Почетна » Сан Франциско » Билети за Академијата на науките во Калифорнија

Академија на науките во Калифорнија – билети, цени, часови, што да се види

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Сан Франциско

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(186)

Академијата на науките во Калифорнија е една од дестинациите што мора да се посетат во Сан Франциско.

Бидејќи е дом на аквариумот Штајнхарт, планетариумот Морисон и Природонаучниот музеј Кимбал, тој е совршен семеен излет.

Често се нарекува и Cal Academy.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да го купите вашиот билет на Академијата на науките во Калифорнија.

Како да стигнете до Cal Academy

Постојат многу начини да стигнете до Калифорниската академија на науките.

Најдобро е да ги користите автобусите Muni и метрото во Сан Франциско за да се доближите до Cal Academy, а потоа да користите Google Map за пешачење на останатите. Најдете насоки

Метро N-Judah Muni

N Judah, лесна железничка линија Muni Metro во Сан Франциско, е погодна опција за да стигнете до Cal Academy.

Мора да се спуштите во 9-та авенија и улицата Ирвинг станица и пешачење на 800 метри (половина милја).

9-та авенија и улицата Ирвинг до Cal Academy

Ако не сакате да пешачите, влезете во автобусот 44-O'Shaughnessy веднаш надвор од 9-та авенија и станицата Ирвинг Сент и спуштете се на постојката Cal Academy на Music Concourse Drive.

#44-автобус на О'Шонеси

Кога се насочува кон југ, Автобус 44-О'Шонеси запира на музичкиот конкурс на Теа Гарден Диск (преку Кал академијата).

Кога се движи кон север, застанува пред Академијата на Music Concourse Drive.

#5-Автобус Фултон

5-Автобус Фултон запира на 8-ма авенија и улица Фултон, веднаш надвор од паркот.

За пет минути можете да прошетате низ паркот и да стигнете до Музејот на науката.

Паркинг за автомобили

Кога возите до Академијата на науките во Калифорнија, гаражата на Music Concourse е најдоброто место за паркирање на вашиот автомобил.

Станува збор за подземен паркинг на неколку чекори од главниот влез на Академијата.

Можете да влезете во паркингот или од Музички конкурс @ MLK, Jr. or Фултон @ 10-ти.

Гаражата останува отворена од 7 до 7 часот од петок до среда.

Во четврток, тој останува отворен подолго - од 7 до 11 часот.

Надоместоците за паркирање се 5 долари/час во работните денови и 6 долари/час за време на викендите.

По 5.30 часот, цената на паркирањето се искачува на паушална стапка од 17 долари.


Вратете се на почетокот


Работно време

Калифорниската академија на науките се отвора во 9.30 часот и се затвора во 5 часот од понеделник до сабота. Во недела се отвора во 11 часот и се затвора во 5 часот.

Меѓутоа, ако сте член на музејот, добивате ран пристап и во вторник и во недела. Членовите можат да влезат во Музејот еден час пред остатокот од јавноста.

Тајмингот на членовите

Вторник: 8.30 сум до 9.30 сум
Недела: 10 сум до 11 сум

Времето на ноќниот живот на Академијата на науките на Калифорнија е од 6 часот до 10 часот во четврток.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Cal Academy

Толпа во Академијата на науките во Калифорнија
Академијата на науките во Калифорнија може да биде навистина преполна. Подобро е да ја испланирате вашата посета и однапред да ги купите билетите за Cal Academy. Слика: Calacademy.org

Најдобро време за посета на Академијата на науките во Калифорнија е после 2 часот во работните денови бидејќи толпата дотогаш си заминала.

Повеќето училишни екскурзии до Кал академијата се закажани наутро, и нормално е да се видат многу, многу студенти пред ручек.

Викендите и училишните празници привлекуваат уште поголема гужва.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Cal Academy

Семејствата кои ги истражуваат сите експонати што мора да се видат, присуствуваат на бројните изложби на планетариум, 3-Д шоуа, проверуваат експонати од дождовните шуми итн., завршуваат околу четири часа во Калифорниската академија на науките.

Ако сакате да ги видите само експонатите што мора да ги видите во Академијата Кал, ви требаат околу два часа.

Ако посетувате деца кои ги сакаат музеите (и науката) и не ви пречи да ручате во атракцијата, можете да го поминете целиот ден во истражување.


