Почетна » Мајами » Тури на Националниот парк Еверглејдс

Националниот парк Еверглејдс – тури со воздушни чамци, цени, временски услови, диви животни

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Мајами

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(177)

Националниот парк Еверглејдс е 1.5 милиони хектари суптропска дивина во Јужна Флорида која привлекува туристи од целиот свет.

Еверглејд секоја година добива повеќе од милион посетители, кои доаѓаат поради една или сите од долунаведените причини -

1. За да го видите неговиот див свет, кој вклучува пантери од Флорида, американски крокодили, американски алигатори, западноиндиски гравчиња, желки, делфини, змии итн.

2. Да видите повеќе од 350 видови птици кои ги нарекуваат Еверглејдс свој дом

3. За активности на отворено како што се планинарење, возење велосипед низ патеки, кампување, риболов, пловење, кајакарство, кајак итн.

4. За да се качите на тури со воздушни чамци на Еверглејд, што е најбрзиот начин да го истражите Националниот парк

5. За возбудливото искуство со алигаторот. На крајот на краиштата, Еверглејдс е единственото место на Земјата каде коегзистираат алигатори и крокодили.

Содржина

Кога е отворен Националниот парк Еверглејдс

Националниот парк Еверглејдс е отворен цело време.

Да, тоа е точно, тој е отворен 24 часа на ден, седум дена во неделата, 365 дена во годината.

Еверглејдс е отворен дури и за државни празници.


Вратете се на почетокот


Каде е Националниот парк Еверглејдс

Карта на националниот парк Еверглејдс
Учтивост на картата: Nps.gov

Еверглејдс е масивен американски национален парк кој се протега над јужниот дел на Флорида, опфаќајќи три окрузи Монро, Мајами-Дејд и Колиер.

Северниот дел на Еверглејдс е достапен преку Мајами или Еверглејдс Сити, а јужниот дел на оваа огромна туристичка атракција е достапен од Хоумстед.

Забелешка: Деловите на паркот не се меѓусебно поврзани, односно не може да се влезе преку едниот влез и да се излезе од другиот.


Вратете се на почетокот


Еверглејдс влезови

Има три влеза на Еверглејд - два на север и еден на југ.

Северни влезови

– Влез во Мајами
– Влезот на градот Еверглејдс

Јужен влез

– Влез во домот

Иако паркот Еверглејдс е отворен цело време, трите влезни порти на Парк имаат различно време.

Дури и центрите за посетители на овие влезови имаат свои тајминзи.

Кој влез од Еверглејд да го земете

Исто така познат како „Река на Грас“, Еверглејдс Мајами е површина од 1.5 милиони хектари во Јужна Флорида.

Ако планирате посета на масивниот Еверглејдс, првото нешто што треба да направите е да ја изберете вашата влезна точка.

Паркот нуди различни активности, а влезот што ќе го земете ќе зависи од тоа што сакате од вашата посета на Националниот парк Еверглејдс.

Многу посетители одлучуваат за влезот на Еверглејдс најблиску до нив.

Совет: Ако одлучувањето за влезот и организирањето на вашиот превоз до Еверглејдс е преголема мака, можете да резервирајте турнеја со воздушен брод со превоз.

Влез во домот

Адреса на главниот влез на Homestead е 40001 State Road 9336, Homestead, FL 33034.

Најдете насоки

Главниот влез во Homestead е отворен 24 часа на ден.

Центарот за посетители на Еверглејд овде е познат и како Центар за посетители на Ернест Ф Ко, и мора да платите влезница за да поминете.

Центар за посетители на Ернест Ф Ко во Еверглејдс
Влезот на Homestead, познат и како Центар за посетители на Ернест Ф Ко. Слика: Nps.gov

Овој влез ве поврзува со областа Кралска палма и Фламинго на Еверглејдс Парк.

Ако планирате да ја испробате патеката Анхинга или патеката Гумбо Лимбо, мора да одите на овој влез бидејќи нивното поаѓање е во Кралскиот парк.

Двете патеки се добро познати по тоа што ви овозможуваат многу гледање на дивиот свет.

Влез во Мајами

Мајами Влезот на Националниот парк Еверглејдс е на 36000 SW 8th Street Miami, FL 33194.

Најдете насоки

Влезот во Мајами, кој е познат и како влезот на долината на ајкулата, ве води во срцето на паркот Еверглејдс.

