Почетна » Хонг Конг » Врвни билети за трамвај

Peak Tram – билети, цени, часови, станици, Sky Pass

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(146)

Peak Tram е една од најстарите и најпознатите жичници во светот и се користи за одење на врвот Викторија.

Покрај прошетките во природа, Викторија Пик во Хонг Конг има и бројни други атракции како Мадам Тисо Хонг Конг, Скај Тераса 428, Лудило 3Д Авантура, Кула Врв итн.

Патувањето со врвен трамвај кое ве носи на 396 метри (околу 1,300 стапки) надморска височина е само по себе атракција.

Не е ни чудо што околу 4 милиони луѓе го возат Peak Tram годишно.

Во оваа статија, објаснуваме сè што треба да знаете за Peak Tram во Хонг Конг.

Врв трамвај

Врвот на трамвајот во Хонг Конг

Трамвајот Викторија Пик започнува со работа во 7 часот наутро, а последниот Трамвај навива до запре на полноќ.

Peak Tram Hong Kong е отворен секој ден во годината. Дури и на државни празници.

Ако се заглавите на Викторија Пик надвор од часовите на трамвај, единствената опција е да најдете такси.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Peak Tram

За да го користите Peak Tram за да одите до Викторија Пик, прво мора да стигнете до Долниот терминал на Peak Tram.

За да стигнете до Долниот терминал, можете да користите јавен или приватен превоз. Или уште подобро одиме.

Со автобус

Можете да се качите на автобусот бр. 15C на Централна ѕвезда Фери Пјер 8 и стигнете до Peak Tram Lower Terminus на Garden Road.

Овој автобуски превоз започнува во 10 часот и трае до 11.40 часот.

Фреквенцијата на автобуси е на секои 15 до 20 минути.

Цената во еден правец е 4.4 HK$, а за 15 минути можете да стигнете до долниот терминал на Peak Tram's.

Децата под 12-годишна возраст и постарите лица над 65 години добиваат 50% попуст на нивната автобуска карта.

Автобусот бр. 15С има само три станици – Централна (од каде што ќе се качите во автобусот), Градското собрание и Peak Tram Lower Terminal (каде што ќе се симнете).

Можете да го користите истиот автобус бр. 15C за да се вратите во Централна, при враќањето.

Совет: Треба да се качите во автобусот бр. 15С, а НЕ во автобусот бр. 15. Последниот ве носи директно до врвот Викторија, по едночасовно патување.

Со такси

Ако претпочитате приватен начин на транспорт, можете да земете такси до Долниот терминал на Peak Tram.

Правилата на Хонг Конг пропишуваат дека таксистите мора строго да одат според мерачот.

Совет: Ако не можете да зборувате кинески, секогаш можете да му го покажете на таксистот ова „中環花園道山頂纜車總站“.

Со прошетка

Многу туристи кои сакаат подобро да го истражуваат Хонг Конг, решаваат да пешачат до долниот терминал на Peak Tram's.

Повеќето од нив стигнуваат до Централна станица МТР, од различни делови на Хонг Конг и пешки остатокот од патот.

Треба да излезете од станицата од излезот J2 и да одите до нивото на земјата.

Потоа свртете десно, низ градината Чатер и продолжете со одење во правец на кулата на Банката на Кина (погледнете ја картата подолу).

МТР Централна до врвниот трамвај Долниот терминал
За да одите од централната станица на МТР до долниот терминал на Peak Tram's, ова е најдобрата рута. Успешност на картата: Thepeak.com.hk

Преминете го централниот дел на Квинс Роуд и конечно тргнете по патот Гарден до терминалот Гарден Роуд Пик Трамвај Долниот крај.

Оваа пријатна прошетка трае приближно 10-15 минути. Најдете насоки


Вратете се на почетокот


Врвни трамвајски станици, Хонг Конг

Peak Tram Hong Kong има шест станици, од кои две се најважни.

Шесте трамвајски станици Peak се:

Име на станица
Градина патот долен терминалЗапочнува од тука
станица Кенеди Роудне запира*
Станица на патот Мекдонелне запира*
Меј Роуд станицане запира*
станица Баркер Роудне запира*
Горниот терминал на врвот ВикторијаЗавршува тука

*Трамвајот Peak запира на овие станици само ако го побара некој што патува во трамвајот или некој во станицата.

Градина патот долен терминал

Повеќето посетители започнуваат со возење по нагорнина до врвот Викторија од долниот терминал на Градскиот пат.

