Почетна » Чикаго » 
Билети за Skydeck Чикаго

Билети за Skydeck Чикаго – цени, попусти, редици, Брза пропусница

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(190)

Skydeck Chicago е највисоката платформа за набљудување во САД и нуди одличен поглед на градот и езерото Мичиген.

Скајдек Чикаго е највисоката палуба за набљудување во Соединетите Држави, која се наоѓа на 103-тиот кат на знаменитоста Вилис Тауер.

Намамени од потребата да се стапне на „The Ledge“, повеќе од 1.7 милиони луѓе ја посетуваат оваа опсерваторија секоја година.

Оваа статија објаснува сè што мора да знаете пред да ги купите вашите Skydeck билети во Чикаго.

Skydeck Чикаго

Што да очекувате во Skydeck Чикаго

Повеќето корисници го купуваат редовни SkyDeck билети онлајн и купете Fast Pass од многу шалтери на Fast Pass на атракцијата доколку видат гужва. 

Овој пристап е најдобриот начин да се избегне чекање во редот и да заштедите време и пари. 


Вратете се на почетокот


Билети за Skydeck Чикаго

Skydeck Чикаго билети
Слика: Flytocities.com

Овој стандарден билет за влез во Skydeck ви дава пристап до сите палуби за набљудување и експонати во опсерваторијата.

Со овој онлајн билет, можете да ги избегнете и долгите редици на шалтерот за билети.

Откако ќе влезете во зградата од влезот лоциран на улицата С. Френклин помеѓу бул. В. Џексон. и улицата В.Адамс, одете кон испитувачот на билети.

Ќе го скенираат билетот на мобилниот и ќе те пуштат внатре.

Билет за возрасни (12+ години): $30
Детски билет (од 3 до 11 години): $22

Деца под три години влегуваат бесплатно.

на Чикаго C3 CityPASS ви помага да заштедите до 30% за комбиниран прием до вашиот избор од трите врвни атракции. Можете да изберете кои било три од шест врвни атракции, вклучувајќи ги Skydeck Chicago, 360 Chicago или Shedd Aquarium и да заштедите.


Вратете се на почетокот


Брза пропусница Skydeck Чикаго

Најдолгото чекање на Чикаго Скајдек е за лифтовите, кои трае повеќе од еден час за време на врвот.

Раководството на Willis Tower нареди интерактивни експонати и презентација „Reaching For The Sky“ за да се осигура дека посетителите нема да се досадуваат кога ги чекаат лифтовите.

Skydeck Fast Pass ви овозможува ВИП пристап со брз влез во лифтовите на Skydeck.

Со Fast Pass, ќе застанете во Express Line и ќе бидете на 2-4 возења со лифт од палубата за набљудување.

Сепак, не го препорачуваме Fast Pass бидејќи, со 55 долари по лице, тие чинат два пати повеќе од стандардниот билет.

Ви препорачуваме купете обичен билет за Skydeck Чикаго сега и надградете го на Fast Pass ако има премногу гужва на денот на вашата посета.

Многу шалтери за билети Fast Pass се достапни на атракцијата.

Ако сте во Чикаго три или повеќе дена, купувањето на една од картите за попуст е попаметно бидејќи тие ви помагаат да заштедите повеќе од 40% од трошоците за билети и да добиете забрзан влез во атракциите. Чикаго CityPassЧикаго Explorer Pass, и Go City All-Inclusive Pass вклучуваат бесплатен пристап до Skydeck Чикаго.


Вратете се на почетокот


Линии на Skydeck Чикаго

За време на шпицот, деновите или годишните времиња посетителите можеби ќе треба да чекаат со часови во редот.

Има многу линии на Skydeck Chicago – The Ledge, во кои посетителите треба да чекаат за да го добијат целото искуство на палубата за набљудување.

Ред од лифт за да се спушти до шалтер за билети

Мора да чекате во редот во лифтот за да се симнете до шалтерот за билети за да ги купите вашите билети.

Линијата на бројачот на билети

Шалтери на билети во Skydeck Чикаго
Слика: Theskydeck.com

Ќе најдете долги редови на чекање на шалтерот за билети за време на викендите и во шпицот за да купите билети за Skydeck Чикаго.

Сепак, можете да ги прескокнете овие редови ако купете ги вашите Skydeck Chicago билети многу однапред.

Линии за лифт за да се качат до Skydeck

Времето на чекање за лифтот е исто така големо со долги редици за влез.

За време на ова чекање, можете да видите интерактивни експонати и презентацијата „Посегање по небото“.

Во зависност од времето, денот и сезоната, чекањето на лифтот може да трае од 15 минути до 2 часа.

Сепак, со Чикаго CityPASS ќе добиете брз пристап до Skydeck Chicago, вклучувајќи пристап до The Ledge.

Chicago CityPASS, исто така, добива 48% или повеќе попуст за премиум прием во пет од најдобрите атракции во Чикаго.

Линијата за да се качите на „Лиџ“

Skydeck Chicago Ledge се стаклени кутии кои се протегаат на 1.3 метри (4.3 стапки) од Skydeck на облакодерот на 103-тиот кат.

Прилично е адреналин да се застане на овој раб, па затоа и овде има 10 до 20 минути чекање.

Дури и ако имате билет за Fast Pass, сепак треба да чекате со стандардните сопственици на билети во редот за Леџ.

Можете да добиете сами Чикаго CityPASS за да добиете брз пристап до The Ledge.

Редици кај лифтот за да се симнете

Секој мора да чека во оваа линија без разлика на нивните билети.

Кај лифтот нема линија Fast Pass за да се симне.

Нашата препорака: За најдобро искуство, посетете го во не-шпиц. Купете редовни билети за SkyDeck онлајн и купете Fast Pass на местото само кога ќе видите масивни линии.


Вратете се на почетокот


Skydeck Чикаго часа

За време на врвните туристички месеци од март до септември, Skydeck Chicago се отвора во 9 часот и се затвора во 10 часот.

Остатокот од годината, Skydeck Chicago се отвора во 9 часот и се затвора во 8 часот.

Последниот влез е секогаш 30 минути пред затворање.

Скајдек Чикаго е отворен во текот на целата година, вклучувајќи ги Бадник, Божиќ, Новогодишна ноќ и Нова Година.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Skydeck Чикаго

Најдобро време за посета на Skydeck Чикаго е еден час пред зајдисонце, бидејќи можете да го видите хоризонтот на Чикаго на три различни начини - за време на дневна светлина, самрак и ноќе.

Со оглед на тоа што сите сакаат да го видат зајдисонцето од Skydeck Чикаго, тоа време станува преполно.

Поглед на зајдисонце од Skydeck Чикаго
Златна нијанса го обвиткува Чикаго наоколу за време на зајдисонце, создавајќи фасцинантни глетки што се случуваат еднаш во животот. Слика: Густаво Сантос / Nationalgeographic.com Натпревар за фотографии на патници

Календар на зајдисонце на Чикаго

Второто најдобро време за посета на Skydeck Чикаго е рано наутро.

Можете целосно да ја избегнете гужвата ако ја посетите оваа набљудувачка палуба пред 11 часот во лето и пред пладне во зима.

Најдобра сезона за посета

Зимата е најдобрата сезона од годината за да се качите на Skydeck Chicago.

Бидејќи зимата е вонсезона, речиси и да нема гужва, а палубата за набљудување ја имате за себе.

Можете да стигнете до опсерваторијата на 103-ти кат за околу 10 минути во текот на декември, јануари или февруари.

За време на врвните месеци, може да потрае минимум 45 минути.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Skydeck Chicago?

Посетителите обично поминуваат час и половина за време на нивната посета на опсерваторијата Skydeck Чикаго.

Познато е дека некои туристи дури и ја завршуваат посетата за еден час.

Сепак, вашата целосна обиколка на Skydeck Чикаго може да потрае од 2 часа до 4 часа, во зависност од толпата и линиите на чекање.

Ако сакате да го минимизирате времето потребно на Skydeck, однапред купете билети за Skydeck и посета рано наутро или доцна навечер.

Заљубени парови, гости кои сакаат да го видат блескавиот хоризонт на Чикаго или оние кои сакаат да ја избегнат гужвата ја посетуваат опсерваторијата откако ќе се стемни. Дознајте сè за Skydeck Чикаго ноќе.


Вратете се на почетокот


Што да се види во Skydeck Чикаго

Има шест работи што треба да ги видите и доживеете во Skydeck Chicago на Willis Tower.

Музеј на Skydeck

Музејот Skydeck има информативни експонати за кулата Вилис и нејзината историја.

Експонатите, исто така, ја раскажуваат богатата историја и култура на Чикаго преку возбудливи визуелни слики.

Видео екрани

Видео екраните ги задржуваат посетителите ангажирани дури и додека чекаат да дојде редот.

Овие екрани им даваат на посетителите чувство за тоа што да очекуваат во Опсерваторијата на 103-ти кат и во The Ledge.

Мултимедијални лифтови

Лифтовите во опсерваторијата Вилис Тауер се едни од најбрзите во светот.

Како што лифтовите се качуваат, тие прикажуваат информации за висината на која се наоѓа лифтот во моментот.

Достигнување до небото

„Стигнување до небото“, е театарската презентација на Skydeck Чикаго.

Тој раскажува како кулата Вилис и другите знаменитости на Чикаго ги поставуваат стандардите за архитектонски достигнувања.

Леџот

Скајдек Леџ
Храбрите чекорат на полицата на Skydeck. Слика: Габриел Коста

Skydeck Chicago Ledge е стаклена кутија која се протега на 1.3 метри (4.3 стапки) од главните ѕидови на кулата Вилис.

Леџот е различен затоа што гледате низ стаклениот под наместо да гледате низ стаклени прозорци (како во другите опсерватории).

Раководството на опсерваторијата забележа отпечатоци од челото на илјадници посетители кои сакаа да ги видат улиците долу и решија да ги изградат овие продолжетоци.

Низ стаклените подови, ќе ги гледате Вакер Драјв и реката Чикаго од височина од 412 метри (1,353 стапки).

Ограничено време на The Ledge

Времето на Леџ е ограничено за посетителите да се осигураат дека секој ќе добие шанса да ја доживее возбудата.

Групите со три или помалку членови добиваат максимум 60 секунди/група, а групите од четири или повеќе членови добиваат максимум 90 секунди/група.

Скајдек опсерваторија

Скајдек, опсерваторијата, е главната атракција на зградата.

Оваа опсерваторија во кулата Вилис во Чикаго е највисоката палуба за набљудување во Соединетите држави.

Нуди поглед од 360 степени на градот, а на ведар ден, можете да видите 50 км во секоја насока.


Вратете се на почетокот


Осврти на Skydeck Чикаго

Скајдек во Чикаго беше избран за Топ 10 светски атракции од патниците Вчерашниот службениот времето.

Преглед на Skydeck Chicago Tripadvisor

Има само две други атракции во САД, кои се вклучени во оваа Топ 10 листа - Статуата на слободата и Францускиот кварт во Њу Орлеанс.

Речиси секој посетител на Skydeck Chicago кој оставил рецензија на Tripadvisor зборуваше за „стаклената кутија“ и „стаклениот под“ - нивната референца за фантастичното искуство на Леџ.

Многумина ги користеа и фразите „погледите се неверојатни“ и „одличен поглед на градот“ додека го опишуваа она што го видоа од Опсерваторијата. 


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Skydeck Чикаго

Скајдек Чикаго е палубата за набљудување во кулата Вилис, која понекогаш се нарекува и по старото име „Кулата Серс“.

Skydeck Chicago се наоѓа на 103-ти кат од зградата од 110 ката.

адреса: 233 С. Вакер Д-р, улица Френклин, Чикаго, ИЛ 60606.

Влезот во Skydeck Чикаго е кон источното лоби на улицата Френклин. Најдете насоки

Најдобро е да користите јавен превоз за да стигнете до оваа атракција.

Со метро

Може да се качите на возовите со кафеава, портокалова, розова или виолетова линија на системот „L“ на Чикаго транзитна управа за да стигнете до Скајдек, Чикаго.

Слезете во Станица Квинси, што е околу еден блок оддалечено од улицата Френклин и пешачете го остатокот од растојанието (видете ја картата подолу).

Блиску е и Skydeck Чикаго Транспортен центар Огилви Унион станица.

Двете станици се на 10-минути пешачење од Skydeck Chicago Willis Tower.

Со автобус

Скајдек Чикаго е исто така достапен со автобуси од целиот град.

Ако автобусот е вашиот префериран начин на транспорт, влезете во автобусот бр. 1, 7, 22, 28, 126 или 151.

Паркинг Skydeck Чикаго

Најблискиот паркинг е Самопарк на кулата, кој се наоѓа директно преку улицата од кулата на улицата Френклин. 

Tower Self Park, со кој работи InterPark, се наоѓа на 211 W. Adams, Chicago, IL 60606. Нивниот телефонски број е 312/935-2724.

Паркинг гаражата останува отворена 24 часа на ден, седум дена во неделата.


Вратете се на почетокот


Skydeck Чикаго vs 360 Чикаго

Некои туристи кои летуваат во Чикаго се прашуваат дали треба да го посетат Skydeck Чикаго или 360 Чикаго.

Ако не сте знаеле, 360 CHICAGO во зградата на Џон Хенкок е уште една опсерваторија на само 2.4 километри (1.5 милји) од Skydeck.

360 CHICAGO е на 94-ти кат и нуди одличен поглед на градот и езерото Мичиген.

Од локациска перспектива и од погледите што ги нудат, и двете се прилично слични.

360 билети за ЧИКАГО се поевтини од билетите на Skydeck Чикаго, а сепак Skydeck добива огромна гужва.

Препорака

Доколку имате време и буџет за само една посета, ви препорачуваме купете билети за Skydeck Чикаго.

Ако имате време за две патувања, можете да го посетите Skydeck наутро и книга 360 Чикаго за ноќна посета (отворени се до доцна).

Сè уште сте збунети? Прочитајте го нашиот Споредба на Skydeck Чикаго наспроти 360 Чикаго

Извори

# Theskydeck.com
# Citypass.com
# Tripadvisor.com
# Gocity.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Тури за архитектура во ЧикагоИнститут за уметност во Чикаго
Skydeck Чикаго360 Чикаго
Музеј на теренТурнеја на гангстери и духови
Криминал и толпа автобус турнејаЛеголанд центар за откривање
Архитектонски центар во ЧикагоМорнарица Пјер панорамско тркало
iFly ЧикагоИсториски музеј во Чикаго
Средновековен музеј за мачењеМузејот на современа уметност
Групното шоу на синиот човекМузеј на хируршка наука
Музеј на илузии ЧикагоГлисер Seaadog
Музеј на сладоледВоло музеј
Зоолошката градина Пеорија

Опсерватории во САД

# Empire State Building
# Една светска опсерваторија
# Врв на карпата
# Еџ во Хадсон Јардс
# 360 Чикаго

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Чикаго

Оваа статија е истражувана и напишана од