Центар за посетители на долината на ајкула во Еверглејдс
Центарот за посетители на долината на ајкулата во Еверглејдс. Слика: Nps.gov

Ова име го добива затоа што во оваа област водата од Паркот тече југозападно кон реката Ајкула.

Портата се отвора секој ден од 8.30 до 6 часот и за да влезете треба да платите влезница.

Паркот е отворен 24 часа, но по 6 часот нема пристап со возила.

Центарот за посетители на Еверглејд овде е познат и како Центар за посетители на долината на ајкулата.

Овој влез во долината на ајкулата ви овозможува да пешачите, да возите велосипед или да возите со трамвај по живописниот пат долг 15 милји (24 км) и да видите некои од најпрекрасните диви животни во паркот.

Ако сакате да уживате во поглед од 360 степени на Еверглејдс Мајами, одете на врвот на кулата за набљудување на долината на ајкулата за да го погледнете воодушевувачкиот див свет.

Влезот на градот Еверглејдс

Адресата на влезот на градот Еверглејдс е 815 Oyster Bar Lane, Everglades City, FL 34139.

Најдете насоки

Ако сакате да го истражите брегот на Заливот на вашето патување во Еверглејдс Мајами, мора да се одлучите за овој влез.

Затоа информативниот центар на влезот во градот Еверглејдс се нарекува Центар за посетители на брегот на заливот.

Центар за посетители на Заливскиот брег во Еверглејдс
Центар за посетители на Заливскиот брег во Еверглејдс. Слика: Nps.gov

Овој центар за посетители е отворен 24 часа на ден и не треба да плаќате влезница за да влезете.

Откако ќе се најдете во Центарот за посетители на брегот на Заливот, можете да земете брод по ваш избор и да го истражите огромниот устие на мангрови на Десетте илјади острови.

Влезот на Фламинго

Огнениот влез е на автопат 1 Flamingo Lodge, Flamingo, FL 33034

Најдете насоки

Тоа е повеќе како центар за посетители отколку влез, кој се наоѓа на 38 милји (61 км) јужно од влезот на Хоумстед.

На вашиот пат до влезот Фламинго, ќе најдете многу патеки за истражување надвор од главниот пат на Еверглејдс Парк.

На крајот од него, влезот на Фламинго е портата кон заливот Флорида.

Заливот Флорида, заедно со соседниот лавиринт од мангрови водни патишта е дом на илјадници птици и разновидни риби, ракови и други морски суштества.

Има многу други објекти и услуги во Фламинго кои вклучуваат камп, марина со места за лансирање чамци, како и патеки за пешачење и кану за славна авантура.

Ако сте премногу збунети околу тоа кој влез да го земете, скокнете до нашиот дел за патувања со воздушен брод.


Вратете се на почетокот


Бесплатен влез во Еверглејдс Мајами

Националните паркови на САД ги објавуваат деновите без надомест секоја година.

Овие денови без плаќање важат и за Националниот парк Еверглејдс.

Во 2019 година, деновите без надомест се:

21 Јан 2019: Роденден на Мартин Лутер Кинг Џуниор
20 април 2019 година: Првиот ден од Неделата на националниот парк
25 август 2019 година: Роденден на службата за национални паркови
28 септември 2019 година: Национален ден на јавните земјишта
11 ноември 2019 година: Ветерани ден


Вратете се на почетокот


Влезница во Националниот парк Еверглејдс

Сите посетители на паркот Еверглејдс се обврзани да платат влезница.

Од денес, можете да купите влезни карти во центрите за посетители на Homestead и Shark Valley.

Наскоро, Заливскиот брег и центрите за посетители на Фламинго ќе почнат да продаваат влезни карти за Еверглејдс.

Може да се купат и пропусници онлајн. Сепак, мора да ги испечатите пред да стигнете до Националниот парк.

Билетите за влез во Еверглејд важат седум последователни дена на сите влезови во Паркот и не се префрлаат.

Посетителите петнаесет години и помалку добиваат бесплатен влез во Еверглејдс.

