Почетна » Дубаи » Билети за Бурџ Калифа

Билети за Бурџ Калифа – цени, попусти, часови, најдобро време за посета

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(161)

Бурџ Калифа е најкултната зграда во Дубаи, ОАЕ.

Со 829.8 метри (2,722 стапки), таа е највисоката зграда во светот.

Повеќе од два милиони туристи годишно ги посетуваат палубите за набљудување на Бурџ Калифа.

Дизајнот на Бурџ Калифа е инспириран од исламската архитектура, при што зградата има дизајн на спирално минаре што е вообичаено во традиционалните џамии.

Во оваа статија, објаснуваме се што треба да знаете пред да го посетите Бурџ Калифа.

Набљудувачките палуби на Бурџ Калифа

Постојат три палуби за набљудување на Бурџ Калифа - Ниво 124, Ниво 125 и ниво 148.

Нивоата 124 и 125 се заедно познати како „На врвот, Бурџ Калифа“.

И Нивото 148 е познато како „На врвот, небото на Бурџ Калифа“.

Ниво 124

Опсерваторијата на Ниво 124 е најниската од сите три палуби за набљудување и најпопуларна.

Ова ниво на Бурџ Калифа е високо 452 метри (1,483 стапки) и помага да се доживее хипнотизирачки поглед на хоризонтот на Дубаи.

Бурџ Калифа на врвот има телескопи со голема моќност кои ќе ви помогнат да се приближите до хоризонтот.

Посетителите можат да пристапат до палубата преку брз лифт кој патува 10 метри во секунда, достигнувајќи до палубата за само 60 секунди.

Набљудувачката палуба има стаклени ѕидови од подот до таванот кои обезбедуваат непречен поглед на градот од 360 степени.

Ниво 125

Бурџ Калифа - Опсерваторија на ниво 125
На 456 метри, Нивото 125 на Бурџ Калифа нуди пространа палуба за набљудување со неверојатни погледи од 360 степени. Слика: Бурјхалифа.ае

Нивото 125 на Бурџ Калифа се наоѓа на 456 метри (1,496 стапки) и е едно ниво над опсерваторијата На врвот на ниво 124.

Тоа е пространа палуба за набљудување украсена на арапски машрабија за осветлување на погледи од 360 степени од врвот.

На ниво 125, можете да ги зачувате вашите спомени со помош на фотографирање со зелен екран, каде реалноста се спојува со специјалните ефекти за да создаде уникатни фотографии.

На овој кат, можете исто така да влезете во изложбата „Дубаи: Поглед на соколот“ за да видите возбудлив поглед на градот – како летечки сокол.

За да ги посетите и Нивото 124 и 125, мора да го купите Бурџ Калифа Билет за општ влез.

Ниво 148

Ниво на небото Бурџ Калифа 148
На ниво 148 на Бурџ Калифа, можете да ги истражувате најпознатите знаменитости на Дубаи со интерактивно искуство, користејќи сетила за движење. Слика: Бурјхалифа.ае

Нивото 148 на врвот на Бурџ Калифа е највисоката палуба за набљудување во светот.

Се нарекува и На врвот, небото на Бурџ Калифа.

Тој е 555 метри (1,821 стапки) и има тераса на отворено.

На овој последен кат ве поздравува гостин Амбасадор и ве води на персонализирана турнеја.

Освежување добивате и во познатиот SKY Lounge.

Резервирајте го ВИП билет за Бурџ Калифа да уживате во ова искуство на Бурџ Калифа Скај


Вратете се на почетокот


Цена на билетот Бурџ Калифа

Бурџ Калифа билети за општ влез, кои ќе ве доведат до Нивото 124 и 125, чинат 169 AED (46 $) за часовите што не се најпогодни и 244 AED (66 $) за часовите по удар.

ВИП билет на Бурџ Калифа, со кој можете да ги прескокнете сите линии и да ги посетите Нивоата 124, 125 и 148, чини 553 AED (151 $) за ударните часови и 399 AED (109 американски долари) за часовите што не се актуелни.

