Почетна » Њујорк » Билети за Еџ Хадсон Јардс

Еџ Хадсон Јардс – билети, цени, попусти, небесна палуба, стаклен под

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Њујорк

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(177)

„Edge“ е најновата палуба за набљудување во Њујорк по Empire State Building, Врв на карпата, и Една светска опсерваторија

Се наоѓа на 100-тиот кат од зградата 30 Хадсон Јардс, а на висина од 345 метри (1,131 стапки), Еџ е највисоката палуба за набљудување на отворено во западната хемисфера.

Еџ Хадсон Јардс уникатен дизајн кој на посетителите им дава чувство дека се суспендирани во воздухот, а неговиот стаклен под, преку кој можат да изгледаат 100 ката подолу, е неговата најголема привлечност. 

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да резервирате билети за Еџ во Хадсон Јардс.

Што да очекувате на Edge

Еџ во Хадсон Јардс е на ниво 100, а брз лифт ве носи таму за 52 секунди. 

Од внатрешната палуба, со поглед од 360 степени, ја гледате иконата на хоризонтот на Њујорк.

Потоа стапнете на највисоката палуба на отворено небо во западната хемисфера.

Во моментот кога се на надворешната палуба, повеќето посетители се упатуваат кон Источната точка - работ на небесната палуба, вака и оваа атракција го добива своето име. 

Во Источната точка, има простор за едно лице да стои сам, опкружено со стакло, воздух и небо. 

Потоа тие ги испробуваат возбудливиот стаклен под и аголните стаклени ѕидови, кои ве доближуваат што е можно поблиску до глетката.

Доколку сте расположени за тоа, можете да го пробате и Шампањ барот. 

Погледната точка на Еџ на западната страна на Менхетен ви овозможува да го погледнете целиот хоризонт - од врвот на Централ парк до Статуата на слободата и пошироко.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Еџ во Хадсон Јардс

Набљудувачката палуба Еџ се наоѓа на 100-тиот кат од 30 Хадсон Јардс, Њујорк, веднаш на брегот на реката Хадсон.

Можете да се качите на линијата бр. 7 на метрото за да стигнете до 34 Сент Хадсон Јардс

МТА автобуските линии M34-SBS, M12 и M11 исто така може да ве доведат поблиску до атракцијата.

Станица Пен е само два блока источно помеѓу улиците Западна 31-ва и Западна 33-та и 7-ма и 8-ма авенија. 

За да стигнете до Еџ, мора да влезете во продавницата во Хадсон Јардс и да се качите со лифт до Ниво 4.

Паркинг 

Хадсон Јардс има доволно паркинг во 10 Хадсон Јардс, Абингтон Хаус и Оне Хадсон Јардс.

Сите овие паркинг места се долж Западната 30-та улица помеѓу 10-тата и 11-тата авенија. 


Вратете се на почетокот


Тајмингот на Еџ

Од понеделник до недела, Edge of Hudson Yards е отворен од 8 часот наутро до полноќ. 

Последното возење со лифт е 50 минути пред затворање.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Еџ

Палубата на отворено небо на Еџ
Палубата на отворено небо на Еџ. Ели Пери / Edgenyc.com

Ако сакате да ја избегнете гужвата, најдобро време да го посетите Еџ во Хадсон Јард е од 8 до 10 часот.

Ако сакате прекрасни погледи, најдобро време за посета на опсерваторијата е непосредно пред зајдисонце.

Можете да стигнете до атракцијата еден час пред зајдисонце за да си дадете доволно време да стигнете до врвот на областа за набљудување.

Покрај прекрасните погледи на зајдисонце, можете да уживате и во хоризонтот на Њујорк во текот на денот и навечер.

Совет: Времето на зајдисонце е преполно, па затоа е подобро резервирајте рано.


Вратете се на почетокот


Колку време е потребно во Edge?

Посетителите обично поминуваат 45 минути до еден час уживајќи во хоризонтот на Њујорк од Еџ во опсерваторијата Хадсон Јардс.

Ќе ви требаат приближно 30 минути за да стигнете до платформата за гледање за време на шпицот, што го прави искуство од 90 минути. 

Бидејќи не постои временско ограничување на Еџ билети, некои посетители пијат шампањ и подолго уживаат во глетките. 


Вратете се на почетокот


Билети за Еџ Хадсон Јардс

Источна Точка - работ на небесната палуба
Источна точка - работ на небесната палуба. Слика: Edgenyc.com

Посетителите можат да купат само Еџ билети или купете го Комбиниран билет за раб + брод. Бродот е уште една атракција на Хадсон Јардс.

Каде да купите билети

Можете да ги добиете билетите за влез во Еџ Хадсон Јардс на местото на одржување или да ги купите преку Интернет, многу однапред.

Ако ги добиете на атракција, ќе изгубите 15 до 30 минути во редот на прозорецот за билети, во зависност од гужвата.

Кога однапред купувате билети за Edge Hudson Yards, заштедувате многу време на чекање со прескокнување на редот за бројачи на билети. 

Затоа овие билети се познати и како Edge skip-the-line билети.

Како функционираат онлајн билетите

Веднаш штом ќе го купите, Онлајн билети на Еџ се доставуваат до вашето сандаче.

На денот на вашата посета, покажете го билетот на вашиот паметен телефон и влезете внатре. Нема потреба да земате отпечатоци!

Мора да бидете во атракцијата најмалку 15 минути пред времето наведено на вашиот билет.

Цените на билетите на Еџ

Билетот на Edge at Hudson Yard чини 38 долари за сите посетители на возраст од 12 до 61 година. 

Децата од шест до 11 години добиваат попуст од 6 долари и плаќаат намалена цена од 32 долари за влез. 

Постарите 62 години и постари, исто така, плаќаат намалена цена од 35.93 долари за нивниот прием. 

Влезот на палубата за набљудување Edge е бесплатен за деца од пет години па нагоре, и не треба да купувате билети за нив. 

Билетите се повеќе од 2 долари на Деновите на врвот, што ќе го знаете кога ќе ги изберете датумите на страницата за резервирање билети. 

Ажурирате: Поради пандемијата, гужвата е помала, па Edge засега не прави разлика помеѓу Peak и non Peak денови.

Еџ билетите се темпирани

Од Билети за набљудување на рабовите се темпирани, мора да го изберете претпочитаното време на посета додека ги купувате.

Бидете на влезот на атракцијата околу 15 минути пред времето споменато на вашите билети. 

Не доаѓајте рано затоа што нема простор за чекање на Edge за претстојните термини за влез. 

Меѓутоа, ако рано стигнете до Хадсон Јардс, можете да ја истражите областа, бидејќи има многу работи да се види и направи. 

Ако стигнете доцна, побарајте го Амбасадорот за искуство кој може да ве смести во следното достапно време за влез. 

Edge прескокнете ги билетите на линијата

Сите билети до Еџ вклучуваат пристап и до внатрешната и надворешната палуба на Ниво 100. 

Посетителите исто така можат да пристапат до стаклен под, аголни стаклени ѕидови, скали на хоризонтот и источна точка.

Секој посетител на опсерваторијата добива бесплатна дигитална сувенир фотографија.

Билет за возрасни (од 12 до 61 години): $ 38
Детски билет (од 6 до 11 години): $ 32
Билет за сениори (62+ години): $ 35.93

Еџ + билети за брод

Edge и Vessel се двете најпопуларни атракции на Хадсон Јардс, најмодерната населба на Менхетен, Њујорк Сити. 

Додека Еџ е палубата за набљудување, бродот е огромна бронзена саќе структура која е висока 15 ката. 

Посетителите сакаат да се искачуваат на 154-те летови со вкупно 2,500 скалила и да уживаат во погледот од врвот. 

Кога ги купувате овие билети заедно, заштедувате 10% од трошоците за билети.

Пакет на реката Хадсон
Музејот на смелиот е само 3 км (2 милји) од Еџ на Хадсон Јардс. Со оглед на тоа што опсерваторијата не трае повеќе од 90 минути, посетителите го додаваат Музејот на море, воздух и вселена во дневната маршрута. Купете ја комбинацијата и добијте 10% попуст на вашите идни резервации. 


Вратете се на почетокот


Бесплатна посета на Edge

Посетителите можат бесплатно да влезат во опсерваторијата Хадсон Јардс Еџ доколку купиле New York Explorer Pass or Пропусница за дневен престој на Њујорк.

И двете пропусници ви дозволуваат да ја прескокнете редицата на шалтерот за билети на Edge и да отидете директно на палубата за набљудување на 100-тиот кат бесплатно.

Покрај Edge, овие картички за попуст исто така ви помагаат бесплатно да ги истражувате атракциите како што се Статуата на слободата, Емпајер стејт билдинг, музејот и споменикот на 9 септември, MoMA итн.

Овие пропусници за попуст ви помагаат да заштедите до 45% од цената на билетите.

Некои туристи се прашуваат која палуба за набљудување е подобра - Една светска опсерваторија или работ.


Вратете се на почетокот


Еџ Хадсон Јардс ноќе

Еџ во Хадсон Јардс е отворен до полноќ, а последниот лифт се качува до 100-тиот кат во 11.10 часот.

Доколку имате време и пари, ви предлагаме двапати да ја посетите палубата за набљудување на Менхетен – еднаш наутро и еднаш навечер. 

Во спротивно, дозволете ни да споделиме како посетата на Edge по стемнување е различна од посетата во текот на денот, а вие самите можете да одлучите. 

– Можете да забележите многу познати осветлени облакодери

– Реката Хадсон изгледа воодушевувачки, рефлектирајќи ги градските светла и осветлените траекти кои се движат низ неа.

– Од врвот на зградата можете да видите речиси дури 130 километри (80 милји). 

– Можете да ја забележите Статуата на слободата како го држи факелот, блеска над пристаништето во Њујорк.

– Бидејќи има светла долу и горе (ѕвезди!), се чувствува како да сте сместени меѓу две небеса. 

– Романтично е, а вие го добивате вашиот личен простор бидејќи нема гужва

– Ако сакате да фотографирате, можете да го доловите совршеното ноќно небо и градските светла


Вратете се на почетокот


Храна и пијалоци во Edge

Не е дозволена надворешна храна и пијалок во Еџ во Њујорк. Посетителите можат да носат вода за пиење само во проѕирни пластични шишиња.

Edge има шампањ бар кој нуди асортиман на закуски и опции за пијалоци. 

Посетителите можат да нарачаат шампањ, вино, пиво, кафе, безалкохолни пијалоци и солени и слатки закуски. 

Ако претпочитате убаво искуство со јадење, проверете го Peak на ниво 101. 

Peak нуди одлично искуство за јадење заедно со фасцинантен поглед на Њујорк.

Што да облечам
Надворешната палуба на Еџ Хадсон Јардс во Њујорк е позабавна, но е отворена за елементите. Времето на 100-тиот кат може да биде различно од она што го доживувате на теренот. Дојдете подготвени. 


Вратете се на почетокот


Други атракции во Хадсон Јардс

Хадсон Јардс е најновата населба на Менхетен и можете да ја истражите пред или по посетата на палубата за набљудување Еџ. 

Има многу работи што треба да се видат и активности што треба да се направат во дворовите во Хадсон. 

Одете нагоре на бродот

Садот е 16-ката, висока 46 метри (150 стапки) структура од 154 меѓусебно поврзани скали во внатрешноста на Хадсон Јардс. 

Оваа најнова знаменитост на Њујорк има околу 2,500 скалила и 80 уникатни слетувања, а посетителите можат да се искачат за да уживаат во панорамскиот поглед на Западната страна на Менхетен.

Ако сакате да се качите и на бродот, за време на вашата посета на Хадсон Јардс, ви го предлагаме Комбиниран билет за раб + брод

Хајлајн парк

„Хај Лајн“ е иконски урбан парк долг 2.4 километри, изграден на историска, возвишена железничка линија која се протега на 1.5 стапки над нивото на улицата.

Хај Лајн поминува низ периметарот на Хадсон Јардс, долж западната страна на Менхетен. 

Главниот влез на Хај Лајн е на 30-та улица до 10 Хадсон Јардс, а посетителите можат да ја искусат природата, уметничките програми, перформансите, музичките шоуа, изложбите итн. 

Ако сакате да истражувате High Line, можете да изберете помеѓу - Челзи пазар и турнеја на Хајлајн or Пешачка турнеја во Хајлајн и Хадсон Јардс.

Вечерате на врвот

Peak е премиум ресторан и бар на ниво 101 од зградата Хадсон Јардс. 

Посетителите го сакаат убавото јадење, дури и кога ги гледаат погледите на Њујорк.

Тие служат ручек во петок, сабота и недела помеѓу 11.30 и 3 часот. Вечерата е достапна во сите денови од 5 до 10 часот.

Популарни атракции во Њујорк

# Статуата на слободата
# Митрополитот Музејот на уметност
# 9/11 Спомен и музеј
# Музеј за модерна уметност
# Смел музеј
# Гугенхајм музеј
# Ботаничка градина во Newујорк
# Американски музеј за природна историја
# Дворови на брод Хадсон
# Музеј на сладолед
# Зоолошка градина во Бронкс
# Зоолошка градина во Централ Парк
# Зоолошката градина во Квинс
# Зоолошка градина во Парк Проспект
# BlueMan Group NYC
# Крстарење за вечера со духот на Њујорк
# Турнеја со хеликоптер во Њујорк

Опсерватории во САД

# Една светска опсерваторија
# Врв на карпата
# Empire State Building
# Чикаго Скајдек
# 360 Чикаго

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Њујорк