Почетна » Њујорк » Смели билети за музеј


Смел музеј – билети, цени, попусти, тури со водич, часови

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Њујорк

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(126)

The Intrepid Sea, Air & Space Museum е воен и поморски музеј лоциран во Њујорк.

Посветен е на историјата на американскиот поморски носач на авиони наречен USS Intrepid, кој беше во активна служба од 1943 до 1974 година.

Покрај носачот на авиони USS Intrepid во музејот Intrepid, ќе ги видите и Space Shuttle Pavilion, подморницата Growler и British Airways Concorde.

Оваа статија објаснува сè што треба да знаете пред да купите билети за смел музеј.

Како да стигнете до смел музеј

Носачот на авиони USS Intrepid е сместен на реката Хадсон како централен дел на Intrepid Sea, Air & Space Museum.

Тоа е на Пјер 86, Западна 46-та улица, Њујорк, 10036. Најдете насоки

Јавниот превоз е најдобриот начин да стигнете до Музејот Смел.

Со метро автобус во Њујорк

Бидејќи Музејот е во Западен Менхетен, можете да ги користите сите меѓуградски автобуси за да стигнете до атракцијата.

Препорачуваме автобуси M34, M42 и M50.

М50 може да ве остави веднаш пред музејот Смел.

Со метро метро

Возничките правци A, C, E, N, Q, R, S, 1, 2, 3 и 7 можат да ве однесат до воениот музеј.

Мора да се спуштите во Терминал на 42-та улица-пристаниште и патувајте пеш до Дванаесеттата авенија, што ќе ве однесе приближно 15 минути. 

Терминал на пристаништето до смел музеј

Ако пешачењето не е опција, можете да го земете автобусот M42 West до реката Хадсон.

Смел паркинг во музејот

Музејскиот комплекс на смелиот море, воздух и вселена нема паркинг.

Затоа, ако претпочитате автомобил за да стигнете до Музејот на смелиот, најдобро е да земете такси.

Меѓутоа, ако сте на одмор со само-возење, можете да ги користите овие три лица кои не се поврзани агенции за паркирање.


Вратете се на почетокот


Смел Музејски часови

Intrepid Museum се отвора во 10 часот и се затвора во 5 часот секој ден.

Од април до октомври, шпицот на сезоната, Музејот Intrepid го продолжува времето на затворање до 6 часот за време на викендите и празниците за да ги смести дополнителните туристи.

Туристичка сезонаВреме на отворањеВреме на затворање
ноември - март (дневно)10 am5 часот
април - октомври (неделни денови)10 am5 часот
април - октомври (викенди)10 am6 часот

Во текот на целата година, последниот влез е еден час пред затворањето.

Кога е затворен Intrepid Museum?

Музејот Intrepid Sea, Air & Space е затворен на два дена во годината - Денот на благодарноста и Божиќ.

Повремено, одредени области на Музејот затвораат одржување, изградба или развој на нови изложби.

Купете една пропусница за попуст и заштедете до 40% на трошоците за билети за време на вашиот одмор во Њујорк. Купете го New York Explorer Pass


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на смел музеј

Смел музеј, Њујорк
Носачот на авиони USS Intrepid, кој преживеа пет напади на камикази и еден удар со торпеда за време на Втората светска војна, е централното парче на музејот Intrepid. Слика: Myconfinedspace.com

Ако не патувате со деца и сакате да погледнете наоколу и да фотографирате, можете да го завршите истражувањето во музејот Смел за два часа.

Ако вие и вашите деца сакате да ги истражите сите делови на Музејот на смелиот - носачот на авиони, павилјонот на вселенскиот шатл, подморницата грулер и Конкорд, ќе ви требаат најмалку четири часа.

Ако ја посетите за време на поминување многу време на чекање во редици, ова времетраење може да се продолжи. 

За да избегнете губење време, купете билети за Intrepid однапред.

Туристите поминуваат 30 до 60 минути на теренот за храна, кој нуди широк асортиман на избори.

Совет: Носете удобни чевли, бидејќи ќе има многу одење.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Музејот смел?

Ако вашето прашање е, „колку долго трае Музејот смел?“ Па, одговорот е „зависи од тебе“.

Ако не патувате со деца и сакате само да погледнете наоколу и да фотографирате, можете да го завршите истражувањето во музејот Смел за два часа.

Ако сакате правилно да ги истражите носачот на авиони, павилјонот на вселенскиот шатл, подморницата и Конкорд во Музејот на смелиот, ќе ви требаат најмалку четири часа.

Ако поминувате многу време на чекање во редиците, ова времетраење може да се продолжи. За да избегнете губење време, купете билети за Intrepid однапред.

Познато е дека туристите поминуваат 30 до 60 минути на теренот за храна, кој нуди широк асортиман на избори.

Совет: Носете удобни чевли, бидејќи ќе има многу одење.


Вратете се на почетокот


Бесплатен влез за смел музеј

Децата од четири години и помлади можат бесплатно да влезат во Музејот на смелиот.

Слично на тоа, американските воени луѓе - и активни и ветерани - можат бесплатно да влезат во Музејот.

Сепак, тие мора да покажат валидна идентификација на влезот.

Идентификацијата може да биде лична карта за активна должност, воена лична карта за пензионер или резервист, карта за цивилен пензионер, отпусни документи, ознака за ветеран издадена од државата на возачката дозвола или идентификационата карта или легитимација на ветераните на Одделот за ветерани (VA) (VIC).

Сопружниците на активни воени лица и жени, исто така, добиваат попуст од 20% за влез во Музејот.

Бесплатен петок за смел музеј

The Intrepid Museum нуди и бесплатен влез во одредени петочни вечери од 5 до 8 часот.

Последен влез во Слободен петок е во 7.30 часот.

За време на овие бесплатни петок за влез, можете да го истражите Смелиот музеј и да уживате во различни бесплатни програми по работното време.

Слободните петок на Intrepid Museum за 2021 година допрва ќе бидат објавени поради пандемијата.

Бесплатните петок во музејот доаѓаат со одредени ограничувања -

  1. За неколку програми може да биде потребна регистрација на местото на одржување
  2. Конкорд не е достапен за посетителите кои влегуваат бесплатно
  3. Редиците до мостовите на Submarine Growler и Island може да се затворат рано

Вратете се на почетокот


Смели билети за музеј

Овие приоритетни влезни билети за смелиот музеј се најдобриот начин за истражување на воената и поморската историја.

Како функционираат овие билети

Смели билети за музеј

Кога купувате билети за смел музеј на местото, добивате физички билети (како на сликата).

Сепак, ви препорачуваме да ги купите вашите билети онлајн, многу однапред, за да ги избегнете долгите редици на шалтерите. Слика: Dicasnovayork.com.br

За време на купувањето, мора да изберете време и датум за вашата посета.

Веднаш по купувањето, овие билети ви се испраќаат преку е-пошта. Нема потреба да се печати.

На денот на вашата посета, мора да стигнете до музејот во рок од 30 минути од вашиот временски простор. Не можете да влезете претходно.

Бидејќи веќе сте купиле Билети за смел музеј онлајн, можете да ги прескокнете долгите редици на шалтерот за билети и да се упатите кон влезот.

На влезот на музејот, покажете го билетот што го добивте во вашата е-пошта и влезете.

Ве молиме понесете важечка лична карта бидејќи можеби ќе треба да ја покажете заедно со вашиот билет.

Децата од четири години па нагоре влегуваат бесплатно, а возрасен мора да ги придружува сите гости на возраст под 16 години.

Постојат четири типа на Intrepid билети од кои можете да изберете -

Приоритетен билет за пристап

Ова е најевтиниот билет за смел музеј, а воедно и најпопуларен.

Ви овозможува да пристапите до четирите главни атракции - смело море, музеј за воздух и вселена, павилјонот на вселенскиот шатл, подморницата USS Growler и Конкорд.

Цена на билетот

Билет за возрасни (од 13 до 64 години): $ 29.70
Детски билет (од 5 до 12 години): $ 21.60
Билет за сениор (65+ години): $ 27.90

Поради пандемијата, ова е единствениот достапен билет. Исто така, изложбата Конкорд е затворена за посетители.

Приоритетен влез + 4D искуство

Покрај приоритетниот пристап до Intrepid Museum, овој билет ви дава и незаборавно искуство со 4D симулатор.

Носите 3D очила и доживувате осумминутен 4D филм со досега невидени историски снимки.

За да се качите на овој симулатор и да уживате во извонредните приказни за храброст и херојство, посетителите мора да бидат високи најмалку 40 инчи (102 см).

Цена на билетот

Билет за возрасни (од 13 до 64 години): $ 43
Детски билет (од 5 до 12 години): $ 38
Билет за сениор (65+ години): $ 34

На страницата за резервација на билети, мора да изберете „со 4D искуство“

Поради пандемијата, посетителите не смеат да ги користат симулаторите. Како резултат на тоа, оваа комбинација на смел музеј не е достапна.

Приоритетен влез + Искуство со транспортер

Заедно со приоритетниот пристап до Intrepid Museum, овој билет ви овозможува и пристап до Transporter FX, симулатор што ве води во шестминутна виртуелна авантура со движење.

Transporter FX повторно ја создава возбудата од летање со борбен авион на морнарицата дури и додека одите на мисија за обука со Screaming Eagles.

Посетителите мора да бидат најмалку 38 инчи (96.5 см) за ова возење.

Цена на билетот

Билет за возрасни (од 13 до 64 години): $ 43
Детски билет (од 5 до 12 години): $ 38
Билет за сениор (65+ години): $ 34

На страницата за резервација на билети, мора да изберете „со транспортер искуство“

Поради пандемијата, посетителите не смеат да ги користат симулаторите. Како резултат на тоа, оваа комбинација на смел музеј не е достапна.

Приоритетен влез + смел 101 тура со водич

Ако патувате со деца од десет години па нагоре, ова е совршена опција за вас.

Покрај приоритетниот влез во смел музеј, овој билет вклучува и 60-минутна обиколка на атракцијата со водич.

Посетителите учат за историјата на Intrepid и ја истражуваат палубата на хангарот, каде што инженерите го одржуваа авионот и палубата за летање, што лансираше бројни авиони во војна.

Во работните денови, турнејата Intrepid започнува во 11 часот, 1 часот и 3 часот, а за викендите (и празниците) се закажани за 11 часот, 12 часот, 1 часот, 2 часот и 3 часот.

Откако ќе стигнете до Музејот, ќе го добиете временскиот простор за вашата тура со водич.

Временскиот простор е за турата. Музејот можете да го посетите кога сакате.

Можеби ќе сакате да носите удобни чевли бидејќи оваа тура бара многу одење и стоење.

Цена на билетот

Билет за возрасни (од 13 до 64 години): $ 48
Детски билет (од 5 до 12 години): $ 43
Билет за сениор (65+ години): $ 36

На страницата за резервација на билети, мора да изберете „Музејски билети со Intrepid 101“

Поради пандемијата, нема обиколки со водич на Intrepid Museum. Како резултат на тоа, оваа комбинација не е достапна.


Вратете се на почетокот


Што да се види во Музејот на смел?

Има толку многу да се види во Intrepid Museum што ќе ви треба цел ден за да го доживеете сето тоа.

Еве неколку моменти кои ги препорачуваат туристите кои претходно ја посетиле оваа њујоршка атракција.

Палубата за хангар

Посетителите ја започнуваат својата обиколка на смел музеј со палубата Хангар.

Палубата за закачалки има две страни - од левата страна ја гледате технологијата на Intrepid.

И на десната страна, добивате идеја за тоа како живееле морнарите на бродот.

На палубата Хангар, можете да видите и осумминутен филм за историјата на Intrepid.

Палуба за летови

На палубата за летање, посетителите можат да се восхитуваат на околу 25 плус автентично реставрирани авиони со импресивен приказ.

Овие авиони ги претставуваат сите воени гранки на САД - Армијата, Воздухопловните сили, морнарицата и крајбрежната стража.

Борбено информативен центар

Борбениот информативен центар е во палубата на галеријата и во него се сместени радарот, сонарот и разузнавачките податоци што ги користеле морнариците.

Овој дел од турнејата во Музејот смел е полн со експонати од службата на бродот во Втората светска војна.

Не пропуштајте ги пневматските цевки што се користат за испраќање пораки од една до друга точка на бродот.

На децата воспитани во дигиталната ера ќе им биде фасцинантно.

Павилјон на вселенскиот шатл

Павилјон на вселенскиот шатл во Музејот на смелиот
Ентерпрајз почива во павилјонот на вселенскиот шатл. Слика: Intrepidmuseum.org

Во павилјонот на вселенскиот шатл, можете да го видите „Enterprise“.

Ентерпрајс е прототипот на орбитарот, кој би бил основа на американската програма за вселенски шатлови.

Орбитерот е масивен и можете да го видите и одоздола и одозгора.

Иако Ентерпрајз беше пензиониран во 1976 година, можеше да стигне до Музејот Смели дури во 2012 година.

За време на вашата посета на павилјонот на вселенскиот шатл, ќе дознаете зошто.

Подморница USS Growler

USS Growler во Intrepid Museum
Слика: Intrepidmuseum.org

USS Growler е подморница со наведувана ракета и е изложена за јавноста - единствената таква туристичка атракција во САД.

Овој дел од Intrepid Sea, Air & Space Museum во Њујорк ви помага да разберете и да сфатите како морнарите живееле под вода со месеци.

Понекогаш има ред за да влезете во подморницата.

Конкорд

Авионот Конкорд на British Airways, кој е изложен, мора да се види во Intrepid.

Тоа е суперсоничен млаз кој ги превезувал патниците преку Атлантикот со рекордна брзина.

Беа изградени само дваесет такви авиони, вклучувајќи и шест прототипови.

Ново Конкорд искуство во Intrepid

Новото искуство на Конкорд во Музејот на смели е 20-минутна обиколка на првокласната кабина на Конкорд.

Можете исто така да погледнете одблизу на неговата софистицирана летачка палуба.

Оваа тура се нуди на секои 30 минути со почеток во 11 часот, а билетите можете да ги купите на билетарницата на музејот или на информативната маса за 7 долари.

Интересно, нели? Резервирајте ги вашите билети сега!


Вратете се на почетокот


Смел музеј со деца

Деца уживаат во смел музеј
Слика: Kid101.com

Музејот Intrepid е одлично место за посета со вашите деца.

Познато е дека тие се возбудуваат меѓу подморницата, Конкорд, борбени авиони, хеликоптери, носач на авиони и вселенски брод.

Одвојте малку време за „Exploreum“, кој има хеликоптер Bell 47 за практично искуство.

Откако ќе го истражи ѕвездениот хеликоптер, вашето дете може да ги испроба другите воздушни и поморски занаети во делот.

Само ограничен број туристи секојдневно се качуваат на славниот Concorde Alpha Delta G-BOAD. Проверете го рано и пријавете се за турнејата.

Ако вашето дете е доволно старо за да се справи со тоа, не пропуштајте ги симулаторите.


Вратете се на почетокот


Аудио водич за смел музеј

Intrepid Museum нуди аудио водич погоден за деца, возрасни, па дури и за лица со оштетен слух.

Водичот препорачува места каде што мора да застанете и длабински да истражувате, со што ќе стане незаборавна турнеја.

Посетителите можат да резервираат аудио водич на атракција, по цена од 10 долари по лице.

Турите се достапни на англиски, шпански, француски, германски, јапонски, италијански и кинески.


Вратете се на почетокот


Симулатори во смел музеј

Музејот има три симулатори, во кои посетителите од сите возрасни групи можат да уживаат.

Овие симулатори не се дел од редовни билети за смел музеј и дополнителни трошоци - 10 долари по возење по посетител, што можете да го резервирате на местото на одржување.

Приказни за смелите

Во овој симулатор, вие станувате еден од пилотите на носачот на авиони Intrepid.

Овој 8-минутен филм користи 4D технологија, компјутерска графика и историски снимки за да ја симулира околината за вас.

Сè што треба да направите е да ги ставите 3D очилата што ви се издадени и да станете пилот.

Потребна минимална висина: 1 метар (40 инчи)

локација: Хангар 3

GForce средба

Во овој симулатор за смел музеј, вие станувате пилот на суперсоничен млазен авион.

Бидејќи се работи за кокпит со две лица, можете да најдете копилот кој ќе се придружи во забавата.

Можното движење од 360 степени со овој симулатор го прави уште попријатно.

Потребна минимална висина:
1.07 метри (42 инчи) ако е со возрасен
1.22 метри (48 инчи) ако нема возрасен

локација: Exploreum

Транспортер FX

Овој симулатор ви дава искуство на летање со борбен авион на морнарицата.

Откако ќе влезете во Transporter FX, ќе ви биде доделена шестминутна мисија за обука со Screaming Eagles.

Тоа е вистинската виртуелна авантура со движење за младите.

Потребна минимална висина: 97 см (38 инчи)

локација: Пристаништето 86 покрај кулата 3

За да купите билети за смел музеј и да резервирате возења со симулатор, Кликни тука.

# Empire State Building
# Статуата на слободата
# Митрополитот Музејот на уметност
# Една светска опсерваторија
# Врв на карпата
# 9/11 Спомен и музеј
# Музеј за модерна уметност
# Гугенхајм музеј
# Зоолошка градина во Бронкс
# Зоолошка градина во Централ Парк
# Зоолошката градина во Квинс
# Зоолошка градина во Парк Проспект
# Ботаничка градина во Newујорк
# Американски музеј за природна историја
# Еџ Хадсон Јардс
# Дворови на брод Хадсон
# Музеј на сладолед
# BlueMan Group NYC
# Крстарење за вечера со духот на Њујорк

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Њујорк