Почетна » Лондон » Билети за турнеја во студиото Хари Потер

Турнеја во студиото Хари Потер во Лондон – билети, цени, временски распореди, што да очекувате, ЧПП

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(188)

Лондонското студио „Ворнер Брос“ во студиото „Ливесден“ нуди турнеја „Создавањето на Хари Потер“, популарна и кај децата и кај возрасните.

Во текот на десет години во текот на кои на Хари Потер беа објавени филмови, екипата конструираше повеќе од 500 различни Хари Потер сетови во студиото, вклучувајќи илјадници реквизити. 

По снимањето на филмовите во 2012 година, Ворнер Брос одлучи да ја развие локацијата во постојана турнеја наречена „Создавањето на Хари Потер“.

Со повеќе од два милиони Хари Потер Обожавателите кои годишно ја посетуваат турнејата во студиото Хари Потер во Лондон, таа сега е задолжителна семејна дестинација. 

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за турнејата во студиото на Ворнер Брос во Лондон.

Што да очекувате на турнејата Хари Потер

Студиото турнеја на Ворнер Брос во Лондон не е забавен парк и нема возења и други активности за зголемување на адреналинот. 

Студиото им дава на гостите крајна можност да ги истражат вистинските сетови, да ја видат брилијантноста зад неверојатните визуелни ефекти и да ги откријат мистериите од зад сцената на Хари Потер филмови.

За време на патувањето, ќе учествувате во интерактивни активности како „летање“ со метла, па дури и купување на пенеста чаша путер пиво!

Почетниот дел од турата е воден, а остатокот можете сами да го истражите. 

Прво, ќе видите два кратки филма, по што водичот ги собира сите и ги тера да застанат пред вратите на Големата сала. 

Откако ќе влезат во вратата на прекрасната соба, посетителите можат сами да ја истражуваат турнејата на Хари Потер. 


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети

Билети за студиската турнеја на Ворнер Брос се достапни само онлајн. Имајте предвид дека на местото нема шалтери за билети.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, тие може да се распродадат за време на шпицот.

Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Билет за турнеја во студио на Ворнер Брос во Лондон
Слика: Селена

Како функционираат онлајн билетите

Оди на Резервација на билети за турнеја во студио на Ворнер Брос страница, изберете го бројот на билети, претпочитаниот датум, временскиот простор и купете ги билетите.

Веднаш по купувањето, вашите билети за турнеја ви се испраќаат преку е-пошта. 

Не треба да земате никакви отпечатоци. 

Сè што треба да направите е да стигнете до тренерот најмалку 20 минути пред почетокот на времето.

Можете да го покажете е-билетот на вашиот паметен телефон и да го започнете вашето патување.

Забелешка: Поголемиот дел од времето, во автобусот се прикажува филм за Хари Потер.

Цени за турнеја во студио на Warner Brothers

Влезниците за турнеја во студио на Warner Brothers за поединци на возраст од 16 години и постари се по цена од 105 фунти.

Билетите за млади, наменети за оние меѓу 5 и 15 години, се достапни по намалена цена од 100 фунти.

Детските билети, наменети за деца на возраст од 3 до 4 години, се нудат по намалена цена од 59 фунти.

Доенчиња до 2 години можат да влезат бесплатно.

Цени на турнеја за деца: Деца од четири години можат да влезат во студиото бесплатно, но мора да платат намалена цена за превоз. Децата на возраст од пет до 15 години добиваат мал попуст на цената на турата. Сите посетители над 16 години ја плаќаат целосната цена за возрасни за нивниот влез и транспорт. 

Студио турнеја на Warner Brothers со трансфери

Оваа спектакуларна целодневна турнеја во студиото Warner Brothers започнува со возење со автобус веднаш пред станицата Викторија во центарот на Лондон.

Уживате во волшебните поставки во студиото, најпознатите предмети што се користат во филмовите и облеката што ги носи триото Хари, Рон и Хермиона.

Дознајте за најдобро чуваните тајни на Хогвортс, вклучувајќи интересни пикантерии и ситници за специјални ефекти и аниматроника.

Целото патување трае 7.5 часа, а можете да поминете четири часа и повеќе во студиото.

