Почетна » Њујорк » Билети за врвот на рокот

Top of the Rock – билети, цени, попусти, часови, најдобро време

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(164)

Top of the Rock е извонредна набљудувачка палуба која привлекува 2.5 милиони посетители годишно.

Гостите можат да посетат три ката на внатрешни и надворешни палуби за набљудување и да се восхитуваат на погледот од 360 степени на хоризонтот на Њујорк.

Од палубите може да се видат познатите знаменитости во Њујорк како што се Емпајер Стејт Билдинг, Еден Светски трговски центар, Крајслер Билдинг, Бруклинскиот мост, Статуата на слободата и многу повеќе.

Во оваа статија објаснуваме се што мора да знаете пред да купите билети за Top of the Rock.

Врвот на карпата, Њујорк

Содржина

Што да се види на врвот на карпата

Покрај неверојатните погледи на Њујорк од трите опсерватории, на Top of the Rock има уште шест предмети кои мора да се видат.

Џои Лустер

Joie Chandelier е прекрасен лустер составен од 14,000 кристали Сваровски кои висат во 450 прекрасни каскадни прамени.

Бидејќи е веднаш на влезот, тоа е првото нешто што ги привлекува посетителите.

Joie Chandelier е најголемиот од ваков вид и е создаден од Сваровски исклучиво за Top of the Rock.

Ремек-делото се издигнува на три ката над лобито Grand Atrium, а кога ќе го видите наопаку, ќе знаете дека е во форма на 30 Rock.

Мезанин

Една од најневеројатните работи што може да се видат на Врвот на карпата е изложбата Мезанин што се протега низ долг коридор во отворена изложбена област.

Користејќи фасцинантни фотографии, информации и артефакти, Мезанин изложбата ја раскажува приказната за планирањето и создавањето на Центарот Рокфелер.

Прошетка со зрак

Прошетка со зрак на врвот на карпата
Beam Walk ја прикажува иконската фотографија од 1933 година „Ручек на облакодер“, кликна од познатиот фотограф Чарлс С. Слика: Topoftherocknyc.com

Интерактивниот Beam Walk е реконструкција на иконата фотографија на градежни работници кои прават пауза за ручек високо над Менхетен.

На Beam Walk посетителите можат да седнат и да се фотографираат.

Кога ќе погледнете надолу, можете да видите што тие градежни работници би виделе во 1933 година кога седнале да ручаат на гредата.

Не е задолжително да се купи фотографијата за почит направена на гредата.

Театарот

До овој театар без седишта доаѓате откако ќе ја поминете изложбата Мезанин.

Прикажува презентација за историјата на Центарот Рокфелер и NBC на јамка.

Ако театарот е полн, мора да почекате 10 до 15 минути бидејќи само ограничен број посетители можат да поминат низ лифтовите надвор од овој театар.

Ако не е преполно, имате можност да одите директно до лифтовите или да останете да ја гледате презентацијата.

Скај шатл

Скај шатл ве носи на 260 метри (850 стапки) надморска височина и е лифт за разлика од сите други.

Иако ова возење до 67-ми кат трае помалку од една минута, тоа е нешто што сигурно ќе го паметите засекогаш.

Не заборавајте да погледнете нагоре и да видите информативни и историски слики од 1930-тите до денес.

Ѕид на зрачење

Radiance Wall е прекрасно конструирана област со панели од стакло, кристални групи, заедно со осветлување со оптички влакна.

Ако погледнете внимателно, ќе забележите мали животни и кристални фигурини скриени во ѕидот.

Оваа изложба се наоѓа на 67-ми кат е уште една креација на Сваровски исклучиво за Top of the Rock, што го прави патувањето многу попријатно.


Вратете се на почетокот


Билети за врвот на рокот

Билети за врвот на рокот
Кога купувате билети за Top of the Rock на местото на одржување, добивате физички билет (како на сликата). Сепак, ви препорачуваме да ги резервирате билетите преку Интернет, за да ги избегнете долгите редици на шалтерите. Слика: Dicasnovayork.com.br

Билети за врвот на рокот вклучува пристап до сите три палуби за набљудување во зградата 30 Рокфелер Плаза.

Искуството со Interactive Beam Walk е исто така вклучено.

Овие билети за паметни телефони се испорачуваат на вашата е-пошта веднаш штом ќе ги купите.

А на денот на вашата посета, можете да ја прескокнете линијата на бројачот за билети, да одите директно до влезот и да ги скенирате билетите на Top of the Rock од вашиот мобилен телефон. Нема потреба да земате отпечатоци.

По истражувањето на иконите облакодери на Мидтаун Менхетен и Централ Парк, можете да соберете бесплатен градски водич со попусти за други атракции.

Два типа билети

Можете или да резервирате a билет со фиксно време или билет за флексибилно време

Доколку сте сигурни за времето и датумот на вашата посета, можете да резервирате билет за фиксно време за Top of the Rock.

Ако не сте сигурни кога ќе ја посетите опсерваторијата, подобро е да резервирате билет за флексибилно време.

Локалните жители претпочитаат флексибилен билет бидејќи им овозможува да ја планираат својата посета според временските услови.

Цена на билетот

Билет за возрасни (од 13 до 61 години): $41
Билет за сениор (62+ години): $38
Детски билет (од 6 до 12 години): $35

*Децата под шест години можат да влезат бесплатно.

Сакате да заштедите до 40% од трошоците за билети додека летувате во Њујорк? Проверете го ова комбиниран билет што вклучува пристап до TOTR.


Вратете се на почетокот


Врвот на рок часа

Top of the Rock се отвора во 8 часот наутро и се затвора на полноќ, во текот на целата година.

Првиот лифт тргнува кон опсерваториите во 8 часот, а последниот лифт се искачува во 11 часот.

Последен влез е еден час пред затворање.

ТОТР празнични часови

одморТајмингот
Денот на благодарноста8 часот наутро до полноќ
Бадник8 сум да 10 часот
Божиќ8 часот наутро до полноќ
Новогодишна Ноќ8 сум да 10 часот
Новогодишен ден10 сум до 12.30 сум

Вратете се на почетокот


Палуби за набљудување

На Top of the Rock, посетителите можат да го видат славниот хоризонт на Њујорк од трите палуби за набљудување на 67-ми кат, 69-ти кат и 70-ти кат.

Овие палуби честопати се нарекуваат палубата за набљудување на Центарот Рокфелер.

Палубата на 67-ми кат

За да стигнете до палубата на 67-ми кат, треба да се возите со прекрасниот брз лифт со стаклен таван.

Преку внатрешната палуба на височина од 250 метри (820 стапки) ги гледате фантастични глетки на Њујорк.

Оваа набљудувачка палуба има и прекрасен Ѕид со сјај составен од стаклени панели Госамер осветлени со осветлување со оптички влакна и кристални кластери.

Иконскиот Beam Walk е исто така на овој кат.

Палубата на 69-ми кат

На 256 метри (840 стапки), 69-тиот кат е за 16 метри (20 стапки) повисок од 67-от кат.

Оваа набљудувачка палуба има и заштитно стакло за безбедност на посетителите.

Внатрешните галерии се контролирани од климата и нудат топлина за време на студените зимски денови.

Има забавна палуба на отворено позната како „Breezeway“ каде ви е доделена боја што ве следи низ целиот кат.

Палубата на 70-ми кат

70-тиот кат е највисокото ниво на Врвот на карпата.

Брзиот, најсовремен лифт ви помага да стигнете до 70-тиот кат за помалку од една минута.

70-тиот кат е целосно на отворено, нудејќи непречен поглед на хоризонтот на Њујорк од секоја можна гледна точка.

Ако сте фотограф, ќе ви се допадне оваа палуба.

Од овој кат можете да ги видите и иконите Емпајер Стејт Билдинг, Крајслер Билдинг, Статуата на слободата и Бруклинскиот мост.

Да не зборуваме за прекрасните погледи на реката Ист и реката Хадсон. Резервирајте ги вашите билети сега


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Top of the Rock

Најдобро време за посета на Top of the Rock е зајдисонце.

Зајдисонце Top of the Rock
Токму ваквите погледи ги привлекуваат посетителите на Top of the Rock за време на зајдисонцето, и покрај долгите редови на чекање. Слика: Topoftherocknyc.com

Најдобро би било ако стигнете до атракцијата половина час пред зајдисонце за да си дадете доволно време да стигнете до врвот на областа за набљудување.

Покрај прекрасните погледи на зајдисонце, можете да уживате и во хоризонтот на Њујорк на дневна светлина и откако ќе се запалат светлата.

Меѓутоа, часовите помеѓу 3 и 8 часот, т.е. часовите за зајдисонце, се прилично зафатени со многу посетители и уште подолги редови на чекање.

Ако барате мирно време и сакате да ја избегнете гужвата, посетете го Top of the Rock помеѓу 8 и 11 часот.

Ако не можете да стигнете до TOTR наутро, следното најдобро време да ја избегнете гужвата е помеѓу 8:11 и XNUMX:XNUMX часот.

Најдобро е да го следите времето додека планирате патување до Врвот на карпата.

Важно: Бидејќи времето може да влијае на вашето искуство во опсерваторијата Top of the Rock со намалување на видливоста, секогаш е подобро купете билети за флексибилно време и датум.


Вратете се на почетокот


Време на чекање на врвот на карпата

Постојат три вида на време на чекање во „Топ оф д д карк NYC“.

Во редица за купување билети

Ако веќе не сте купиле онлајн билети за Top of the Rock, мора да се редите на шалтерот за билети.

Ова чекање обично трае 15 минути, а за време на шпицот на сезоната може да биде и подолго.

Затоа секогаш ви препорачуваме да ги купите билетите онлајн, многу однапред.

Редицата за билети на врвот на рокот
Како што можете да забележите, линиите може да станат долги, особено за време на врвот. Слика: Thetraveltemple.com.au

Се чека да пристигне вашето време

Секој билет за Top of the Rock има време споменато на него - да, тие се темпирани билети.

Кога ќе купете ги билетите онлајн однапред, го избирате претпочитаниот временски простор и знаете кога да стигнете до Врвот на карпата.

Временски билети за врвот на рокот
Ова е уште една причина зошто купувањето на вашите TOTR билети многу однапред помага. Слика: Dicasnovayork.com.br

Меѓутоа, ако одлучите да купите билети за истиот ден на местото на одржување, можеби нема секогаш да го добиете веднаш следното време.

На пример, ако стигнете до Top of the Rock во 2 часот и успеете да ги купите билетите кои ви дозволуваат влез само во 2.45 часот, мора да почекате 45 минути за да дојде редот.

Овие времиња на чекање зависат од толпата.

За време на шпицот на сезоната и шпицовите, ова чекање за вашето време може да трае дури и до еден час.

Време на чекање во Top of the Rock

Откако ќе влезете во опсерваторијата во Њујорк, можеби ќе треба да застанете во редица уште неколку наврати. 

На пример, додека поминувате низ обезбедувањето, додека ја фотографирате официјалната фотографија, се редите за да видите краток филм во Центарот Рокфелер, земајќи го следниот лифт итн.

Добрата работа е што ова чекање ќе додаде само до 15 минути или така.

Не можете да направите ништо за да го намалите чекањето внатре во Top of the Rock. 

Меѓутоа, за да се елиминира чекањето на шалтерот за билети и чекањето на вашиот временски простор, подобро е да се купете билети за Top of the Rock онлајн


Вратете се на почетокот


Колку време трае Top of the Rock

Туристите кои биле на Top of the Rock велат дека 45 до 60 минути се повеќе од доволни за уживање во хоризонтот на Њујорк од опсерваторијата.

Сепак, времето што ви треба за да стигнете до опсерваториите варира во зависност од толпата на атракцијата.

Ќе ви требаат приближно 60-90 минути за да стигнете до платформите за гледање за време на шпицот, што го прави искуство долго два и пол часа.

За време на часовите што не се шпиц, ви требаат 30 минути за да стигнете до опсерваториите, со што е максимум една и пол часовна тура.


Вратете се на почетокот


Top of the Rock цени

За посетители на возраст од 13 до 61 година, Top of the Rock's билет за општ влез чини 41 долари по лице.

За истиот билет, постарите граѓани над 61 година плаќаат попуст од 38 долари, а децата на возраст меѓу 6 и 12 години плаќаат 35 долари.

Децата од пет години па нагоре можат да влезат бесплатно.

Попусти на Top of the Rock

Во Top of the Rock, постарите граѓани над 61-годишна возраст добиваат околу 8% попуст на целосната цена на билетот и плаќаат само 38 долари по лице. Децата од 6 до 12 години добиваат намалување од 15% и 35 долари.

Има само уште еден начин да заштедите пари додека го посетувате Top of the Rock – купете картичка за попуст.

Со картичките за попуст, можете да заштедите до 45% на цените на билетите и да ги прескокнете линиите на повеќето туристички места.

Доколку првпат патувате во Њујорк и сакате да видите многу туристички атракции без да потрошите многу пари, предлагаме да дознаете повеќе за овие картички.

Ви препорачуваме Пропусница за NYC ExplorerPassујорк помине or CityPass.

Препорачано четиво
- Top of the Rock vs Empire State Building
- Една светска опсерваторија против врвот на карпата


Вратете се на почетокот


Поглед од Врвот на карпата

Набљудувачките палуби на Топ д Рок нудат поглед од 360 степени на хоризонтот на Њујорк.

Сепак, ставовите на Центарот Рокфелер (да, некои ги нарекуваат палубите на TOTR како палуби за набљудување на Центарот Рокфелер!) се најдобри во деновите кога времето е ведро.

Фантастичните погледи што можете да ги видите од TOTR ги вклучуваат најистакнатите знаменитости на градот, како што се зградата Крајслер, кулата на Банката на Америка, зградата Флатирон, Бруклинскиот мост, Статуата на слободата итн.

Емпајер стејт билдинг од врвот на карпата
Поглед на Емпајер Стејт Билдинг од врвот на карпата. Слика: Rockefellercenter.com

Можете дури да ги видите Empire State Building и One World Observatory - другите две опсерватории се натпреваруваат со Top of the Rock.

За најдобри погледи на TOTR

За да уживате во дневните, зајдисонце и ноќни погледи од палубите на TOTR, мора да пристигнете непосредно пред зајдисонце.

Ако пристигнете рано, ќе го пропуштите ноќниот поглед - целиот осветлен Њујорк е фантастичен за гледање.

Ако пристигнете, подоцна не можете да ги видите знаменитостите како што се Централ парк и водните патишта во Њујорк во мракот бидејќи немаат вештачко осветлување.

Забелешка: За разлика од Empire State Building, Top of the Rock нема вкрстени жици на палубата за набљудување заради безбедноста на посетителите. Наместо тоа, тие користат големи стаклени стакла како бариери, што ги прави погледите уште попривлечни.

Купете една пропусница за попуст и заштедете до 40% на трошоците за билети за време на вашиот одмор во Њујорк. Купете го New York Explorer Pass


Вратете се на почетокот


Кога да се посети - ноќе или ден?

Кога ќе го посетите Top of the Rock ноќе, Централ Парк е само темна дамка.

Со оглед на тоа што зелениот Централ парк е составен дел од глетката од Top of the Rock, топло ви препорачуваме посета во текот на денот.

Ако сакате да го видите хоризонтот на Њујорк како блескав ноќе, предлагаме да го посетите непосредно пред зајдисонце.

Потоа можете да бидете сведоци на хоризонтот на Градот во текот на денот, да видите како ги менува боите додека заоѓа сонцето, а потоа со восхит да гледате како светлата се палат едно по едно.


Вратете се на почетокот


Осврти на Top of the Rock

Туристите го оценија Top of the Rock многу високо на Tripadvisor - 4.5 од 5.

Еве две критики што ги одбравме, па знаете дали вреди Top of the Rock.

Прекрасни погледи

Сум бил во Емпајер Стејт Билдинг, но Top of the Rock беше толку убав! Беше брзо возење и имаше неверојатни погледи. Беше СУПЕР студено затоа погрижете се да се нанесете ако одите во зимските месеци. Беше само забавна атмосфера и малку поевтина од Емпајер Стејт Билдинг. -AmberaK6016EJ, Атина, Грузија

Одлични погледи!

Одете малку пред зајдисонце и останете додека не се стемни. Глетките се одлични, а неверојатно е да се види колку различно изгледа градот ноќе наспроти ден. Уживавме и во прекрасните нијанси на зајдисонце. Може да биде многу ветровито и студено на надворешните места за гледање, па затоа е добро да имате јакна или капут поголемиот дел од годината. Има и внатрешни делови за да можете да останете и да гледате добри погледи. - MizzouLizard, Државниот колеџ, Пенсилванија


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до врвот на карпата

Врвот на карпата е во срцето на Менхетен на 30 Rockefeller Plaza, Њујорк, Њујорк.

30 Рокфелер Плаза е облакодер кој го формира централниот дел на Центарот Рокфелер. Најдете насоки

Врвот на влезот на карпата

Главниот влез во зградата е на 50-та улица, помеѓу Петтата и Шестата авенија.

Влезот на врвот на карпата
Не пропуштајте го црвениот тепих кој ве пречекува на главниот влез на TOTR. Слика: Topoftherocknyc.com

На ниво на Concourse на 30 Rockefeller Plaza, можете да го најдете вториот влез во зградата.

Со метро

Во зависност од вашата почетна локација, постојат различни правци за да стигнете до Top of the Rock, NYC.

Можете да изберете да се качите на возот B, D, F или M и да стигнете до 47-50-та улица Рокфелер центар метро станица.

Можете исто така да стигнете до Центарот Рокфелер помеѓу Петтата и Шестата авенија со качување во возот N, Q или R.

Стигне до Метро станица 49th Street а потоа пешачете на исток на 49-та улица за да стигнете до вашата дестинација

Ако го земете возот 1, спуштете се во Метро станица 50th Street и одете на исток на 50-та улица до Центарот Рокфелер.

Ако 6 воз работи најдобро за вас, стигнете до Станица 51 улица и пешачете западно на 50-та улица за да стигнете до Центарот Рокфелер.

Со автобус

Од Петтата авенија (одејќи кон југ) или авенијата Медисон (одејќи кон север), качете се во автобусот М1, М2, М3, М4 или М5 и стигнете до 50-та улица.

Автобусите сообраќаат на север и југ на оваа релација.

Од улица 49

Можете да се качите во автобусот М 50 од 49-та улица и да излезете каде било помеѓу Петтата авенија и Шестата авенија.

Автобусите сообраќаат на исток и запад на оваа рута.

Од Бродвеј

Можете исто така да земете автобус М7 од Бродвеј.

Спуштете се на улицата 50 и стигнете до Центарот Рокфелер со пешачење на исток.

Автобусите сообраќаат на север и југ.


Вратете се на почетокот


Работи што треба да се прават во Центарот Рокфелер

Центар на Рокфелер е комплекс од згради помеѓу 48-та и 51-та улица и Петтата и Шестата авенија.

Тоа е едно од најзначајните места за забава во Њујорк и е град во град, со своите туристички атракции, ресторани, шопинг итн.

Покрај Top of the Rock, Rockefeller Center NYC има многу други возбудливи работи да се прават за сите возрасни групи.

Турнеја во центарот на Рокфелер

Речиси секој што го зема Турнеја во центарот на Рокфелер го оценува 5/5. Таков е шармот на овој облакодер.

Интерактивната турнеја ве води на фантастично патување за да ја разберете богатата историја на Центарот Рокфелер.

Посебен акцент е ставен на историјата зад уметноста и архитектурата на Центарот Рокфелер.

Официјална турнеја во студиото NBC

Ако некогаш сте сакале да знаете како се создаваат вашите омилени ТВ серии, на Официјална турнеја во студиото NBC е најдобрата достапна шанса.

Оваа турнеја ви помага да се најдете зад сцената на NBC, најпознатите ТВ студија во Америка.

Како дел од турнејата, можете да видите и многу места што сигурно сте ги виделе на ТВ и филмови - на пример, мостот Централ Парк прикажан во „Сам дома 2“, фонтаната во ситкомот „Пријатели“ итн.

Другите две задолжителни атракции во Центарот Рокфелер се Градините на каналот и Лизгалиштето.

Извори

# Rockefellercenter.com
# Bigcedar.com
# Tripadvisor.com

Специјалистите за патувања во TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите обиди да ја одржиме нашата содржина актуелна, доверлива и доверлива.

Empire State BuildingСтатуата на слободата
МЕТСпомен и музеј на 9 септември
Една светска опсерваторијаВрв на карпата
Смел музејМузеј за модерна уметност
Гугенхајм музејЗоолошка градина во Бронкс
Зоолошка градина во Централ ПаркДворови на брод Хадсон
Еџ Хадсон ЈардсБотаничка градина во Newујорк
Американски музеј за природна историјаМузеј на сладолед
Зоолошката градина во КвинсЗоолошка градина во Парк Проспект
Група на сини луѓеКрстарење за вечера со духот на Њујорк
Тури со хеликоптери во ЊујоркХарлем Госпел турнеја
Музеј на американската уметност ВитниМузеј Бруклин
Обиколка со глисер со кружна линијаМузеј на градот Newујорк
Круз на линијатаВудбери обични премиум места
Музеј на БродвејRiseNY
Самит Еден ВандербилтАРТЕХУЗА
Поднесувач на големо јаболкоЛуна парк во Кони Ајленд
Пешачка турнеја на улична уметност БушвикТематски парк Никелодеон Универзум
Тематски парк Никелодеон УниверзумРазглед на сексот и градот
Фотографска Њујорк

Опсерватории во САД

# Empire State Building
# Една светска опсерваторија
# Чикаго Скајдек
# 360 Чикаго
# Еџ Хадсон Јардс

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Њујорк

Оваа статија е истражувана и напишана од