Почетна » Њујорк » Најдобро време за посета на Емпајер Стејт Билдинг

Најдобро време за посета на Емпаер Стејт Билдинг - за да се избегне гужва, за зајдисонце

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(171)

Емпајер Стејт Билдинг добива повеќе од четири милиони посетители годишно и е една од најпопуларните атракции во Њујорк.

Ниту еден одмор во Њујорк не е комплетен без да се качите на Емпајер Стејт Билдинг за да го видите хоризонтот на градот во сета негова слава.

Со оглед на тоа што толку многу луѓе прават повик за облакодерот, кое е препорачаното време за посета на Емпајер Стејт Билдинг во 2023 година?

Па, зависи што очекувате од вашата посета на најпознатата зграда во светот.

Емпајер стејт билдинг на зајдисонце

Најдобро време да се избегне гужвата

Долги редици во Емпајер Стејт Билдинг
Долгите редици се редовна карактеристика на Empire State. На сликата, луѓето чекаат да ги купат своите билети и/или нивниот ред да се качат по лифтот. Слика: Sightseeingscientist.com
Толпа во набљудувачката палуба на Емпаер Стејт Билдинг
За време на летните месеци или викендите, дури и палубите за набљудување се преполни. Слика: Andrea-jordan.com

Најдобро време за посета на Empire State Building е веднаш штом ќе се отвори во 10 часот, по што линиите почнуваат да се подолги.

Ако не можете да успеете наутро, следното најдобро време е од 3 до 5 часот пред да се собере толпата за да ги види погледите на зајдисонце.

Ако ја посетите рано наутро или доцна попладне, можете да ги истражите и палубите за набљудување (86-ти и 102-ри кат) и експонати во Импајр Стејт во слободно време.

Понеделник и вторник се обично тивки, а Емпајер Стејт Билдинг би бил одличен избор за посета овие денови.

Викендите, особено саботата, се најпрометните денови. Исто така, подобро е да се избегнуваат државни празници, училишни празници и летни месеци.

Бидејќи опсерваторијата на 86-ти кат е на отворено, станува студено на крајот на зимата, привлекувајќи помала група луѓе. Ако студот не ви пречи, тоа е одлично време за посета.

Како да ги прескокнете линиите

Кога ќе посетете ја Емпајер Стејт Билдинг, има три редици во кои стоите и чекате да дојде редот.

Линија 1: Редот на шалтер за билети

Линија 2: Редот на безбедносната проверка

Линија 3: Редот пред лифтовите

Стандарден билет на Емпајер Стејт Билдинг ви помага да ја прескокнете првата линија, и Експрес билет ви помага да ги прескокнете сите три линии.

Тип на билет за Емпајер Стејт Билдингцена
Стандарден билет (86 кат)САД $ 48
Експрес билет (86 кат)САД $ 91
Дневен и ноќен билет (86 кат)САД $ 70
Билет за изгрејсонце (86 кат)САД $ 147
Обиколка со сите пристапиСАД $ 543

Вратете се на почетокот


Најдобро време да го видите изгрејсонцето

Најдобро време за посета на Емпајер Стејт Билдинг ако сакате да го видите изгрејсонцето над Њујорк е 5 часот наутро.

Портите на ESB се отвораат за ограничен сет од 100 луѓе во 5 часот наутро пред да се отворат за јавноста. На Билет за изгрејсонце чини 147 долари по лице.

На посетителите им е дозволено да влезат во опсерваторијата на 86-ти кат 30 минути пред изгрејсонце.

на Big Apple Pass вклучува билети за 60-минутно крстарење со Статуата на слободата, Емпајер Стејт Билдинг и Метрополитен музејот на уметноста. Добивате и код за попуст од 10%, кој можете да го користите (пет пати!) за да добиете попусти за идните купувања.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за гледање на зајдисонце

Нема одредено време за да се видат погледите на зајдисонце од Набљудувачка палуба на Емпајер Стејт Билдинг

Зајдисонце во Емпајер Стејт Билдинг
Зајдисонце во Емпајер Стејт Билдинг. Слика: Јоханес Хуртиг

Мора да дознајте го времето кога сонцето ќе зајде на денот на вашата посета и резервирајте стандарден билет најмалку 45 минути порано. 

Ако сте во атракцијата 45 минути пред зајдисонце (со онлајн билет), можете да стигнете до опсерваторијата на 86-ти кат додека сонцето зајде. 

Визуелна приказна: 15 совети кои мора да ги знаете пред да ја посетите Емпајер Стејт Билдинг


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета навечер

Њујорк изгледа неверојатно од Емпајер Стејт Билдинг ноќе, особено од опсерваторијата ESB на 102-ри кат.

Совршено време за уживање во Емпајер Стејт Билдинг навечер е после 9 часот.

Последниот лифт до опсерваторијата тргнува 45 минути пред времето на затворање за тој ден.

Стигнувањето до Емпајер Стејт по 9 часот значи дека можете да уживате и во најпознатата зграда во светот и во ноќното излегување во градот.

Гужвата е минимална по 9 часот, а потребни се помалку од 20 минути за да се стигне до врвот.

Од четврток до сабота, помеѓу 9 часот и 1 часот по полноќ (и до полноќ во зима), саксофонист во живо е достапен на опсерваторијата на 86-ти кат.

Ако сте пар кој бара некои романтични моменти, ви препорачуваме ноќе.

Постојат два начина да се посетете ја Емпајер Стејт Билдинг ноќе.

  1. Резервирајте стандарден билет за после 8 часот.
  2. Резервирајте билет за AM/PM, кој овозможува посета еднаш во текот на денот и еднаш во текот на ноќта.

Вратете се на почетокот


Најдобро време за фотографирање

Фотографите ја сакаат Емпајер Стејт Билдинг бидејќи нејзините палуби за набљудување овозможуваат поглед од 360 степени на градот.

Ако фотографијата е вашата цел, проверете го времето.

Облачните денови резултираат со лоши фотографии.

Ако сакате да го снимите Skyline на Менхетен од ESB, постои една добро позната „тајна“ - посетете ја зградата непосредно пред зајдисонце.

Ќе можете да ги снимите погледите на градот на дневна светлина, за време на зајдисонце и, конечно, ноќе кога ќе се запалат светлата.

За да бидете на побезбедна страна, ви препорачуваме купете Експрес билет онлајн, што ви овозможува да ги прескокнете сите линии и да бидете таму навреме за зајдисонце.

Заштита од жичана мрежа на главната палуба на Empire State

Селфи со поглед на градот во позадина е малку тешко да се снимаат од 86-ти кат поради жичената мрежа, која делува како заштитна ограда наоколу.

Препорачано четиво
- Емпајер стејт билдинг или врвот на карпата
- Емпајер Стејт Билдинг или Опсерваторија Еден Свет


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Емпајер Стејт

Глетките од Empire State Building се најдобри во сончеви, ведри денови кога видливоста е максимална. 

Бидејќи 86-та опсерваторија е атракција на отворено, таа добива многу посетители во сончевите денови. 

Доколку се случи да ја посетите во маглив, врнежлив, нејасен ден, сигурно ќе се разочарате поради слабата видливост.

Поглед од Емпајер Стејт Билдинг во лоши временски услови
Поглед од Емпајер Стејт Билдинг во маглив, дождлив ден. Слика: Кајлер Бун

Подобро е да се провери видливост во Њујорк пред да резервирате билет. 

Извори

# Anytraveltips.com
# Trip.com
# Hellotickets.com
# Headout.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Препорачано четиво
- Факти за Емпајер Стејт Билдинг
- Дивиот свет проектиран на Емпајер Стејт Билдинг

Популарни атракции во Њујорк

Empire State BuildingСтатуата на слободата
МЕТСпомен и музеј на 9 септември
Една светска опсерваторијаВрв на карпата
Смел музејМузеј за модерна уметност
Гугенхајм музејЗоолошка градина во Бронкс
Зоолошка градина во Централ ПаркДворови на брод Хадсон
Еџ Хадсон ЈардсБотаничка градина во Newујорк
Американски музеј за природна историјаМузеј на сладолед
Зоолошката градина во КвинсЗоолошка градина во Парк Проспект
Група на сини луѓеКрстарење за вечера со духот на Њујорк
Тури со хеликоптери во ЊујоркХарлем Госпел турнеја
Музеј на американската уметност ВитниМузеј Бруклин
Обиколка со глисер со кружна линијаМузеј на градот Newујорк
Круз на линијатаВудбери обични премиум места
Музеј на БродвејRiseNY
Самит Еден ВандербилтАРТЕХУЗА
Поднесувач на големо јаболкоЛуна парк во Кони Ајленд
Пешачка турнеја на улична уметност БушвикТематски парк Никелодеон Универзум
Тематски парк Никелодеон УниверзумРазглед на сексот и градот
Фотографска Њујорк

^Назад на врвот

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Њујорк

Оваа статија е истражувана и напишана од