Долниот терминал на Peak Tram
Долниот терминал на Peak Tram на Garden Road. Слика: Eatandtravelwithus.com

Долниот терминал на Peak Tram е во центарот на градот, на Garden Road Central.

Знаменитости во близина се катедралата Свети Јован и паркот во Хонг Конг.

Горен терминал

Горниот терминал на Peak Tram е станицата каде завршува вашето патување до Викторија Пик.

Овој терминал се наоѓа на третиот кат на Peak Tower, значајната зграда на Викторија Пик.

Трамвајската станица Викторија Пик
Горна трамвајска станица е позната и како трамвајска станица Викторија Пик. На сликата можете да забележите туристи на терасата на зградата Викторија Пик. Слика: Thepeak.com.hk

За да се вратите на Долниот терминал, треба да се качите на Peak Tram оттука.

Други трамвајски станици Peak

Трамвајот Peak запира на станицата Кенеди Роуд, станицата МекДонел Роуд, станицата Меј Роуд и станицата Баркер Роуд само ако се бара.

За да се спуштите на една од овие средни станици Peak Tram, мора да го притиснете копчето што одговара на станицата многу однапред и да го предупредите возачот.

Ако стоите на платформата на една од овие средни станици, можете да го притиснете копчето на платформата за да го запрете Трамвајот.

Посетителите кои се качуваат на Peak Tram на средните станици можат да купат билети во вагонот.

Меѓутоа, оние што ќе се качат на Peak Tram на двете терминални станици мора да ги купат билетите Peak Tram во билетарата или купете ги онлајн, однапред.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Peak Tram

На Peak Tram му се потребни само седум минути за да го помине долгото патување од 1.4 километри до Викторија Пик.

Ако редиците се кратки, возењето со Peak Tram е најбрзиот начин да се стигне до врвот.

Сепак, редиците се речиси секогаш долги - на крајот на краиштата, таа е една од најпопуларните туристички атракции во Хонг Конг.

И покрај тоа што времето потребно за Peak Tram за да стигнете до Викторија Пик е многу помалку, големи се шансите да поминете многу време чекајќи да го фатите трамвајот.


Вратете се на почетокот


Време на чекање за Peak Tram

Во зависност од времето на денот и сезоната, времето на чекање во Peak Tram може да варира.

Peak Tram може да превезува 120 патници истовремено.

Деведесет и пет од овие патници добиваат место, додека дваесет и пет имаат место за стоење.

Со толку мал капацитет, за време на шпицот, толпата се зголемува, што доведува до долги редици на терминалите на Peak Tram.

Го наведуваме приближното време кога најверојатно ќе чекате во редот на Peak Tram -

Работни денови (од понеделник до четврток)

Временски периодПриближно чекање
7 сум до 10 сум5 минути
10 сум да 2 часот30 минути
10 сум да 2 часот30 минути
Од 4 до 7 часот45 минути
Од 7 до 9 часот30 минути
Од 9 до 11 часот15 минути

Викенди (петок, сабота и недела)

Временски периодПриближно чекање
7 сум до 10 сум15 минути
10 сум да 2 часот30 минути
10 сум да 2 часот1 часа
Од 4 до 7 часот1 час 30 мин
Од 7 до 9 часот1 часа
Од 9 до 11 часот30 минути

И ако треба да ги купите билетите за Peak Tram на станицата, времето на чекање дополнително се зголемува.

За време на летните одмори, училишните одмори, фестивалите итн., ова време на чекање за да се влезе во Peak Tram во Хонг Конг може да се зголеми уште повеќе.

Совет: Размислете за купување на Врвни билети за трамвај „Брза патека“. да ги прескокнете двете линии - линијата за купување билети и линијата за влез во Трамвај. Peak Tram Sky Pass ви овозможува да ја прескокнете првата линија - онаа на шалтерот за билети.


Вратете се на почетокот


Избегнување на редот на Peak Tram

Вообичаено е да се видат долги редици туристи кои чекаат да влезат во Peak Tram.

Понекогаш овие редови се толку долги што мора да излезат од зградата, да одат зад аголот и потоа да одат преку другата страна на улицата. 

Трамвајот Peak е исклучително преполн во овие времиња:

– За време на викенди, училишни празници и фестивали
– Кога времето е добро, со ведро небо
– Помеѓу 4 и 7 часот бидејќи посетителите сакаат да го видат зајдисонцето од Викторија Пик и дневното светлосно шоу од 8 часот

Но, не грижете се, бидејќи сите проблеми ќе вредат во моментот кога ќе влезете во тимот на Peak.

Следете ги нашите врвни совети и нема да морате да бидете дел од овие долги редици.