Еверглејдс влезна такса

Тип на пропусницаПлаќање
Картичка за приватно возило*Долари 30
Пропусница за брод *Долари 30
Карта за мотоцикл**Долари 25
Пропусница за пешаци / велосипедисти / Paddle-craft***Долари 15

*Оваа пропусница го прима носителот на пропусницата и патниците во возилото/плодот
** Оваа карта го прима носителот на пропусницата и уште еден патник на мотоциклот
***Оваа пропусница го прима носителот на пропусницата


Вратете се на почетокот


Времето на Еверглејдс

Националниот парк Еверглејдс има две главни сезони - летна влажна сезона и зимска сува сезона

Влажна сезона (од мај до октомври)

Еверглејдс е типично топол и влажен седум месеци, од мај до октомври.

Во текот на овие месеци, температурата достигнува просечно високо ниво од 90°F (32°C), со влажност над 90%.

Индексот на топлина лебди над 100°F (38°C).

Во оваа сезона има и обилни врнежи, но тие брзо стивнуваат, а исто така вообичаено е да се забележат попладневни грмежи речиси секојдневно.

Што да очекувате

Пејзажот на паркот Еверглејд значително се менува поради топли и влажни услови.

Сите центри за посетители генерално остануваат отворени од 9 до 5 часот за време на влажната сезона.

Поради врнежите, нивото на водата во паркот се зголемува, што доведува до растерување на многу животни.

Ова им отежнува на посетителите да го видат дивиот свет.

Поради присуството на инсекти како комарци и гризење муви, активностите на отворено може да станат непријатни.

Доколку планирате да го посетите Паркот во текот на овие месеци, погрижете се да носите специјализирана облека за максимална покриеност.

Има недостиг на персонал во влажната сезона поради што има помалку програми предводени од ренџери во споредба со сушната сезона.

Сува сезона (од ноември до април)

Зимската сезона носи ниски температури, пријатни временски услови и изобилство на диви животни.

Ова е и сушна сезона во Еверглејдс.

Периодот од ноември до април е еден од најдобрите времиња за посета на паркот Еверглејдс.

Температурите достигнуваат просечно високи 77°F (25°C) и просечни ниски 53°F (12°C).

Што да очекувате

Оваа сезона влијае на вашата посета на Еверглејдс Мајами на два начина -

Повеќе диви животни

Сувата зимска сезона нема врнежи од дожд, што доведува до опаѓање на нивото на водата, носејќи ги животните до водените дупки.

Како резултат на тоа, гледањето на дивиот свет е изобилно.

Ова е исклучително време за ентузијасти за птици, бидејќи многу видови може да се видат како уживаат во релативната топлина на Еверглејдс Мајами.

Пониските температури овозможуваат проблематичните инсекти како што се комарците и мувите кои гризат да станат непостоечки во повеќето области на Паркот.

Повеќе посетители

Поради пријатните временски услови и повеќе дивиот свет, зимската сезона привлекува најголем број посетители во Еверглејдс Мајами.

Можеби ќе има повеќе гужви на познатите места и патеки на паркот, но поради неговата пространост, сепак ќе најдете многу можности за осаменост и смиреност.

Да се ​​додаде на сето ова, во текот на оваа сезона има многу програми предводени од ренџери на сите влезови.

Во текот на оваа сезона, центрите за посетители на паркот остануваат отворени подолго време - од 8 до 5 часот.


Вратете се на почетокот


Што да правите во Еверглејдс

Има широк спектар на работи што можете да ги направите во Националниот парк Еверглејдс -

1. Воздушни чамци во Еверглејдс

Најпопуларната активност на која треба да се препуштите, во Еверглејдс е возењето со воздушен брод.

Не можете да го посетите Еверглејдс и да не стапнете во воздушен брод.

Што да очекувате при возење со воздушен брод

Воздушните чамци се отворени чамци кои ви помагаат да истражите широко отворени пасишта и милји мангрови шуми на Флорида Еверглејдс.

Еве неколку работи што мора да ги знаете пред да го резервирате вашето прво возење со воздушен брод со Еверглејдс.

1. Можно е да резервирате тури со воздушни чамци во Мајами Еверглејдс во сите седум дена во неделата. Резервирајте ја вашата турнеја со воздушен брод сега!

2. Турите со воздушен брод тргнуваат на секои 20 до 30 минути, од 9 до 6 часот. Повеќето тури со воздушен брод на Еверглејд траат од половина час до еден час.