Цената што ја плаќате за билетот за Бурџ Калифа зависи од три фактори.

Опсерватории што планирате да ги посетите

Ако планирате да ги посетите опсерваториите на нивоа 124 и 125, вашите билети ќе бидат релативно поевтини.

За да се искачите на Ниво 148, мора да платите повисока цена и да го купите ВИП билетот.

Време на вашата посета

Цената на билетот Бурџ Калифа зависи и од тоа кога сакате да ја посетите атракцијата.

Билетите за премиерниот час (4 до 6 часот) се поскапи од билетите кои не се на удар.

Билетите се поскапи во овие часови бидејќи зајдисонце е најдобро време да се биде во опсерваторија.

Заоѓањето на сонцето создава живописно зачудувачки хоризонт на Дубаи.

Тип на билет што го купувате

Можете да купите два вида билети - билет за општ влез или билет Skip The Line.

Бидејќи билетот Skip The Line Burj Khalifa ви помага да ги избегнете сите редици и да одите веднаш во зградата, тој е поскап.

Доколку немате време и можете да си ги дозволите високите цени, ви препорачуваме да купите Skip The Line билети.

на Билет за општ влез е најевтиниот билет за искачување на Бурџ Калифа.


Вратете се на почетокот


Најдоброто место за купување билети за Бурџ Калифа

Ако сте во потрага за купете билети за Бурџ Калифа, имате две опции -

Опција 1: Купете ги на денот на вашата посета на местото

Опција 2: Купете ги онлајн однапред

Еве ги трите причини зошто мора да ги купите вашите билети онлајн, а НЕ на атракција – 

Причина 1: Ако одлучите да ги купите вашите билети во атракцијата, мора да чекате во долгата редица на шалтерот за билети. Откако ќе го имате билетот, мора да почекате во друга линија за да отидете до лифтовите. Купувањето на вашиот билет преку Интернет ви помага да ја прескокнете првата линија (на шалтерот за билети).

Причина 2: Ако посетувате за време на шпицот или во време на ударните часови, може да стигнете до Бурџ Калифа само за да дознаете дека сите билети се распродадени.

Со оглед на тоа што официјалните лица продаваат само ограничен број билети за секој временски простор, 'Распродаден!' е порака која често се гледа.

Билетите за Бурџ Калифа се распродадени
Купувањето билети за Бурџ Калифа онлајн ви заштедува време, пари и исто така ве заштедува од изненадувања во последен момент! Слика: Waitamoment.co.uk

Причина 3: Кога ги купувате вашите билети од шалтерот на Бурџ Калифа, плаќате повеќе од три пати повеќе од цената на онлајн билетот.

на билет за општ влез, што е најевтиниот начин за истражување на Бурџ Калифа, чини 169 AED (46 долари) онлајн, а на местото на одржување чини повеќе од 500 AED.


Вратете се на почетокот


Кој билет за Бурџ Калифа да се купи?

Семејство во Бурџ Калифа
Слика: Бурјхалифа.ае

Додека купувате билети за Бурџ Калифа, ќе имате многу сомнежи.

Дали треба да ги посетите нивоата 124 и 125 или, исто така, да одите на Ниво 148?

Што е подобро – билет за општ влез или билет „Прескокни ја линијата“?

Кои часови се препорачливи - ударни часови или не-примарни часови?

На врвот против на врвот SKY

На врвот билет = влез на нивоа 124 и 125
На билетот на Топ Скај = пристап до нивоа 124, 125 и 148

Билетот за Топ Скај е познат и како „ВИП билет“.

Покрај правата за фалење да се биде на највисоката палуба за набљудување во светот, овој ВИП билет ви нуди и обиколка на опсерваторијата со водич и освежување во Sky Lounge.

Нашата пресуда:

Билетот за посета на нивоа 148 е речиси три пати поскап од билетите за гледање на нивоа 124 и 125. 

Ако сте на буџетски одмор, ви препорачуваме да се придржувате до пониските нивоа и да го купите само На врвот билети

Меѓутоа, ако парите не ве загрижуваат, но се грижите за искуството, топло ви го препорачуваме Sky Experience во Бурџ Калифа.