Цени на билетите

Билет за возрасни (16+ години): £105
Младински билет (од 5 до 15+ години): £100
Детски билет (од 3 до 4 години): £59
Билет за доенчиња (до 2 години): слободен

на Изработка на пакетот Хари Потер го нуди истото искуство.

Започнува веднаш надвор од станицата Кингс Крос, на патот Панкрас.

Ако сакате повеќе опции за време, проверете го ова Студио турнеја на Ворнер Брос со трансфер.

Семеен пакет во студиото Хари Потер

Со превоз од Лондон, поминете прекрасен ден со вашето семејство во студиото Warner Brothers во Ливесден. 

Ако сте четиричлено семејство, ова е совршената турнеја во студиото Хари Потер за вас. 

Добивате семејна влезница во студио, која важи за двајца возрасни и две деца под 15 години.

Добивате и семејна фотографија направена во Големата сала или во канцеларијата на Дамблдор.

Трошоци за четиричлено семејство: од £ 400
(100 фунти по лице)

Турнеја во студиото Хари Потер + дневна турнеја во Оксфорд

Оваа 12-часовна турнеја започнува со двочасовно патување со автобус надвор од Лондон до античкиот град Оксфорд, дом на најстариот универзитет во Англија.

По прекрасната турнеја со водич и слободното време во Оксфорд, има околу еден час возење до студиото на Warner Bros, каде што вашата магична авантура ќе започне со The Making of Harry Potter.

По прекрасен ден, време е да се качите на вашиот тренер и да се вратите во Лондон, каде што ќе ве отпуштат на вашата оригинална почетна локација.

Билет за возрасни (16+ години): £139
Билет за деца (од 5 до 15+ години): £135
Билет за доенчиња (до 4 години): слободен

Други популарни тури за Хари Потер

Турс цена
Пешачка обиколка на Хари Потер во Лондон £20
Пешачка турнеја на локации за снимање на Хари Потер £29
Пешачка турнеја по локации на Хари Потер £17
Хари Потер 3-часовна обиколка со автобус на лондонските филмски локации £32
Турнеја по локации на светот на волшебниците и Хари Потер £9
Дневна турнеја на Хари Потер на Глостер и Лакок 940 фунти по петчлена група

Вратете се на почетокот


Како да стигнете до студиото Warner Bros

Студио турнеја на Warner Bros. London е во Studio Tour Drive, Leavesden, WD25 7LR.

Тоа е 32 км (20 милји) северозападно од Лондон и помалку од 5 км (3 милји) од автопатите М1 и М25.

Со воз

Ватфорд раскрсницата е најблиската железничка станица до студиото Warner Bros.

Како да се дојде до создавање на студиото Хари Потер

Ако се качите во воз од Лондон Еустон, за 20 минути ќе стигнете до Вотфорд Јункшн. 

Ако се качите во воз од Нова улица Бирмингем, патувањето до Ватфорд Џанкш е 70 минути.

Ворнер Брос. Студио турнеја Лондон е 5.5 км (3.4 милји) од Ватфорд Junction, и најдобро е да се земе шатл-автобус. 

Шатл од Ватфорд Јункшн

Тренерите на Мулани возат редовни шатл-автобуси од Ватфорд Џанкш до студиото турнеја.

Овие автобуси сообраќаат на секои 30 минути и се потребни околу 15 минути за да стигнат до атракција. 

Кога студиото „Ворнер Брос“ се отвора во 8.30 часот за време на шпицот на сезоната, првиот автобус тргнува од станицата во 8.15 часот. 

Кога студијата се отвораат во 9.30 часот за време на слабата сезона, првиот автобус ја напушта станицата во 9.20 часот.

Последната студиска турнеја шатл назад до Ватфорд Џанкшн е секогаш откако студиото ќе се исклучи во текот на денот. 

Ова е бесплатна услуга; треба само да покажете валидна Билет за турнеја во студио или потврда за резервација за датумот на патување.

Туристички пакети со автобус

Неколку тур-оператори нудат спакувана обиколка на студиото Warner Bros, вклучувајќи влезни билети и превоз за враќање. 

