Почетна » Њујорк » Билети за една светска опсерваторија

Билети на One World Observatory – цени, попусти, часови, палуби, погледи

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(175)

One World Observatory е набљудувачка палуба на 100-тиот кат на One World Trade Centre, познат и како Freedom Tower.

Еден Светски трговски центар е главната зграда на обновениот комплекс на Светскиот трговски центар во Долниот Менхетен, Њујорк Сити.

Повеќе од 2.5 милиони туристи годишно се качуваат по брзите лифтови на зградата за да уживаат во фантастичниот поглед на хоризонтот на Њујорк.

Опсерваторијата нуди панорамски поглед на хоризонтот на градот, вклучувајќи знаменитости како што се Статуата на слободата, Емпајер Стејт Билдинг и Бруклинскиот мост.

Оваа статија објаснува сè што треба да знаете пред да го купите билетот за опсерваторијата One World.

Една светска опсерваторија

Што да очекувате во опсерваторијата One World

Повеќе од 90% од туристите резервираат Стандарден билет, што ви овозможува да ги прескокнете долгите линии на бројачот за билети на шалтерот за билети. Тоа е најевтиниот и најпопуларниот билет.

Одлучете се за Приоритетни билети ако претпочитате да ги прескокнете сите линии (шалтер за билети, безбедносна проверка, лифтови, итн.).

Ако парите не се проблем, а претпочитате луксузно искуство, проверете го Flex пакет.


Вратете се на почетокот


Билети за една светска опсерваторија

Посетителите можат да изберат многу видови билети додека го резервираат своето искуство во опсерваторијата Еден свет.

Можете или да купите Стандарден билет или Приоритетен билет. 

Или можете да си го продолжите денот и да резервирате комбо билет за One World Observatory.

Како функционираат онлајн билетите

Бидејќи билетите на One World Observatory се темпирани, мора да го изберете претпочитаното време на посета додека ги купувате.

Откако ќе ги купите, билетите преку Интернет на One World Observatory се доставуваат до вашето сандаче.

На денот на вашата посета, покажете го билетот во вашата е-пошта и влезете внатре. Нема потреба да земате отпечатоци!

Мора да бидете во атракцијата најмалку 15 минути пред времето наведено на вашиот билет.

И покрај тоа што не треба да купувате билети за деца од пет години па нагоре, сепак треба да ги спомнете на страницата за резервирање билети.

Попусти на One World Observatory

на стандарден билет за една светска опсерваторија за посетители на возраст од 13 до 64 години чини 48 долари.

Децата на возраст од 6 до 12 години добиваат попуст од 7 долари, а постарите граѓани (65+ години) добиваат намалување од 2 долари на вкупната цена на билетот.

Постарите посетители и децата добиваат намалени стапки само на Стандардните резервирани билети, а НЕ на Приоритетните билети.

Ова е причината зошто најдобро е да резервирате стандардни билети ако одите во посета со деца или постари лица.

На билетите на One World Observatory, децата од пет години па нагоре добиваат 100% попуст - можат да влезат бесплатно.

Стандардни билети

Еден влезен билет во Светската опсерваторија
Кога ќе ги купите вашите билети на местото на одржување, ќе добиете физички билети за опсерваторијата на One World (како на сликата). Сепак, препорачуваме да ги купите вашите билети онлајн и однапред за подобро искуство. Слика: Fontsinuse.com

Стандардните билети на One World Observatory нудат најголема вредност за парите - тие се најевтините, но и најпопуларните.

Повеќе од 90% од корисниците кои ја посетуваат оваа њујоршка набљудувачка палуба ги купуваат Стандардните влезни билети.

Овој билет ви помага да ја прескокнете линијата на шалтерот и веднаш да влезете во атракцијата.

Сепак, овој билет не ви дозволува да ги прескокнете другите три линии – линијата за безбедносна проверка и редот за лифтовите да се качат до опсерваториите и потоа да се симнете.

Ви дава пристап до сите три ката на опсерваторијата One World - Нивоа 100, 101 и 102.