3. Секој воздушен брод има експерт од Еверглејдс, кој исто така е капетан на бродот. Тие знаат сè за тропските мочуришта од 1.5 милиони хектари.

4. Не постои такво нешто како најдобро место за седење на воздушен брод од Еверглејдс. Сите седишта на воздушниот брод овозможуваат неверојатен поглед на Еверглејдс, така што го споделувате истото авантуристички искуство со воздушниот брод како и сите други.

5. Постојат и отворени и покриени Еверглејдс воздушни чамци. Сепак, и двата вида се иста количина на забава. Во отворен брод, може да почувствувате силен ветер на лицето и очите.

6. Во Еверглејдс има и мали и големи воздушни чамци. Во малите чамци може да се сместат 6 до 8, додека поголемите чамци можат да сместат од 16 до 20 туристи.

7. Поради огромниот вентилатор зад бродот, тој станува бучен, но не грижете се бидејќи организаторите на турата обезбедуваат слушалки за поништување на бучавата.

8. Во зависност од времето на посетата, турата со воздушен брод низ Еверглејдс може да го зголеми поленот и алергените за некои посетители.

Што да се донесе за турнеја со воздушен брод со Еверглејдс

1. За да ги држите подалеку сонцето и ветрот, мора да си земете очила за сонце. Поларизираните очила се уште подобри бидејќи можат да ви помогнат да ги забележите алигаторите и рибите под површината.

2. Бидејќи на Еверглејдс воздушен турнеја ве води низ дивината, подобро е да носите удобна, цврста и практична облека. Можеби ќе сакате да ја оставите шапката дома бидејќи тие летаат на ветрот.

3. Не носете штикли, бидејќи не се дозволени на воздушен брод. Носете чевли што ги покриваат вашите прсти и чувајте ги безбедни.

4. Носете само чанти и чанти со патенти за да ги затворите. Не е препорачливо да се качите на воздушниот брод со отворени кеси бидејќи ако нешто падне во водата, не е можно да се извади.

5. Бидејќи Флорида е позната по своето сонце, внесете многу крема за сончање и вода.

2. Животни Еверглејдс

Дивиот свет во Еверглејдс
Слика: Nps.gov

Дивиот свет на Everglades најдобро се гледа во сувата зимска сезона помеѓу ноември и април.

Временските услови се пријатни во текот на зимата за да се подобри гледањето.

Во текот на оваа сезона, нивото на стоечката вода е ниско привлекувајќи ги сите животни во Еверглејд до централните водни локации на Паркот.

Во овој период, некои од најдобрите локации за гледање на дивиот свет се долината на ајкулата, патеката Анхинга кај Кралската палма и Еко езерцето.

Еко езерцето е 1 милја (1.5 км) покрај Центарот за посетители на Фламинго.

Ако сакате да кануа, можете да веслате во патеката Snake Bight во близина на Центарот Фламинго и заливот Чоколоски на брегот на Заливот.

Ако имате среќа, можете да бидете сведоци на широк спектар на водни птици кои се хранат во плитките води и калливите површини пред плимата и осеката да ја погоди водата.

3. Возење велосипед во Еверглејдс

Долината на ајкулите е најпопуларната дестинација на Еверглејдс за велосипедистите.

Нејзината асфалтирана сценска јамка долга 15 милји (24 км) нуди најдобри можности за гледање на дивиот свет.

Некои од другите популарни патеки на Еверглејдс се:

1. Long Pine Key велосипедска патека
2. Роуди Бенд велосипедска патека
3. Патека за каснување од змија

4. Набљудување на птици во Еверглејдс

Ако ве интересира набљудувањето птици, одлучете се за влезот на Homestead.

Кога ќе влезете од Homestead, добивате пристап до три патеки и четири езерца каде што можете да уживате во гледањето птици.

Трите патеки се Анхинга Трејл, Махагони Хамак и околина и Патека за заливот змија.

Четирите езерца во Еверглејдс познати по видувањата на птици се езерцето Пауротис, езерцето Nine Mile, езерцето Мразек и Еко Понд.

Ако планирате да влезете преку влезот на долината на ајкулата, можете да ги забележите птиците на трамвајскиот пат долината на ајкулата и неговата близина.

5. Тури со брод во Националниот парк Еверглејдс

Еверглејдс Мајами ве подготвува за најфантастично искуство кога станува збор за возење со брод.

Вашата посета на паркот не може да заврши без возење со брод Еверглејдс бидејќи една третина од паркот е покриена со вода.

Возењето со брод по чудесните солени и слатководни тела ве носи уште поблиску до многуте прекрасни суштества во паркот.

Можете или да изберете да изнајмите брод или да земете една од патувањата со брод на Еверглејд што заминуваат од Центарот за посетители на Фламинго и брегот на Заливот. Скокни до делот за патувања со воздушен брод

Можете исто така да донесете приватен брод за да бидете сведоци на морскиот живот на Еверглејдс.

Меѓутоа, ако планирате да ја истражувате реката Грас со брод, мора да се запознаете и да следите некои строги правила и прописи на Паркот.

6. Кампување Еверглејдс

Најдобар начин да го доживеете Еверглејдс е да поминете една ноќ под ѕвездите на едно од неговите кампови.

Додека кампувањето е достапно во текот на целата година, за време на влажната сезона (од јуни до ноември), условите не се погодни за кампот.

Кампување Frontcountry

Постојат две кампови за возење во кои се достапни од влезот на паркот во Хоумстед - кампот Лонг Пајн Ки и кампот Фламинго.

Овие локации за кампување имаат погодности како што се тоалети, ладни тушеви, депонија и полнење слатка вода, простори за шатори, места за RV итн.

Long Pine Key Campground има 108 места за возење кои се достапни само по принципот „прв дојден, прв услужен“.

Кампот Фламинго има 235 локации до кои можете да возите, но поради големата побарувачка во зима, се очекува да резервирате.

Резервациите може да се направат со јавување на 1-855-708-2207. 

Во текот на летните месеци од април до ноември, нема да треба да резервирате однапред.

Кампување во заднина

Ако сакате да бидете едно со природата и ви треба минимално кампување, мора да се одлучите за Backcountry Camping.

Повеќето места за кампување во заднина се достапни со кану, кајак, моторен чамец или пешачење.

Ова се кампови во дивината и треба да купите дозвола за заднина (која е бесплатна) или од центрите за посетители на Фламинго или од Заливскиот брег.

Ви препорачуваме да прочитате за потребна е подготовка пред да одлучите да се впуштите во овие примитивни кампови.

7. Возење кајак во Еверглејдс

Кајак во Еверглејдс Мајами

Еден од најдобрите начини за истражување на дивиот свет и вегетацијата на Флорида Еверглејдс е со кану или кајак.

Патувањата со кану и кајак се движат од неколку часа до неколку дена во зависност од должината и сложеноста на патеката.

За најдобри патувања со кану и кајак, мора да одите на патеките за кану на Фламинго, кои се грижат и за почетниците и за напредните корисници. Резервирајте патување со кајак на Еверглејдс

Две од најпопуларните патеки за кану се Nine Mile Pound и Hell's Bay.

И двете се достапни од главниот пат на паркот јужно од влезот на Homestead.

8. Риболов во Еверглејдс

Националниот парк Еверглејдс нуди фантастичен риболов и можности за пловење, бидејќи една третина од паркот е вода.

Може да се одлучите помеѓу риболов во морска вода и риболов во слатководни води. И за двата се потребни посебни лиценци за риболов.

Погрижете се да прочитате за локалните информации за риболов, прописи и временски услови пред да планирате риболовно патување. Повеќе информации

Можете да ги изнајмите вашите чамци во Центарот за посетители на Фламинго.

9. Еверглејдс пешачење

Ќе најдете разновиден опсег на живеалишта во авантуристичките пешачки патеки на Националниот парк Еверглејдс.

Ако одлучите да одите на планинарење на некоја од планинарските патеки што ги нуди Паркот, погрижете се да имате многу вода за да се хидрирате.

Исто така, важно е да бидете свесни за променливите временски обрасци.

Посетителите можат да одлучат или да одат на лежерни прошетки, велосипедски патеки или продолжени планинарења.

Една од најдобрите патеки за пешачење на Флорида Еверглејдс е патеката Анхинга на Пајн Ајленд.

Еве ги препорачаните пешачки патеки на Еверглејд -

Патеки на боровиот остров

1. Патека Анхинга
2. Гамбо Лимбо патека
3. Патека Pinelands
4. Pa-hay-okee Преглед
5. Патека за хамак од махагони

Патеки на долината на ајкула

1. Пешачка патека за хамак на Видра
2. Пешачка патека на Bobcat Boardwalk

Фламинго патеки

1. Западно езеро патека
2. Патека за заливот змија
3. Роуди Бенд патека
4. Кристијан Поинт Трајл
5. Беар Лејк патека
6. Патека за еко езерце
7. Гај Бредли
8. Трага Бејшор патека
9. Крајбрежна патека на преријата


Вратете се на почетокот


Еверглејдс со воздушни тури

Тури со воздушен брод во Еверглејдс, Мајами
Слика: Tournowmiami.com

Не можете да го посетите Everglades и да не го доживеете фасцинантниот Airboat Everglades.

Многу компании како што се Сафари парк Еверглејдс, Парк Гатор, Парк за рекреација Сограс, Холидеј парк Еверглејдс, Воздухопловни чамци на Купертаун итн. обезбедуваат тури со воздушен брод во паркот Еверглејдс Мајами.

Пред да резервирате возење со воздушен брод во Мајами Еверглејдс, еве три работи што мора да ги дознаете за турата -

1. Дали во пакетот е вклучен превозот од вашиот град до паркот Еверглејдс?

2. Кои други активности ќе ги правите пред/по возењето со воздушен брод?3. Колку е времетраењето на возењето?

Ви препорачуваме да ги поминете сите достапни тури со воздушни чамци на Еверглејд пред да го изберете оној што најмногу одговара на вас и на вашето семејство.


Вратете се на почетокот


Еверглејдс воздушни тури без превоз

Ако сте локален жител, голема е веројатноста да имате автомобил и да возите до локацијата за да се качите на вашата турнеја со воздушен брод Еверглејдс.

Бидејќи не плаќаш превоз, ваквите тури се поевтини.

Ако преферирате тури со воздушен брод кои вклучуваат превоз до Еверглејдс и назад, скокнете на следниот дел.

Возење со воздушен брод во паркот Гатор

Овој билет вклучува три работи: 40-минутно возење со воздушен брод, шоу за дивиот свет (борење со алигатор!) и можност да држите бебе гатор во ваши раце.

Оваа турнеја на Еверглејд е доста популарна кај семејствата поради бројните вклучени активности.

Воздушните чамци почнуваат да удираат во водата во 9 часот наутро и продолжуваат до 5 часот.

Последното шоу за дивиот свет е во 4:30 часот.

Паркот Gator се наоѓа веднаш до HWY 41, и мора сами да стигнете до 24050 SW 8th Street Miami FL 33194. Најдете насоки

Цена на турата

Билет за возрасни (12+ години): Долари 25
Детски билет (од 6 до 11 години): Долари 20

Возење со воздушен брод во паркот Sawgrass

Со овој билет за 30-минутна турнеја со Еверглејдс со воздушен брод во рекреативниот парк Sawgrass, можете да видите и неколку змии, гуштери, желки и други видови на изложбата на животните.

Оваа турнеја Еверглејд кулминира со фото-опера со бебе алигатор.

Во Sawgrass Park патувањата со воздушни чамци започнуваат во 9 часот наутро и продолжуваат до 5 часот.

Треба сами да стигнете до 1006 NUS Highway 27 Weston, Florida 33327. Најдете насоки

Цена на турата

Билет за возрасни (13+ години): Долари 25
Детски билет (од 4 до 12 години): Долари 14

Долго времетраење, мала групна турнеја со воздушен брод

Ако сакате да поминувате повеќе време на воздушниот брод Еверглејдс, одлучете се за оваа високо оценета турнеја.

Можете да изберете помеѓу 60 минути или 90 минути возење со воздушен брод.

Бидејќи можете да седнете на брод со 6 лица, тоа е многу персонализирано искуство.

Цена на билетот (1 час): 50 УСД/лице
Цена на билетот (1.5 часа): 70 УСД/лице

Ако го претпочитате целиот воздушен брод за вашата група, проверете го ова турнеја со приватен брод во Sawgrass.


Вратете се на почетокот


Еверглејдс воздушен брод со превоз

Многу посетители на Еверглејдс претпочитаат да го резервираат своето искуство со воздушниот брод заедно со транспортот.

Оваа опција е малку поскапа, но многу погодна затоа што потоа можете да се фокусирате на уживање во искуството со воздушниот брод.

Подолу ги наведовме патувањата со воздушни чамци на „Еверглејдс“ со пик-ап во Мајами, Орландо, Форт Лодердејл, Неапол, Форт Мајерс и Санибел.

Тури со воздушен брод од Мајами

Овие дневни патувања од Мајами до Еверглејдс доаѓаат во многу вкусови.

Двокатна комбинација на Мајами

Оваа 5-часовна програма има две почетни термини - 9:30 часот и 1:30 часот.

Климатизиран двокатен автобус ве носи до паркот Еверглејдс, каде што уживате во раскажана турнеја со воздушен брод, шоу со алигатори и разни експонати.

Автобусот тргнува од 305 Линколн Роуд, Мајами Бич, Фл 33139. Најдете насоки

Цена на турата: 30 УСД/лице

Ако претпочитате пократка тура од 3.5 часа од Мајами и сакате да ве земат од вашиот хотел, проверете го ова Авантуристичка тура на Еверглејдс.

Воздушен брод во Мајами Еверглејдс + Круз во заливот Бискејн

Оваа турнеја е единствена можност да се види пустината на Флорида Еверглејдс на воздушен чамец и потоа да се земе во хоризонтот на Мајами на крстарење во заливот Бискејн.

Ве земаат од вашиот хотел во Мајами малку по 8 часот наутро и ве враќаат по шест часа.

Цена на турата

Билет за возрасни (12+ години): Долари 78
Детски билет (од 2 до 11 години): Долари 68

Доколку летувате во Мајами и немате многу време, погледнете го ова турнеја три во еден кој ги опфаќа, Еверглејдс, градот Мајами и заливот Бискејн.

Приватен воздушен брод и алигатор шоу

Ако сте семејство или група пријатели кои престојувате во Мајами и би сакале приватно искуство во Еверглејдс, оваа турнеја е вашата најдобра опција.

И вашиот превоз од Мајами до паркот Еверглејдс и возењето со воздушен брод ќе бидат приватно искуство.

По возењето со воздушен брод, ќе уживате во шоуто на Алигатор.

Цена на турата (2+ години): Долари 60

Еверглејдс од Орландо

Турите на Еверглејд од Орландо доаѓаат во две форми.

Можете или да резервирате само возење со воздушен брод со Еверглејд или да го направите целодневна турнеја комбинирајќи го со посета на Мајами.

Турнеја Еверглејдс + Мајами од Орландо

Оваа турнеја на Еверглејд започнува во 7 часот наутро од Орландо, секоја недела и четврток.

Ве земаат од хотелот и ве носат во Флорида Еверглејдс, на триесетминутно возење со воздушен брод и на шоу со животни.

Вашиот превоз потоа заминува за Мајами, каде што го посетувате Bayside Marketplace Mall, пред да се качите на „Island Queen“.

По крстарењето каде се восхитувате на хоризонтот на Мајами од водата, се упатувате кон Саут Бич, Мајами на вечерна забава и вечера.

Цена на турата

Билет за возрасни (12+ години): Долари 145
Детски билет (од 3 до 11 години): Долари 125

Ако планирате да одите во среда, одлучете се за ова Турнеја на Еверглејдс и Јужна плажа наместо тоа.

Еверглејдс турнеја од Орландо

Турите на Wild Willy's Airboat се совршено бегство ако сте во Орландо и сакате да се качите на воздушен брод.

Во оваа 60-минутна тура, се лизгате преку езерото Тохопекалига, изворот на Еверглејдс.

Оваа турнеја на Еверглејд тргнува од 4715 Kissimmee Park Rd, St Cloud, Florida 34772, и треба да управувате со вашиот транспорт.

Тоа е внатре во езерото Тохо RV Resort на ќорсокакот на Kissimmee Park Rd. Најдете насоки

Цена на турата

Оваа тура бара најмалку двајца посетители, а цената е 49 УСД/лице.

Ако сакате повеќе време во Airboat, проверете ова 90-минутно возење со воздушен брод.

Еверглејдс од Форт Лодердејл

Има многу тури со Еверглејдс со воздушен брод од Форт Лодердејл, но нашата омилена е онаа што започнува во 7.15 часот со покачување во хотел.

Како дел од оваа турнеја, можете да ги видите четирите главни екосистеми на Еверглејдс.