Вратете се на почетокот


Билети за Академијата на науките во Калифорнија

Билет на Академијата на науките во Калифорнија
Кога купувате билети на Академијата на науките во Калифорнија на местото на одржување, добивате физички билет (како на сликата). Слика: Tripadvisor.com

Повеќето посетители претпочитаат да ги купат своите билети за Cal Academy преку интернет поради две причини – можат да ги прескокнат долгите редови на шалтерот за билети, а билетите преку Интернет се поевтини.

Кога ги купувате билетите однапред, не ги плаќате дополнителните 5 долари по билет, што се наплаќа во одредени напорни денови.

За билетите на Cal Academy

Овој билет ви дава целосен пристап до Калифорниската академија на науките.

Можете да ги посетите Природонаучниот музеј, Планетариумот, Аквариумот, дождовната шума Ошер, Жив покрив и да учествувате во различни дневни програми.

Веднаш по купувањето, ќе ги добиете овие билети за Cal Academy во вашата е-пошта.

На денот на вашата посета, покажете го билетот на вашиот мобилен телефон и влезете - нема потреба да земате отпечатоци.

Билетот важи една година од датумот на купување.

Цени на билетите

Билет за возрасни (од 18 до 64 години): $ 37
Детски билет (од 3 до 17 години): $ 29
Билет за сениори (65+ години): $ 32
Студентски билет (18+ години): $ 32

Деца под 3 години влегуваат бесплатно.


Вратете се на почетокот


Ноќен живот на Академијата на науките во Калифорнија

Ако сакате да се чувствувате како ВИП на Академијата на науките во Калифорнија, одлучете се за нивното искуство во ноќниот живот.

Секој четврток од 6 до 10 часот, можете да го доживеете ноќниот живот на Академијата на науките во Калифорнија - настан кој ги комбинира експонатите на музејот со коктели и музика.

Како бонус, можете да го истражувате Музејот без гужва.

Вклучувањата на овој билет за Ноќен живот се:

– Приоритетен влез во Музејот
– Две билети за пијалок
– Едночасовна тура од водич со приватни прегледи
– ВИП пристап до изложбата на дождовни шуми од 4 ката
– Резервирани седишта за шоуто Планетариум

На оваа ВИП-тура се дозволени само гости на возраст од 21 година и постари.

Турнејата Cal Academy Nightlife чини 59 долари по лице.

Дали барате попуст?
на Cal Academy + Зоолошката градина во Сан Франциско комбо и Cal Academy + SF Музеј за модерна уметност ќе ви помогне да добиете 10% попуст на трошоците за билети.


Вратете се на почетокот


Кал Академија бесплатен влез

Жителите на Сан Франциско добиваат бесплатен влез во Академијата двапати годишно за одредени викенди - еден викенд на есен, а другиот на пролет.

Друг начин да ја посетите Академијата на науките во Калифорнија „речиси бесплатно“ е да купите картички за попуст - GoSan Francisco картичка or Мега пас во Сан Франциско.

Одете со картичка во Сан Франциско

Картичката Go San Francisco е сеопфатна карта за атракции, која важи од 1 до 5 дена, во зависност од вашиот избор.

Плаќате еднаш за да ја купите картичката за попуст, која потоа ви дава бесплатен пристап до најдобрите 25 атракции на Сан Франциско.

Мега пас во Сан Франциско

San Francisco Mega Pass е исто така картичка за попуст, каде што можете да изберете помеѓу 3, 4 или 5 врвни атракции според вашиот интерес.

Ја купувате Mega Pass еднаш, а потоа ги посетувате атракциите по ваша погодност без да платите влезница.


Вратете се на почетокот


Што да се види во Академијата на науките во Калифорнија

Има многу експонати што треба да се видат во академијата Кал, од скелетот на синиот кит долг 87 метри до Т. Рекс.

Планетариум Морисон

Планетариум Морисон во академијата Кал
Планетариумот Морисон во академијата Кал е омилен меѓу децата и возрасните. Слика: Calacademy.org

Сведочете на чудата на универзумот и пошироко преку спектакуларните дигитални визуелизации во Планетариумот Морисон во Калифорнија Академијата на науките.

Куполата од 75 стапки го прикажува еден од најпрецизните дигитални универзуми некогаш создадени и проектира извонредно искуство што може да се почувствува само ако се биде таму.

Деца под четири години не смеат да влезат во Планетариумот, а претставите можеби не се соодветни за деца под седум години.

Пристапот до Планетариумот е вклучен во редовен билет за Cal Academy.

Ошерски дождовни шуми

Дождовната шума Ошер е неверојатна стаклена купола од 27 метри (90 стапки) која опфаќа жива прашума што дише.

Дождовната шума со четири ката е полна со пеперутки, птици, пајаци, амазонски риби и многу повеќе.

Тој е дом на повеќе од 1,600 живи растенија и животни.

Посетителите можат да се фрлат на четири ката надолу за да погледнат под површината на амазонската поплавена шума од крошната.

Работно време

Понеделник до сабота: од 10 до 4.45 часот
Недела: од 11 до 4.45 часот

Аквариум Штајнхарт

Аквариумот Штајнхарт е срцето на Академијата на науките во Калифорнија со својата прекрасна архитектура и забавни, интерактивни експонати.

Аквариумот се фокусира на прикажување и истакнување откритија и малку познати екосистеми.

Има повеќе од 900 уникатни видови со речиси 400,000 живи животни во резервоарите.

Тоа беше првиот Аквариум за понатамошно истражување на „зоната на самракот“.

Природонаучен музеј Кимбал

Природонаучен музеј Кимбал
Слика: Calacademy.org

Преземајќи ја традицијата на научно истражување понатаму, Природонаучниот музеј Кимбал ви овозможува да дознаете за некои од најуникатните и најзначајните откритија и релевантните прашања на нашето време.

Тоа е чекор напред да ги направиме луѓето свесни за зачувување на нашиот биодиверзитет и како да го одржиме преку нивните интерактивни експонати и прекрасни историски примероци како што е скелетот на синиот кит од 87 метри.

Куќа за земјотреси

Shake House ја истражува сеизмичката наука и им овозможува на посетителите да доживеат земјотрес.

Симулаторот за земјотреси наликува на стар викторијански дом и е доста популарен и кај децата и кај возрасните.

Ажурирате: Shake House веќе не е на преглед.

Живиот покрив

Жив покрив на Академијата на науките во Калифорнија
Забележете го зеленилото на покривот на Научниот музеј. Слика: Милиони дрвја.јас

Кровот на музејот од 2.5 хектари се нарекува и „Жив покрив“ бидејќи 87% од него е покриен со ридови, полиња и локални диви животни.

Покривот на Академијата на науките во Калифорнија е дом на 1.7 милиони растенија.

Детски активности

Ако ја посетувате Академијата на науките во Калифорнија со деца, еве неколку работи што мора да ги испробате.

Базен за откривање: Во овој мал базен, децата можат да допрат морски ѕвезди, ежови, абалон и бројни други суштества од плимата и осеката.

Куриозитет Гроув: Ова е нов простор за учење и активности на тема шума, создаден за деца од сите возрасти.

Детска градина на јагули: Децата можат да влезат во светот на малите, мрдачки јагули на оваа изложба која се наоѓа веднаш до резервоарот на филипинскиот корален гребен.

Натуралистички центар: Натуралистичкиот центар е совршен простор за децата да се доближат до природата со допирање примероци, играње игри, гледање видеа итн.


Вратете се на почетокот


Калифорнија академија на науките мапата

Калифорниската академија на науките е единствена по тоа што има многу досегашни експонати на едно место, вклучувајќи дождовна шума, планетариум и аквариум.

За прв посетител, Научниот музеј може да биде збунувачки.

Не сакате да пропуштите ниту една од задолжителната посета и не сакате да губите време барајќи ги.

Затоа ви препорачуваме обележете ја оваа страница да ја користите картата штом сте во Музејот.

Оваа мапа на Академијата на науките во Калифорнија исто така дава информации за објектите на посетителите, како што се ресторани, тоалети, продавници за подароци, лифтови, прва помош, соблекувални за бебиња итн.

# Островот Алкатраз
# Зоолошката градина во Сан Франциско
# Аквариум Беј Монтереј
# SFMoMA
# Аквариум во Сан Франциско
# Истражувач
# Музејот Де Јанг
# Автобуски тури во Сан Франциско

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Сан Франциско