Почетна » Њујорк » Билети во Американскиот музеј за природна историја

Американски музеј за природна историја – билети, цени, најдобро време за посета

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(173)

Американскиот музеј за природна историја во Њујорк е една од врвните светски научни и културни институции. 

Повеќе од 5 милиони посетители ги истражуваат нејзините научни збирки и изложби секоја година.

Американскиот музеј за природна историја е популарна дестинација за посетители од сите возрасти, вклучувајќи семејства, студенти, истражувачи и туристи.

Нуди многу експонати и прикази, вклучително и иконите фосили на диносауруси, вклучувајќи ги Тираносаурус рекс, Стегосаурус и Трицератопс. Ја прикажува човечката еволуција, биодиверзитетот, метеоритите и културите на домородните народи ширум светот.

Тираносаурус Рекс, Титаносаурус, глава на Велигденскиот Остров, Синиот кит, Мамут итн., се некои од главните моменти на овој научен музеј што го инспирираше филмот „Ноќ во музејот“.

Нејзините експонати, збирки и истражувачки напори го прават значајна институција во природната историја и дестинација што мора да ја посети секој што е заинтересиран за чудата на нашата планета и пошироко.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да купите билети за Американскиот музеј за природна историја.

Работно време

Американскиот музеј за природна историја е отворен секој ден од 10 до 5.30:XNUMX часот.

Нема последно време за влез. 

Посетителите кои ќе влезат во Музејот во последниот час од денот - од 4.30 до 5.30 часот - можат да влезат бесплатно.

Музејот е затворен на Денот на благодарноста и Божиќ.


Вратете се на почетокот


Билети за Американскиот музеј за природна историја

Началник на Велигденскиот Остров во АМНХ
Шефот на Велигденскиот Остров во Американскиот музеј за природна историја. Слика: Тикети

Постојат два начини да се истражи Природонаучниот музеј во Њујорк.

Додека билетот за општ прием ви дава пристап до сите експонати во Природонаучниот музеј, билетот за општ прием + еден ви овозможува и влез на една од специјалните изложби. 

Можете да се одлучите за еден од двата билети на страница за резервација на билети.

Каде да купите билети

Посетителите можат да купат билети за Американскиот музеј за природна историја онлајн или на местото на одржување. 

Во зависност од времето на денот (и месецот), можеби ќе треба да чекате во линијата на бројачот за билети половина час или повеќе за да го купите вашиот билет.

Затоа ви препорачуваме купете ги билетите онлајн и зачувај го чекањето. 

Ажурирате: Поради пандемијата Ковид, продажбата на билети на местото е прекината. Сега, сите посетители МОРА да ги купат билетите онлајн пред нивната посета. Можно е и купување билет истиот ден.

Како функционираат онлајн билетите

Кога купувате билети на Американскиот музеј за природна историја преку Интернет, тие ви се испраќаат по е-пошта во рок од неколку минути по купувањето.

На денот на вашата посета, можете да ги покажете билетите на вашиот мобилен и да влезете.

Не треба да земате отпечатоци. 

Временски влез

Влезот во Американскиот музеј за природна историја е темпиран. 

Откако ќе ги резервирате вашите билети, ќе добиете линк во вашата е-пошта за да го резервирате вашиот временски простор. 

Посетителите можат да изберат во секое време од 10 до 4 часот. 

Мора да стигнете до музејот во рок од 30 минути од времето на вашата резервација.

Попусти на билети

на Билет за општ влез, најевтиниот и најпопуларниот билет, чини 28 долари за сите посетители на возраст од 13 до 59 години. 

Децата од три до 12 години добиваат попуст од 12 долари на билетите на Американскиот музеј за природна историја и плаќаат само 16 долари за влез. 

Постарите лица над 60 години и студенти со валидни лични карти на образовните институти се квалификуваат за намалување од 5 долари и плаќаат 22 долари за влез. 

Билет за општ влез

на Билет за општ влез вклучува прием во сите постојани музејски сали на Американскиот музеј за природна историја, но не вклучува специјални изложби.

Ова ви го препорачуваме само ако немате време бидејќи овој билет ви овозможува да истражите сè што треба да видите за два и пол часа. 

Билет за возрасни (од 13 до 59 години): $28
Детски билет (од 3 до 12 години): $16
Билет за сениори (60+ години): $22
Студентски билет (со лична карта): $22

Општ прием + еден

на Општ влез + еден билет вклучува прием на сите постојани изложби плус една Специјална изложба. 

Ќе ви помогне ако изберете помеѓу суштества на светлината, Природата на бојата, Морски лавови: Живот со мустаќи и Светови надвор од Земјата.

Можете да ја изберете Специјалната изложба што сакате да ја пробате откако ќе бидете во музејот. 

Билет за возрасни (од 13 до 59 години): $34
Детски билет (од 3 до 12 години): $20
Билет за сениори (60+ години): $27
Студентски билет (со лична карта): $27

Билети за АМНХ во последен момент

Ако стигнете до Американскиот музеј за природна историја без билети, не грижете се.