Мора да знаете дека посетителите не можат да останат на Ниво 148 онолку долго колку што сакаат – има временско ограничување од 30 минути.

Општ прием наспроти прескокнете ја линијата

За време на шпицот, имателите на билети за генерален прием можеби ќе треба да чекаат еден час за да влезат во лифтот.

Билетите за прескокнување на линијата Бурџ Калифа помагаат да се избегне гужвата и долгите редици.

Нашата пресуда:

Купување на Билет за општ влез е најдобрата опција ако имате време.

Билетите за прескокнување на линијата на Бурџ Калифа се речиси три пати повеќе од цената на билетите за генерален прием. 

И покрај тоа што се толку скапи, билетите за Бурџ Калифа Skip The Line не ви даваат пристап до Ниво 148.

Затоа, наместо тоа, ја препорачуваме следната најдобра опција – на ВИП билет, што чини само 40 AED повеќе, но ви овозможува да ја прескокнете линијата и да го посетите и Ниво 148.

Основните часови наспроти часовите што не се главни

Цените на билетите на Бурџ Калифа варираат во зависност од времето на влегување во зградата.

Цените на билетите за влез во ударните часови се околу 40% повисоки од цените кои не се на удар.

Главното и непречекорното време се разликуваат за билетите на врвот и на врвот на небото.

На врвот (нивоа 124 и 125)

Работно време: Од 4 до 6 часот
Часови кои не се прајм: Од 9 до 3.30:6.30 и од XNUMX:XNUMX до затворање

На врвот SKY (Ниво 124, 125 и 148)

Основни часови: 9.30 сум да 6 часот
Работни часови кои не се актуелни: 7 часот до затворање

Нашата пресуда:

Ако примарна цел на вашата посета на Бурџ Калифа е да го видите зајдисонцето, немате друга опција освен да го купите билетот за време на ударните часови.

Ако ова е ваша прва посета на опсерваторија и парите не ве загрижуваат, предлагаме да ги изберете најдобрите часови додека резервирате билети.

Ако сте го виделе зајдисонцето на хоризонтот од некоја опсерваторија, ви препорачуваме да се придржувате до часовите што не се на удар за да заштедите пари и да ја избегнете гужвата.


Вратете се на почетокот


Билети за Бурџ Калифа

Купете билети за Бурџ Калифа
Бурџ Калифа нуди различни видови билети, од кои секој нуди уникатно искуство. Слика: Klook.com

Бурџ Калифа нуди различни видови билети, од кои секој нуди уникатно искуство.

Пред да ги резервирате вашите билети за Бурџ Калифа преку Интернет, ве молиме прочитајте го овој дел темелно за да ги знаете различните видови билети за Бурџ Калифа.

Општи билети за влез

Билетите за општ влез се најевтиниот и најпопуларниот начин да се стигне до опсерваториите во највисоката зграда во светот.

Влегувате во еден од најбрзите лифтови во светот и стигнувате до палубите за набљудување на Бурџ, со места за набљудување низ нивоата 124 и 125.

Ако не сакате да потрошите многу пари, но сакате да го доживеете зајдисонцето од Бурџ Калифа, одлучете се за временски простор што се совпаѓа со времето кога сонцето ќе зајде.

Цени на билетите
(часови кои не се практични: 9 до 3.30:6.30 часот, XNUMX:XNUMX до затворање)

Билет за возрасни (12+ години): 169 AED (46 долари)
Детски билет (од 4 до 11 години): 139 AED (38 долари)

Цени на билетите
(главни часови: 4 до 6 часот)

Билет за возрасни (12+ години): 244 AED (66 долари)
Детски билет (од 4 до 11 години): 152 AED (41 долари)

ВИП билети за Бурџ Калифа

ВИП билетите овозможуваат пристап до сите три палуби за набљудување на Бурџ Калифа – Нивоа 124, 125 и 148.

Ќе бидете како ВИП во текот на целата своја посета – за да не морате да чекате во долги редици за лифтот.

На ниво 148, гостин амбасадор на Бурџ Калифа ви нуди обиколка на палубата за набљудување.

Откако ќе поминете 30 минути на Ниво 148, можете да се спуштите на Нивото 124 и 125 и да се дружите онолку долго колку што сакате.

Деца од 3 години нагоре влегуваат бесплатно.

Цени на билетите
(главни часови - 9.30 до 6 часот)

Билет за возрасни (4+ години): 553 AED (151 долари)

Цени на билетите
(часови кои не се практични - 7 до 10 часот)

Билет за возрасни (4+ години): 399 AED (109 долари)

124 и 125 кат + Кафе

Овој билет за Бурџ Калифа ви носи нешто дополнително бидејќи, покрај погледите од 124 и 125 кат, можете да седнете и да разговарате за искуството.

По посетата на палубата за набљудување на највисоката зграда во Дубаи, можете да набавите пијалок или ужина во кафулето на приземје.

Цена на билетот (не-примарни часови): 167 AED (45 долари)
Цена на билетот (главни часови): 238 AED (65 долари)

На врвот + поглед на небото

Овој прием во Бурџ Калифа ви дава пристап до Sky Views, премиум искуство.

Покрај влезот во катовите 124 и 125 на Бурџ Калифа (на врвот), можете да ги истражите опсерваторијата за погледи на небото и прошетката на небото.

Гостите сакаат да шетаат меѓу кулите Sky Views, високо над земјата (и надвор од зградата!).

Овој билет вклучува и еднократен тобоган на стаклениот тобоган, кој обично чини дополнителни 25 AED (7 долари).

Цени на билетите

Билет за возрасни (12+ години): 249 AED (68 долари)
Детски билет (од 4 до 11 години): 199 AED (54 долари)

На врвот + оброк од 3 јадења на покривот

Овој влез „На врвот на Бурџ Калифа“ ви дава пристап до катови 124 и 125, а исто така и ручек или вечера од мени со 3 јадења на покривот, клубот Бурџ.

Гостите прво ќе имаат искуство со набљудувачката палуба, а потоа ќе бидат придружувани до покривот во клубот Бурџ.

Ресторанот нуди искуство со јадење под отворено небо со поглед на фонтаната Дубаи и Бурџ Калифа.

Цени на билетите

Билет за возрасни (12+ години): 307 AED (84 долари)
Детски билет (од 4 до 11 години): 275 AED (75 долари)

Салон - Нивоа 154, 153, 152

Овој билет за опсерваторија Бурџ Калифа ви овозможува да пристапите до 152-ри, 153-ти и 154-ти катови на Бурџ Калифа.

Во салонот на овие катови, пиете чај или шампањ додека уживате во прекрасен поглед на градот.

Добивате и асортиман на свежо печени колачи и вкусни колачи, иако уживате во жива забава во дневната соба.

Подоцна ја обиколувате терасата на отворено за да ги проверите облакодерите и распространетата пустина.

Оваа обиколка на највисокиот салон на светот на 585 метри (1919 стапки) над земјата трае 90 минути.

Цена на билетот: 769 AED (209 УСД) по лице

Бурџ Калифа + Аквариум во Дубаи

Мостот Метро Линк, кој ги поврзува Бурџ Калифа и аквариумот во Дубаи, го олеснува движењето од една до друга атракција.

Оваа патничка врска со климатизиран стаклен тунел долг 828 метри (2715 стапки) нуди и фантастичен поглед на Дубаи.

Ова е причината зошто комбинацијата на билети Бурџ Калифа и Аквариум во Дубаи е доста популарна кај посетителите.

Овој комбиниран билет овозможува едно влегување во двете атракции во еден ден.

Како и сите комбинирани билети, исто така ви помага да ги намалите трошоците за билети за 15 до 20%.

Цена на билетот

Билет за возрасни (12+ години): 245 AED (67 $)
Детски билет (од 3 до 11 години): 210 AED (57 $)

Визуелна приказна: 12 совети кои мора да ги знаете пред да го посетите Бурџ Калифа

Популарни комбо билетицена
Музеј на иднината + Бурџ Калифа 124 и 125AED 282
Бурџ Калифа + Рамка од Дубаи219 AED (60 долари)
Бурџ Калифа + воден парк Аквавентура460 AED (125 долари)
Шоу на фонтана во Дубаи и возење со езеро + Бурџ Калифа237 AED (65 долари)
Дубаи Гарден Сјај + Бурџ Калифа227 AED (62 долари)
Бурџ Калифа + турнеја со жолти чамци445 AED (122 долари)
Бурџ Калифа + Фонтаната во Дубаи, одборот180 AED (49 долари)
Дубаи Делфинариум + Бурџ Калифа260 AED (71 долари)
Бурџ Калифа + Motiongate Дубаи390 AED (106 долари)

Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Бурџ Калифа

Високата структура на Бурџ Калифа стои во центарот на Дубаи, веднаш до трговскиот центар Дубаи. Најдете насоки.

Ако планирате да одите во метрото во Дубаи, качете се на Црвената линија за да стигнете до станицата Бурџ Калифа.

Од станицата, земете го автобусот F13 и слезете на автобуската станица во Дубаи Мол.

Сега, одете до трговскиот центар преку климатизиран надвозник. Оваа прошетка трае околу 15 минути.

Мора да поминете низ трговскиот центар и да стигнете до долниот приземје (LG).

Билетарницата до Бурџ Калифа е во близина на сендвич ресторанот на метрото на долниот приземје.

Важно: Ви препорачуваме купете билети за Бурџ Калифа онлајн, многу однапред – заштедувате време и избегнувате изненадувања во последен момент.


Вратете се на почетокот


Тајмингот на Бурџ Калифа

Бурџ Калифа се отвора во 9 часот и се затвора во 11 часот во текот на целата недела.

Последниот запис е 45 минути пред затворање.

Тарифите кои не се за време на времето се применуваат од 9 до 3.30:6.30, од ​​11:4 до 6:XNUMX и од XNUMX:XNUMX до XNUMX:XNUMX часот; На билетите важат цените за примарниот час.

Главните часови се познати и како часови за зајдисонце.

Цените на билетите се повисоки кога ќе ја резервирате вашата посета за време на ударниот час.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Бурџ Калифа

Ако високата цена на билетите за време на ударните часови не е проблем, зајдисонце е најдобро време да ја посетите опсерваторијата Бурџ Калифа и да го видите фантастичниот хоризонт на Дубаи. 

Можете да купите А. општ прием or ВИП билет за оваа ударна посета.  

Ако сте со буџет, можете да посетите веднаш штом ќе поминат ударните часови во 6.30 часот.

Ако не ви пречи да чекате, можете да го купите вашиот билет веднаш претходно премиерните часови влезете и останете доволно долго во опсерваториите за да го видите зајдисонцето.

Најдобро време да се види изгрејсонце

Изгрејсонце од Бурџ Калифа
Билетот Burj Khalifa Sunrise е можност да го фатите изгрејсонцето од највисоката зграда на светот. Слика: Getyourguide.com

Набљудувачката палуба на Бурџ Калифа се отвора во 5.30 часот во петок и сабота, а најдобро е да стигнете пред 6 часот наутро за да го видите изгрејсонцето. 

Најдобро е да се купи Билети за изгрејсонце да уживате во ова рано утринско искуство во Бурџ Калифа.

Совет: Внимавајте на времето бидејќи маглив ден значи не толку добро искуство.

Бурџ Калифа во зима

Ако го посетите Дубаи во зима, најдобро ќе биде да го видите Бурџ Калифа во доцните утра или рано попладне.

Во текот на зимата, Дубаи се стемнува до 6 часот.


Вратете се на почетокот


Време на чекање во Бурџ Калифа

Бурџ Калифа е најпопуларната туристичка атракција во Дубаи.

Во просек, 7,000 туристи секојдневно доаѓаат да го видат хоризонтот на Дубаи од опсерваторијата Бурџ Калифа.

Месеци на шпиц (од ноември до март)

Ако го посетите Бурџ Калифа за време на ударните часови, редот за општ прием може да надмине еден час.

Во такви времиња, најдобро е да купете билети за Skip The Line.

За време на часовите што не се на удар, можеби сепак ќе треба да чекате околу 30 минути во линиите на лифтот.

Вонсезона (од април до октомври)

Дубаи е жежок во текот на овие месеци и затоа привлекува помалку туристи.

Сепак, како најпопуларна туристичка дестинација во Дубаи, можеби сепак ќе треба да почекате 20-30 минути за време на вашата посета.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Бурџ Калифа

Ако вашето прашање е, колку време трае турнејата на Бурџ Калифа? Па, одговорот е „зависи од тебе“.

Одење до опсерваторијата на Бурџ Калифа и уживање во фантастичната глетка со свое темпо трае приближно 1 час и 30 минути. Познато е и дека некои туристи ја завршуваат турнејата на Бурџ Калифа за еден час.

Неопходно е да се има предвид дека вашето патување може да потрае подолго ако го посетите за време на шпицот на сезоната и часовите на зајдисонце.

Ви предлагаме да задржите еден час време за да стигнете до врвот, бидејќи додека лифтовите стигнуваат до палубата за набљудување за една минута, чекањето за влез во лифтот може да потрае малку.

Ако сакате да избегнете чекање во редовите на лифтот, одете за Skip The Line билети – до опсерваторијата можете да стигнете за помалку од 15 минути.


Вратете се на почетокот


Како да се избегне гужвата на Бурџ Калифа

Бурџ Калифа е еден од Најпопуларните туристички атракции во Дубаи, привлекувајќи околу 2.5 милиони туристи годишно.

Еве три совети кои ќе ви помогнат да ја избегнете гужвата во оваа обично преполна туристичка атракција.

Купете билети онлајн и однапред

Како атракција што мора да се посети во Дубаи за повеќето туристи, билетите за Бурџ Калифа се секогаш барани, особено за време на туристичките сезони, викендите, училишните празници, фестивалите итн.

Како резултат на тоа, во шпицот и за време на шпицот, времето на чекање на шалтерот за билети на Бурџ Калифа надминува дури и еден час.

Најдобар начин да ги избегнете овие линии на шалтерот за билети е однапред да ги резервирате вашите билети онлајн.

Резервирањето преку Интернет ви помага да избегнете долги редици и да го добиете посакуваниот временски период.

Купете билети „Прескокни ја линијата“.

Сите посетители на Бурџ Калифа мора да се возат со лифтовите за да ги посетат опсерваториите.

Посетителите со билети за „Генерален влез“ мора да стојат во долги редици додека не свртат да се качат со лифтот.

Меѓутоа, ако купите билет „Прескокни ја линијата“, можете да поминете покрај сите овие луѓе кои чекаат да дојде редот и да влезете во лифтот.

Добијте го точното време на вашата посета

Ако сакате да ја избегнете гужвата, најдобро е да го посетите Бурџ Калифа за време на часовите што не се на удар.

Во тој процес, ќе завршите и со заштеда на пари.

Извори
# Бурјхалифа.ае
# Wikipedia.org
# Musement.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Бурџ КалифаДубаи Пустинска сафари
Скај поглед на ДубаиАин Дубаи
Шеик Зајед џамијаДубаи рамка
Турнеја со глисер во ДубаиПоглед на дланка
Дубаи АквариумАквариум за изгубени комори
Воден парк АквавентураMotiongate Дубаи
Ла Перл ДубаиИзложба на фонтани во Дубаи
Ферари светМадам Тисо
Музеј на илузииСки дубаи
Воден парк Див ВадиChillout Ice Lounge
Зелената планета ДубаиТеатар за дигитална уметност Дубаи
Пресече собаiFly Dubai
Дубаи чудо градина

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се направат во Дубаи

Оваа статија е истражувана и напишана од