Две такви турнеи се најпопуларни кај обожавателите на Хари Потер - една што започнува надвор од станицата Викторија и друг надвор од станицата Кингс Крос.

Ви го препорачуваме Семеен пакет Хари Потер од Лондон ако сте семејство.

Посетителите на кои не им пречи да го протегаат денот се одлучуваат за Турнеја за Хари Потер и Оксфорд, каде што го гледаат и Универзитетот Оксфорд покрај студиото Warner Bros. 

Паркинг за автомобили

Ако планирате да возите до студиото на Ворнер Брос во Ливесден, најдобро е да ги вклучите вашите Google Maps и следете ги упатствата

Браун сообраќајни знаци означени како „Warner Bros. Studio Tour“ ќе ве упатат до влезот на паркингот додека се приближувате до атракцијата.

Сите сопственици на билети имаат право на бесплатен паркинг. Чувајте ја вашата потврда за резервација при рака за да ја презентирате на врата.


Вратете се на почетокот


Работно време во студиото на Ворнер Брос

За време на врвните туристички месеци од мај до октомври, студиото Warner Bros се отвора во 8.30 часот, а првата турнеја започнува во 9 часот. 

Завршната турнеја започнува во 6.30 часот овие месеци, а студиото затвора во 10 часот. 

За време на слабите месеци од ноември до април, студиото на Ворнер Брос се отвора во 9.30 часот, а првата турнеја започнува во 10 часот. 

Последната турнеја на денот започнува во 4 часот, а до 8 часот студиото затвора.


Вратете се на почетокот


Колку време трае турнејата

Со поновите делови додадени на атракцијата, посетителите имаат тенденција да поминат најмалку четири часа истражувајќи го студиото Хари Потер.

Но, ако сте хардкор Хари Потер Вентилатор, оставајќи време за ручек и додатоци, како што е возење на метла (што вклучува време за чекање во редици), може да поминете пет до шест часа шетајќи низ студиото.

За време на врвните сезони и времиња, се чека од 15 до 30 минути пред да можете да влезете во светот на Хари Потер. 

Покрај посетата на студиото Хари Потер Ворнер Брос, туристите исто така земаат пешачки тури на локациите за снимање на Хари Потер во Лондон


Вратете се на почетокот


Што да се види на турнејата во студиото Хари Потер, Лондон

Има многу да се види на турнејата во студиото на Ворнер Брос во Лондон Хари Потер.

Посетителите можат да видат фасцинантни сетови, реквизити користени во филмовите, костими што ги носеле ликовите, специјални и визуелни ефекти, ефектите на суштествата што ги оживеале животните на екранот и креативниот процес на уметничкиот оддел. 

Голема сала

Големата сала се отвора на 1 мин. 35 секунди од видеото

Големата сала е амбиент за неколку од најнезаборавните моменти во Хари Потер филмови, вклучително и „Yule Ball“ и „Battle of Hogwarts“.

Создаден е за Хари Потер и каменот на филозофот во 2000 година и оттогаш се користи како значаен сет за уште шест филмови.

Костими на студентите од секоја куќа во Хогвортс и две огромни маси подготвени за вечера се во прекрасната голема сала.
Професорите од Хогвортс седеа на врвот од собата на масата на инструкторите.

Забранета шума

Забранетата шума во Хари Потер и каменот на филозофот е снимен на лице место и во студио.

Целосно беше преместен во Студиото за Хари Потер и Комората на тајните да го смести дувлото на Арагог и растеше во текот на целата филмска серија.

Сценски дизајнери изградија позадини долги до 600 стапки за Хари Потер и Реликвиите на смртта.

Забранетата шума има 19 дрвја, секое со дијаметар од повеќе од 12 стапки.

Платформа 9¾

Локомотивата Хогвортс Експрес носеше стотици студенти од платформата 9¾ до училиштето за вештерство и магија Хогвортс.

Повеќето од секвенците на платформата 9¾ се снимени на станицата Кингс Крос во Лондон.

Меѓутоа, за време на Хари Потер и светителите на смртта - дел 2, уметничкиот тим изгради дел од платформата на станицата на сет во Ливесден, полн со пруга и воз.