1. Изберете го вистинското време

Изберете да бидете на долниот терминал на Peak Tram помеѓу 7 часот наутро и 9.30:9 часот или после XNUMX часот.

Туристите кои патуваат во големи групи не можат рано да стигнат до Peak Tram, а до 9 часот обично го завршуваат своето патување.

Ова е причината зошто раните утра и доцните навечер се едно од најдобрите времиња за возење на Peak Tram.

2. Ризикувајте со времето

За време на дождовната сезона, ниските облаци можат да ја покријат Peak Tower и да ве спречат да уживате во фантастичниот поглед на хоризонтот на Хонг Конг.

Сепак, во текот на летниот, есенскиот или зимскиот период, времето е главно добро. Ветровите дуваат, а облаците постојано се расчистуваат, а за половина час времето може да се промени во ваша корист.

Значи, нема штета да ризикувате и да бидете на долниот терминал на Peak Tram кога остатокот од толпата ќе одлучи да се држат настрана.

Дури и ако времето не се расчисти, има многу други одлични активности и искуства кои треба да се уживаат на Викторија Пик.

3. Одлучете се за ноќно време

Викторија Пик нуди неверојатни ноќни погледи за секој што сака да биде на врвот кога светлата се палат.

За среќа, ова се и глетките кои најмалку веројатно ќе бидат погодени од временските услови.

Облачното небо и дождот не влијаат на брилијантните ноќни погледи од The ​​Peak.

Прескокнете ги долгите редови планирајќи ја вашата посета на Peak Tram по 7 часот.

4. Прескокнете ја редицата со билет за Брза патека

Кога купувате билети за Брза патека до Peak Tram, можете да го користите Експрес влезот и на тој начин целосно да ги прескокнете долгите редови.

Овие билети за брза патека се познати и како комбо билети.

Препорачуваме една од овие две комбинации за најдобро искуство:

– Врв на трамвај + Мадам Тисо
– Peak Tram + Madame Tussauds + Sky Terrace 428

Како функционира билетот за брза патека Peak Tram Fast Tram

На денот на вашата посета, ќе се сретнете со водичот на Клук на излезот К на централната станица МТР.

Избегнување на редот на повратното патување

Ако планирате да се вратите со Peak Tram, бидете подготвени да застанете во ред 15 непарни минути во зависност од времето од денот.

Ако се вратите наскоро по зајдисонце, времето на чекање може да биде подолго.

На повратното патување, нема линија за брза/брза пропусница, така што сите го чекаат својот ред.

Ви препорачуваме да не започнувате веднаш откако илјадниците посетители ќе го видат зајдисонцето од Викторија Пик.

Движете се уште 30 до 60 минути, а потоа упатете се до горниот терминал на Peak Tram's за вашето враќање назад.

Совет: Некои решаваат да земат такси или автобус на враќање. Додека автобуските билети се многу евтини, таксито ќе ве врати за околу 50 HK$.


Вратете се на почетокот


Каде да купите билети за Peak Tram

Пред да го споделиме со вас најдоброто место за купување билети за Peak Tram Hong Kong, мора да знаете како функционираат редиците на долниот терминал на Peak Tram.

Има две редици на долниот терминал на Peak Tram:

Линија 1: Редици на шалтер за билети за да купите билети
Линија 2: Линијата за качување на Peak Tram

Многу посетители не планираат однапред и забораваат да ги купат своите билети за Peak Tram однапред.

Кога ќе стигнат до долниот терминал на Peak Tram's, ова е вид на толпа со која се соочуваат во линијата 1, редот за купување билети (видете ја сликата подолу).

Редица на бројачи на билети кај Peak Tram
Она што го гледате на оваа слика е само еден дел од долгите редици на шалтерот за билети на Peak Tram. Слика: Хонгконгбути

Кога купувате а Билет за брз трамвај со врвен врв или Peak Tram Sky Pass онлајн, избегнувате да чекате во оваа редица на шалтерот бидејќи веќе ги имате вашите билети.

Во зависност од денот во неделата и сезоната, избегнувањето на оваа линија ви помага да заштедите до еден час време на чекање.

Врв на редица билети за трамвај
Ако сте ги купиле билетите однапред, можете да застанете во многу помала линија, да ги покажете билетите на вашиот мобилен и да влезете во Терминалот на Peak Tram. Слика: Klook.com

Сега за она што се случува на линијата 2, редот за да влезете во Peak Tram (видете ја сликата подолу):

Ред за да се качите на Peak Tram
За време на преполни времиња, ова чекање за да влезете во Peak Tram може да трае дури и 30 минути. Слика: Хорхе Ласкар

Ако си купил Peak Tram Sky Pass (што е поевтино), мора да застанете во линијата 2 и да го чекате вашиот ред за да влезете во Peak Tram.

Но, ако сте купиле Билет за брз трамвај со врвен врв, Водичот на Klook ве води до предниот дел од линијата 2, така што воопшто не треба да чекате.

Всушност, билетите за брза патека помагаат да се прескокнат и линијата 1 и линијата 2 и да се заштедат до два часа чекање во деновите на шпиц.

Со оглед на тоа што ќе влегувате преку наменскиот влез на Klook, исто така, ги добивате првите падови на седиштата на Peak Tram.

Затоа, иако можете да купите билети за Peak Tram на терминалните станици, тоа не е најпаметната идеја.

Најдобро е да купите билети за Peak Tram преку Интернет, и тоа многу однапред.


Вратете се на почетокот


Врвни билети за трамвај

Билет за брз трамвај со врвен врв
Слика: M.kkday.com

Кога станува збор за билети за Peak Tram во Хонг Конг, можете да ги купите поскапите билети за брза патека Peak Tram и да ги прескокнете сите линии или да купите Peak Tram Sky Pass и да прескокнете една од линиите.

И двата билети се темпирани и датирани, така што треба да стигнете до Peak Tram Lower Terminus добро однапред.

Ги детализираме двете подолу -

Билет за брз трамвај со врвен врв

Оваа комбинација на брзи патеки е многу флексибилна и можете рачно да ги изберете искуствата што сакате да ги додадете на овој билет.

Двете најпопуларни комбинации се:

Peak Tram + Sky Pass + Madame Tussauds

Or

Peak Tram + Sky Pass

*Скај пас ви дава пристап до Скај Тераса 428, која е опсерваторија на врвот Викторија која нуди одличен поглед на хоризонтот на Хонг Конг.

Како што беше споменато претходно во статијата, овој билет за Брза патека е поскап, но вреди затоа што ви помага да ги прескокнете долгите редови на станицата Peak Tram.

*Не заборавајте да се сретнете со водичот на Клук на Централната МТР станица Излезете „К“ 15 минути пред времето споменато на вашиот билет. Тие ќе држат знак „Клук“.

Врвна цена на трамвајот

Врвни трамвај кружен пат + Sky Pass + Мадам Тисо

Билет за возрасни (12+ години): 300 XNUMX УСД
Детски билет (од 3 до 11 години): 259 XNUMX УСД
Сениори (65+ години): 260 XNUMX УСД

Врвни трамвај кружен пат + Sky Pass

Билет за возрасни (12+ години): 85 XNUMX УСД
Детски билет (од 3 до 11 години): 67 XNUMX УСД
Сениори (65+ години): 67 XNUMX УСД

Peak Tram Sky Pass

Кога ќе го купите овој билет преку Интернет, ја прескокнувате линијата 1 (редот на прозорецот за билети) и го чекате вашиот ред во линијата 2.

Откако ќе стигнете до турникетите, можете да го скенирате QR-кодот што ви е испратен по е-пошта и да влезете за да го фатите Peak Tram.

Покрај трамвајот Peak до Викторија Пик, овој билет ви овозможува и пристап до Sky Terrace 428.

Највисока цена за трамвај

Билет за возрасни (12+ години): 87 XNUMX УСД
Детски билет (од 3 до 11 години): 47 XNUMX УСД
Сениори (65+ години): 47 XNUMX УСД


Вратете се на почетокот


Билети за трамвај во последен момент

Да, можно е да се купат билети за Peak Tram истиот ден преку Интернет.

Многу туристи го прават тоа откако ќе ги забележат долгите линии на долниот терминал на Peak Tram.

Сепак, бидејќи билетите за врвниот трамвај во Хонг Конг се темпирани, можеби нема да го добиете претпочитаниот временски простор кога ќе ги резервирате во последен момент.

Нема штета во обидот.

Можете или да се одлучите за Врвни билети за брз трамвај or редовните билети.


Вратете се на почетокот


Најдобри места во трамвајот

Peak Tram има прекрасни големи стаклени прозорци од двете страни кои нудат непречен поглед додека се качувате по стрмната падина или се спуштате.

Сепак, некои седишта нудат подобар поглед од другите.

Одејќи нагоре, најдобрите места на Peak Tram се наоѓаат десно, а додека се спуштаат, тие се лево.

Ако го следите нашиот совет, ќе можете да видите неверојатно убави глетки од најдобар агол.

Ако не можете да најдете место на препорачаната страна, почекајте го следниот Peak Tram.

Со кратка фреквенција од осум минути, би требало да можете да ги најдете најдобрите места на следниот Peak Tram.

Некои туристи претпочитаат да стојат на задниот дел од трамвајот и да гледаат поглед од проѕирните стаклени прозорци на задната страна.

Што да очекувате кога седите

Како и во сите жичници, преградата на Peak Tram се влече со кабел нагоре и надолу по планината.

Бидејќи Peak Tram покрива висинска разлика од 400 метри (1310 стапки) додека патува само 1.4 Kms (0.87 милји), патувањето е стрмно.

Патувањето е толку стрмно што сите седишта на Peak Tram треба да се свртат кон еден правец – насоката нагоре.

Бидејќи сите седишта на Peak Tram се свртени во нагорна насока, патниците не се тркалаат по трамвајот кога тој е во движење.

Поради овој дизајн, патниците се туркаат право во дрвените седишта за време на двете страни на патувањето.

Ако не сте добиле место, имате можност и да стоите (во секој Трамвај има место за 25 патници да застанат).

Сепак, прибегнете кон оваа авантура ако сте способни и можете да се закачите на шините.

Што да очекувате додека слегувате

Трамвајот Peak не се врти за враќањето од Викторија Пик до Долниот терминал на Peak Tram.

 Од горниот терминал, трамвајот се движи надолу наназад.

Повторно, бидејќи седиштата се свртени нагоре (свртени кон стрмните), не се тркалате по подот на трамвајот.

Ова патување назад е страшно, но забавно.

Меѓутоа, ако сметате дека нема да уживате, секогаш можете да го земете автобусот бр. 15 за да се симнете.


Вратете се на почетокот


Peak Tram за корисници со попреченост

Peak Tram е достапен за повеќето посетители со посебни потреби, вклучувајќи ги и оние на рачни или електронски инвалидски колички.

Сегашната трамвајска кола има скали на влезот, но персоналот на Peak Tram обезбедува мобилна рампа за да им помогне на посетителите со инвалидски колички да се качат и да излезат од Трамвајот.

Сепак, трамвајот може да смести само инвалидски колички со максимална ширина од 66 см (26 инчи).

Исто така, инвалидската количка и патникот заедно не смеат да надминуваат 136 кг (300 фунти).

Посетителите со посебни потреби нема да имаат проблеми и на горниот терминал на Peak Tram.

Горниот терминус е достапен од приземјето на кулата Peak со рампи.

Кога се во Peak Tram, патниците на електрични инвалидски колички мора лично да ја носат литиумската батерија на нивната инвалидска количка.

За најдобро искуство, најдобро е да го контактирате персоналот на Peak Tram веднаш штом ќе пристигнете на терминалот.


Вратете се на почетокот


Историјата на Peak Tram

Да не беше Александар Финдлеј Смит, млад Шкотланѓанец кој дојде во Хонг Конг за бизнис, Peak Tram немаше да постои денес.

Г-дин Смит купил локација на врвот на Викторија Пик и го отворил хотелот Пик во 1873 година.

На патроните им требаше еден час да стигнат до неговиот хотел кога патуваа со седан столици.

Бидејќи г-дин Смит работеше во шкотската железница Хајленд, тој беше свесен за жичницата, метод што можеше да го користи за да се качува на вертикалните висини на Викторија Пик.

Знаеше дека ако го намали времето потребно за луѓето и стоката да се качат до Викторија Пик, тоа би значело добар бизнис за хотелот Пик.

Хонг Конг го одобри предлогот на Александар Финдлеј Смит за изградба на жичница во 1882 година и градежните работи започнаа во септември 1885 година.

Три години подоцна, на 28 мај 1888 година, Peak Tram го направи своето прво патување.

Првиот ден, Peak Tram до Викторија Пик превезуваше 600 патници.

Од денес, Peak Tram превезува повеќе од 4 милиони патници секоја година - скоро 11,000 секој ден.

Тогаш се напојуваше од статичен парен мотор, но денес го управува електричен погонски систем контролиран од микропроцесор.

Кога трамвајските услуги почнаа да функционираат, оригиналните вагони беа дрвени, но во 1959 година тие беа заменети со лесен целосно метален трамвај.

Извори

# Lonelyplanet.com
# Wikipedia.org
# Thepeak.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

# Врв Викторија
# Нгонг Пинг 360
# Скај100
# Хонг Конг тркало

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Хонг Конг

Оваа статија е истражувана и напишана од