркирајте го автомобилот во трговскиот центар IFC, Градското собрание.


Вратете се на почетокот


Работно време на Хонг Конг тркала

Од понеделник до четврток, тркалото за набљудување HK работи од 12 до 10 часот, а последното возење тргнува во 9.30 часот. 

Од петок до недела, HK Wheel нуди возења од 12 до 11 часот, а последното возење е достапно во 10.30 часот.


Вратете се на почетокот


Колку долго трае Хонг Конг Тркало

Секое возење со тркала вклучува две до три ротации и трае 15 до 20 минути.

Билетот HK Wheel вклучува само едно возење.

Најдобро време за посета на тркалото во Хонг Конг

Најдоброто време за посета на панорамското тркало во Хонг Конг зависи од тоа што сакате од вашата посета.

Ако сакате да ја избегнете гужвата, мора да резервирате билет пред 4 часот. 

Зајдисонце е одлично време да се биде во гондолата на HK Wheel's, и затоа е најпопуларното време за шетање на туристите. 

Туристите кои сакаат да ги видат погледите на зајдисонцето во Хонг Конг мора да го темпираат своето патување со заоѓање на сонцето. Време на зајдисонце во Хонг Конг

Ако сакате да го фатите Symphony of Lights, познатото ласерско шоу, преку пристаништето, мора да бидете на тркалото во Хонг Конг до 8 часот. 

Претставата започнува во осум остри и трае 10 минути.

Совет: Другите две гледни точки за гледање на Симфонијата на светлината се Шеталиштето Цим Ша Цуи пред културниот центар во Хонг Конг и плоштадот Златен Баухинија. 


Вратете се на почетокот


Атракции во близина на панорамското тркало во Хонг Конг

Во близина на тркалото HK може да најдете нешто за секого. 

Во близина на Централното тркало има неколку атракции соодветни за секоја возрасна група. 

Рингишпил во HKOW
Слика: Hkow.hk

Тоа е едно од новите додатоци на опциите за забава околу панорамското тркало. 

На рингишпилот, можете да скокнете на нежно рачно насликани коњи и да се вртите. 

Можете да купите билети од билетарата на лице место, а едно возење чини 30 HK$. 

Парк на виталност на АИА

Набљудувачкото тркало во Хонг Конг е во AIA Vitality Park, а во паркот се случуваат различни возбудливи настани во текот на целата година. 

Може да ги искористите бројните „бесплатни“ велнес активности како јога, кикбокс, танцување итн., кои се случуваат наоколу.

Додека се препуштате на активностите, можете да уживате и во прекрасните погледи на пристаништето Викторија.

Освен здравствени и фитнес сесии, паркот исто така е домаќин на неколку активности за уметност, забава и заедница.

Среќна крава

Среќна крава на тркалото во Хонг Конг
Слика: Hkow.hk

Пред или откако ќе се качите на тркалото за набљудување, можете да земете вкусни замрзнати десерти во Happy Cow™. 

Овие десерти се направени во Хонг Конг и се без млечни производи, без соја, без јајца и без глутен. 

Боја Чача

Шача во боја на тркалото во Хонг Конг
Слика: Hkow.hk

Можете да уживате во многу локални задоволства во Хонг Конг во ColorChacha. 

Може да земете фотогеничен сок од гуава и неколку други задоволства како рибини топчиња и Сиу Маи. 


Вратете се на почетокот


Ограничувања на панорамското тркало во Хонг Конг

1. Не ви е дозволено да носите храна и пијалоци на пансионот на Wheel и на самиот Тркало. 

2. Не е дозволено пушење цигари, пури, лулиња, електронски цигари, итн., на тркалото HK и неговите простории.

3. Не можете да носите миленичиња или животни на тркалото. Дозволени се само кучиња водичи и други видови службени животни (со валидна идентификација).

4. Не смеете да носите голем багаж, детски колички или други гломазни предмети на тркалото за набљудување HK. Можете да ги чувате во просторот за складирање на багаж/количка за бебиња. 

5. Не е дозволено комерцијално снимање без дозвола од менаџментот на HKOW. 

6. Строго е забрането летање дронови во просториите без дозвола од раководството на HKOW.

7. Властите го задржуваат правото да му одбијат влез на секој што се смета за несоодветно облечен. Кодексот на облекување на панорамското тркало во Хонг Конг е лежерен. 

Извори

# Hkow.hk
# Wikipedia.org
# In.hotels.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

# Врв Викторија
# Врв трамвај
# Нгонг Пинг 360
# Скај100

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Хонг Конг

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар