Користете го кодот „5OFFBETTERVAC“ вклучен Виатор.ком за да добиете инстант попуст од 5% на сите резервации!

Почетна » Њујорк » Билети во зоолошката градина во Централ Парк

Зоолошката градина во Централ Парк – билети, цени, временски распореди, животни, што да очекувате, ЧПП

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(164)

Зоолошката градина Централ Парк е популарна туристичка дестинација сместена во бујниот Централ парк во Њујорк.

Распослан на 6.5 хектари, тој е соодветен избор за брзо излегување, особено за семејства со деца. 

Една од најстарите зоолошки градини во земјата, Зоолошката градина Централ Парк на Менхетен можеби е мала, но привлекува над еден милион посетители годишно.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за Зоолошката градина во Централ Парк.

Врвни билети за зоолошката градина во Централ Парк

# Билети за Зоолошката градина во Централ Парк

Содржина

Што да очекувате

Одблиску и лично со некои егзотични диви животни во зоолошката градина Централ Парк.

И покрај неговата мала големина, оваа шармантна и интимна атракција е дом на различни фасцинантни суштества, како гризли, снежни леопарди, морски лавови, пингвини, црвени панди и многу повеќе.

Гледајте како пингвините и тафтуваните пуфини се шетаат наоколу и ја грабнуваат рибата од воздухот додека во соседството, морските лавови организираат водена акробација во Поларниот круг.

Откријте змии, лемури и жаби пикадо во бујната тропска крошна или истражете ја умерената зона, дом на црвените панди и снежните мајмуни од Азија.

Време на вашата посета за време на хранење за да ги видите пингвините и хипнотизирачката акробатика на морските лавови додека пливаат и нуркаат!


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети

Билети за зоолошката градина во Централ Парк се достапни за купување во зоолошката градина или онлајн однапред.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Бидејќи овие билети се темпирани, резервирањето онлајн исто така ви помага да го добиете претпочитаниот временски период.

Како функционираат билетите преку Интернет

Оди на Страница за резервација на билети во Зоолошката градина во Централ Парк, изберете го претпочитаниот датум, временско место и бројот на билети и веднаш купете ги билетите.

По купувањето, билетите ќе ги добиете преку е-пошта.

Не треба да носите отпечатоци.

Можете да го покажете е-билетот на вашиот паметен телефон кога ќе ја посетите атракцијата и да го замените за влез во Garden Pass во Центарот за посетители.

Цени на билети во зоолошката градина во Централ Парк

Билети за возрасни за Зоолошката градина во Централ Парк може да се резервира за 20 УСД за посетители над 13 години.

За деца од три до 12 години, билетите се достапни за 15 УСД.

Доенчињата под три години можат да влезат бесплатно.

Билетите со попуст се достапни на лице место за поединци на возраст од 65 и повеќе години.

Мадагаскар, анимираниот филм од 2005 година каде четири животни бегаат од зоолошка градина и доживеале бродолом на островот Мадагаскар, е сместен во зоолошката градина Централ Парк.


Вратете се на почетокот


Билети за Зоолошката градина во Централ Парк: Вкупно искуство

Билети во зоолошката градина во Централ Парк
Слика: Twitter

Подгответе се за незаборавна авантура во срцето на Њујорк со посета на Зоолошката градина Централ Парк!

Посетителите кои купуваат билети за зоолошката градина во Централ Парк ќе имаат пристап до главната зоолошка градина, детската зоолошка градина Тиш и една посета на театарот 4-Д.

Добијте можност да истражите три уникатни средини со ваше темпо: поларен круг, тропска зона и умерена територија.

Овој билет нуди експресен влез во зоолошката градина, овозможувајќи ви да го заобиколите чекањето во долги редици и да заштедите време.

Цена на билетот

Билет за возрасни (13+ години): $20
Детски билет (од 3 до 12 години): $15
Билет за доенчиња (до 2 години): слободен

Допрва да се одлучи? Проверете го најдоброто Атракции на дивиот свет во Њујорк.

Како да стигнете до зоолошката градина во Централ Парк

Зоолошката градина Централ Парк се наоѓа во југоисточниот агол на Централ Парк, Њујорк.

адреса:  Источна 64-та улица, Њујорк, Њујорк 10021, Соединетите Американски Држави. Најдете насоки

Со автобус

Најблиската автобуска станица до Зоолошката градина Централ Парк е 5 Ave/E 63 St, до кој може да се стигне со автобусите М1, М2, М3 или М4.

Со метро

Патувајте со возови N, R или W до Станица на Петтата авенија на 59-та улица во Менхетен за да стигнете до Зоолошката градина во Централ Парк. 

Со автомобил

Ако возите со автомобил, вклучете Гугл мапи и започнете!

Изберете помеѓу мноштво од опции за паркирање околу зоолошката градина или резервирајте го вашето место за паркирање во близина на дестинацијата преку Спостеро.

Време на зоолошката градина во Централ Парк

Зоолошката градина Централ Парк е отворена секој ден од 10 до 4.30:XNUMX часот меѓу ноември и март.

Во текот на остатокот од годината, зоолошката градина е отворена од 10 до 5 часот во работните денови и од 10 до 5.30:XNUMX часот за време на викендите и државните празници.

Влезот во зоолошката градина е ограничен еден час пред затворањето, додека сите изложби на животни се затвораат 30 минути пред затворањето.

Колку време трае искуството во зоолошката градина во Централ Парк

Посетителите поминуваат околу 60 до 90 минути во истражување на Зоолошката градина во Централ Парк.

Сепак, посетителите можат слободно да останат колку што сакаат, бидејќи билетите во зоолошката градина не се темпирани.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Зоолошката градина во Централ Парк

За попријатна посета, најдобро е да ја резервирате вашата турнеја во работен ден кога зоолошката градина е помалку зафатена.

Ако сакате да ја избегнете гужвата, ви препорачуваме да пристигнете во зоолошката градина веднаш кога ќе се отвори во 10 часот.

Животните се најактивни наутро, а гужвите и редиците се помали. 

Викендите и државните празници имаат тенденција да бидат најпреполното време во зоолошката градина.

Животни во зоолошката градина во Централ Парк

Зоолошката градина Централ Парк нуди возбудливи искуства заедно со гледање животни. 

Има три значајни живеалишта - поларниот круг, умерената територија и тропските дождовни шуми.

Поларен круг

Изложбата на Поларниот круг е слична на природните услови што ги доживуваат пингвините во дивината.

Температурата на живеалиштето се одржува помеѓу 0 и 1 Целзиусови степени (32 до 34 степени Целзиусови), а температурата на водата останува на 5.5 Целзиусови степени (42 Целзиусови степени Целзиусови).

Пет видови пингвини изложени на Поларниот круг се: Тафтуваниот пингвин, Генту пингвинот, Кинг пингвинот, Пингвинот Чинстрап и Пингвинот Макарони.

Хранењето на пингвините се случува два пати на ден - во 10.30 часот и 2.30 часот. 

Тоа е еден од најпопуларните експонати во зоолошката градина Централ Парк во Њујорк.

Тропска зона - прашума

Тропската зона во зоолошката градина во Централ Парк е небо осветлена просторија која содржи густа вегетација, водопад, многу примати и тропски птици кои слободно летаат околу отворен птичарник. 

Во него се сместени неверојатна разновидност на видови, вклучувајќи прекрасни птици со брилијантни бои. 

Африканската пигмејска гуска и црвениот папагал со гради меѓу нив се омилени на толпата. 

Во ова живеалиште можете да видите и многу жаби, гуштери, змии, жаби, црно-бели лемури и тамарини.

Умерена територија

Умерената територија во зоолошката градина во Централ Парк има неколку видови од Азија. 

