Почетна » Њујорк » Билети за Статуата на слободата

Статуа на слободата – билети, цени, попусти, распоред на траект, островот Елис

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Њујорк

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(168)

Статуата на слободата ја симболизира слободата, инспирацијата и надежта и е една од најпрепознатливите фигури во светот.

Секоја година повеќе од четири милиони се качуваат на фериботите на Статуата на слободата за да стигнат до островот Либерти и да ја видат иконската фигура одблизу.

Во вториот дел од нивното патување, тие се враќаат на ферибот до островот Елис за да дознаат за интригантната историја на имиграцијата во Америка, која се случила помеѓу 1892 и 1954 година.

Оваа статија објаснува сè што треба да знаете пред да ги купите вашите билети за Статуата на слободата.

Содржина

Што да очекувате на Статуата на слободата

Поради пандемијата, посетителите не можат да се качат на пиедесталот на статуата или на круната.

Сепак, можете да резервирате а Билет само за основи и погледнете ја Статуата на слободата одблиску.

Ако претпочитате локален водич да ве однесе наоколу (и брза да ве однесе до вашето ферибот преку брзата лента!), проверете го ова разглед на Статуата на слободата со водич.

Ако не сакате да слетате на островот Либерти, но сакате фасцинантен поглед на Лејди Либерти, проверете го Крстарење со зајдисонце околу островот. Или можеби, ова дневно крстарење околу Лејди Либерти.

Дали сакате нешто луксузно? Како за а тричасовна вечера за време на крстарење пристаништето во Њујорк.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Статуата на слободата

Статуата на слободата е огромен споменик на островот Либерти во пристаништето Њујорк во Њујорк.

Првично, островот се викал Островот Бедло, а во 1956 година бил преименуван како Остров на слободата.

Островот на слободата е поблиску до Њу Џерси отколку до Њујорк.

И покрај тоа што живее во водите на Њу Џерси, Статуата на слободата отсекогаш се сметала за дел од Њујорк.

Само траекти организирани од Патувања со статуа во градот може да ве однесе до Статуата на слободата.

Од пловидбата пловат фериботи за Статуата на слободата Парк на батерии во Њујорк и Државниот парк на слободата во Newу ерси.

Откако ќе ги видите Статуата на слободата и музејот на островот Елис, можете да се вратите во Батери Парк или Либерти Стејт Парк.

Нема потреба да се враќате на истото место од каде што ја започнавте турнејата.

Доаѓање до Батери Парк, Њујорк

Повеќето туристи се качуваат на траектот од Батери Парк бидејќи е лесно достапен преку јавен превоз, а веќе летуваат во Њујорк.

Бидејќи паркинзите се ограничени во Долниот Менхетен, има смисла да се користи јавен превоз за да се стигне до Battery Park.

Со метро

Многу метро станици постојат околу Батери Парк.

Возовите 1 и Р застануваат на Станица Јужен Фери/Стрит Вајтхол, комплекс станици на метрото во Њујорк во населбата Менхетен.

Возовите 4 и 5 застануваат на Боулин Грин станица

Овие метро станици се во рок од пет минути од Замокот Клинтон, каде што е сместена билетарницата на Statue City Cruises.

Со автобус

Качете се на М5, М15 или М20 и спуштете се на постојката Јужен Фери.

Не можете да го пропуштите знакот за фериботите на Статуата на слободата. 

Стигнување до Либерти Стејт Парк, Њу Џерси

Поради недостаток на добри опции за јавен превоз, помалку туристи се качуваат на траектот „Статуата на слободата“ од Државниот парк Либерти.

Со лесна железница

Влезете во Лесна железница Хадсон-Берген, кој поминува низ областа Џерси Сити и Њу Џерси, и се спушта на Станица Либерти Стејт Парк.

Оваа станица е 1.6 км (1 милја) од локацијата на траектот во близина CRRNJ терминал, а бидејќи нема опција за јавен превоз, најдобро е да земете Uber.

Со ферибот

Имате можност да се качите на фериботот Liberty Landing Ferry, брза и ефикасна опција за транспорт преку Хадсон.

Можете да го добиете траектот Либерти Лендинг од Светскиот финансиски терминал, Њујорк и да стигнете до марината Либерти Лендинг во Либерти Стејт Парк, Њу Џерси. 

Следете ја врската за да дознаете сè за качувањето Ферибот за Статуата на слободата од Њу Џерси.


Вратете се на почетокот


Часови за Статуата на слободата

Статуата на слободата се отвора секој ден во 8.30 часот, но времето на затворање се менува во зависност од сезоната.

Бидејќи првиот ферибот од Батери Парк и Либерти Стејт Парк исплови во 8.30 часот, а им требаат 15 минути за да стигнат до островот Либерти, можете да бидете на Статуата на слободата веќе во 8.45 часот.

Што се однесува до времето на затворање, има два пати што треба да се има на ум -

1) Последен влез во споменикот, кој ги засега само носителите на билети за круна и пиедестал

2) Затворање на теренот на Статуата на слободата, што ги засега сите посетители

ДенаПоследен влезЗатворање на терените
1 јануари до 24 мај3.30 часот4.20 часот
25 мај до 2 септември5 часот6.20 часот
3 септември до 4 октомври4 часот5.20 часот
15 октомври до 27 ноември3.30 часот4.20 часот
29 ноември до 23 декември3.30 часот4.20 часот
24 декември1.30 часот2.20 часот
26 декември до 31 декември3.30 часот4.20 часот

Статуата на слободата останува затворена на Денот на благодарноста и Божиќ.

Препорачано четиво: Факти за Статуата на слободата


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Статуата на слободата

Крстарење со статуа пред Статуата на слободата
Владоне / Гети

Најдобро време за посета на Статуата на слободата е од 8.30 до 10 часот затоа што можете да ја избегнете толпата. 

Кога ќе започнете рано, можете да го истражувате споменикот на слободата на отворено кога времето е пријатно и да стигнете до Музејот за имиграција на островот Елис додека температурите растат.

Локалните жители од метрополитенската област Њујорк ги посетуваат за време на празници и викенди, преполнувајќи ги фериботите. 

Пронајди колку време трае Статуата на слободата.


Вратете се на почетокот


Ферибот за статуа на слободата

Патувања со статуа во градот управува со фериботите на Статуата на слободата.

Статуа на слободата ферибот правци

Фериботите тргнуваат од две места - Батери Парк во Њујорк и Либерти Стејт Парк, Њу Џерси.

Во зависност од тоа каде го возите фериботот за Статуата на слободата, еве ја рутата по која се движат фериботите и постојките што ги прават.

Сите крстарења на слободата што пловат од Батери Парк во Њујорк прво одат на Островот на слободата, каде што Статуата на слободата стои во сета своја слава.

Потоа пловат до островот Елис и конечно се враќаат во Батери Парк.

Траса на ферибот на Статуата на слободата од Батери Парк
Маршрута проследена со фериботите на Статуата на слободата почнувајќи од Батери Парк. Слика: Statuecruises.com

Сите чамци од Статуата на слободата што пловат од Државниот парк на слободата во Њу Џерси прво одат на островот Елис со Музејот за имиграција.

Потоа пловат до островот Либерти за да можат туристите да ја видат величествената Статуа на слободата и на крајот се враќаат во Стејт Парк Либерти.

Тратот на ферибот Статуа на слободата од Државниот парк на слободата
Маршрута проследена со фериботите на Статуата на слободата, почнувајќи од Државниот парк на слободата. Слика: Statuecruises.com

Билети за траект за Статуата на слободата

Не треба да купувате посебни билети за траект за да отидете до Статуата на слободата. Или на островот Елис.

Билетите за Статуата на слободата што ќе ги купите преку Интернет (или од билетарницата во Њујорк или Њу Џерси) вклучува пристап до фериботите на Либерти.

Распоред на траект за Статуата на слободата

Од Батери Парк и Либерти Стејт Парк во Њу Џерси, траектот тргнува на секои 20 до 25 минути до островот Либерти.

Времето на траектот од Battery Park и Liberty State Park се исти.

Туристичка сезонаПрвиот траектПоследниот траект
Средината на март до крајот на мај8.30 am3.30 часот
Кон крајот на мај до почетокот на септември 8.30 am5 часот
Почетокот на септември до средината на октомври8.30 am4 часот
Средината на октомври до средината на март9 am3.30 часот

Последен ферибот што поаѓа од Островот Либерти

Времето на последниот ферибот Statue Cruises што поаѓа од островот Statue of Liberty зависи и од сезоната.

Туристичка сезонаПоследен траект од островот Либерти
Средината на март до крајот на мај5 часот
Кон крајот на мај до почетокот на септември 6.45 часот
Почетокот на септември до средината на октомври5.45 часот
Средината на октомври до средината на март5 часот

Кога ќе го резервирате вашиот Билети за Статуата на слободата, можете да го изберете времето на поаѓање.

Последно поаѓање на траектот - работи што треба да ги знаете

Подобро е да го избегнете последниот брод од Батери Парк или Либерти Стејт Парк затоа што можете да доживеете само половина од турата.

Последното поаѓање од Батери Парк не застанува на островот Елис, што значи дека можете да ја видите само Статуата на слободата, но не и Музејот за имиграција.

Туристите на последниот траект од Либерти Стејт Парк можат да изберат која атракција сакаат да ја посетат – Статуата на слободата или Музејот за имиграција на островот Елис. Тие не можат да ги видат и двете.

Островот на слободата започнува да се затвора триесет минути пред последниот ферибот назад кон копното за да им овозможи на оние на островот да стигнат до пристаништето.

За повеќе детали за Ферибот за статуа на слободата, следете ја врската.

Ферибот на Стејтен Ајленд минува покрај Статуата на слободата
Бесплатен траект Стејтен Ајленд е редовен патнички ферибот што се движи напред-назад од терминалот Вајтхол на врвот на Менхетен до терминалот Сент Џорџ на Стејтен Ајленд. Туристите со буџет што го користат ја гледаат Статуата на слободата бесплатно, без да слетаат на островот Либерти. Слика: Ави Верде

Вратете се на почетокот


Видови билети за Статуата на слободата

Пред да продолжиме понатаму, треба да ги знаете видовите искуства со Статуата на слободата што можете да ги резервирате.

Во зависност од пристапот

Во зависност од пристапот до различните делови на Статуата на слободата, можете да резервирате три вида билети.

Билети за Статуата на слободата
САД-Reiseblogger / Pixabay.com

Билет само за основи

Билети само за терени се најпопуларните и нашироко достапни билети и се познати и како „Резервирајте билети“.

Овој билет ви дава пристап до островот Либерти и Музејот на Статуата на слободата.

Нема да можете да се качите на пиедесталот или на круната на статуата.

Резервирани билети се достапни и како темпирани билети и како флексибилни билети.

Билети за пиедестал

Билети за пиедестал ви дава пристап до врвот на пиедесталот, вклучувајќи го и Музејот на Статуата на слободата.

Дневно се продаваат ограничен број билети за „Педестал“.

Билети за круна

Овие билети се исто така ограничени - за време на летните месеци, приближно 500 Crown билети се продаваат дневно.

Само 0.4% од продадените билети за денот се билети за круна.

Овој билет ви дава пристап до круната на статуата, пиедесталот и музејот.

Овие билети тешко се добиваат, а во текот на летните месеци, резервирајте шест месеци однапред.

Поради овој недостаток на достапност, многу посетители го чувствуваат тоа Резервираните билети се подобри од билетите за круна.

Ако сè уште сакате да се искачите на круната, еве неколку информации за Билети за круната на Статуата на слободата во последен момент.

Сите три типа билети за Статуата на слободата, исто така, вклучуваат влез во Музејот за имиграција на островот Елис.

Поради пандемијата, пиедесталот и круната на Статуата на слободата се затворени за посетители. Сепак, туристите можат да купат Билети само за терени.

Flex билети наспроти Резервирајте билети

Во зависност од времето кога мора да се пријавите за безбедносната проверка за да се качите на траектот, постојат два вида билети.

Резервирајте билети

Резервниот билет е за одредено време во одреден ден.

Ако сте купиле резервен билет, мора да ја внесете безбедносната линија во времето споменато на вашиот билет.

Бидејќи сакаат да го регулираат бројот на посетители кои се качуваат на пиедесталот и на круната, и двете овие билети се СЕКОГАШ резервирајте билети.

предност: Бидејќи на Reserve Tickets е споменато време, на сопствениците на резервни билети им се дава приоритетен пристап до безбедносната проверка и траектите.

недостаток: Бидејќи овие билети имаат време до кога мора да се пријавите за безбедносната проверка, не можете да бидете флексибилни со времето.

Flex билети

Статуата на слободата Flex билет нема резервирано време и може да се користи за еднократен влез во секое време во рок од три дена.

Временскиот период од три дена започнува од времето кое започнува на денот што ќе го наведете при купувањето.

Билетот за Статуа на слободата Flex е билет кој прв дојде прв, па затоа е подобро да стигнете таму порано за да избегнете чекање во долги редици.

Постојат три начини да добиете флекс билет за Статуата на слободата.

Можете да ја посетите билетарницата на Statue Cruises или во Battery Park (NY) или Liberty State Park (NJ) рано наутро (уште во 5 часот!).

Или можете да резервирате билет за Статуата на слободата од кој било од тур-операторите, како на пр GetYourGuide.com or Tiqets.com, кои продаваат флекс билети.

Вашата трета опција за да добиете флексибилен билет за Liberty е да купите една картичка за попуст, како на пр Њу Јорк Сити Explorer Pass.

NYC Explorer Pass ви овозможува бесплатен влез во Статуата на слободата во моментот по ваш избор.

предност: Со оглед на тоа што на билетите на Flex не е споменато време, тие нудат голема флексибилност на маршрутата на вашиот ден.

недостаток: Бидејќи билетот Flex на Статуата на слободата е билет кој прв дојден прв, чекањето во линијата за безбедносна проверка може да надмине еден час за време на шпицот на сезоната.

Поради пандемијата, флекс билети не се издаваат. Сите посетители мора да изберат време пред да го резервираат своето Билети за Статуата на слободата.


Вратете се на почетокот


Билети за Статуата на слободата

Билети за Статуата на слободата
Кога купувате билети за Статуата на слободата преку Интернет, нема потреба да чекате во редица на шалтерот за билети. Можете да се наредите за да се качите на фериботите, заштедувајќи си многу време. Слика: Lovingnewyork.de

Цените на Статуата на слободата

Билетот за Статуата на слободата чини 25.50 долари за сите посетители на возраст од 13 до 61 година. 

Децата на возраст од 4 до 12 години добиваат попуст од 11.50 долари на цената на билетот за возрасни и плаќаат само 14 долари. 

Постарите лица од 62 години и повеќе се квалификуваат за намалување од 5.50 долари и плаќаат само 20 долари за влез. 

Деца под четири години се придружуваат бесплатно. 

Зошто е подобро да се купува преку Интернет

Посетителите исто така можат да купат билети за фериботот за Статуата на слободата на кабините за билети на Statue Cruises лоцирани во замокот Клинтон во Батери Парк или на местото на поаѓање на траектот во Либерти Стејт Парк во Њу Џерси.

Но, овие билети се многу барани, особено во текот на летните месеци, и не постои гаранција дека ќе можете да купите билети за истиот ден.

Резервирањето билети преку Интернет (и однапред) обезбедува загарантирано место на траектот за Статуата на слободата на денот по ваш избор.

Освен тоа, зошто да чекате во долги редици шалтери за билети кога можете да го избегнете тоа?

Видете ги сите билети за Статуата на слободата

Што вклучува билетот?

Сите билети за Статуата на слободата го вклучуваат следново:

  1. Возење со ферибот до островот Либерти, островот Елис и назад до копното
  2. Пристап до Статуата на слободата на островот Либерти
  3. Пристап до Музејот на Статуата на слободата на островот Либерти
  4. Пристап до Националниот музеј за имиграција на островот Елис
  5. Аудио водич*

*Посетителите можат да го подигнат својот аудио водич на соодветните штандови на островите Либерти и Елис.

Темпирани билети

Сите посетители мора да изберат „почетно време“ додека ги резервираат своите Liberty билети.

Времето на вашиот билет е време да се пријавите за безбедносен преглед, а не да се качите на одреден траект.

По купувањето, кога билетот за Статуата на слободата ќе ви биде испратен преку е-пошта, ќе го има ова време.

Билет за Статуата на слободата „Само на терен“.

Ова се најпопуларните и широко достапни билети и се познати и како Резервирани билети.

Бидејќи овие билети не можат да ве одведат до пиедесталот на статуата или до круната, не поминувате ниту низ многу безбедносни проверки. 

Сепак, ви дава место на траектот, фасцинантен поглед на Лејди Либерти и влез во музејот за имиграција на островот Елис.

Додека го резервирате овој билет, мора да изберете од каде ќе се качите на траектот - Battery Park или Liberty State Park.

Билет за возрасни (од 13 до 61 години): $ 25.25
Билет за сениори (62+ години): $ 20
Детски билет (од 4 до 12 години): $ 15

Билет со пред-ферибот обиколка на Battery Park

Овој билет ви нуди 30-минутна обиколка во живо на Battery Park и приоритетно качување.

Вашиот локален водич ве води околу топовите за батерии, овални батерии, споменикот на крајбрежната стража, градините Боске и кружната фонтана Боске. 

По турата, водичот ви помага со различните процедури за брзо качување на траектот за Островот на слободата.

Откако ќе се качите на ферибот, тргнувате на обиколка на островот Либерти и Елис и се враќате во базата. 

Билет за возрасни (од 12 до 64 години): $ 50
Билет за сениори (65+ години): $ 48
Детски билет (од 3 до 11 години): $ 46
Билет за доенчиња (до 2 години): $6

Разглед на Статуата на слободата со водич

Експерт локален водич ве сретнува во Battery Park и ви помага да се качите на траектот преку Резервната линија, заштедувајќи многу од вашето време.

Водичот останува со вас цело време на патувањето до островот Либерти и островот Елис и ја раскажува извонредната историја на Статуата на слободата и Музејот за имиграција.


Вратете се на почетокот


Крстарење со Статуата на слободата

Некои туристи претпочитаат да не поминат низ исцрпувачката посета на слободата од пет до шест часа и наместо тоа да изберат да крстарат околу Статуата на слободата.

Постојат многу тури со брод на Статуата на слободата, кои нудат различни искуства.

Овие, исто така, често се нарекуваат крстарења со Статуата на слободата.

Овие крстарења обично траат еден час. Освен ако не е крстарење за вечера со Статуата на слободата, во тој случај, може да трае три часа.

Покрај пловењето на 100 стапки од Статуата на слободата, овие крстарења ве носат и до островот Елис.

Дневно крстарење со слобода

Постојат многу видови на дневни крстарења со Статуата на слободата што можете да ги резервирате.

на 60-минутни дневни крстарења почеток во 2.30:4.30, 6:35 и XNUMX часот и чини XNUMX долари по лице.

на 90-минутно крстарење со слободата, каде што можете да ја видите и величественоста на долниот и средниот град Менхетен, исто така, започнува во 12.30 и 3.30 часот и чини 37 долари по лице.

Ако претпочитате луксуз, погледнете го ова Статуа и крстарење низ Њујорк на Луксузната јахта Менхетен.

За да крстарите околу Статуата на слободата со оваа луксузна јахта во стилот на 1920-тите, мора да издвоите 60 долари по лице. 

Ноќно крстарење со Либерти

Постојат два начини на кои можете да ја доживеете Статуата на слободата во мракот.

на 60-минутно крстарење со зајдисонце започнува во 4.30 и 6 часот и оди околу Статуата на слободата, островот Елис и Бруклинскиот мост.

Ова крстарење тргнува од Пјер 36 веднаш под Бруклинскиот мост и чини 40 долари по лице. 

Крстарење со статуа на слободата зајдисонце
Статуата на слободата, зајдисонце Круз е препорачливо. Слика: Лиз Артимко

Или, ако претпочитате покомплексно искуство, можете да се одлучите за луксузот Крстарење за вечера низ пристаништето во Њујорк, полн со забава во живо. 

За време на двете ноќни крстарења, го гледате неверојатниот хоризонт на Њујорк.


Вратете се на почетокот


Музеј на статуата на слободата

Пред мај 2019 година, само носителите на билети за круната и пиедесталот можеа да го посетат Музејот на Статуата на слободата бидејќи се наоѓаше внатре во споменикот.

Откако новиот Музеј на слободата се пресели надвор, дури и посетителите со само билети за пристап до земја можат да влезат и да истражуваат.

Во Музејот на Статуата на слободата, можете да разберете како Франција и САД работеа заедно за да ја направат Статуата на слободата она што е денес - симбол на слободата и слободата.

Централното место на музејот е оригиналниот факел Лејди Либерти што го носеше пред да биде заменет во 1980-тите поради истекување.

Музејот ги содржи и вистинските студиски фотографии на скулпторот Бартолди, со колосалните делови од телото на статуата расфрлани насекаде.

Уште еден предмет што не треба да се пропушти е реплика на стапалото на Либерти со целосна големина, изградена во 1980-тите.


Вратете се на почетокот


Аудио турнеја на Статуата на слободата

Аудио обиколки и на националниот споменик на Статуата на слободата и на островот Елис
Музејот за имиграција е вклучен со секој продаден билет за Статуата на слободата.

45-минутната аудио турнеја со самоводење им помага на посетителите да научат за Статуата додека ги истражуваат терените на Островот Слобода.

Турнејата е погодна и за возрасни и за деца.

Аудио турнејата на музејот Елис Ајленд е долга 45 до 60 минути и повторно е дизајнирана имајќи ги предвид и возрасните и децата.

Овие аудио водичи се достапни на арапски, англиски, француски, германски, италијански, јапонски, мандарински, руски и шпански.


Вратете се на почетокот


Посета во текот на ноќта

За време на летните месеци, последниот ферибот што ќе стигне до Островот на слободата е во 5.30 часот, а за време на не-шпицот е веќе во 4 часот.

После ова, не можете да слетате на островот Либерти.

Ако сакате да ја видите Статуата на слободата откако ќе се стемни, единствениот начин е да резервирате вечерно крстарење.

Овие крстарења испловија од пристаништето во Њујорк и ви помагаат да ја видите Лејди Либерти одблиску, лично и добро осветлена. Но, тие не слетуваат на островот Либерти.

Покрај тоа што ноќе кружите околу Статуата на слободата, можете да уживате и во добро осветлениот хоризонт на Њујорк на таквите крстарења.

Ги препорачуваме подолу дадените Ноќни крстарења околу Статуата на слободата.

Ноќно крстарењеРејтингцена
Крстарење со статуа на слободата зајдисонце4.6 / 5$ 25
Крстарење со вечера со статуата на слободата4.3 / 5$ 205

Вратете се на почетокот


Обезбедување на Статуата на слободата

Сите посетители мора да се подложат на примарниот скрининг од типот на аеродромот пред да се качат на фериботите на Статуата на слободата.

Овој скрининг се случува на двата пунктови за патување - Батери Парк и Либерти Стејт Парк.

Нема места за складирање на шкафчиња во објектите за проверка и во Батери Парк и Либерти Стејт Парк.

Еве кои предмети се забранети на траектот Статуата на слободата -

  1. Сето оружје, вклучително и пиштоли и ножеви
  2. Дронови и слични возила на далечинско управување
  3. Големи куфери, рачен багаж итн.

Посетителите со билети за пиедестал или билети за круна мора да поминат уште една проекција пред да влезат во споменикот на Статуата на слободата.

Процесот на скрининг на Споменикот е построг, а посетителите не можат да земат внатре предмети како храна, пијалоци, ранци, колички, стативи, лаптопи, таблети, џебни ножеви итн.

Достапни се шкафчиња каде што можете да ги чувате овие предмети непосредно пред да влезете во статуата.

Ако се искачувате до круната, можете да земете само четири предмети со себе - мобилен, камера, вода и какви било лекови што можеби ви требаат.


Вратете се на почетокот


Храна на Статуата на слободата

Храната и пијалокот нема да бидат проблем за време на вашата обиколка на Статуата на слободата и островот Елис.

Ако сте гладни или жедни на траектот, побарајте штандови за концесија на кои се продаваат закуски и пијалоци (и стока!).

Земете ја вашата храна за пикник

Ова го препорачуваме бидејќи ќе биде поздраво и поевтино.

Не пакувајте многу, и тоа исто така во големи ладилници бидејќи големите пакувања не ја надминуваат безбедноста.

И Островот на слободата и островот Елис имаат многу прекрасни излетнички места каде што можете да седнете и да уживате во оброкот со вашето семејство.

Имајте го предвид времето кога планирате пикник.

Crown Cafe & Ellis Island Café

И Островот на слободата и островот Елис имаат кафуле, секое од нив служи здрави лесни закуски и целосни оброци.

Цените се малку високи, но овие ресторани се одлични алтернативи доколку не сте спакувале ништо. 

Проверете го менито овде.

Повеќе за Статуата на слободата

# Качување на ферибот Либерти од Њу Џерси
# Факти за Статуата на слободата
# Бесплатна обиколка на Статуата на слободата
# Ферибот за статуа на слободата
# Колку време трае Статуата на слободата?
# Билети за турнеја на островот Елис
# Билети за круната на Статуата на слободата во последен момент
# Зошто резервираните билети се подобри од билетите за круна

# Empire State Building
# Врв на карпата
# Митрополитот Музејот на уметност
# Една светска опсерваторија
# 9/11 Спомен и музеј
# Музеј за модерна уметност
# Смел музеј
# Гугенхајм музеј
# Ботаничка градина во Newујорк
# Американски музеј за природна историја
# Еџ Хадсон Јардс
# Дворови на брод Хадсон
# Музеј на сладолед
# Зоолошка градина во Бронкс
# Зоолошка градина во Централ Парк
# Зоолошката градина во Квинс
# Зоолошка градина во Парк Проспект
# BlueMan Group NYC
# Крстарење за вечера со духот на Њујорк
# Турнеја со хеликоптер во Њујорк

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Њујорк