Музеј на Ватикан – билети, цени, попусти, тури со водич, најдобро време за посета

Влезот на музеите на Ватикан

Музејот на Ватикан во Рим содржи слики, скулптури и други уметнички дела собрани од папите низ вековите. Музејот на Ватикан има 70,000 артефакти, од кои 20,000 се изложени во 54 различни галерии, а Систинската капела е последната галерија. Затоа да ја посетите Систинската капела; треба да се помине низ Музеите. … Прочитај повеќе

Ноќно крстарење по Амстердамскиот канал – билети, цени, што да очекувате

Ноќно крстарење по Амстердамскиот канал

Амстердам е прекрасен град; откако ќе се стемни, добива уникатен шарм, подобро забележан за време на крстарење по канал. Илјадници блескави светла осветлуваат стотици мостови и куќи на канали, давајќи му на градот магичен пресврт. Не е ни чудо што ноќните крстарења по амстердамскиот канал се исто толку популарни кај туристите како и дневните крстарења. Многу видови ноќе… Прочитај повеќе

Сикстинската капела – билети, цени, попусти, тури со водич, часови

Сикстинска капела

Доколку летувате во Рим, неопходно е да ја посетите Сикстинската капела. Сикстинската капела, порано позната како Капела Магна, била обновена од папата Сикст IV помеѓу 1477 и 1480 година и во моментов е именувана по него. Познат е по своите неверојатни уметнички дела, особено фреските на таванот и ѕидот на олтарот насликани од италијанската ренесанса… Прочитај повеќе

Колосеум – билети, цени, попусти, часови, ноќни тури

Колосеум во Рим

Колосеумот е амфитеатар во форма на овална форма што ги прикажува убавината и трагедијата на римската историја. Тој е еден од најпознатите иконски и најдобро сочувани примероци на римската архитектура и е симбол на величественоста и инженерската моќ на Римската империја. Секоја година повеќе од седум милиони туристи ја посетуваат оваа атракција стара 2000 години, која се користи за… Прочитај повеќе

Поглед од Shard – билети, цени, тајмингот, што да очекувате, Слајд, ЧПП

Шард, Лондон

The Shard, познат и како „Погледот од The ​​Shard“, е највисоката платформа за гледање во Лондон. Од неговите три опсерватории - на катовите 68, 69 и 72 - посетителите можат да видат поглед од 360 степени на Лондон до 65 километри (40 милји). Се наоѓа на височина од 300 метри (1,010 стапки) и… Прочитај повеќе

Турнеја во студиото Хари Потер во Лондон – билети, цени, временски распореди, што да очекувате, ЧПП

Турнеја во студиото Хари Потер во Лондон

Лондонското студио Warner Bros во студиото Leavesden нуди турнеја The Making of Harry Potter, популарна и кај децата и кај возрасните. Во текот на десетте години во кои беа објавени филмовите за Хари Потер, екипата конструираше повеќе од 500 различни сетови за Хари Потер во студиото, вклучувајќи илјадници реквизити. Откако филмовите се снимаа во… Прочитај повеќе

Времето на чекање на Universal Studios Холивуд и како да ги избегнете

Universal Studios Hollywood Crowd

Universal Studios Hollywood добива речиси 10 милиони посетители годишно, а во деновите на шпицот, повеќе од 35,000 гости ги пробуваат неговите возења, шоуа и атракции. Оваа огромна толпа резултира со долги редици на шалтерите за билети надвор од портата и многу чекање на возењата и ревиите внатре. Посетителите можат да заштедат време на билетот… Прочитај повеќе

Утрински пустински сафари во Дубаи – цени, активности, временски распореди

Утринско пустинско сафари во Дубаи

Утринското пустинско сафари е совршен начин да го започнете денот за време на одмор во Дубаи. Поминувањето на утрото среде златната пустина на периферијата на градот ви помага да уживате во оригиналната убавина на Дубаи во неговата огромна пустина. Утринските пустински сафари се погодни за сите возрасни групи, големини на групи и интереси и… Прочитај повеќе

Што е внатре во замокот Единбург - мора да се видат атракции на замокот

Внатре во замокот Единбург

Над 2 милиони посетители годишно влегуваат во замокот Единбург, што го прави најпосетувана туристичка атракција во Шкотска. Тоа е едно од најстарите утврдени места во Европа, со богата 900-годишна историја како кралска резиденција, воен гарнизон, затвор и тврдина. Сега служи како популарна туристичка атракција и место за настани. Замокот Единбург е фасцинантен за… Прочитај повеќе

Сан Диего Сафари Парк – билети, цени, попусти, што да се прави, детски активности

Сафари парк во Сан Диего

Сафари паркот Сан Диего е рај на дивиот свет во Јужна Калифорнија. Сафари паркот од 1,800 хектари сместува повеќе од 2,500 животни од 300 видови во загради на отворено. Паркот е поделен на живеалишта како што се африканските рамнини, азиската савана и австралиската дестинација, во секоја од нив се сместени животни кои потекнуваат од тие региони. Покрај животните,… Прочитај повеќе

Денот на вљубените 2024 година во Нешвил – романтични работи што треба да се прават