Ова живеалиште е дом на уште еден омилен посетител - базенот на морски лав. 

Кога ќе го забележите редот колони, тргнете по уредената патека кон неговиот Запад за да го видите островот кој е дом на клан на јапонски снежни мајмуни. 

Патеките позападно ве водат до азиските црвени панди, северноамериканските речни видри, мандаринските патки, црвените лебеди итн.

Снежни леопарди

Снежен леопард во зоолошката градина во Централ Парк

Изложбата на снежниот леопард Алисон Махер Стерн е како зимзелени шуми во планинскиот регион во Централна Азија, каде што живее високо загрозениот снежен леопард. 

Тие се наоѓаат во најгорниот дел од умерената зона, северно од црвените панди.

Слика: Centralpark.com

Возбудливиот дел е што можете да одите нос до нос со овие мачки и да ги видите качени на карпи и камења. 

Зоолошката градина Централ Парк во Њујорк е дом на машки и женски близнаци Снежен леопард Ривер и Самит (родени на 2 јуни 2013 година). 

Тие живеат во едно живеалиште заедно со другото помладо младенче на нивната мајка, Малала (родена во 2014 година). 

Задоволство е да се гледаат овие импресивни животни како елегантно се движат по стрмниот терен.

Базен на морски лав

Базен на морски лав во зоолошката градина во Централ Парк

Масивниот базен на морски лавови во умерената зона во Централната градина е дом на три женски морски лавови од Калифорнија - Април, Шарлот и Маргарета. 

Морските лавови што сончаат на карпите на хоризонтот на Менхетен направија прилично слика во зоолошката градина Централ Парк во Њујорк. 

Изложбата содржи и над и под вода гледање.

Ако одите околу времето на хранење - 11.30 часот, 1.30 часот и 3.30 часот - можете да видите како овие суштества проголтуваат огромни количини риби.

Гризли Беар и Преглед на Треена

Гризли мечка во зоолошката градина во Централ Парк

Бети и Вероника се двете гризли кои живеат во зоолошката градина во Централ Парк. 

Двете женски гризли дојдоа од зоолошката градина во Бронкс откако беа спасени во 1995 година од Монтана и националниот парк Јелоустоун.

Просторот во кој сега живеат претходно бил дом на покојните поларни мечки Гас и Ајда. 

Слика: Centralparkzoo.com

Treena's Overlook, исто така, им нуди на посетителите можност да научат како луѓето можат подобро да коегзистираат со мечките во дивината.

Детска зоолошка градина Тиш

Детската зоолошка градина Тиш се наоѓа веднаш спроти 65-тата улица од Зоолошката градина Централ Парк. 

Зоолошката градина во Централ Парк до детската зоолошка градина Тиш

Билет во зоолошката градина во Централ Парк вклучува влез во детската зоолошка градина иако е надвор од главните простории.

Детската зоолошка градина Тиш има животни од фарма како што се овци, кози, свињи, зебу, зајаци, желки и водни птици.

Посетителите можат да ја искористат храната од дозерите за храна и да ги хранат помеѓу 10 и 2 часот. 

До пенкалата за животни, бронзените статуи го реплицираат звукот на животното на допир, а со тоа ги забавуваат и едуцираат младите посетители.

Детската зоолошка градина Тиш е дом на единствената крава на Менхетен.


Вратете се на почетокот


Хранење на животни во зоолошката градина во Централ Парк

Сесиите за хранење животни во Зоолошката градина во Централ Парк можат да бидат забавни и проникливи. 

Зоолошката градина Централ Парк има две искуства со хранење животни кои вреди да се погледнат: морски лавови и пингвини. 

Редовното Билет за влез во зоолошката градина во Централ Парк до зоолошката градина вклучува сесии за хранење животни. 

Хранење на морски лав

Морските лавови се активни и се најдобро разиграни за време на сесиите за хранење во Зоолошката градина во Централ Парк. 

Возрасните морски лавови од Калифорнија можат да изедат 15-40 килограми. на риби и морски животни на ден. 

Животните се хранат со Капелин, Херинг, витамин Е и додатоци на сол во Зоолошката градина во Централ Парк. 

Хранењето на морскиот лав се совпаѓа со збогатувањето на однесувањето и тренирањето три пати на ден во 11.30 часот, 1.30 часот и 3.30 часот.

Хранење пингвини

Пингвините во зоолошката градина во Централ Парк се надвор и кога е време за хранење. 

Во дивината, пингвините јадат риба и крил, ракчиња слични на ракчиња. 

Во зоолошката градина во Централ Парк во Њујорк, нивната исхрана се состои од Капелин (вид на мирис) и Херинг. 

Кралскиот пингвин повеќе сака да се храни со риби и лигњи отколку со ракови. 

Пингвините рачно ги хранат чуварите двапати дневно - во 10.30 часот и 2.30 часот.


Вратете се на почетокот


4-D театар во зоолошката градина во Централ Парк

4D театар на зоолошката градина во Централ Парк
Слика: Centralparkzoo.com

Билет во зоолошката градина во Централ Парк вклучува прием во 4-D театарско искуство во зоолошката градина. 

Тоа е извонредна изложба која ја прикажува визуелната драма на 3-Д филм со различни вградени сензорни ефекти како магла, воздушни експлозии, меурчиња, скокотливи на нозе и мириси.

Сите посетители добиваат чисти 3-Д очила пред секое шоу.


Вратете се на почетокот


Карта на зоолошката градина во Централ парк

Иако е мала зоолошка градина, попаметно е да имате копија од мапата на зоолошката градина во Централ Парк за да се движите низ различните експонати.

Картата може да ви помогне да ги лоцирате куќиштата за животни и објектите за посетителите, како што се тоалети, ресторани, простории за менување бебиња, медицински соби, продавници за сувенири итн. 

Карта на зоолошката градина Централ Парк, Њујорк
Слика: Centralparkzoo.com

Носењето на распоредот на Зоолошката градина во Централ Парк е многу препорачливо ако патувате со деца бидејќи нема да губите време наоѓајќи различни експонати и нема да се исцрпите во тој процес.

Можете да ја Превземи и испечатете ја мапата на зоолошката градина овде.


Вратете се на почетокот


Храна во зоолошката градина во Централ Парк

Кафето Dancing Crane во зоолошката градина Централ Парк служи широк спектар на висококвалитетни оброци, закуски, пијалоци и десерти. 

Кафето се гордее со своите внимателно подготвени, свежи и здрави оброци. 

Има продавачи на храна и пијалоци лоцирани низ зоолошката градина ако сакате брз залак или пијалок.

Ако носите храна од дома, клупите надвор од Зоолошката градина во Централ Парк се идеални места за пикник.


Вратете се на почетокот


Посета на Зоолошката градина во Централ Парк во зима

Зоолошката градина Централ Парк во Њујорк е отворена 365 дена во годината, со животни на изложба во текот на целата година. 

Пролетта и летото се популарни сезони за посета. 

Сепак, есента и зимата можат да бидат подеднакво возбудливи времиња за истражување на Зоолошката градина во Централ Парк. 

Како прво, гужвите се релативно помалку. 

Понекогаш е искуство да се гледаат животните како се прилагодуваат на нивните живеалишта кога паѓа снег. 

Многу животни се поактивни во зимските месеци, вклучувајќи ги снежните леопарди, гризли мечките, црвените панди и морските лавови. 

Други интересни видови се јапонските макаки. Нивното живеалиште вклучува зимски топли кади кои достигнуваат иста температура како и нивната телесна температура – ​​104 степени, за нивно задоволство при капење. 

Потоа, тука се Снежните мајмуни - родени во делови од Јапонија каде што паѓа снег. 

Се смета дека овие мајмуни ја инспирирале познатата изрека - не гледај зло, не слушај зло и не зборувај зло.

Најчесто поставувани прашања за зоолошката градина во Централ Парк

Што вклучува билетот во Зоолошката градина во Централ Парк?

Билетот во зоолошката градина во Централ Парк вклучува влез во детската зоолошка градина Main и Tisch и една посета на 4-D театарот.

Какви животни може да се најдат во зоолошката градина во Централ Парк?

Зоолошката градина е дом на различни животни од различни делови на светот, вклучувајќи снежни леопарди, гризли, пингвини, морски лавови, црвени панди и многу други.

Дали треба да купам билети за Централ парк преку Интернет?

Најдобро е да се резервирајте билети преку Интернет однапред за да се осигурате дека ќе го добиете претпочитаниот временски простор и ќе заштедите пари.

Може ли да носам сопствена храна во зоолошката градина во Централ Парк?

На посетителите им е дозволено да донесат сопствена храна во зоолошката градина. Постојат неколку клупи на располагање надвор од зоолошката градина или во паркот, кои создаваат идеални места за излет. Ако претпочитате да не ја носите вашата храна, кафулето Dancing Crane во зоолошката градина нуди широк спектар на висококвалитетни оброци, закуски, пијалоци и десерти. Кафулето е познато по своите внимателно подготвени, свежи и здрави избори.

Дали е достапна инвалидска количка во Зоолошката градина во Централ Парк?

Да, зоолошката градина е достапна за инвалидски колички и нуди изнајмување инвалидски колички по принципот прв дојден, прв услужен на шалтерот за билети.

Дали се дозволени колички во зоолошката градина во Централ Парк?

Да, на посетителите им е дозволено да носат колички во зоолошката градина. Сепак, може да биде побарано да ја паркирате вашата количка на одредена област пред да влезете во некои згради и експонати.

Дали е дозволено фотографирање во зоолошката градина во Централ Парк?

Да, фотографирањето е дозволено во зоолошката градина, но фотографирањето со блиц е забрането на одредени експонати.

Може ли да го донесам моето милениче во зоолошката градина во Централ Парк?

Не, домашните миленици не се дозволени во зоолошката градина, со исклучок на службените животни.

Дали има продавница за подароци во Зоолошката градина во Централ Парк?

Посетителите можат да купуваат уникатни и диви предмети во Zootique, вклучувајќи кадифени животни, детски книги, играчки и игри.

Извори
# Centralpark.com
# Nytimes.com
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Други зоолошки градини во Њујорк

# Зоолошка градина во Бронкс
# Зоолошката градина во Квинс
# Зоолошка градина во Парк Проспект

Empire State Building Статуата на слободата
МЕТ Спомен и музеј на 9 септември
Една светска опсерваторија Врв на карпата
Смел музеј Музеј за модерна уметност
Гугенхајм музеј Зоолошка градина во Бронкс
Зоолошка градина во Централ Парк Дворови на брод Хадсон
Еџ Хадсон Јардс Ботаничка градина во Newујорк
Американски музеј за природна историја Музеј на сладолед
Зоолошката градина во Квинс Зоолошка градина во Парк Проспект
Група на сини луѓе Крстарење за вечера со духот на Њујорк
Тури со хеликоптери во Њујорк Харлем Госпел турнеја
Музеј на американската уметност Витни Музеј Бруклин
Обиколка со глисер со кружна линија Музеј на градот Newујорк
Круз на линијата Вудбери обични премиум места
Музеј на Бродвеј RiseNY
Самит Еден Вандербилт АРТЕХУЗА
Поднесувач на големо јаболко Луна парк во Кони Ајленд
Пешачка турнеја на улична уметност Бушвик Тематски парк Никелодеон Универзум
Тематски парк Никелодеон Универзум Разглед на сексот и градот
Фотографска Њујорк

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Њујорк

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар