Почетна » Њујорк » Билети за ботаничка градина во Њујорк

Ботаничка градина во Њујорк – билети, цени, влез во Кусама Космичка природа

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(152)

Њујоршката ботаничка градина во Бронкс има прекрасно уредени внатрешни и надворешни градини, растенија, дрвја, тркалачки ридови, скулптури и водни тела распослани на 250 хектари. 

Негуваните цветни градини, бујните полиња и кривулестите патеки на NYBG се совршен одмор од бетонските облакодери на Њујорк.

Покрај биодиверзитетот, градините организираат и многу семејни активности за забава и едукација на гостите. 

Њујоршката ботаничка градина добива повеќе од милион посетители годишно. 

Во оваа статија споделуваме сè што мора да знаете пред да купите билети за ботаничката градина во Њујорк.

Врвни билети за ботаничка градина во Њујорк

# NYBG билет

# Билети за Кусама

Градината Азалеа во ботаничката градина во Њујорк

Што да очекувате во Њујоршката ботаничка градина

Освен што обезбедува блажено бегство од урбаната џунгла, Њујоршката ботаничка градина има и преполн културен календар. 

Не заборавајте да побарате програма за денот на влезот. 

Поголемиот дел од времето ќе бидете на отворено, затоа облечете се соодветно. Бидејќи ќе ги истражувате прекрасните зеленило пеш, ви препорачуваме удобни чевли за пешачење. 

Фонтани за вода се достапни на повеќето места. 

Посетителите можат да изберат од два вида билети - Garden Pass или KUSAMA Garden Pass.

Додека билетот Garden Pass ви овозможува пристап до сите надворешни градини и збирки цвеќиња во ботаничката градина, KUSAMA Garden Pass ви овозможува да пристапите и до тековната изложба наречена „Кусама – космичка природа“.

Мора да изберете помеѓу двата билети за ботаничката градина во Њујорк на страницата за резервации. 


Вратете се на почетокот


Билети за ботаничка градина во Њујорк

Додека резервирате билети за ботаничката градина, на страница за резервација на билети, можете да изберете од две искуства – Garden Pass или KUSAMA Garden Pass.

KUSAMA Garden Pass ви овозможува пристап до фасцинантните инсталации кои се дел од изложбата Kusama: Cosmic Nature, планирана да трае до 31 октомври 2021 година. 

Каде да купите билети

Можете да ги добиете билетите за влез во NYBG на местото или да ги купите преку Интернет, многу однапред.

Ако планирате да ги добиете на атракција, мора да влезете во редот на прозорецот за билети. 

Во зависност од времето од денот (и месецот), можеби ќе треба да чекате во линијата на бројачот за билети 15 минути или повеќе за да го купите вашиот билет.

Втората и подобра опција е да се обезбеди прием во Њујоршката ботаничка градина преку Интернет и да се избегне чекање во редот. 

Затоа овие билети се познати и како Њујоршката ботаничка градина, прескокнете ги линиските билети.

Како функционираат онлајн билетите

Кога резервирате билети за ботаничката градина во Њујорк, го избирате претпочитаното време и датум на посета.

Веднаш по купувањето, вашите билети ви се испраќаат преку е-пошта. Не треба да земате никакви отпечатоци. 

Откако ќе стигнете до Градините во времето споменато на вашиот билет, можете да го покажете вашиот билет на вашиот паметен телефон и да влезете. 

Како функционираат темпирани билети

Можете да пристигнете на влезот на Њујоршката ботаничка градина до еден час по времето за влез со билети.

Односно, ако на вашиот билет е наведено 3 часот, можете да влезете во градините до 4 часот. 

Ако пристигнете во градината повеќе од еден час доцна, менаџерот за односи со гостите се труди максимално да го прифати вашето влегување. 

Сепак, приемот не е загарантиран. 

Цените на билетите во NYBG

Garden Pass, најевтиниот и најпопуларниот билет за ботаничката градина во Њујорк, чини 22 долари за сите посетители на возраст од 13 до 64 години. 

Постарите лица од 65 години и постари и студентите со валидни лични карти се квалификуваат за намалување од 3 долари на целосната цена на билетот и плаќаат само 18 долари.

Децата од две до 12 години добиваат попуст од 14 долари и плаќаат само 8 долари за нивниот прием. 


Вратете се на почетокот


Влезот во ботаничката градина во Њујорк

Ботаничката градина во Њујорк има пет влеза, а ако ги имате билетите за Ботаничка градина, можете да влезете низ која било од овие порти. 

на Главниот влез се наоѓа на Јужен булевар 2900 и е отворен

дневно за време на редовните часови на градината.

Влезот во Мошолу се наоѓа на јужниот булевар 2950 помеѓу Мошолу Парквеј и булеварот Бедфорд Парк. Останува отворено во текот на редовното 

градинарски часови.

Бедфорд Парк Гејт е на аголот на Јужниот булевар и булеварот Бедфорд Парк и е отворен само за време на викендите и празниците. 

Ботанички градини во Њујорк Источна порта е на аголот на авенијата Варинг и Исток Парк Бронкс и е отворена за време на редовните часови на градината.

Еверет Гарден Гејт е на Јужен булевар, а дозволени се само училишни групи. 


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до ботаничката градина во Њујорк

Ботаничката градина во Њујорк е на 2900 Southern Blvd., Bronx, New York, 10458. Најдете насоки

Најдобро е да се земе јавен превоз до градината. 

Со метро

Одете со возот B, D или 4 до Бул. Бедфорд Парк. Станица, што е на 1 км (.7 милји) од Влезот Мошолу во градината.

Можете или да го пешачите растојанието за 20 непарни минути или да земете автобус Bx26 на исток до влезот Мошолу.

Посетителите можат да земат воз од 2 до Станица Алертон Авен

Од станицата, Источна порта на ботаничката градина е нешто помалку од еден километар (.6 милји), а растојанието можете да го пешачите за 15-18 минути. 

Метро Северна железница

Од Grand Central Terminal во Менхетен, одете на локалната линија Метро-Северен Харлем до Станица за ботаничка градина.

Патувањето со воз трае околу 20 минути, а ве спуштаат токму пред влезот Мошолу во градината. 

Паркинг

Ако планирате да возите до Ботаничката градина, најдобро е да ја запалите вашата мапа на Google и следете ги упатствата

За паркирање на лице место, мора да влезете преку главниот влез на јужниот булевар 2900.

Зградата Питер Џеј Шарп во 401 Bedford Park Blvd, во непосредна близина на станицата Метро-Северна ботаничка градина, е исто така паркинг на Ботаничката градина. 

Ја препорачуваме гаражата на Питер Џеј Шарп за деновите на шпицот кога паркингот на лице место најверојатно ќе биде преполн. 

Цени за паркирање за работните денови

  • До 1 час: 8 долари
  • До 2 часа: 10 долари
  • До 12 часа: 20 долари
  • До 24 часа: 30 долари

Цени за паркирање за викенди

  • До 12 часа: 20 долари
  • До 24 часа: 30 долари

2 J's Паркинг or G & R паркинг услуги во близина се две независни гаражи кои ни се од корист за време на преполни денови.


Вратете се на почетокот


Часови во Њујоршката ботаничка градина

Од вторник до недела, Њујоршката ботаничка градина е отворена од 10 до 6 часот. 

Во понеделник, тој останува затворен, освен ако е федерален празник, во тој случај се отвора од 10 до 6 часот. 

За време на највисоките месеци јули и август, градината е отворена до 9 часот во четврток. 

Трамвајската турнеја, детската авантуристичка градина Еверет и некои градини и збирки на отворено се недостапни во подолги часови.


Вратете се на почетокот


Кусама: Космичка природа

Јајои Кусама е познат современ јапонски уметник, кој привлекува милиони луѓе да ги искусат нејзините извонредни инсталации во Ботаничката градина во Њујорк.

Кусама пораснала во оранжериите и полињата на расадникот за семиња на нејзиното семејство, што ја создало нејзината фасцинација од природниот свет. 

Таа ја искористи оваа детска опсесија со боите, шарите и животните циклуси на растенијата и цвеќињата за да создаде фасцинантна изложба во Градините. 

Датумите и тајмингот на Cosmic Nature

Изложбата Кусама на Њујоршката ботаничка градина е од 10 април до 31 октомври 2021 година. 

Изложбата го следи времето на градината - од вторник до недела од 10 до 6 часот и во четврток од 10 до 9 часот. 

Инсталации во космичката природа на Кусама

Изложбата Cosmic Nature, предводена од Јајои Кусама во NYBG, прикажува спектакуларни инсталации расфрлани низ обележјето на градината од 250 хектари. Еве некои од нив -

Сакам да летам до универзумот

„Сакам да летам до универзумот“ на Кусама
Слика: Nybg.org

Танцувачка тиква 

Танцувачката тиква на Кусама
Роберт Бенсон / Nybg.org

Химна на животот - лалиња

Кусама Химна на животот Лалиња
Слика: Nybg.org

Некои од другите значајни инсталации се Градината на Нарцис во градината на родните растенија, Воздигнувањето на полкови точки на дрвјата, Тиквите што врескаат за љубовта надвор од бесконечноста, Парче одење, опсесија на цвеќе и соба со огледало на бесконечноста.