Пар во Нешвил

Посетителите на Нешвил ги сакаат неговите тракторски забави, познати музички места, Музејот на уметност Фрист, Партенон во паркот Centennial, Форт Нешборо и турнеи со храна од светска класа. Младите и старите парови, посетителите и локалните жители сакаат да го поминуваат денот на вљубените во Музичкиот град. Ако ја обожавате вашата сакана (а не се сомневаме!), ќе сакате да… Прочитај повеќе

Море во Мајами – билети, цени, попусти, пливање со делфини

Сиквариум во Мајами

Морето во Мајами е забавен парк за морски животни со 38 хектари за истражување и стотици животни за гледање. Домаќин на морски свет, како што се китовите убијци, делфините, морските лавови, зраците на убодот, морските желки, гравите итн., и во забавна и во едукативна поставеност. Тоа е една од најпопуларните работи во Мајами. Во ова … Прочитај повеќе

Fun Spot America Orlando – билети, цени, возења, што да очекуваме

Ролеркостер во Fun Spot America Orlando

Fun Spot America е еден од најдобрите тематски паркови во Централна Флорида, со 27 фантастични возења за забава на целото семејство. Тоа е дом на White Lightning, единствениот дрвен подметач во Орландо. За оние кои бараат екстремна возбуда, Fun Spot America во Орландо има еден од највисоките SkyCoasters во светот. Забавниот парк има и… Прочитај повеќе

Ресторани на Ајфеловата кула – тајмингот, цените, менито, резервациите, кодекс на облекување

Ресторан Ајфеловата кула во Париз

Стуткани во неверојатната железна рамка на Ајфеловата кула се две задоволства за љубителите на храна - рестораните на Ајфеловата кула Madame Brasserie и Le Jules Verne. Јадење во еден од овие извонредни ресторани е единствена можност поради неговата висока локација, извонредната париска кујна и прекрасните погледи. Туристите влегуваат во овие ресторани цел ден… Прочитај повеќе

Центар за откривање на Леголанд во Мелбурн

Маси за земјотреси во Леголанд Мелбурн

Леголенд Дискавери Центарот Мелбурн е врвното игралиште на Лего во затворено за деца и возрасни. Семејната атракција има многу станици и простори за игра каде децата можат да се восхитуваат, да учествуваат и да се обидуваат. Атракцијата е наменета за деца на возраст од три до 10 години, а возрасните мора да донесат дете за да добијат влез. Оваа статија споделува сè што… Прочитај повеќе

Концентрационен камп Заксенхаузен – турнеја со водич од Берлин

Концентрационен камп Заксенхаузен

Меморијалот Заксенхаузен ја раскажува приказната за еден од најголемите концентрациони логори на германска територија од 1936 до 1945 година. Кампот се наоѓа во малото гратче наречено Ораниенбург, 22 милји (35 километри) од Берлин. Во него биле сместени околу 200,000 затвореници кои биле експлоатирани како принудна работа од локалната индустрија. Илјадници од овие затвореници починаа поради ... Прочитај повеќе

Дубаи Фонтана Шоу – билети, цени, крстарења со брод, најдобри места за гледање

Шоу на фонтана во Дубаи

Шоуто на фонтаните во Дубаи е спектакуларно шоу за вода и светлина во срцето на центарот на Дубаи. Се наоѓа на вештачкото езеро Бурџ Калифа од 30 хектари, најголемиот кореографски систем на фонтани во светот. На 152 метри (500 стапки), Дубаи Фонтани се највисоките фонтани во светот. Да, водата се искачува речиси до… Прочитај повеќе

Работи што треба да се прават во Хонг Конг

Туристички атракции во Хонгконг

Хонг Конг е еден од најимпресивните градови на глобално ниво, и без разлика дали сте на одмор со семејството или со партнерот, има по нешто за секого. Како посебен административен регион на Кина, Хонг Конг убаво ги балансира влијанијата на древната кинеска култура и нејзината историја и карактеристики, независно од копното на Кина. И покрај … Прочитај повеќе

Националниот парк Еверглејдс – тури со воздушни чамци, цени, временски услови, диви животни

Националниот парк Еверглејдс Мајами

Националниот парк Еверглејдс е 1.5 милиони хектари суптропска дивина во Јужна Флорида која привлекува туристи од целиот свет. Еверглејд добива повеќе од еден милион посетители секоја година, кои доаѓаат поради една или сите долунаведени причини - 1. За да го видат неговиот див свет, кој вклучува пантери од Флорида, американски крокодили, американски алигатори, западноиндиски гравчиња, желки, делфини, змии, … Прочитај повеќе

Sainte Chapelle – билети, цени, часови, кодекс на облекување, слободен влез

Сент Шапел, Париз

Сент Шапел во Париз е изграден за да се сместат непроценливи христијански мошти, вклучително и Христовата трњава круна. Светата капела има 15 витражни прозорци, секој од нив високи 15 метри, а заедно прикажуваат повеќе од 1100 сцени од Стариот и Новиот завет кои ја раскажуваат светската историја. Годишно повеќе од милион туристи ја посетуваат оваа капела,… Прочитај повеќе