Цена на билетот

Билет за возрасни (од 13 до 64 години): $48
Младински билет (од 6 до 12 години): $41
Билет за сениори (65+ години): $46
Детски билет (до 5 години): Слободен влез

Приоритетни билети

Еден Светски Експрес билет за опсерваторија

Приоритетните билети на Светската опсерваторија се познати и како „билети за експресен прием“, бидејќи ви помагаат да ги прескокнете сите четири линии на атракцијата.

1. Ред на шалтер за билети
2. Линија за безбедносна проверка (брзо ја следите оваа редица)
3. Ред кај лифтовите за да се качите до опсерваториите
4. Редици кај лифтовите за да слезете и да излезете

Некои посетители го нарекуваат и билети „Прескокни ги сите линии“. Слика: Вчерашниот службениот времето

Тие се нарекуваат и „Комбинирани билети“ бидејќи го вклучуваат „One World Explorer“ во вредност од 15 долари.

„One World Explorer iPad“ е виртуелен водич за iPad што прави високата цена на овој билет да вреди. Дознајте повеќе за Explorer iPad.

Овој билет ви овозможува пристап до сите катови на опсерваторијата - нивоа 100, 101 и 102.

Цена на билетот

Билет за возрасни (од 13 до 64 години): $59
Младински билет (од 6 до 12 години):
$52
Билет за сениори (65+ години):
$57
Детски билет (до 5 години):
Слободен влез

Flex пакет

Ако парите не се проблем, но претпочитате луксузно искуство, ви го препорачуваме пакетот One World Observatory Flex. 

Со билетите на Flex, можете да пристигнете во секое време на избраниот ден - нема да бидете обврзани за време на посета. 

Откако ќе стигнете до атракцијата, овој билет ви овозможува да ги прескокнете сите линии и да се упатите директно кон опсерваторијата. 

One World Explorer (виртуелниот водич iPad) вреден 15 долари е дел од билетот, што ја прави вашата посета понезаборавна. 

Со овие билети добивате и кредит од 15 долари, кој можете да го искористите за пијалоци во некој од баровите или рестораните на опсерваторијата.

Цена на билетот

Билет за возрасни (од 13 до 64 години): $70
Младински билет (од 6 до 12 години): $63
Билет за сениори (65+ години): $68
Детски билет (до 5 години): Слободен влез

Визуелна приказна: 15 совети кои мора да ги знаете пред да ја посетите опсерваторијата One World

Обиколки на One World Combo

Постојат три главни причини зошто комбинираните тури се популарни меѓу туристите кои планираат да ја посетат опсерваторијата One World.

1. OWO билетите се скапи, а комбинираните тури се одличен начин да заштедите до 25% од трошоците за билети.

2. Бидејќи One World Observatory трае само еден до два часа, туристите претпочитаат да комбинираат повеќе активности во истиот ден.

3. One World Observatory е дел од Ground Zero, а во близина има и многу други атракции кои туристите можат да ги посетат заедно.

Грунд нула карта
Веднаш пред опсерваторијата One World се Музејот 9/11 и Меморијалот 9/11 (вклучувајќи го северниот и јужниот базен). Слика: 911memorial.org

Еве некои од најдобрите комбинирани тури, кои вклучуваат и посета на палубата за набљудување на One World -

Комбо турнејацена
9/11 Спомен + 9/11 Музеј + Опсерваторија$60
Разглед на Спомен 9/11 + Музеј на 9/11 + Опсерваторија$109
Статуа на слободата + опсерваторија$55
Опсерваторија + Статуа на слободата и островот Елис$83
Ground Zero All Access со водич + опсерваторија$79

Дали решивте добро да ги истражите блиските атракции? Дознајте сè за Музеј 9 / 11 Спомен 9/11 пред вашата посета.


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за билети

Посетителите обично имаат многу прашања пред да ги резервираат своите билети за опсерваторијата One World.

Се обидуваме да им одговориме овде -

Може ли да купам билети за опсерваторијата One World преку Интернет?