Билети за Кусама

Билетите во Њу Јорк ботаничка градина Кусама вклучуваат пристап до сите KUSAMA: Cosmic Nature инсталации на отворено низ теренот и редовни карактеристики на градината, вклучувајќи ја детската авантуристичка градина Еверет и колекциите на отворено.

Овие билети не ви даваат пристап до конзерваториумот Enid A. Haupt.

Билетите за Кусама се многу ограничени и се очекува да се распродадат. 

Цени на билетите

Билет за возрасни (од 13 до 64 години): $25
Билет за сениори (65+ години): $22
Студентски билет (со важечка лична карта): $22
Детски билет (од 2 до 12 години): $12

Забелешка: На страницата за резервирање билети, мора да изберете „KUSAMA Garden Pass“.


Вратете се на почетокот


Конзерваториум Enid A. Haupt

Конзерваториум Enid A Haupt
Роберт Бенсон / Nybg.org

Конзерваториумот Enid A. Haupt во ботаничката градина во Њујорк е изграден во 1902 година и се смета за една од најдобрите стакленици. 

Прекрасната стаклена градина содржи галерии од водни растенија и винова лоза, тропски дождовни шуми, пустини исполнети со кактуси и други природни живеалишта.

Нејзината обновена палмна купола прикажува палми од целиот свет.

Пристапот до конзерваториумот Хаупт е ограничен и достапен само за носителите на билети Garden Pass + Conservatory, кои можете да ги купите на местото на одржување. 


Вратете се на почетокот


Карта на њујоршката ботаничка градина

Ботаничката градина во Њујорк е огромна – 250 хектари чисто блаженство и не е лесно ако не знаете што сакате да истражувате. 

Затоа ви препорачуваме да го разгледате распоредот на NYBG и да го испланирате вашиот план пред вашата посета. 

Покрај тоа што ќе ви помогне да ги видите најдобрите делови од Ботаничката градина, мапата исто така ќе обезбеди да не се изгубите. 

Одржување на Карта на њујоршката ботаничка градина практични, исто така, ќе ви помогнат да најдете услуги за посетители како што се тоалети, кафулиња, Wi-Fi, станици за вода, трамвајски постојки итн. 


Вратете се на почетокот


Ресторани во Ботаничката градина

Ботаничката градина во Њујорк има два ресторани - Pine Tree Cafe и Hudson Garden Grill. 

Кафуле Pine Tree

Кафулето Pine Tree е сместено меѓу ретки и необични борови од Азија, Европа и Северна Америка, од кои некои се високи речиси 100 метри. 

Менито е погодно за семејството и нуди широк асортиман - од Artisanal Panini и пица во неаполски стил до салати и слатки задоволства.

Гарден скара Хадсон

Хадсон Гарден Грил е пријателско јадење за седење и нуди нова американска кујна користејќи локални состојки. 

Овој ресторан е отворен и за посетителите на ботаничката градина во Њујорк и за пошироката јавност. 

Од вторник до петок е отворен од 11.30 до 3 часот, а во сабота и недела останува отворен до 6 часот. 

Доколку планирате посета, Резервирај маса однапред. 

Посетителите, исто така, можат да пакуваат корпи за пикник и да ги однесат во ботаничката градина во Њујорк и да уживаат во нив во павилјоните за пикник Clay Family.

Алкохолот надвор е забранет.

Извори

# Nybg.org
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com
# Britannica.com

Специјалистите за патувања во TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите обиди да ја одржиме нашата содржина актуелна, доверлива и доверлива.

Популарни атракции во Њујорк

Empire State BuildingСтатуата на слободата
МЕТСпомен и музеј на 9 септември
Една светска опсерваторијаВрв на карпата
Смел музејМузеј за модерна уметност
Гугенхајм музејЗоолошка градина во Бронкс
Зоолошка градина во Централ ПаркДворови на брод Хадсон
Еџ Хадсон ЈардсБотаничка градина во Newујорк
Американски музеј за природна историјаМузеј на сладолед
Зоолошката градина во КвинсЗоолошка градина во Парк Проспект
Група на сини луѓеКрстарење за вечера со духот на Њујорк
Тури со хеликоптери во ЊујоркХарлем Госпел турнеја
Музеј на американската уметност ВитниМузеј Бруклин
Обиколка со глисер со кружна линијаМузеј на градот Newујорк
Круз на линијатаВудбери обични премиум места
Музеј на БродвејRiseNY
Самит Еден ВандербилтАРТЕХУЗА
Поднесувач на големо јаболкоЛуна парк во Кони Ајленд
Пешачка турнеја на улична уметност БушвикТематски парк Никелодеон Универзум
Тематски парк Никелодеон УниверзумРазглед на сексот и градот
Фотографска Њујорк

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Њујорк

Оваа статија е истражувана и напишана од