1. Започнувате со 50-минутно возење со воздушен брод низ преријата со пила во Еверглејдс

2. Следна на оваа турнеја со алигатори, уживате во возење со диви животни во националниот резерват Big Cypress

3. Потоа се релаксирате со прошетка во природа во древна шума со високи чемпреси

4. Во попладневните часови, уживате во ручек за седење, вклучувајќи мезе од алигатор

5. По ручекот, се релаксирате на 60-минутно крстарење со брод по плитките води на Националниот парк Еверглејдс

Цена на турата

Билет за возрасни (13+ години): Долари 165
Детски билет (од 5 до 12 години): Долари 145

Ако сакате вашата турнеја со воздушен брод од Форт Лодердејл до Еверглејд да биде приватна, Види го ова.

Еверглејдс турнеја од Неапол, Санибел и Форт Мајерс

Оваа тура започнува од Неапол во 7.15 часот, ги зема туристите од Санибел и Неапол (и двете се на пат) и потоа се упатува кон Еверглејдс.

Ќе ви се допаднат сите пет фази на ова искуство со сафари за Ден на Еверглејдс -

1. Шетате низ древна шума со високи чемпреси

2. Одите на 60-минутно крстарење со брод во Националниот парк Еверглејдс

3. Го јадете вашиот ручек (вклучувајќи мезе од алигатор!) во ресторан покрај вода во срцето на Еверглејдс

4. Уживајте во возење со диви животни во националниот резерват Big Cypress

5. Качете се на воздушниот брод за 60-минутно возење

Цена на турата

Билет за возрасни (13+ години): Долари 165
Детски билет (од 5 до 12 години): Долари 145


Вратете се на почетокот


Еверглејдс воздушен турнеја ноќе

Можно е ноќе да се качите на воздушен брод од Еверглејд и да одите на возење.

Нашата омилена ноќна турнеја е 60-минутна потрага по американскиот алигатор, во живиот екосистем на Еверглејдс.

Покрај турнејата со воздушен брод, добивате и пристап до изложбите на дивиот свет.

Оваа ноќна турнеја на Еверглејд може да се резервира само во среда или сабота.

Почнува од 1006 NUS автопат 27 Вестон, Флорида 33327. Најдете насоки

Цена на турата

Билет за возрасни (13+ години): Долари 43
Детски билет (од 4 до 12 години): Долари 22

Ако сте во близина на Орландо, можеби ќе сакате да го проверите ова Турнеја со воздушен чамец со сафари во мочуриштето на Месечината.


Вратете се на почетокот


Кајаци во Еверглејдс

Националниот парк Еверглејдс нуди многу можности за кајак и кајакарство низ слатководното мочуриште, шумите со мангрови и отворените води на заливот Флорида.

Како и да е, наш омилен е оној каде мајсторот натуралист од Флорида ве води на тричасовна тура со кајак Еверглејдс, низ низа тесни езера и потоци во Еверглејдс.

Еко-турнејата со кајак во тунел Еверглејдс Мангров се случува на стабилен кајак „седи-на-топ“, што значи дека не ви треба претходно искуство со кајак.

Оваа тура со кајак Еверглејдс започнува од Центарот за добредојде на Стопанската комора на Еверглејдс на Hwy 41/Hwy 29, Еверглејдс Сити, Флорида. Најдете насоки

Цена на турата

Билет за возрасни (12+ години): Долари 118
Деца (од 1 до 11 години): Долари 86

Ако сакате комбинација од пловење, кајак и прошетка по природа, Види го ова.


Вратете се на почетокот


Ресторани во Националниот парк Еверглејдс

Препорачливо е да ги носите храната и пијалоците додека го посетувате/престојувате националниот парк Еверглејдс.

Закуски и пијалоци се достапни на некои локации на Паркот. Сепак, опсегот на избори е минимален.

Храна и пијалоци се достапни на овие четири локации -

  1.  Книжарница на Центарот за посетители Ернест Ф. Коу
  2.  Книжарница на Центарот за посетители на Royal Palm
  3. Продавницата на Фламинго Марина
  4. Продавница на Центарот за посетители на Заливот

Ќе најдете и камион за храна лоциран надвор од Центарот за посетители на Фламинго.

# Сиквариум во Мајами
# Зоолошката градина во Мајами
# Остров од џунгла

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Мајами