Почетна » Њујорк » Билети за Музејот на сладолед

Музеј на сладолед, Њујорк – билети, цени, што да очекуваме

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Њујорк

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(188)

Музејот на сладолед во Њујорк е уникатен музеј кој им се допаѓа на децата и на возрасните. 

Во овој музеј посветен на сладоледите, посетителите истражуваат 13 извонредни и иновативни мулти-сензорни инсталации распоредени на три ката и 20,000 квадратни метри.

И на патот, исто така, постојано добивате сладолед и слатки задоволства.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да купите билети за Музејот на сладолед во Њујорк.

Што да очекувате во Музејот на сладолед

Вашето искуство во Музејот на сладолед започнува со што друго освен сладолед, нешто што музејот го нарекува „чистење на палети“.

Потоа поминувате низ возбудливи простории како што се соба со балон со хелиум, соба со сандаци, соба со чоколада, базен со прскање итн., секоја сама по себе уникатно искуство. 

Цело време можете да направите тони фотографии бидејќи секој агол изгледа прекрасно.

Некои од најважните моменти се лизгањето по 3-ката затворен портал за сладолед, возењето до вселената во Небесното метро, ​​танцувањето низ тунелот Виножито и влегувањето во единствениот Спринкл пул во Њујорк.


Вратете се на почетокот


Каде е Музејот на сладолед

Музејот на сладолед се наоѓа на 558 Broadway New York, NY 10012. Најдете насоки

Подобро е да се земе јавен превоз. 

Станица на улицата Принц, опслужуван од возовите N, Q, R и W, се наоѓа веднаш до Музејот на сладолед. 

Станица на улицата пролет, опслужуван од 4, 5 и 6 возови, е четири минути пешачење од атракцијата. 

Броевите на автобусот M1, M55, SIM1, SIM1C, итн., може да ве испратат на Улица Бродвеј/В Хјустон, што е 45 метри (150 стапки) од музејот. 

Ако планирате да возите, многу паркинг гаражи се достапни во близина. 


Вратете се на почетокот


Музејот на сладолед часа

Од среда до понеделник, Музејот на сладолед во Њујорк се отвора во 10 часот и се затвора во 5.30 часот.

Останува затворено во вторник.  

Ноќ во музејот

По завршувањето на дневните посети, Музејот на мразот во Њујорк повторно се отвора во 6.30 часот за ноќни посети. 

Ноќната посета на Музејот на сладолед се препорачува за посетители над 16 години. 

Ноќта во времето на затворање на Музејот се разликува во текот на неделата - во понеделник, среда и четврток, се затвора во 7.30 часот, во петок и сабота во 8.30 часот и недела во 8 часот. 

Музејот е затворен на Денот на благодарноста, Бадник, Божиќ, Новогодишна ноќ и Нова Година.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Музејот на сладолед?

Музејот на сладолед во Њујорк е искуство со темпо каде што посетителите одвојуваат онолку време колку што би сакале.

Повеќето посетители поминуваат околу 90 минути истражувајќи ги 13-те мулти-сензорни инсталации.

Откако ќе поминат низ музејот, некои посетители поминуваат време во кафулето. 

Совет: Во музејот, посетителите можат само да одат напред од една во друга просторија. Затоа, истражете и уживајте во искуството темелно пред да преминете на следното.


Вратете се на почетокот


Билети за Музејот на сладолед

Реквизити од банана во Музејот на сладолед
Слика: Museumoficecream.com

Постојат два начина да се доживее Музејот на сладолед, Њујорк – можете да го купите дневниот билет и да го посетите пред 5.30 часот или да купите билет за ноќна посета и да ги посетите после 6.30 часот.

Можете да ја изберете вашата претпочитана опција на страница за резервација на билети.

Каде да купите билети

Можете да ги добиете билетите за влез во Музејот на сладолед на местото на одржување или да ги купите преку Интернет, многу однапред.

Ако планирате да ги добиете на атракција, мора да влезете во редот на прозорецот за билети. 

Во зависност од времето од денот (и месецот), можеби ќе треба да чекате во линијата на бројачот за билети 15 минути или повеќе за да го купите вашиот билет.

Втората и подобра опција е да се обезбеди прием во њујоршкиот музеј за сладолед преку Интернет и да се избегне чекање во редот. 

Како функционираат онлајн билетите

Кога ќе резервирајте билети за Музејот на сладолед, го избирате претпочитаното време и датум на посета.

Веднаш по купувањето, вашите билети ви се испраќаат преку е-пошта. Не треба да земате никакви отпечатоци. 

Откако ќе стигнете до музејот во Њујорк во времето споменато на вашиот билет, можете да го покажете вашиот билет на вашиот паметен телефон и да влезете. 

Како функционираат темпирани билети

Можете да пристигнете на влезот на Музејот на сладолед до половина час по времето за влез со билети.

Односно, ако на вашиот билет е наведено 3 часот, можете да влезете во музејот до 3.30 часот. 

Ако пристигнете повеќе од 30 минути доцна, менаџерот за односи со гостите се труди максимално да го прифати вашето влегување. 

Сепак, приемот не е загарантиран. Нема да добиете рефундирање исто така. 

Лична карта со фотографија е задолжителна

Посетителите мора да покажат лична карта со фотографија за влез, а името на документот за идентификација мора да одговара на името на билетот. 

Ако посетувате како група, целата банда може да внесе се додека името на една личност на фотографијата за лична карта и билетот се совпаѓаат. 

Цени на музејот за сладолед

Билет во Музејот на сладолед чини 47.50 долари за сите посетители од три години и повеќе. 

Со 56.08 долари за сите посетители од три години па нагоре, ноќните билети на Музејот на сладолед се поскапи од редовните билети. 

Музејот не нуди попусти за стари лица, студенти или лица со посебни потреби. 

На доенчињата помали од три години не им се потребни билети и можат да влезат бесплатно. 

Забелешка: За време на турнејата, можете да јадете вкусни задоволства, сите вклучени со вашиот прием.


Вратете се на почетокот


Посипете базен во музејот за сладолед

Базенот Спринкл е еден од најважните моменти на Музејот на сладолед во Њујорк.

Има повеќе од сто милиони прскања направени од антимикробно биоразградлив материјал, а посетителите можат веднаш да скокаат. 

За гостите кои наместо тоа би лебдат, достапни се подлоги за кринови за да можете да се одморите наоколу.

Ако одите на гости со деца, можеби ќе сакате да ги предупредите дека овие прскалки не се јадат. 

Паркирањето за колички моментално е недостапно, но искуството е достапно за колички.

Популарни атракции во Њујорк

# Empire State Building
# Статуата на слободата
# Митрополитот Музејот на уметност
# Една светска опсерваторија
# Врв на карпата
# Музеј за модерна уметност
# Смел музеј
# 9/11 Спомен и музеј
# Турнеја со хеликоптер во Њујорк
# Гугенхајм музеј
# Зоолошка градина во Бронкс
# Зоолошка градина во Централ Парк
# Зоолошката градина во Квинс
# Зоолошка градина во Парк Проспект
# Ботаничка градина во Newујорк
# Американски музеј за природна историја
# Еџ Хадсон Јардс
# Дворови на брод Хадсон
# BlueMan Group Њујорк
# Крстарење за вечера во Њујорк

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Њујорк