Да, можете да купите билети на One World Observatory преку Интернет овде.

Кога ќе ги купите однапред, заштедувате многу време и енергија. 

Многу туристи не го знаат ова и се уморуваат од чекање во долги редици.

Дали ми требаат авансни билети за опсерваторијата One World?

Билетарата на опсерваторијата е на аголот на улиците Запад и Весеј, во главниот влез на опсерваторијата, па ако сакате, можете да купите влезни билети на местото на одржување.

Сепак, ние ви препорачуваме купете билети за опсерваторијата One World пред да ја посетите атракцијата бидејќи тоа ќе ви помогне да заштедите 15-30 минути време на чекање на местото на настанот.

Може ли да купам билети за еден свет за истиот ден?

Да, можете да купите билети за една светска опсерваторија за истиот ден (или следниот ден).

Можете да го направите ова од шалтерите за билети на местото на одржување, или ако сакате да заштедите време на чекање, можете купете ги преку Интернет.

За време на шпицот, ова време на чекање на линиите на бројачот на билети може да достигне до половина час.

Дали треба да купам редовни или приоритетни билети во опсерваторијата One World?

Не ги препорачуваме приоритетните билети на One World Observatory бидејќи тие се 11 долари поскапи од стандардните билети.

Повеќе од 90% од посетителите на палубата за набљудување купуваат поевтини, стандардни билети.

Ако ви недостига време, одлучете се за приоритетен билет.

Дали билетите за опсерваторијата на One World се темпирани?

За двете стандард Приоритетни билети, мора да одлучите за претпочитаниот временски простор додека ги купувате, а потоа да се придржувате до него.

Сепак, билетот Flex Package, кој нуди кралски третман на посетителот, не е темпиран.

Можете да ја посетите атракцијата во секое време на денот кога е резервирана.

Ако веќе имаме темпиран билет за One World Observatory, колку време однапред ни треба да бидеме таму?

На вашиот среќен ден, можете да се појавите точно во времето споменато на вашиот билет и да влезете директно.

Но, секој ден не е среќен, па затоа е подобар тампон од 15-20 минути.

Дали е потребна лична карта со фотографија со онлајн билет за опсерваторијата One World?

Опсерваторијата One World не го проверува документот за лична карта за влез.

Ако сте резервирале билети преку Интернет, треба само да го покажете билетот на вашата е-пошта.

Не треба да земате отпечатоци.

Дали вреди билетот за приоритет на One World Observatory?

Приоритетните билети вредат доколку…

– Посетувате во летните месеци
– Не можете да ја планирате посетата во непреполните часови од 8 до 10 часот наутро
– Немате многу време, но сакате да го посетите One World
– Не ви пречат поскапи билети за многу подобро искуство

Освен тоа, ако купите Приоритетни билети, нема да мора да чекате во ниедна редица.

Кои се вклучените ВИП билети на One World Observatory?

ВИП билети (исто така познати како Приоритетни билети) го вклучуваат следново:

– Приоритетен пристап до лента, што ви заштедува време
– Пристап до сите три опсерватории во One World
– Пристап до One World Explorer (аудио-визуелен начин за истражување на хоризонтот на Њујорк), кој, ако се купи сам, чини 15 долари

Дали вреди One World's iPad Explorer?

Ако сте турист во Њујорк и сакате да дознаете повеќе за секоја зграда, одете на iPad Eискуство со xplorer.

Мала сума на потрошени пари може да ви даде информативно искуство надвор од светот.

Ако одите во One World Observatory за фантастичните погледи, прескокнете го iPad Explorer.

Дали билетот One World вклучува аудио водич?

Не, оваа атракција во Њујорк го нема традиционалниот аудио водич.

Сепак, Опсерваторијата нуди на One World Explorer подобрено аудио/визуелно искуство.

One World Explorer е апликација за iPad која нуди виртуелни тури со хеликоптери низ најистакнатите згради во Њујорк. Доаѓа бесплатно со Приоритетен билет.

За да го посетам ресторанот, дали ми требаат билети за опсерваторијата?

Да, за да го посетите ресторанот на 101-от кат на Freedom Tower, мора да имате билети за Опсерваторијата.


Вратете се на почетокот


Еден час Светска опсерваторија

За време на максималните месеци од мај до септември, опсерваторијата One World се отвора во 9 часот наутро и се затвора во 9 часот секој ден во неделата. Последниот влез е во 8 часот.

Сепак, опсерваторијата го менува времето многу пати во текот на годината.

периодВремињаПоследен влез
3 октомври до 19 декември8 сум да 9 часот8 часот
20 декември до 5 јануари8 сум да 10 часот9 часот
6 јануари до 30 април10 сум да 9 часот8 часот
1 мај до 2 септември9 сум да 9 часот8 часот
3 септември до 2 октомври9 сум да 9 часот8 часот

Откако ќе влезете во опсерваторијата One World пред истекот на времето, можете да продолжите да уживате во искуството до 10 часот.

Билетарницата се отвора секој ден во 9 часот, но ви предлагаме да не се редите на шалтерот за билети.

За да не губите време стоејќи во редот, купете билети за One World онлајн.

Специјални дневни тајмингот

Во посебни денови, времето на опсерваторијата Еден свет се менува -

Специјален денОтворено времеПоследен влез
Новогодишен ден11 сум да 10 часот9.15 часот
Денот на независноста8 сум да 6 часот5.15 часот
11 СептемвриОд 12 до 9 часот8.15 часот
Денот на благодарноста8 сум да 9 часот8.15 часот
Црн петок8 сум да 9 часот8.15 часот
Бадник8 сум да 10 часот9.15 часот
Божиќ11 сум да 10 часот9.15 часот
Новогодишна Ноќ8 сум да 8 часот7.15 часот

Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на опсерваторијата

Зајдисонце од опсерваторијата One World
Слика: Јуја Хата

Ако сакате да ја избегнете гужвата, најдобро време да ја посетите опсерваторијата One World е веднаш штом ќе се отворат за тој ден во 9 часот наутро.

Опсерваторијата One World нуди фасцинантни глетки на хоризонтот на Њујорк, и тој е надвор од овој свет за време на зајдисонце.

Ако сакате прекрасни погледи, најдобро време за посета на Опсерваторијата е непосредно пред зајдисонце.

Можете да стигнете до атракцијата еден час пред зајдисонце за да си дадете доволно време да стигнете до врвот на областа за набљудување.

Покрај прекрасните погледи на зајдисонце, можете да уживате во хоризонтот на Њујорк во текот на денот и навечер.

Најдобро време за фотографирање

Наутро, не е лесно да се фотографирате од источната страна на зградата, т.е. Менхетен, Квинс, Бруклин Норт итн.

Напладне, сонцето не ве сјае, што го прави најдобро време за фотографирање од сите страни на опсерваторијата One World.

Доколку сте заинтересирани за фотографија, ви препорачуваме да го испланирате патувањето така што ќе бидете во Опсерваторијата напладне.

Една светска опсерваторија ноќе

Ноќен поглед од опсерваторијата One World
Поглед на Бруклин, Менхетен, мостовите на Вилијамсбург итн. од палубата на опсерваторијата One World откако ќе се запалат светлата. Слика: Чад Петола

Најдобар начин да уживате во ноќниот поглед на One World е да стигнете за време на зајдисонце и да останете додека не засвети хоризонтот.

Сепак, само некои го имаат тој луксуз на време.

Сепак, тешко е да се идентификуваат зградите што го формираат хоризонтот на Њујорк во текот на ноќта.


Вратете се на почетокот


Колку време трае една светска опсерваторија?

За време на летните месеци, на повеќето посетители им требаат околу два часа истражуваат One World опсерваторија, и остатокот од годината; ти треба само еден час. 

За време на преполни времиња - летна сезона, училишни одмори, фестивали итн. - ви треба уште еден час бидејќи има долги редици на шалтерот за билети, безбедносната проверка, линиите на лифтот и редот кај лифтовите за да се симнете.

Сепак, сепак можете да заштедите време во преполните денови. 

Ако резервирате поевтино и најпопуларно Стандардни билети, можете да ја прескокнете линијата на шалтерот за билети.

Ако резервирате поскапо Приоритетен билет, можете да ги прескокнете сите линии и да го завршите истражувањето на опсерваторијата One World за еден час.


Вратете се на почетокот


Искуство со iPad во Explorer

Ако не сте на буџетски одмор и можете да си дозволите дополнителен трошок за влезниот билет, ви препорачуваме да се одлучите за Explorer iPad на One World Observatory.

Не ни верувате? Проверете ги коментарите на Tripadvisor овде, овде, и овде.

Како работи?


Explorer iPad е познат и како One World's Digital Skyline Guide.

Explorer iPad има два канали.

Каналот Skyview

Каналот „Скајвју“ ве води на виртуелна турнеја низ најкултните локации во Њујорк.

Гледајќи ја хоризонтот на Њујорк преку iPad Explorer, гледате етикети на истакнати згради - вкупно 40.

Ќе добиете виртуелна тура со хеликоптер низ зградата/локацијата кога ќе допрете етикета.

Откако одблиску, гледате возбудливи видеа и слушате привлечни приказни за зградата/локацијата.

Каналот на ресторанот 

Славната личност на ТВ мрежата за храна Дејвид Розенгартен е домаќин на Каналот на ресторанот.

Тој дава инсајдерски информации за малку познатите ресторани во Њујорк, познати по она што го служат.

Искуството на One World's Explorer iPad е достапно на англиски, шпански, француски, италијански, португалски, германски, кинески, јапонски, корејски и хинди.

iPad Explorer на One World Observatory доаѓа бесплатно со Приоритетен билет.


Вратете се на почетокот


Една светска опсерваторија со њујоршки премин

Едно прашање кое често го поставуваат туристите кои ја планираат својата посета на опсерваторијата One World е: „Дали е One World опсерваторијата вклучена во Њујоршката пропусница?

Требаше да биде. Но, за жал, одговорот на тоа прашање е „Не!“

Една светска палуба за набљудување на кулата на слободата НЕ е дел од Њу Јорк Сити или Преминот Explorer.

Сепак, можете да пристапите до 85+ други атракции во Њујорк бесплатно или со попуст New York Explorer Pass.

Пропусница за разгледување Flex

За среќа, за туристите кои веруваат во картичките за попуст, има надеж.

NYC Sightseeing Pass е единствената пропусница што вклучува бесплатен влез во One World Observatory.

Сè што треба да направите е да одите до опсерваторијата One World, да ја претставите вашата карта за разгледување во Њујорк и да влезете бесплатно.

Разгледување Flex Pass ви помага да заштедите до 65% од трошоците за билети и ви овозможува да пристапите до 100 атракции во Њујорк бесплатно.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до One World Observatory

Опсерваторијата One World е во срцето на центарот на Менхетен.

Се наоѓа на улицата Фултон 285, нејзиниот влез е на улицата Западна. Најдете насоки

Адреса: Еден Светски трговски центар, ул. Фултон 285 45 ф. Улица Ф, Менхетен, Њујорк 10007.

Јавниот превоз е евтин и најдобро е да се стигне до опсерваторијата One World.

Метрото

на Станица на Светскиот трговски центар на линијата „Е“ е најблиску до опсерваторијата Еден светски центар.

Тоа е и последната станица на линијата на метрото. 

Следната најдобра опција е достигнувањето Станица улица Фултон, опслужувани од линиите 2, 3, 4, 5, A, C, J и Z.

Многу туристи сметаат дека наоѓањето на опсерваторијата од улицата Фултон е многу полесно.

Сепак, во зависност од тоа од каде доаѓате, можете да земете едно од многуте други подземни железници. Карта на метрото

Метро станициУслужени линии
Светскиот трговски центарE
Станица Кортланд Св1, Р и В
Станица Парк МестоИ 2 3
Станица Фултон Св2, 3, 4, 5, A, C, J, Z
Станица Ректор СвР и В
Станица Чемберс СвА и В

Патека воз

Ако сте во Њу Џерси, Path Train е добра опција.

Одете со железницата Trans-Hudson PATH од Њу Џерси до СТЦ станица.

Бидејќи Светскиот трговски центар е терминалната станица на патеката Патека, спуштањето не треба да брза.

Со автобус

Ако автобусот е вашиот префериран начин на транспорт, влезете во кој било од овие автобуси - бр. 22, 5, 20, 9 или 103.

Скокни на скок од автобус

Ако сте резервирани за искуство со автобуска турнеја „Hop on Hop“, може да се симнете на 11-та, 12-та или 13-та станица на рутата во центарот на градот. 

Дознајте повеќе за Њу Јорк HOHO автобуска турнеја.


Вратете се на почетокот


Осврти на Tripadvisor

Многу прегледи на опсерваторијата на One World Вчерашниот службениот времето укажуваат на тоа дека туристите кои сакаат да го искусат Њујорк од високо не треба да гледаат подалеку од One World.

Рецензентите беа особено воодушевени од брзиот лифт на One World Trade Center, кој ги снима посетителите директно до трикатната опсерваторија за само 47 секунди.

Многу туристи кои дадоа позитивни критики ја спомнаа импресивната технологија на време-лапс во лифтовите, прикажувајќи ја трансформацијата на Њујорк во последните 500 години.

На врвот, се споменуваат и спектакуларни погледи од 360 степени на водните патишта во Њујорк, иконите на хоризонтот и познатите знаменитости.

Рецензиите на Yelp и Tripadvisor го спомнаа и Sky Portal, кружниот стаклен диск широк 14 метри каде што посетителите можеа да стојат и да видат непречен поглед на улиците 100 ката подолу.

Овие беа особено популарни меѓу семејствата со деца.

Рецензентите исто така споменуваат дека OWO им обезбедила емотивна врска, нешто што другите опсерватории во Њујорк не можат.

На крајот на краиштата, опсерваторијата One World стои на самото место каде некогаш стоеле кулите близначки.


Вратете се на почетокот


Храна и пијалаци

Јадењето на врвот на светот е уникатно искуство, а опсерваторијата One World нуди два ресторани.

One Dine – највисоко во САД

Еден вечера, највисокиот ресторан во Соединетите Држави, е достапен само за носителите на билети за опсерваторијата One World и бара резервации.

Убавото јадење на 101-ви кат служи сезонско мени и нуди занаетчиско пиво, вино и коктели со поглед на главниот под за набљудување.

Време: Од 1 до 10 часот
Последен влез: 7.30 часот

One Mix – за спонтано запирање

За мали чинии и пијалоци, одете во One Mix.

Покрај пијалоците, гостите можат да уживаат во чиниите што можат да се споделат и внимателно набавени и изработени избор на хамбургери, сендвичи, сезонски салати и закуски во барот.

Резервациите не се потребни; прошетките се добредојдени.

Време: Секојдневно од 11 до 9 часот


Вратете се на почетокот


Најдобрата палуба за набљудување во Њујорк?

Њу Јорк има некои од најизвонредните палуби за набљудување во светот.

Првите три се - Една светска опсерваторија, Empire State Building, и Врв на карпата.

Со толку многу палуби за набљудување, туристите кои го посетуваат Њујорк се збунуваат. Која треба да ја видат?

Две од споредбите што често се појавуваат се - Еден свет против Емпајр Стејт и Еден свет против Врв на карпата.

Една светска опсерваторија наспроти Емпајер стејт билдинг

Во One World, лифтот Sky Pod со дигитален тајм-лапс кој истакнува пет века од еволуирачкиот пејзаж на Њујорк го одзема здивот.

Гледањето на Forever Theatre™, аудио-визуелно искуство што го истражува хоризонтот на Њујорк, е уште една предност овде.