Хогвортс експрес служеше како позадина за првата снимка некогаш направена Хари Потер и каменот на филозофот, како и последната сцена од целата серија во Хари Потер и реликвиите на смртта - 2 дел.

Алејата на дијагона

Во текот на серијата филмови, сетот на Дијагонската Алеја постојано се менуваше.

Многу сет парчиња на Дијагон Алеј исто така беа преоблечени за селото Хогсмид во Хари Потер и затвореникот од Азкабан.

Првичниот дизајн на улицата вклучуваше богати карактеристики од Хари Потер романи и влијание од патиштата прикажани во делата на Чарлс Дикенс.

Алејата Дијагон е дом на правливата продавница за стапчиња Оливандерс, каде што стапчето на Хари славно го избрало, како и Гринготс Банк, Флоуриш и Блотс и Аптекарот на г. Малпепер.

Реквизити во студиото

Од бројните реквизити што можете да ги видите на турнејата во студиото Хари Потер во Лондон, се издвојуваат четири - Училницата за напивки, кабинетот за меморија, канцеларијата на професорот Амбриџ и пастилите на Пукинг.

Училница за напивки: Над 950 тегли со напивки ги обложуваат ѕидовите на училницата, секоја од нив содржи уникатен предмет, како што се печени животински коски од локална месарница, сушени растенија, билки и смалени глави создадени од одделот за реквизити.

Кабинет за меморија: Вијали и етикети беа дизајнирани за кабинетот во канцеларијата на професорот Дамблдор. Одделот за графика рачно ја дизајнираше секоја етикета пред да ја испрати до тимот на Props, кој ја примени на секое шише.

Канцеларијата на професорот Амбриџ: Внатрешноста на розовата канцеларија на професорката Долорес Амбриџ во Министерството за магија беше прецизно дизајнирана. Погрижете се да ја погледнете нејзината колекција од 130 чинии која прикажува различни мачиња во движење.

Пукинг пастили: Wizard Wheezes на Weasleys, кој продаваше сè, од Extendable Ears до огномет, беше направен за да изгледа како продавница од 18 век. Главниот производител на реквизити Пјер Бохана го дизајнираше диспензерот Puking Pastilles да биде и смешен и одвратен во исто време.

Костими во студиото

Потер костим во студиото Ворнер Брос
Слика: Wbstudiotur.co.uk

Од сите костими изложени на турнејата во студиото Хари Потер, Warner Bros, најмногу внимание привлекуваат четири - униформата на квидич, облеката што ја носеше бандата во последната сцена 19 години подоцна, костимот на Yule Ball и униформата на Боксбатон.

Специјални и визуелни ефекти

Искористете ги предностите на вратата на Одајата на тајните, наметката за невидливост и врбата на врба за време на вашата посета. 

мост Хари Потер Обожавателите ја помешаат вратата на Одајата на тајните за визуелен ефект, а на турнејата ќе видите зошто не е. 

Се сеќавате дека видовте гранки кои ќе го „коцнат“ летечкиот автомобил на г-дин Визли? 

За време на вашата турнеја, ќе видите како тимот го создал овој специјален ефект на Whomping Willow.

Зелен екран: Не ја пропуштајте шансата да учествувате во нашето искуство на зелен екран и да летате со метла над Лондон како што правеа актерите за време на снимањето.

Ефекти на суштество

Една од работите што младите посетители на турнејата во студиото Хари Потер Ворнер Брос ја сакаат се суштествата што ги гледале во филмовите.

Имагинарните суштества што треба да ги барате се Басилиск, Бакбек, Гоблин Хедс и Арагог.

Кога ќе застанете пред главите на Гоблините за време на турнејата, помислете како 140 шминкери од Европа секојдневно за само четири часа претворале 60 актери во гоблини.

Одделот за уметност

За повеќето од нас, предизвик е да се сфатат напорите да се создадат сите уметнички дела за филмовите.

Се сеќавате на замокот Хогвортс? За време на вашата турнеја во студиото на Warner Bros во Лондон, ќе го видите моделот изграден од 86 уметници и членови на екипажот за првиот филм.

Кога би ги додале сите работни часови за да се изгради и модифицира моделот, тоа би траело повеќе од 74 години.

Ќе видите и многу графички дизајни, модели со бели картички и технички цртежи.


Вратете се на почетокот


Дигитален водич и прирачник за сувенири

Пред да влезете, можете да изнајмите Дигитален водич за приближно 5 фунти од шалтерот во фоајето, обезбедувајќи ви повеќе информации за турнејата во студиото.

За околу 10 фунти, можете да купите Водич за сувенири во студиото на Warner Bros.


Вратете се на почетокот


Карта на турнејата во студиото на Ворнер Брос во Лондон

Карта на студиото Ворнер Брос турнеја во Лондон
Слика: Wbstudiotur.co.uk

Се води само почетниот дел од студиската турнеја на Хари Потер во Лондон, по што можете да истражувате.

Бидејќи има многу да се види, посетителите имаат тенденција да се губат и да пропуштат важни сетови и реквизити.

Затоа, чувањето на мапата на студиото Warner Bros ни е добро.

Покрај локацијата на комплетите и експонатите, распоредот на турнејата во студиото исто така ќе ви помогне да најдете услуги за посетители како што се тоалети, кафулиња, бироа за аудио водич, информативни бироа итн.


Вратете се на почетокот


Храна и пијалаци

Турнејата во студиото Хари Потер во Лондон има четири места за јадење и пиење - Кафе Чоколадо Жаба, Кафе Хаб, Сала за храна и Кафе Беклот.

Повеќето од овие кафулиња се отвораат кога започнуваат студиските тури во текот на денот и остануваат отворени до крајот на турнеите.

Ако сакате да уживате во пенесто путер пиво, мора да стигнете до кафулето Backlot, кое се наоѓа на половина пат низ студиото турнеја.

Најчесто поставувани прашања за турнејата во студиото на Ворнер Брос во Лондон

Еве неколку често поставувани прашања за турнејата во студиото на Ворнер Брос во Лондон:

Дали билетите на WB Studio Tour вклучуваат трансфер до и од Лондон?

Да, билети за оваа турнеја вклучуваат удобен повратен трансфер од центарот на Лондон до студиото, што им олеснува на посетителите да стигнат до локацијата.

Може ли да го посетам студиото на Ворнер Брос без да ја купам опцијата за трансфер од Лондон?

Можно е самостојно да го посетите студиото на Warner Bros. Опцијата за пренос е обезбедена за погодност.

Дали студиската турнеја на Ворнер Брос е погодна за сите возрасти?

Да, турнејата е дизајнирана да биде пријатна за сите возрасти, што ја прави одлично искуство за семејствата и обожавателите на Хари Потер од сите генерации.

Што можам да очекувам да видам на студиската турнеја на Ворнер Брос?

За време на турнејата, можете да очекувате да ги видите вистинските филмски сетови, костимите, реквизитите и другите елементи од зад сцената од филмовите за Хари Потер, вклучувајќи и иконски локации како Големата сала и Алејата Дијагон.

Дали има опции за храна и јадење во студиото Ворнер Брос?

Да, студиото има кафуле каде што можете да уживате во разни јадења и пијалоци. Можете исто така да пробате путер пиво, популарен пијалок на тема Хари Потер.

Популарни атракции во Лондон

London Eye Лондонската кула
Зоолошка градина во Лондон Стоунхенџ
Мадам Тисо Лондон Катедрала Свети Павле
Виндзор замокот Кенсингтон Палас
Шредината Зоолошка градина со камшик
Искачување на покривот на О2 Арена Обиколка на стадионот на Челзи ФК
Лондон зандана Музеј за транспорт во Лондон
Чесингтон Светот на авантурите SeaLife Лондон
Музејот на Бруклендс Вембли
Емирати Искуство на Лондонскиот мост
Ројал Алберт Хол Вестминстерската опатија
Кути Сарк Поштенски музеј
АрселорМитална орбита Тауер Бриџ
Круз со реката Темза Бакингемската палата
Кралската опсерваторија Гринич Хемптон Корт

Извори

# Wbstudiotur.co.uk
# Tripadvisor.com
# Visitlondon.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лондон

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар