Почетна » Берлин » Спомен обиколка на Заксенхаузен

Концентрационен камп Заксенхаузен – турнеја со водич од Берлин

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(188)

Меморијалот Заксенхаузен ја раскажува приказната за еден од најголемите концентрациони логори на германска територија од 1936 до 1945 година.

Кампот се наоѓа во гратчето Ораниенбург, 22 километри од Берлин.  

Во него биле сместени околу 200,000 затвореници кои биле експлоатирани како принудна работа од локалната индустрија. 

Илјадници од овие затвореници умреле поради нехумани услови за работа и живот или биле испукани со гас, застрелани или подложени на медицински експерименти.

По завршувањето на Втората светска војна, Евреите беа ослободени, а советската армија го искористи логорот за да ги затвори нацистите кои ги поддржаа воените напори. 

Денес, локалното население и туристите го посетуваат кампот за да ги разгледаат преостанатите структури, да научат за тажното минато на кампот и да ги видат подвижните споменици на жртвите.

Врвни билети за концентрационен камп Заксенхаузен

# Обиколка со водич на кампот Заксенхаузен

Концентрационен камп Заксенхаузен

Што да очекувате во кампот Заксенхаузен

Ако планирате да резервирајте ја оваа тура со водич, еве неколку суштински работи што мора да ги знаете – 

  • Носете облека соодветна на временските услови и удобни чевли
  • Понесете пасош или лична карта на вашето дете
  • Храната и пијалоците се дозволени, затоа пакувајте нешто
  • Подобро е да имате пари при рака
  • Турите работат во секое време

Тура со водич од Берлин до споменикот Заксенхаузен

На оваа тура со водич до концентрациониот камп Заксенхаузен, ќе се качите на воз од Берлин. 

Во логорот Заксенхаузен, ќе научите за историјата на земјата и ќе видите што останало од собите на чуварите, персоналот и затворениците.

Пред да бидете сведоци на еврејската касарна, патеката за тестирање на чизмите и бесилка, влезете во чуварската кула „А“ и застанете на регистрацискиот комплекс.

Локалниот водич ви ја покажува и болницата во кампот и лабораторијата за патологија и мрачната зграда на станицата Z, во која беа сместени објектите за кремирање и егзекуција.

Ќе дознаете за формирањето на логорот за време на нацистичка Германија, тешкотиите во кампот во текот на Втората светска војна и како заложниците биле ослободени на крајот на војната.

Иако многу од приказните на кампот се тажни, ќе слушнете и инспиративни приказни за отпор и опстанок додека одите покрај натписите во чест на жртвите и преживеаните од кампот.

За време на оваа обиколка на споменикот Саксенхаузен, која трае околу шест часа, локален експерт останува со вас цело време.

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Цена на билети

Билет за возрасни (13+ години): €22
Детски билет (од 3 до 12 години): €10
Билет за доенчиња (до 2 години): Слободен влез

Како да стигнете до кампот Заксенхаузен

Запознајте го вашиот водич пред кафе Старбакс, во близина на берлинската историска Бранденбуршка порта, Паризер Плац 4, Берлин. Најдете насоки

Ве молиме побарајте ги водичите со црвените чадори и маички.

Тајмингот на кампот Заксенхаузен

Меморијалот Заксенхаузен е отворен од 8.30:6 до XNUMX часот во работните денови и викендите.

Турите започнуваат од Берлин околу 11 часот.

Разглед на кампот Заксенхаузен со сопствен водич

Ако сакате да заштедите пари, можете сами да го посетите концентрациониот камп Заксенхаузен.

Ќе мора да ги организирате вашите патувања за да стигнете до споменикот.

Меморијалот нема никакви такси за влез. Сепак, придонесите се добредојдени за да помогнат во одржувањето на основата.

Откако ќе стигнете таму, можете да се одлучите за турнеја со водич, ако сакате.

Меморијалот Заксенхаузен нуди своја обиколка на теренот, која трае два и пол часа.

Фондацијата Меморијал ги обучи сите водичи, па можете да бидете сигурни дека тие ќе дадат многу корисни информации.

Извори

# Wikipedia.org
# Sachsenhausen-sbg.de
# Encyclopedia.ushmm.org

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Берлинската ТВ кулаЗградата на Рајхстагот
Бранденбуршката портаНој музеј
Бункер на Берлинската приказнаБерлин леден бар
Панорамапункт БерлинBody Worlds Berlin
Морски живот БерлинМадам Тисо
Берлинска занданаПриродонаучниот музеј
Ѕидот – ПанорамаЛеголанд центар за откривање
Светски балонИлузеум Берлин
Музеј АлтесМузеј на ДДР
Музеј БодеМузејот Берггруен
Нова Национална галеријаАлте Националгалерија
Хамбургер БанхофМузејот на Пергамон
Музеј на фотографијаGemäldegalerie
Музеј на компјутерски игриГермански шпионски музеј

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Берлин

Оваа статија е истражувана и напишана од