Иако шалтерите за билети не се достапни, можете да го користите вашиот паметен телефон резервирајте билети за AMNH

Веднаш по купувањето, добивате е-пошта за потврда со QR-кодот, кој можете да го користите за да влезете во музејот. 

Збор на претпазливост - вашите претпочитани временски слотови или влезот во истиот ден може да не се достапни во зафатените денови. 


Вратете се на почетокот


Американски музеј за природна историја со CityPass

Ако сте во Њујорк на продолжен одмор и сакате да го посетите Американскиот музеј за природна историја, ви го препорачуваме New York CityPass.

Со CityPASS, можете да заштедите до 41% на најдобрите атракции во Њујорк и да ги прескокнете линиите за билети на сите места. 

Со најдобрата њујоршка попуст картичка, можете да видите некои од најпопуларните атракции во градот, како што се Емпајер Стејт Билдинг, Метрополитен музејот на уметноста, Музејот Гугенхајм, Статуата на слободата, Американскиот музеј за природна историја итн. 

CityPASS вклучува општ влез во AMNH, една специјална изложба и влез во Центарот Роуз за Земјата и вселената.

Пропусница за возрасни (18+ години): $138
Пропусница за деца (од 6 до 17 години): $118

Доенчињата до пет години не бараат билет.

Визуелна приказна: 13 совети што мора да ги знаете пред да го посетите Американскиот музеј за природна историја


Вратете се на почетокот


Како да се стигне до музеј за природна историја

Американскиот музеј за природна историја е на 200 Central Park West, New York, NY 10024-5102. Најдете насоки

Влезот на музејот

Посетителите можат да влезат во музејот преку Централ Парк Запад (горе) на улица 79 или пристапниот влез на 81-ва улица/Центар на Роуз за Земјата и вселената.

Членовите на Американскиот музеј за природна историја можат да го користат влезот на членовите на Централ Парк Запад на 79-та улица (ниво на приземје, преку патеката).

Јавен превоз

Може да ја земете линијата B (само во работните денови) или C линијата (сите денови) до Метро станица 81-ва улица, веднаш до музејот.

На два блока западно од Музејот, возот 1 застанува на Бродвеј и Западна 79-та улица

Станицата West 79th Street е на половина км (3 милји) од музејот, а растојанието можете да го пешачите за околу седум минути. 

Најблиската достапна станица на метрото е Станица 72 улица, опслужувани од 1, 2 и 3 возови.

Автобусот М79, кој патува исток/запад на Западната 79-та улица низ Централ Парк, застанува на Западна улица 81

Брзо шест минути пешачење може да ве однесе до Природонаучниот музеј.

М7, М10, М11, М86 и М104 се другите автобуси што застануваат во близина на музејот. 

Паркинг

Американскиот музеј за природна историја има паркинг со него влез на улица 81 помеѓу Централ Парк Вест и Колумбо авенијата. 

Гаражата е отворена од 6 до 11 часот во работните денови и од 8 до 11 часот за време на викендите.

Надоместоците за паркирање зависат од времетраењето - 26 долари за еден час, 29 долари до два часа и 36 долари до пет часа.

Кликни тука да дознаете повеќе за блиските паркинзи.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на АМНХ

Мастадон во Американскиот музеј за природна историја
Мастадон во Американскиот музеј за природна историја. Слика: Amnh.org

Најдобро време да го посетите Американскиот музеј за природна историја е веднаш штом ќе се отворат во 10 часот или 3 часот, кога имате уште два и пол часа пред да се затвори.

Како и со повеќето њујоршки атракции, Природонаучниот музеј е најмногу преполн во средината на денот, од пладне до 3 часот. 

Избегнувајте викенди, училишни распусти и зимски одмори. 


Вратете се на почетокот


Колку време трае AMNH?

Ако резервирате најпопуларните Општ влез + Еден специјален билет за изложба, ќе ви требаат најмалку три и пол часа за да го истражите Американскиот музеј за природна историја.

Доколку резервирате Билет за општ влез, најевтиниот начин за влез, турата можете да ја завршите за два и пол часа. 

Тоа е огромен музеј, а некои посетители истражуваат цел ден.

Ви препорачуваме да научите за Експонати на Американскиот музеј за природна историја и испланирајте маршрута.

Колку и да останете, бидете сигурни дека ќе пешачите, затоа ви требаат добри чевли и вода.


Вратете се на почетокот


Дали е бесплатен Американскиот музеј за природна историја?

Американскиот музеј за природна историја е бесплатен за посетители кои се квалификуваат за еден или повеќе од следниве услови - 

  • Негуватели кои ги придружуваат посетителите со посебни потреби
  • Американската војска и нивните семејства * 
  • Cool Culture пропусници

*Сите членови на семејството можат бесплатно да влезат од Денот на вооружените сили до Денот на трудот. Остатокот од годината, заедно со американскиот воен персонал, еден гостин добива бесплатен влез.

Иако општите такси за прием се укинати за овој сет на посетители, тие сè уште бараат темпиран влез Резервација

Платете го она што го сакате за прием

Жителите на Њујорк, Њу Џерси и Конектикат се квалификуваат за влезот Плати што сакаш. 

Износот што го плаќаат за генерален влез зависи од нив, но тие мора да обезбедат валидна лична карта на влезот. 

Прифатените лични карти се возачка дозвола, IDNYC, државна лична карта, библиотечна картичка, студентска лична карта, тековна сметка за комунални услуги со адреса или картичка за регистрација на гласачите.

Специјалните изложби како што се Nature of Color, Creatures of Light, планетариумски претстави и филмови на џиновски екран не се вклучени и не можат да се додадат на билетот Плати-Што-Посакуваш. 

Дури и локалното население мора да резервира Општ влез + еден билет да се видат специјалните изложби.


Вратете се на почетокот


Влез во Мињоне салите на скапоцени камења и минерали

Куќата Мињоне Холс од 11,000 квадратни метри една од најважните светски колекции на скапоцени камења и минерали.

Ново редизајнираниот дел од музејот прикажува 5,000 примероци од 95 земји. 

Сите билети во Американскиот музеј за природна историја вклучуваат влез во Салите на скапоцени камења и минерали Мињоне.

Сепак, посетителите мора да се приклучат на виртуелна линија откако ќе пристигнат во музејот. 

Откако ќе влезете во музејот, побарајте знаци во близина на влезовите за инструкции или прашајте член на персоналот. 

Бидејќи Салите со скапоцени камења и минерали се популарни кај посетителите, местата во виртуелната линија често се пополнуваат до рано попладне. 


Вратете се на почетокот


Карта на Американскиот музеј за природна историја

Американскиот музеј за природна историја се состои од 26 меѓусебно поврзани згради и има 45 постојани изложбени сали и планетариум.

Масивниот музеј содржи над 34 милиони експонати, од кои само мал дел е изложен во секое време. 

Познавањето на планот на музејот помага да се избегне губењето и пропуштањето на значајни експонати. 

Покрај тоа што ви помага да ги лоцирате експонатите и изложбите, на Карта на Американскиот музеј за природна историја исто така помага да се забележат услугите за посетители како што се тоалети, кафулиња, продавници за сувенири, кабини за помош на посетители итн.

Апликација Explorer

Можете исто така да ја преземете бесплатната апликација Explorer, која нуди насоки и моменти од чекор по чекор. Достапно е и на двете iOS Андроид

Апликацијата нуди навигација од секој агол на музејот, вклучувајќи ги и најкратките и најпристапните рути.

Апликацијата Explorer е достапна на англиски, шпански, француски и португалски, а нејзиниот јазик автоматски се поставува на јазикот на вашиот уред.


Вратете се на почетокот


Ресторани во АМНХ

Американскиот музеј за природна историја има три места за јадење - Судот за храна на пониско ниво, Кафе на еден на првиот кат и Кафе на четири на четвртиот кат. 

Овие продажни места се отворени од 10.30 до 3.30 часот, од среда до недела и се грижат за различни непца.

Café on One исто така служи вина на чаша и избор на пива.

Бидејќи влезните билети дозволуваат повторен прием, некои посетители претпочитаат да излезат, да вечераат и да се вратат внатре. 

Јадењето не е дозволено во галериите на Музејот. 

Можете да добиете некои препораки за ресторани во близина овде овде.

Извори

# Amnh.org
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com
# Nyc-arts.org

Специјалистите за патувања во TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите обиди да ја одржиме нашата содржина актуелна, доверлива и доверлива.

Empire State BuildingСтатуата на слободата
МЕТСпомен и музеј на 9 септември
Една светска опсерваторијаВрв на карпата
Смел музејМузеј за модерна уметност
Гугенхајм музејЗоолошка градина во Бронкс
Зоолошка градина во Централ ПаркДворови на брод Хадсон
Еџ Хадсон ЈардсБотаничка градина во Newујорк
Американски музеј за природна историјаМузеј на сладолед
Зоолошката градина во КвинсЗоолошка градина во Парк Проспект
Група на сини луѓеКрстарење за вечера со духот на Њујорк
Тури со хеликоптери во ЊујоркХарлем Госпел турнеја
Музеј на американската уметност ВитниМузеј Бруклин
Обиколка со глисер со кружна линијаМузеј на градот Newујорк
Круз на линијатаВудбери обични премиум места
Музеј на БродвејRiseNY
Самит Еден ВандербилтАРТЕХУЗА
Поднесувач на големо јаболкоЛуна парк во Кони Ајленд
Пешачка турнеја на улична уметност БушвикТематски парк Никелодеон Универзум
Тематски парк Никелодеон УниверзумРазглед на сексот и градот
Фотографска Њујорк

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Њујорк

Оваа статија е истражувана и напишана од