Почетна » Њујорк » Билети за Емпајер Стејт Билдинг

Билети за Empire State Building – цени, попусти, бесплатен влез, часови

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Њујорк

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(184)

Емпајер Стејт Билдинг (ESB) е облакодер стар 88 години во 5-та авенија, Мидтаун Менхетен, Њујорк Сити.

Туристите сакаат да се качуваат по опсерваториите на 86-от и 102-от кат на ESB и да гледаат во хоризонтот на Њујорк.

Именуван по прекарот на Њујорк, The Empire State, тој е американска културна икона која се појавува во повеќе од 250 ТВ емисии и филмови.

Во оваа статија објаснуваме се што мора да знаете пред да ја посетите Емпајер Стејт Билдинг.

Што да очекувате во Empire State

Повеќе од 90% од посетителите се одлучуваат за најевтиниот влезен билет за Емпајер Стејт Билдинг наречен Стандарден билет.

Посетителите кои не сакаат да чекаат во редот и претпочитаат да ги прескокнат сите линии, се одлучуваат за Билет за Express Entry, кој чини 85 долари по лице.

на Комбо пропусница AM/PM ви овозможува да ја посетите атракцијата еднаш во текот на денот и еднаш после 9 часот.

Сите овие билети ве носат до палубата за набљудување на 86-ти кат, а ако го сакате она што го гледате, можете да го надградите вашиот билет и да го посетите и 102-от кат.

Гостите исто така можат да резервираат Билети за горната палуба на 102-ри кат и опсерваторија на 86-ти кат однапред.


Вратете се на почетокот


Цена на билетите за Емпајер Стејт Билдинг

Постојат четири вида билети за Емпајер Стејт Билдинг, од кои секој нуди уникатно искуство.

За да ја посетите главната палуба на 86-тиот кат на зградата, треба да го купите Стандарден билет, кој чини 48 долари за возрасен.

Ако сакате да ги прескокнете сите линии, мора да купите Билет за Express Entry, кој чини 87 долари за сите посетители.

Кога сте во Емпајер Стејт Билдинг, можете да ги надградите и Стандардните и Експресните билети со тоа што ќе платите повеќе од 20 долари и ќе се качите и на Топ Дек (102-ри кат).

Можете да ја резервирате вашата Empire State Building влезен билет на двете палуби исто така однапред - чини 86 долари по лице.

Билет за надградба на Empire State Building 102 кат
Билет за надградба на Empire State Building од 102 ката. Слика: Roamthegnome.com

Ако сакате да го гледате изгрејсонцето од 86 кат на ESB, купете Билет за изгрејсонце за 136 долари по лице.

на Комбо пропусница AM/PM ви овозможува да ја посетите атракцијата еднаш во текот на денот и еднаш после 9 часот и чини 70 долари за возрасни.


Вратете се на почетокот


Попуст на билетите за Емпајер Стејт Билдинг

Некои од билетите за Емпајер Стејт Билдинг нудат попусти за деца до 12 години и постари лица над 62 години.

На Стандарден влезен билет, по цена од 48 долари, децата добиваат попуст од 6.5 долари, додека постарите граѓани добиваат попуст од 2 долари.

На Дневен и ноќен билет, кој чини 70 долари, детските билети се со попуст од 10 долари.

Нема попусти на Билети за Express Entry – сите над 6 години имаат иста цена на билетот.

Слично на тоа, нема попусти на Билет за изгрејсонце.

на Њу Јорк Сити Пас вклучува билети за 60-минутно крстарење со Статуата на слободата, Емпајер Стејт Билдинг и Метрополитен музејот на уметноста. Добивате и код за попуст од 10%, кој можете да го користите (пет пати!) за да добиете попусти за идните купувања.


Вратете се на почетокот


Бесплатен влез во Емпајер Стејт

Децата на возраст од пет и помали можат бесплатно да влезат во Емпајер Стејт Билдинг.

Воениот персонал во униформа може да влезе и бесплатно.

На сите други посетители им треба билет за да го истражат овој белег на Њујорк.

Ако сте на буџетски одмор и не сакате да одите до опсерваторијата, можете бесплатно да го посетите лобито на Empire State.

Empire State бесплатно со картички за попуст

Посетителите можат бесплатно да влезат во зградата доколку купиле Њу Јорк Сити Пас или New York Explorer Pass.

И двете пропусници ви дозволуваат да ја прескокнете редицата на шалтерот за билети на Емпајер Стејт и да отидете директно до опсерваторијата на 86-ти кат бесплатно.

Покрај ESB, овие картички за попуст исто така ви помагаат бесплатно да ги истражувате атракциите како што се Статуата на слободата, музејот и споменикот на 9 септември, MoMA итн.

Овие пропусници за попуст ви помагаат да заштедите до 45% од цената на билетите.


Вратете се на почетокот


Билети за Емпајер Стејт Билдинг

Кога ќе ја посетите Емпајер Стејт Билдинг, има три редици во кои стоите и чекате да дојде редот.

Линија 1: Редот на шалтер за билети

Линија 2: Редот на безбедносната проверка

Линија 3: Редот пред лифтовите

на Стандарден билет ви помага да ја прескокнете првата линија, и Експрес билет ви помага да ги прескокнете трите линии.

Важно: Децата од пет години па нагоре не треба да купуваат билети.

Стандарден билет до 86-ти кат

Кога купувате стандарден билет преку Интернет, можете да ја прескокнете првата линија.

Нема да морате да стоите на шалтерот за билети бидејќи веќе ќе ги имате влезните билети со вас.

Овој билет овозможува влез во опсерваторијата на 86-ти кат - највисоката опсерваторија на отворено во Њујорк.

Од билетарницата на 2-ри кат или од киоскот на палубата на 86-ти кат, можете да го надградите стандардниот билет и да ја посетите и опсерваторијата од 102 кат.

Цената на билетот

Билет за возрасни (од 13 до 61 години): $ 48
Билет за сениори (62+ години): $ 46
Детски билет (од 6 до 12 години): $ 31

Експресен билет до 86-ти кат

Со Експрес билет, можете да ги прескокнете линиите на шалтерот за билети, да скокнете на предната страна на линијата за безбедносна проверка и да стигнете до предниот дел од редот за лифт.

Експрес билети за Емпајер Стејт Билдинг
Слика: Хајлшин

Накратко, ова е раскошен добредојде на црвениот тепих.

Препорачуваме Експрес билет за викенди и празници кога Empire State има многу посетители.

Започнувате со опсерваторијата на 86-ти кат и можете да ја надградите до опсерваторијата на 102-риот кат за само 20 долари.

Оваа надградба е можна во билетарницата на 2-ри кат или од киоск на опсерваторијата на 86-ти кат.

Цената на билетот

Билетот за Емпајер Стејт Билдинг Експрес чини 87 долари за сите посетители без оглед на нивната возраст.

Деца под шест години бесплатно влегуваат во атракција.

Билети за изгрејсонце

Со билетот за изгрејсонце на Empire State Building, можете да го гледате изгрејсонцето во Њујорк од најдоброто можно место - опсерваторијата на 86-ти кат.

Времето за оваа тура варира, во зависност од времето на изгрејсонце. Секој ден се продаваат само 100 билети.

Пристапот до опсерваторијата е обезбеден 30 минути пред изгрејсонце.

Цената на билетот

Овој билет чини 136 долари за сите туристи без разлика на нивната возраст.

Билети за искуство во AM/PM

Овој билет е единствена комбинирана карта наменета за туристи кои претпочитаат целосно искуство на Empire State.

Empire State го одзема здивот и во текот на денот и во текот на ноќта, но искуството е сосема поинакво.

Ако сакате да ги доживеете двата погледи, одете на билетот AM/PM.

Кога да се посети во текот на денот?

Ако го купите овој билет наутро до вечер, ви предлагаме да го доживеете утринското искуство од 8 до 10 часот.

Во овој период, толпата сè уште не почнала да влегува.

Кога да уживате во ноќниот поглед?

Билетот за доживување AM/PM ви овозможува да ја користите пропусницата за ноќна посета по 9.30 часот.

Последниот лифт до опсерваторијата тргнува во 1:15 часот, така што можете да го посетите во секое време од 9.30:1.15 до XNUMX:XNUMX часот.

Цената на билетот

Билет за возрасни (13+ години): $ 70
Детски билет (од 6 до 12 години): $ 59

Премиум искуство на Empire State
Резервирајте го ова Премиум искуство на Empire State Building и погледнете како познатите личности се пречекани во зградата. За време на оваа турнеја со сите пристапи, ќе живеете каков начин на живот на црвениот тепих.


Вратете се на почетокот


Стандардни или експресни билети?

Многу посетители се збунети околу тоа кои билети да ги купат додека го посетуваат Емпајер Стејт Билдинг - Стандардни билети или Експрес билети.

Еве го нашиот стандарден билет наспроти Експрес споредба на билети за да ви помогнеме да одлучите:

Стандардни билети

 • Исто така познат како билет за општ влез
 • Билетот за возрасни чини 45.73 долари по лице
 • Сениорите добиваат попуст од 2 долари на цената на билетот за возрасни
 • Децата од 6 до 12 години добиваат попуст од 6.5 долари
 • Деца од 5 години па нагоре влегуваат бесплатно
 • Ако купете стандардни билети преку Интернет, чекате во две редови – за обезбедување и лифт. Во спротивно, чекате и во ред за да купите билети
 • За време на шпицовите сезони и часови, купувањето стандарден билет ви помага да заштедите повеќе од 60 минути во редовите

Експрес билети

 • Исто така познат како билет Прескокни ги сите линии
 • Цената на билетот за Експрес е 85 долари без оглед на возраста на посетителот
 • Децата под шест години влегуваат бесплатно
 • Ако купи Експрес билети онлајн, не чекате во ниедна редица
 • За време на шпицот, овој билет може да ви заштеди повеќе од еден час време на чекање

нашата препорака

Билетите за Експрес се скапи, затоа ги предлагаме само под следниве услови:

 • Посетувате за време на шпицот на сезоната
 • Не можете да ја планирате вашата посета за време на слободните часови - од 8 до 11 часот или по зајдисонце до 1 часот по полноќ
 • Немате многу време и сакате да ја завршите својата обиколка на Емпајер Стејт Билдинг за еден час
 • Патувате со деца и се плашите дека може да се иритираат додека чекате
 • Парите не се проблем за вас, но сакате искуство без проблеми во Empire State

Имате причини да купите Експрес билети? Книга сега

Препорачано четиво: Факти за Емпајер Стејт Билдинг


Вратете се на почетокот


Што да се види во зградата Емпајер Стејт?

Повеќето туристи не знаат дека Empire State не се однесува само на опсерваториите.

Внатре во Емпаер Стејт Билдинг, постојат два вида атракции – опсерватории и експонати.

Палуби за набљудување

Емпајер Стејт е 6-та највисоката зграда во Соединетите Американски Држави.

Во Емпајер Стејт Билдинг има две опсерватории - на 86-от и 102-от кат.

на Набљудувачки палуби на Емпајер Стејт Билдинг овозможуваат поглед од 360 степени на градот.

Главна палуба на 86-ти кат

86 кат опсерваторија ESB
Слика: Esbnyc.com

Оваа палуба е највисоката опсерваторија на отворено во Њујорк.

Сите носители на билети на ESB имаат пристап до оваа опсерваторија на главната палуба.

Двогледите со голема моќност присутни во опсерваторијата ви помагаат одблизу да го погледнете градот.

Поради заштитната ограда, не е лесно да се прават селфи и фотографии од 86. кат.

Горна палуба на 102 кат

Опсерваторија 102 кат, Емпајер Стејт Билдинг
Слика: Esbnyc.com

Опсерваторијата на 102-ри кат е многу помала и целосно затворена.

Има огромни стаклени прозорци низ кои може да се види најубавиот панорамски поглед на Њујорк.

На јасен ден, можете да видите дури пет држави - Њујорк, Њу Џерси, Конектикат, Пенсилванија и Масачусетс.

Од оваа опсерваторија на Емпајер Стејт Билдинг, можете да видите приближно 130 км (приближно 80 милји).

Лоби

Лоби на Емпајер Стејт Билдинг
Слика: Esbnyc.com

Лобито на ESB е една од ретките внатрешни области на градот, означена како историска знаменитост од Комисијата за зачувување на знаменитости.

Заднината на ова лоби е слика на самата Емпајер Стејт Билдинг, со зраци светлина што зрачат од зградата.

Експонатите

Покрај опсерваториите, Емпајер Стејт Билдинг има бројни експонати распоредени на вториот и на 80-тиот кат од зградата. 

Ги наведуваме овде:

 • Локација во 1920-тите
 • Градежна изложба
 • Ден на отворање
 • Модерен Марвел
 • Отис лифтови
 • Урбан кампус
 • Изложба на најпознати згради
 • Бегството на Кинг Конг 
 • Познати личности многу
 • Уметност во светлината
 • Цртежот на Стивен Вилтшир

Следете ја врската за да дознаете што има внатре во Емпајер Стејт Билдинг.

Препорачано четиво
- Емпајер стејт билдинг или врвот на карпата
- Емпајер Стејт Билдинг или Опсерваторија Еден Свет


Вратете се на почетокот


Опсерваторија со 86 кат наспроти опсерваторија со 102 кат

Главната палуба на Empire State vs Top Deck
Сите билети овозможуваат пристап до главната палуба на 86-тиот кат. Штом сте во Емпајер Стејт Билдинг, може да се надградите и на Горниот дек на 102-от кат - за да можете да ја видите њујоршката хоризонта од две височини.

Кога купувате билети за Емпајер Стејт Билдинг - Стандарден, Експрес, Изгрејсонце или AM/PM - можете да резервирате само искуство на главната палуба (86-ти кат).

Но, штом сте на местото, можете да одлучите да ја посетите опсерваторијата на 102 кат и да ја надградите.

Надградбите на Top Deck се достапни во билетарата на Опсерваторијата (втори кат) или во киоскот на 2-ти кат за дополнителни 86 долари по лице.

Повеќето туристи се прашуваат дали вреди надградбата на опсерваторијата од 102 ката.

86-тиот кат е 320 метри (1050 стапки) над земјата, додека 102-от е висок 381 метар (1250 стапки).

Тоа е разлика од 61 метар (200 стапки).

нашата препорака

На таа висина, не мислиме дека само 61 метар (200 стапки) прави огромна разлика во тоа како го гледате хоризонтот на Њујорк.

Посетителите кои биле на Top Deck, исто така, чувствуваат дека погледите не биле многу различни.

Сепак, препорачуваме надградба во текот на зимата кога надворешната опсерваторија на 86-ти кат ќе биде поладна од внатрешната опсерваторија на 102-ри кат.

Ако сте во посета во летните месеци, заштедете ги вашите 20 долари по лице и видете или Врв на карпата or Една светска опсерваторија.


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за билети

Посетителите на Емпајер Стејт Билдинг имаат многу сомнежи за различните видови билети и пропусници што се достапни.

Се обидуваме да им одговориме овде -

 1. Можеме ли да го посетиме лобито на Empire State Building без да купиме билет? Не сакаме да се качиме во Опсерваторијата. 

  Да, можете да се шетате во фоајето без билет. Но, ќе пропуштите една од најдобрите опсерватории во светот и други експонати.

 2. Може ли да купам билети за Емпајер Стејт Билдинг преку Интернет?


  Да, можете да го купите Билети за опсерваторија на Емпајер Стејт Билдинг на Интернет.

  Кога ги купувате однапред, заштедувате до 60 минути време на чекање.

 3. Дали билетите за Емпајер Стејт Билдинг се темпирани?


  Не, нема време споменато на билетите за Емпајер Стејт Билдинг.

  Тие важат во секое време од 8 до 1.15 часот следниот ден.

  Последните лифтови се качуваат во 1:15 часот, а вие можете да останете вклучен до 2 часот по полноќ.

 4. Колку долго важат билетите за Емпајер Стејт Билдинг?


  Билетите за Емпаер Стејт Билдинг купени преку Интернет може да се користат во секое време во рок од една година од датумот на купување.

  Билетите купени на билетарницата имаат важност од 14 дена од денот на купувањето.

 5. Може ли да купам билети за Емпајер Стејт Билдинг за истиот ден?


  Да, можете да купите билети за опсерваторијата на Empire State за истиот ден (или следниот ден).

  Можете да ги купите од шалтерите на билетите на местото на одржување, или купете ги билетите онлајн и заштедете си време и енергија (прескокнувајќи долги редици).

  За време на шпицот, ова време на чекање на линиите на бројачот на билети може да достигне до 45 минути. 

 6. Дали треба да ги купам Стандардните билети или Експрес билетите во Емпајер Стејт Билдинг?


  За возрасен, експресниот билет на Empire State Building е 40 долари повеќе од стандарден билет, што е многу пари.

  Затоа препорачуваме Експрес билети само ако сте во екстремна брзање, или ако високата цена на билетот не ви влијае многу.

 7. Кои се вклучувањата на билетот за ВИП Експрес на Емпајер Стејт Билдинг? 


  Со VIP Express Pass, можете да ја прескокнете линијата за издавање билети и линијата за лифт за да се качите до Опсерваторијата и да слезете.

  Сепак, мора да поминете низ линијата при безбедносната проверка. 

 8. Можеме ли да ја посетиме Емпајер Стејт Билдинг двапати во ист ден?


  Да, ако вие купете билет за искуство во AM/PM, можете да ја посетите Empire State двапати.

  Може да се посети еднаш наутро и уште еднаш после 9.30 часот.

  Зградата Емпајер Стејт останува отворена до 2 часот по полноќ, а последниот лифт се искачува во 1:15 часот.

 9. Колку чини да се надградиме на опсерваторијата на 102-ри кат ако веќе имаме AM/PM билети на Empire State Building?


  на стандардни AM/PM билети ви дава пристап до опсерваторијата на 86-ти кат на Емпајер Стејт Билдинг. 

  За да ја посетите опсерваторијата на 102-ри кат, можете да го надградите вашиот билет на местото на одржување со плаќање 20 долари по лице.

  Ако сакате да го посетите 102-ката за време на вашата утринска и вечерна посета, мора да го надградите двапати.

 10. Може ли да купам Express Pass со билетот AM/PM?


  Не ви препорачуваме да купувате билети AM/PM со Express Pass.

  Меѓутоа, штом ќе стигнете до атракцијата и ќе видите огромна гужва, можете да отидете до еден од киосците за да ги надградите вашите билети и да добиете VIP Express пропусници.

  Мора да го надградите секој билет за наутро и навечер поединечно за секое лице.

  Ќе ве чини 31 долар по билет по лице.

 11. Дали Њу Јорк Пас помага во прескокнување на линиите во Емпајер Стејт Билдинг?


  Со Passујорк помине, добивате брз влез на палубата за набљудување на 86-ти кат.

  Имателите на њујоршката карта не треба да подигнат билет од билетарата и наместо тоа можат да одат директно на безбедносната проверка. 

 12. Како да ги користам билетите за Емпајер Стејт Билдинг што ми се дадени како подарок? Го има името на мојот пријател кој ми го подари.

  Можете лесно да го искористите билетот ако вашиот пријател е со вас за време на посетата. Во спротивно, мора да носите белешка потпишана од вашиот пријател, со овластување дека можете да го користите билетот. Мора да носите и ваша лична карта со фотографија каде што вашето име мора да одговара на начинот на кој е спомнат на белешката.

 13. Ние сме на многу густ распоред. Кога треба да ја посетиме Емпајер Стејт Билдинг?


  Ако сте во густ распоред, најдобро време да ја посетите Емпајер Стејт Билдинг е во часови надвор од шпицот, т.е. помеѓу 8-10 часот или по 11 часот.

  За посета надвор од шпицот, а Стандарден билет за Емпајер Стејт е најдобрата опција.

  За да го извлечете максимумот од вашата посета, потребни ви се најмалку 90 минути.


Вратете се на почетокот


Аудио водич за Empire State Building

Ако ја посетите ESB, можете да преземете бесплатна апликација за мултимедијална турнеја, која делува како ваш аудио водич.

Апликацијата може да ви помогне да се движите низ четири специфични области:

1. Изложба за одржливост
2. Изложба „Осмели се да сонуваш“ (се работи за историјата на зградата)
3. Опсерваторијата на 86-ти кат
4. Опсерваторијата на 102 кат

Преземете го водичот за Empire State Building за Андроид iPhone.

Мора да се види: Неверојатни фотографии од дивиот свет проектирани на Empire State Building


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Емпајер Стејт Билдинг

Емпајер стејт билдинг е во срцето на Менхетен, Њујорк, мешавина од станбени и комерцијални области.

Неговата точна локација е 350, 5-та авенија, помеѓу 33-та и 34-тата улица.

на ЕСБ е толку голем што има свој поштенски број – 10118.

Ако веќе не сте на Менхетен, најдобриот начин да стигнете до Емпајер Стејт Билдинг е метрото во Њујорк.

Земете воз 1, 2 или 3 и спуштете се во 34-та улица Пен станица.

Откако ќе излезете од подземната железница, мора да пешачите два блока на исток за да стигнете до Емпајер Стејт. Пешачењето од половина километар (една третина од милја) трае приближно 7 минути.

Вашата втора опција е да се качите на возовите B, D, F, M, N, Q или R и да се симнете во 34-та улица Хералд Сквер станица.

Во моментот кога ќе излезете од станицата на подземната железница, ќе ја забележите Empire State Building на вашиот исток. Тоа е две минути пешачење.

Ако веќе сте на Менхетен, ви предлагаме да ја отпуштите вашата „Гугл мапа“ и да ја одите далечината. Насоки

Тајмс Сквер е на 42-та улица и Емпајер Стејт Билдинг на 34-та улица, што го прави седум блока во центарот на градот. Од Тајмс Сквер, 15-минутно пешачење по Бродвеј може да ве однесе до Емпајер Стејт.


Вратете се на почетокот


Влезот на Емпајер Стејт

До крајот на 2018 година, и посетителите на опсерваториите и станарите на зградата би го користеле влезот на 350 Петтата авенија, што беше непријатност за сите.

Влезот на Емпајер Стејт Билдинг на Петтата авенија
Влезот 350 на Петтата авенија води до лобито на Арт Деко. Слика: Wikimedia.org

Сега туристите кои се качуваат по опсерваториите мора да влезат во Емпајер Стејт Билдинг преку 20 Западна 34-та улица влез.

Новиот влез им овозможува на посетителите на светски познатите опсерватории на Empire State Building подобар и беспрекорен влез. 


Вратете се на почетокот


Тајмингот на Емпајер Стејт Билдинг

Empire State Building се отвора во 8 часот наутро и се затвора во 2 часот по полноќ, во текот на целата година.

Последното патување на лифтот до опсерваторијата е во 1:15 часот.

Опсерваториите на 86 и 102 кат се отворени за туристи 365 дена во годината, без оглед на временските услови.

Во неколку посебни денови, Емпајер Стејт следи различни тајминг -

Декември 24: 8 сум да 10 часот
26 - 30 декември: 7 сум до 1 сум
Нова година: 7 сум да 10 часот

Најдобро време за посета на Емпајер Стејт

на најдобро време за посета на Емпајер Стејт Билдинг е од 8 до 10 часот, по што линиите почнуваат да се подолги.

Ако не можете да успеете наутро, следното најдобро време е од 3 до 5 часот.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Empire State Building

За да ја истражат главната палуба на Empire State Building на 86-тиот кат, на посетителите обично им требаат 60 минути.

Ако ги надградите вашите билети (по цена од 20 долари по лице) и ја посетите и Top Deck на 102-от кат, ви требаат дополнителни 30 минути.

Меѓутоа, ако не сте ги купиле билетите преку Интернет, вклучете 45 до 60 минути повеќе во линијата за билети.

Времетраење на турнејата Емпајер Стејт Билдинг
Шанмугаприја / TheBetterVacation

За да избегнете чекање во линијата за билети, купете Стандард билети на Empire State.

За да ги прескокнете сите линии, купете Експрес билети.


Вратете се на почетокот


Емпајер стејт билдинг ноќе

Повеќето туристи не знаат дека Емпајер Стејт Билдинг е отворен до 2 часот по полноќ секоја вечер.

Последниот лифт се качува во 1:15 часот.

Значи, кога треба да се посети Емпајер Стејт Билдинг? Ден или ноќе?

Емпајер стејт билдинг дење или ноќе?

Панорама на Њујорк во текот на ноќта
Панорамата на Њујорк во текот на ноќта е волшебна.

Доколку имате време и пари, ви предлагаме да ја посетите зградата двапати – еднаш наутро и еднаш навечер. За ова, мора купи AM/PM Pass.

Ако не сакате да направите две патувања до ESB, проверете ги предностите на ноќе во посета на Емпаер Стејт Билдинг.

- Можете да забележите многу познати осветлени облакодери (вклучувајќи го и Вол Стрит)

– Реката Хадсон изгледа воодушевувачки, рефлектирајќи ги градските светла и осветлените траекти кои се движат низ неа.

– Од врвот на Емпајер Стејт Билдинг, можете да видите речиси дури 130 километри (80 милји). Цело светло со ѕвезди.

– Можете исто така да ја забележите Статуата на слободата како го држи факелот, блескајќи над пристаништето во Њујорк.

– Емпајер Стејт Билдинг има илјадници програмабилни LED светла кои ги менуваат боите на празници и специјални празнувања. Можете да го доживеете ова однапред. На пример, на четврти јули, кулата е осветлена со црвени, бели и сини светла.

– Можете да ги видите и треперливите светла на мостот Вилијамсбург и Бруклин.

– Можете да уживате во погледот на градот, а во исто време, можете да гледате ѕвезди додека одблизу го гледате ноќното небо. Тоа е како да гледате во две различни галаксии, една над вас и една што е долу.

– Го добивате вашиот личен простор бидејќи гужвите не постојат.

– Повеќето од ноќите, саксофонист во живо прифаќа барања. Така, тоа може да биде романтично бегство.

– Ако сакате да фотографирате, можете да го доловите совршеното ноќно небо и градските светла

# Статуата на слободата
# Митрополитот Музејот на уметност
# 9/11 Спомен и музеј
# Музеј за модерна уметност
# Смел музеј
# Гугенхајм музеј
# Ботаничка градина во Newујорк
# Американски музеј за природна историја
# Дворови на брод Хадсон
# Музеј на сладолед
# Зоолошка градина во Бронкс
# Зоолошка градина во Централ Парк
# Зоолошката градина во Квинс
# Зоолошка градина во Парк Проспект
# BlueMan Group NYC
# Крстарење за вечера со духот на Њујорк
# Турнеја со хеликоптер во Њујорк

Опсерватории во САД

# Една светска опсерваторија
# Врв на карпата
# Чикаго Скајдек
# 360 Чикаго
# Еџ Хадсон Јардс

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Њујорк

1 мисла за „Влезници за Емпаер Стејт Билдинг – цени, попусти, бесплатен влез, часови“

 1. Ви благодарам. Тоа ќе биде моја прва посета на Њујорк.
  Емпајер стејт билдинг е на мојата листа веќе 20 години.

Коментарите се затворени.