Почетна » Њујорк » Харлем Госпел турнеја

Харлем Госпел турнеја – што да очекувате, билети, цени, тајмингот

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(178)

Со долга историја, Харлем е познат по силната афро-американска култура присутна таму, особено во музиката и религијата. 

Harlem Gospel Tour е добро познат културен настан во историската населба Харлем во Њујорк. 

Турнејата им овозможува на гостите целосно да се зафатат со возбудливата госпел музика од витално значење за населбата Харлем.

Оваа статија споделува сè што треба да знаете за турнејата во Харлем Госпел пред да ги резервирате вашите билети. 

Харлем Госпел турнеја

Што да очекувате на турнејата во Харлем Госпел

Учесниците на евангелската турнеја во Харлем можат да ги посетат блиските цркви познати по нивните исклучителни евангелски хорови и услуги. 

Госпел музиката, која има свои корени во афро-американските цркви, се одликува со своите длабоки, духовни пораки. 

Патувањето често вклучува хорски концерти во живо, така што гостите можат лично да ги искусат воодушевувачките хармонии и пеењето.

Покрај музиката, турнејата нуди информации за историјата, културата и знаменитостите на областа. 

Упатените туристички водичи раскажуваат приказни и анегдоти за важноста на Харлем за ренесансата на Харлем, борбата за афро-американски граѓански права и влијанието на заедницата врз американското општество.

билетицена
4-часовна турнеја на Харлем Госпел во Њујорк$79
Харлем: Неделна евангелска служба со локалното население$25
Њујорк Сити: Неделна турнеја со водич во Харлем$80
Најдобри моменти од Харлем во Њујорк со концерт и трансфер на Евангелието$80

Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети за турнеја во Харлем на Госпел

Продажбата на билети преку Интернет е достапна за турнејата во Харлем Госпел. 

Можете да резервирате а 4-часовна тура Харлем Госпел, Неделна служба со локалното население, Неделна тура со водич, или комбинирана турнеја со Харлем нагласува и концерт.

Препорачливо е да ги купите вашите билети преку Интернет за да ја прескокнете редицата и да ги искористите попустите. 

Купувањето билети преку Интернет е охрабрено поради големата побарувачка за овој исклучителен настан.

За да избегнете разочарувања во последен момент, набавете ги билетите однапред. 

Како функционираат билетите преку Интернет?

Изберете го саканиот ден, бројот на билети и временскиот отвор со одење на страницата за резервации. 

Веднаш ќе ги добиете билетите преку е-пошта откако ќе ја завршите трансакцијата и ќе направите резервација.

Едноставно покажете го вашиот билет на телефонот за да го започнете патувањето.

Трошоци за турнеја во Харлем Госпел

на 4-часовна турнеја на Харлем Госпел во Њујорк чини 79 УСД за сите посетители. 

на Харлем: Неделна евангелска служба со локалното население чини 25 УСД за сите посетители. 

на Њујорк Сити: Неделна турнеја со водич во Харлем чини 80 УСД за сите посетители на возраст над 12 години. 

Билетите за деца на возраст од три до 11 години чинат 65 УСД за неделната тура со водич. Може да добиете попуст од 15 УСД. 

Доенчињата до две години можат да одат бесплатно. 

Билетите за Најдобри моменти од Харлем во Њујорк со концерт и трансфер на Евангелието чини 80 УСД за сите посетители на возраст над 12 години. 

Децата до 11 години можат да го добијат билетот по намалена цена и да платат само 65 УСД. 

4-часовна турнеја на Харлем Госпел во Њујорк

4-часовна турнеја на Харлем Госпел во Њујорк
Слика: Wikipedia.org

Придружете се на 4-часовна турнеја на Горна Вест Сајд и Харлем во Њујорк. 

Турата започнува во хотелот Шератон Њујорк во 8.30 часот.

Водич ќе ве придружува на турнејата со црквата во Харлем Госпел.

За да присуствувате на црквата каде што се одржува службата, вашиот локален водич ќе ве однесе низ познати места, вклучувајќи ја катедралата Свети Јован Божествена, Универзитетот Колумбија, Шугар Хил, Морнингсајд Хајтс и Хамилтон Тераса. 

На оваа 4-часовна турнеја, можете да изберете помеѓу три јазици, т.е. италијански, англиски и германски, и да уживате во турата на вашиот омилен јазик. 

Можете да уживате во веселата и енергична госпел музика од хорот. 

Евангелската турнеја во Харлем во Њујорк завршува по службата кога ќе се вратите во хотелот Шератон. 

Оброците и пијалоците не се вклучени во турата.

Погрижете се да понесете удобни чевли.

Сандали или апостолки се забранети. 

Избегнувајте да носите кратки здолништа или кошули без ракави.

Маршрутата на турнејата може да се измени поради сообраќајните услови и специјалните настани како паради или маратонот во Њујорк.

Начинот на превоз (комбиња или автобуси) зависи од бројот на патници.

Цена на билетите: 79 УСД по лице 

Харлем: Неделна евангелска служба со локалното население

Потопете се во познатата сцена на елегантни жени кои носат спектакуларни капи на пат кон црквата во Харлем, како што често се прикажува на филмови и слики.

Откријте ја виталната улога на црковната заедница и богослужбата во секојдневниот живот и како тие ја негуваат душата.

Во евангелската служба во неделата во Харлем, можете учтиво да се дружите со едно маалско црковно семејство за еден час богослужба. 

Надвор од традицијата, овој посебен настан вклучува и пофално танцување и пеење. 

За време на оваа турнеја, можете да научите за значењето и историјата на местата за богослужба на соседството.

Посетете блиска црква, учествувајте во евангелската служба со собранието и искусете големо чувство на припадност и заедништво. 

Посетете историски локации во Харлем кои се поврзани со важната ренесанса Харлем.

Цена на билетите: САД $ 25

Њујорк Сити: Неделна турнеја со водич во Харлем

Неделна обиколка на Харлем Госпел во Њујорк Сити со водич
Слика: Getyourguide.com

Учествувајте во просветителната неделна турнеја низ Харлем за да дознаете повеќе за неговото интригантно минато. 

Следете го неговиот развој од селски земјоделски град во Холандија до баран одмор за богатите њујоршки семејства.

Дознајте како пазарот на недвижности и проширувањето на јавниот превоз му помогнаа на Харлем да стане модерно соседство. 

Дознајте за огромниот прилив на Афроамериканци за време на Големата миграција и како тие создадоа тесно поврзани заедници за да се справат со прашања во економијата, политиката и општеството.

Поминете низ познати локалитети како што се Универзитетот Колумбија, Клубот Котон и Центарот за истражување на црната култура Шомбург. 

Откако ќе го истражите поранешниот дом на Дјук Елингтон на 125-та улица, посетете ја неделната служба во блиската црква за целосно да се потопите во културата на областа.

Турнејата има водич во живо за да ви помогне да ја разберете историјата и да дадете увид.

Турата е достапна на 4 јазици, т.е. француски, англиски, шпански или италијански. 

Цена на билетите: 

Билет за возрасни (12+ години): САД $ 80
Детски билет (од 3 до 11 години): САД $ 65
Билет за доенчиња (до 2 години): слободен

Најдобри моменти од Харлем во Њујорк со концерт и трансфер на Евангелието

Њу Јорк Сити Харлем Определување w Gospel концерт и трансфер
Слика: Getyourguide.com

Направете незаборавна обиколка на Харлем, најживописната населба во Њујорк, и бидете воодушевени! 

Истражете го неговото минато, од неговите скромни почетоци како холандско земјоделско село до развој во популарно летно одморалиште за богатите семејства во градот, разбирајќи како Големата миграција на Афроамериканците од јужните држави влијаела на растот на урбаната црнечка култура. 

Дознајте за ренесансата Харлем, која привлече писатели и уметници и влијаеше на различниот културен пејзаж на регионот.

Восхитувајте се на трајните градски симболи како што се театарот Аполо, славниот клуб Котон, Центарот за истражување на црната култура Шомбург и поранешната резиденција на Дјук Елингтон. 

Откријте ги најстарите резиденции на Менхетен, вклучувајќи го и преподобниот замок Морис-Џумел.

И на крај, присуствувајте на среднеделниот концерт на хорот АРЦ Госпел за да бидете воодушевени од нивните мелодии кои ја возбудуваат душата. 

Пофалните химни на евангелската служба во неделата во Харлем ќе ве инспирираат и мотивираат.

Турнејата нуди удобен превоз до и од Тајмс Сквер, коментари во живо на јазикот по ваш избор и изведба на госпел музика од хорот АРЦ Госпел кој ќе го промени животот.

Цената на билетот

Билет за возрасни (12+ години): САД $ 80
Детски билет (од 3 до 11 години): САД $ 65
Билет за доенчиња (до 2 години): САД $ 65


Вратете се на почетокот


Време на турнеја во Харлем Госпел

Секоја евангелска турнеја во Харлем има различни тајминг. 

Бидејќи евангелските богослужби често се одржуваат во недела, турите во Харлем Госпел може да се случат само во одредени денови. 

Општо земено, турнеите траат два до четири часа, давајќи им на гостите многу време да уживаат во госпел музиката и да ги откријат културните богатства на соседството.

Повеќето тури започнуваат или од 9 часот наутро или во 8.30 часот. 

Најдобро време за турнеи во Харлем Госпел

Најдобро време за посета на Госпел Тур Харлем, Њујорк, е во недела. 

Во недела, црквата во Харлем има свои евангелски служби. 

Клучно е да се запамети дека неколку пати во текот на неделата се достапни за Госпел турнеја низ Харлем, во зависност од давателот на турата и распоредот. 

Препорачливо е да ја потврдите достапноста на одредени времиња и датуми на турнеја со тур-операторот или веб-страницата.

Колку време трае турнејата? 

Секоја тура има свои тајминзи; Harlem Gospel Tour NYC може да потрае до 4 часа или повеќе. 

на 4-часовна турнеја на Харлем Госпел во Њујорк Њујорк Сити: Неделна турнеја со водич во Харлем може да се завитка за 4 часа, додека на Харлем: Неделна евангелска служба со локалното население ќе трае само 2 часа.

на Најдобри моменти од Харлем во Њујорк со концерт и трансфер на Евангелието ќе трае 4 часа.

Најчесто поставувани прашања

Дали обезбедувате тури на други јазици освен англискиот?

на 4-часовна турнеја на Харлем Госпел во Њујорк турнејата се нуди на 3 јазици (италијански, англиски и германски) и Њујорк Сити: Неделна турнеја со водич во Харлем се нуди на 4 јазици (француски, англиски, шпански или италијански). 

Освен тоа, повеќето тури се одржуваат на англиски јазик. 

Кога не се спроведуваат тури за Harlem Gospel Tour NYC?

Освен ако не е поинаку наведено на страницата за турнеја, тие се затворени на следните празници за сите тури:

- Божиќ (освен евангелската прослава на празникот Харлем)
– Прослава на Мартин Лутер Кинг Џуниор.
– Ден на претседателот Ден на ветераните
- Ден на трудот
– 2 ноември
- Меморијален ден
- Денот на благодарноста

Дали нудите патувања погодни за деца?

Да, сите тури се погодни за деца.

Дали турата вклучува многу пешачење? 

Типична 2-часовна тура вклучува 1.5 до 2 милји пешачење.

Во поголемиот дел од патувањето, посетителите треба да се подготват да бидат на нозе или да се движат наоколу. 

Може ли да се сликам за време на концертот и турнејата?

Да. За време на турнејата и настапите во живо, камерите и видеото се дозволени и високо препорачливи.


Популарни атракции во Њујорк

Empire State BuildingСтатуата на слободата
МЕТСпомен и музеј на 9 септември
Една светска опсерваторијаВрв на карпата
Смел музејМузеј за модерна уметност
Гугенхајм музејЗоолошка градина во Бронкс
Зоолошка градина во Централ ПаркДворови на брод Хадсон
Еџ Хадсон ЈардсБотаничка градина во Newујорк
Американски музеј за природна историјаМузеј на сладолед
Зоолошката градина во КвинсЗоолошка градина во Парк Проспект
Група на сини луѓеКрстарење за вечера со духот на Њујорк
Тури со хеликоптери во ЊујоркХарлем Госпел турнеја
Музеј на американската уметност ВитниМузеј Бруклин
Обиколка со глисер со кружна линијаМузеј на градот Newујорк
Круз на линијатаВудбери обични премиум места
Музеј на БродвејRiseNY
Самит Еден ВандербилтАРТЕХУЗА
Поднесувач на големо јаболкоЛуна парк во Кони Ајленд
Пешачка турнеја на улична уметност БушвикТематски парк Никелодеон Универзум
Тематски парк Никелодеон УниверзумРазглед на сексот и градот
Фотографска Њујорк

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Њујорк

Оваа статија е истражувана и напишана од