Во јужниот дел на Менхетен, опсерваторијата One World има одлични погледи на Финансискиот округ долу, реката Хадсон и реката Исток и североисточниот Њу Џерси (вклучувајќи ја Лејди Либерти).

One World's Explorer iPad е уште еден фантастичен начин да уживате во хоризонтот на Њујорк, што нема да го најдете во Empire State Building.

Уште повеќе – од опсерваторијата One World, можете да ја видите и Емпајер Стејт Билдинг.

Единственото нешто што треба да се додаде на OWTC е опсерваторијата на отворено, која ја има Empire State Building. 

нашата препорака

Една светска опсерваторија е подобра опсерваторија од Empire State Building. Иако билетите за One World Observatory се малку поскапи од билетите за Empire State Building, вреди. Купете билети.

Или, ако сè уште ја сакате најстарата опсерваторија во Њујорк, купете Билети за Емпајер Стејт Билдинг.

Ако сè уште не сте сигурни, проверете подетално споредба помеѓу Empire State Building и One World Observatory.

Една светска опсерваторија наспроти Врвот на карпата

Можете да го погледнете класичниот сет на Empire State Building на хоризонтот на Менхетен од Top of the Rock.

Имате и релативно непречен поглед на Централ Парк од Карпата, кој е недостапен со која било друга палуба за набљудување.

Исто така, нуди одличен поглед на зградата Крајслер, Еден Светски трговски центар, кулата на Банката на Америка, зградата Флатирон, Бруклинскиот мост и околните згради во Мидтаун Менхетен и многу повеќе.

нашата препорака

И двете Врв на карпата и One World Observatory се на исто ниво едни со други. 

Можете да изберете едно од двете и да излезете од зградата воодушевени од вашето искуство на набљудувачката палуба во Њујорк.

Само што цените на билетите на One World Observatory се пониски - ќе заштедите пари. Купете билети.

Или, ако сакате да го пробате Top of the Rock, резервирајте ја вашата посета сега.

Препорачуваме подетално споредба помеѓу One World Observatory и Top of the Rock ако сеуште одлучувате.

Совет: Бесплатен влез во Top of the Rock е дел од City Pass, Explorer Pass и New York Pass. Проверете ги њујоршките пропусници.

Работ во Хадсон Јардс е најновата палуба за набљудување на Њујорк што е отворена за јавноста. Пронајди како The Edge се споредува со One World Observatory

Извори

# Oneworldobservatory.com
# Newyorkpass.com
# Newyorkpass.com
# Tripadvisor.com

Специјалистите за патувања во TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите обиди да ја одржиме нашата содржина актуелна, доверлива и доверлива.

Empire State BuildingСтатуата на слободата
МЕТСпомен и музеј на 9 септември
Една светска опсерваторијаВрв на карпата
Смел музејМузеј за модерна уметност
Гугенхајм музејЗоолошка градина во Бронкс
Зоолошка градина во Централ ПаркДворови на брод Хадсон
Еџ Хадсон ЈардсБотаничка градина во Newујорк
Американски музеј за природна историјаМузеј на сладолед
Зоолошката градина во КвинсЗоолошка градина во Парк Проспект
Група на сини луѓеКрстарење за вечера со духот на Њујорк
Тури со хеликоптери во ЊујоркХарлем Госпел турнеја
Музеј на американската уметност ВитниМузеј Бруклин
Обиколка со глисер со кружна линијаМузеј на градот Newујорк
Круз на линијатаВудбери обични премиум места
Музеј на БродвејRiseNY
Самит Еден ВандербилтАРТЕХУЗА
Поднесувач на големо јаболкоЛуна парк во Кони Ајленд
Пешачка турнеја на улична уметност БушвикТематски парк Никелодеон Универзум
Тематски парк Никелодеон УниверзумРазглед на сексот и градот
Фотографска Њујорк

Опсерватории во САД

# Empire State Building
# Врв на карпата
# Чикаго Скајдек
# 360 Чикаго
# Еџ Хадсон Јардс

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Њујорк

Оваа статија е истражувана и напишана од