Почетна » Њујорк » 9/11 Спомен и музеј билети

Спомен и музеј на 9 септември – билети, цени, попусти, тури со водич

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Њујорк

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(103)

Меморијалот и музејот на 9 септември е почит на животите изгубени на 11 септември 11 и 2001 февруари 26 година (бомбардирање на Светскиот трговски центар).

Туристите ја посетуваат оваа њујоршка атракција за да оддадат почит и да научат повеќе за настанот.

Во оваа статија, објаснуваме сè што мора да знаете пред да ги купите вашите билети за Спомен и музеј за 9 септември.

Содржина

Што да очекувате на атракција

Исто така познат како Национален септемвриски меморијал и музеј, оваа туристичка атракција има два дела: Меморијалот на 9 септември и музејот на 11 септември.

Спомен 9/11

Споменикот на 9 септември се состои од два масивни водопади и рефлектирачки базени.

Овие Меморијални базени се масивни, со големина од 4040 квадратни метри (43500 квадратни стапки) секој.

Посетителите можат да ги бараат имињата на околу 3,000 жртви на терористичките напади на 11 септември и 26 февруари, испишани на бронзените панели на двата Меморијални базени.

Споменикот се наоѓа на местото на поранешните кули близначки и е бесплатна за посета (не се наплаќа влезница).

Музеј 9 / 11

Музејот на 9 септември е обид да се задржи споменот на 11 септември.

Терористичкиот напад го документира со 23,000 слики, 10,300 артефакти, 500 часа видео и 2,000 усни истории на загинатите обезбедени од семејството и пријателите.

Овој музеј е веднаш до Меморијалните базени и треба да купите билети за да влезете.

Бидејќи на шалтерот за билети има долги редици, подобро е да купи 9/11 Музеј билети однапред.

Совет: Една светска опсерваторија, највисоката палуба за набљудување во светот, која нуди фасцинантен поглед на Њујорк, исто така е во истиот комплекс. Некои посетители комбинираат а разглед на земјата нула со водич со посета на One World или одлучете се за Меморијал + Музеј + Една светска опсерваторија комбо.


Вратете се на почетокот


Како да се постигне 9/11 Спомен и музеј

Меморијалот и музејот на 9 септември се на локацијата на Светскиот трговски центар Еден во долниот дел на Менхетен на улицата Гринич 11, Њујорк. Најдете насоки

Карта на локација на Меморијалот на 9 септември

За да влезете во Меморијалот на 9 септември, можете да изберете од влезовите на една од овие раскрсници -

1. Улица на слободата и улица Гринич
2. Улица на слободата и Западна улица
3. Западна улица и улица Фултон
4. Улица Фултон и улица Гринич

Најдобро е посетителите да користат јавен превоз за да стигнат до Меморијалот и музејот на 9 септември.

Со метро

- А, Ц, 1, 2, 3 до Станица на улицата Чемберс
- A, C, J, Z, 2, 3, 4 или 5 возови до Станица улица Фултон
– 2 или 3 возови до Станица Парк Место
– Е воз до Светскиот трговски центар
– R воз или 1 воз до Станица улица Ректор
– Р воз до Станица на улица Кортланд

Со автобус

– М5 кон југ: спуштете се во Бродвеј и улицата Темза
– М5 кон север: спуштете се во Троица Место и улица Ректор
– М20 кон југ: спуштете се Авенија Саут Енд помеѓу улицата Либерти и улицата Албани
– М22 кон југ: спуштете се улица Весеј помеѓу авенијата Норт Енд и Западната улица

Паркинг

Бидејќи оваа туристичка атракција нема паркинг простор и бидејќи паркирањето на улица е ограничено во долниот дел на Менхетен, не препорачуваме возење.

Најблиските паркинг места се достапни на Гаража за паркирање на батерии, на улица Гринич бр. 70.

Важно: Најевтиниот и најпопуларниот билет за влез во оваа атракција е стандарден Билети за спомен и музеј на 9 септември. За да знаете за различните видови достапни билети за Музејот и Споменот за 9 септември, Кликни тука.


Вратете се на почетокот


Работно време

Споменикот на 9 септември и Музејот имаат различни тајминг.

9/11 Меморијални часови

Меморијалот на 9 септември на Граунд нула се отвора во 11 часот и се затвора во 7.30 часот секој ден.

9/11 Тајмингот на музејот

9/11 Музејот се отвора во 9 часот, секој ден. Од недела до четврток се затвора во 8 часот, а во петок и сабота се затвора еден час подоцна – во 9 часот.

Последниот влез во Музејот на 9 септември е два часа пред затворањето.

Празнично време на музејот

На 26, 27 и 30 декември, Музејот 9/11 се отвора во 9 часот, како и обично, но го продолжува времето на затворање за да се смести дополнителната толпа и останува отворен до 9 часот.

Денес, и Меморијалот и Музејот на 9 септември се отворени од 11 до 10 часот поради пандемијата. Во вторник и среда музејот останува затворен.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Музејот на 9 септември

Најдобро време за посета на Музејот 9/11 е веднаш штом ќе се отвори во 9 часот наутро. До 11 часот, Музејот нема гужва.

Без разлика на сезоната или денот, повеќето туристи се редат за да влезат во Музејот помеѓу пладне и 3 часот.

Ако не можете да успеете наутро, ви препорачуваме да ја посетите во секое време после 5 часот.

Ако сакате да ја избегнете гужвата, еден од најдобрите начини е да купете билети за Музејот за 9 септември преку Интернет.

Потоа можете да ги прескокнете долгите редици на шалтерот за билети и веднаш да влезете во Музејот.


Вратете се на почетокот


Времетраење на турата

Некои туристи претпочитаат да го прескокнат Музејот бидејќи бара влезен билет.

Сепак, повеќето туристи завршуваат со посета на Споменикот на 9 септември.

Времето што ќе го одвоите за да го разгледате споменикот на 11 септември зависи од тоа што ќе одлучите да го истражите.

Колку време трае Музејот на 9 септември?

Повеќето посетители поминуваат околу два часа во Музејот на 9 септември истражувајќи ги различните артефакти кои го документираат терористичкиот напад.

Со оглед на тоа што се работи за самоводена турнеја, посетителите можат да истражуваат со свое темпо.

Познато е дека туристите кои брзаат брзаат низ сè и го преболуваат музејот на 9 септември за еден час.

Колку долго трае Меморијалот на 9 септември?

Кај Спомен 9/11, можете да видите сè што може да се истражи за 30 минути.

Сепак, некои туристи шетаат многу подолго размислувајќи за настаните од кобниот ден.

911 Спомен базен
Ако сакате да го лоцирате името на пријател или роднина кој го загубил животот на 9 септември, можеби ќе ви треба повеќе време. Откријте каде да барате овде.

Вратете се на почетокот


Време на чекање во музејот 9/11

Музејот на 9 септември има темпирани влезници, што значи дека никогаш не е претерано внатре.

Сепак, може да завршите да чекате во долги редици на шалтерот за билети.

Ако веќе сте ги купиле билетите за Музејот за 9 септември преку интернет, времето на чекање е пократко.

Да објасниме подетално.

Кога НЕ сте купиле билети однапред

Ако веќе не сте купиле 9/11 Музеј билети онлајн, мора да се редите на шалтер за билети.

Во зависност од денот и денот во неделата, ова време на чекање може да достигне до 45 минути.

Ќе има знак кој ќе го споменува следниот временски простор за кој билетите се достапни за купување на шалтерот.

Оваа информација ќе ви помогне да одлучите дали сакате да застанете во линијата за билети или не - затоа што можеби нема секогаш да ги добиете билетите за непосредниот следен временски период.

На пример, ако сте стигнале до линијата за билети во 2 часот и следното слободно време е 4 часот, ќе ви биде даден билет на кој е наведено 4 часот.

Така, иако може да ги имате картите до 2.30 часот, во Музејот можете да влезете само во 4 часот.

Кога веќе сте ги купиле билетите

Кога ќе купете билети за Музејот за 9 септември преку Интернет, можете да го изберете вашиот временски простор.

На денот на вашата посета, се што треба да направите е да стигнете до Музејот 15 минути пред времето наведено на вашите билети.

Бидејќи веќе ги имате билетите, можете да ја прескокнете линијата на шалтерот за билети (и да заштедите до 45 минути).

Побарајте влезни линии засновани на време каде што може да застанат сите со билети.

Во времето наведено на вашиот билет, ќе ви биде дозволено да влезете во Музејот. Да, нема чекање!


Вратете се на почетокот


9/11 Музеј билети

Билет за Спомен музеј 9/11
Кога ќе ги купите вашите билети за Спомен Музејот за 9 септември од местото на одржување, ќе добиете ваков физички билет. Сепак, ви препорачуваме да резервирате билети онлајн и многу однапред. Слика: Treadster.нас

Има три предности за онлајн резервирање билети за Музејот за 9 септември -

Итна испорака: Билетите добиваат е-пошта во вашето сандаче веднаш штом ќе го завршите купувањето. Нема време на чекање, па нема вознемиреност.

Погодно: На денот на вашата посета, можете да ги покажете вашите билети за Музејот за 9 септември на вашиот паметен телефон и да влезете внатре. Не мора да земате никакви отпечатоци.

Заштедува време: Бидејќи веќе ги имате билетите кога ќе стигнете до Музејот 9/11, можете да избегнете да чекате во шалтерските линии за билети.

Билетите на Музејот за 9 септември доаѓаат во многу комбинации, а подолу објаснуваме четири од нашите омилени.

Ако сакате да ги знаете сите различни достапни опции за билети за Музеј и Спомен за 9 септември, Кликни тука.

9/11 Музеј и билети за спомен

Ова е најевтиниот и најпопуларниот билет за Музејот за 9 септември.

Можете да видите сè во Музејот на 9 септември и исто така да го истражите Споменикот.

При резервација на билет, мора да се одлучите за временско растојание.

Цена на билетот

Билет за возрасни (од 18 до 64 години): $ 28
Детски билет (од 7 до 12 години): $ 17
Младински билет (од 13 до 17 години): $ 22
Билет за сениор (65+ години): $ 22
Билет за доенчиња (6 години и подолу): Слободен влез

Разглед на музејот и споменикот на 9 септември

Разглед на музејот и споменикот на 9 септември
Слика: 911memorial.org

Турата со водич низ Музејот и Споменот на 9 септември нуди сеопфатно искуство и ако можете да си го дозволите тоа, топло ви го препорачуваме.

Со оглед на природата на оваа туристичка атракција, локален водич во Њујорк може да даде лично чувство на вашата турнеја.

Искуството започнува со 90-минутна прошетка со водич низ Ground Zero, вклучувајќи го и Споменикот на 9 септември.

Подоцна, го користите ексклузивниот влез за прескокнување на линијата за да стигнете до Музејот на 9 септември и да го истражите сами.

Цена на билетот

Билет за возрасни (13+ години): $ 69
Детски билет (од 6 до 12 години): $ 59
Билет за доенчиња (до 5 години): Слободен влез

Разглед на Меморијалот + со водич Една светска опсерваторија

Некои родители можеби не сакаат да ги однесат своите деца помлади од десет години во Музејот на 9 септември, бидејќи се потребни одредена зрелост и разбирање за да се разберат настаните од 11 септември.

Ако сте во Њујорк со мали деца, оваа турнеја е погодна затоа што ги истражувате само Ground Zero, Меморијалот и опсерваторијата One World.

Цена на билетот

Билет за возрасни (13+ години): $ 69
Младински билет (од 6 до 12 години): $ 59
Билет за доенчиња (до 5 години): Слободен влез

9/11 Спомен + 9/11 Музеј + Опсерваторија

Ако сте еден куп возрасни или ако вашите деца се доволно возрасни за да управуваат со околу пет часа истражување, топло ја препорачуваме оваа комбинација.

За време на турата со водич, им оддавате почит на паднатите херои од терористичкиот напад на Споменикот на 9 септември.

Потоа ги прескокнувате линиите за да влезете во Музејот на 11 септември и да се истражите себеси.

За време на последниот крак, ја посетувате опсерваторијата One World, највисоката палуба за набљудување во светот, во кулата на слободата.

Цена на билетот

Билет за возрасни (13+ години): $ 109
Детски билет (од 6 до 12 години): $ 99
Билет за доенчиња (до 5 години): Слободен влез

Совет: Ако сте на буџетски одмор, но сакате да ги видите сите три атракции во комплексот, ви предлагаме да го купите стандарден билет за Спомен и музеј и го добиете Еден билет за светска опсерваторија одделно. Ќе заштедите приближно 40 долари за секој возрасен.


Вратете се на почетокот


ЧПП за билети

Туристите кои планираат посета на Меморијалот и музејот на 9 септември обично имаат многу прашања пред да продолжат и да ги купат билетите.

Ние им одговараме подолу.

 1. Дали се темпирани билетите за музејот за 9 септември?


  Да, билетите за Музејот за 9 септември се темпирани, а посетителите мора да стигнат до атракцијата 11 минути пред времето наведено на нивните билети.

  Временските билети помагаат да се контролира бројот на посетители кои влегуваат во музејот.

 2. Дали Споменикот на 9 септември и Музејот на 11 септември се одвоени? Дали треба да купиме билети за двете страници?


  Меморијалот и музејот се еден до друг.

  Можете да го истражите Споменот на 9 септември бесплатно, но морате купи билет да влезе во Музејот на 9 септември.

 3. Можете ли да купите билети во самиот музеј на 9 септември?


  Посетителите можат да купат билети за Музејот за 9 септември на местото, но тоа не е препорачливо бидејќи има долги редици на шалтерите за билети. 

  За да избегнете губење време во редот, купете билети за Музејот за 9 септември преку Интернет.

 4. Дали вредат патувањата со водич на Музејот и Споменикот на 9 септември?


  Со туристички водич, вашата посета на Музејот и Меморијалот на 9 септември ќе биде понезаборавна.

  На разглед на споменикот на 9 септември, локален водич ве води низ атракцијата споделувајќи проникливи приказни, анегдоти, ситници итн., кои инаку може да ги пропуштите.

  Исто така, поголема е веројатноста да ги посетите сите експонати што мора да ги видите.

 5. Сакаме да го посетиме Споменикот на 9 септември, а не Музејот на 11 септември. Дали треба да купиме билет?


  Ако сакате да го посетите само споменикот на 9 септември, не треба да купувате билети - тој е бесплатен и за деца и за возрасни.

  Сепак, Музејот на 9 септември е премногу спектакуларен за да се пропушти.

  Единственото време кога е препорачливо да го пропуштите Музејот на 9 септември е кога го посетувате со деца помлади од десет години, на кои можеби им е предизвик да ја сфатат сериозноста на туристичката атракција.

 6. Колку брзо треба да добијам билети за Музејот на 9 септември? Може ли да ги добијам на денот кога сакам да одам?


  Тоа е целосно ваш избор - можете да ги набавите вашите билети за Музејот за 9 септември неколку месеци однапред или на денот на вашата посета на местото.

  Ако планирате да купете ги вашите билети однапред и прескокнете ги долгите редови на местото на одржување, тоа мора да го направите најмалку 48 часа пред вашата посета. 

 7. Дали е вклучен аудио водич со билетот за влез во Музејот на 9 септември? Или треба да плаќаме за тоа посебно?


  Не, аудио водичот НЕ е вклучен во вашиот билет за Музеј за 9 септември.

  Можете да ја преземете апликацијата за аудио водич 9/11 од Андроид or Продавници на iOS и искористете ги информативните тури.

 8. Се чини дека Ground Zero има многу делови - Меморијалот на 9 септември, музејот на 11 септември, Oculus и опсерваторијата One World. Дали треба да купам карти за сите посебно?


  Сè што е споменато погоре е блиску и вреди да се посети.

  Споменикот на 9 септември е бесплатен за влез, но Музејот на 11 септември, кој е веднаш до него, бара влезни билети.

  Окулус е трговски центар близу до Споменикот на 9 септември и музејот.

  на Една светска опсерваторија е платформа за гледање во блиската зграда наречена Freedom Tower, највисока во САД.


Вратете се на почетокот


Аудио водич на музејот 9/11

Аудио водич на музејот 9/11
Слика: 911memorial.org

Овие аудио водичи обезбедуваат тематски тури погодни за сите возрасни групи.

„Историската турнеја на сведоци“ раскажува преглед на она што се случило на 11 септември и подоцна.

„Откривајќи ја историјата“ е дизајнирана за деца на возраст од 8 до 11 години и обезбедува раскажување на 9 септември соодветно на возраста.

„Историската турнеја на зградата“ ја раскажува приказната за обновувањето и обновата преку гласовите на архитектите, работниците за обновување итн.


Вратете се на почетокот


Бесплатен влез во понеделник

Секој понеделник од 3.30 до 5 часот посетителите можат бесплатно да влезат во Музејот 9/11.

Иако бесплатниот влез во понеделник овозможува бесплатен влез во Музејот на 9 септември, „се очекува“ да направите мала уплата од најмалку 11 долари.

Се разбира, можете да одбиете да платите. Тоа е целосно ваш избор.

Ограничен број од овие бесплатни понеделнички вечерни билети се достапни на официјалната веб-страница со почеток во 7 часот наутро.

Овие „бесплатни билети“ можете да ги добиете и во билетарницата на Музејот 9/11.

Сепак, овие билети за бесплатен влез се ограничени и дистрибуирани по принципот „прв дојден-прв услужен“.

Има лимит од четири бесплатни билети по лице.

Купете една пропусница за попуст и заштедете до 40% на трошоците за билети за време на вашиот одмор во Њујорк. Купете го New York Explorer Pass


Вратете се на почетокот


Што да се види во музејот 9/11

Има пет изложби кои треба да се видат во Музејот 9/11.

Две од овие изложби - Историската изложба и Меморијалната изложба - го формираат јадрото на оваа музеј.

Историска изложба

Историска изложба во музејот 9/11
Слика: 911memorial.org

Историската изложба го раскажува 9 септември користејќи различни медиуми како што се артефакти, слики, сведоштва и архивско аудио и видео.

Историската изложба има три дела - Настаните на денот, пред 9 септември и по 11 септември.

Посетителите помлади од десет години може да ја сметаат историската изложба огромна.

Возрасните кои ги придружуваат помладите посетители мора да покажат дискреција за време на посетата.

Меморијална изложба

Меморијална изложба во музејот 11 септември
Слика: 911memorial.org

Меморијалната изложба содржи фотографии од приближно 3000 жртви на масакрот од 9 септември и бомбардирањето на Светскиот трговски центар на 11 февруари 26 година.

Користејќи ги панелите со екран на допир, можете да барате поединечни профили.

Изложени се и предметите на жртвите кои членовите на семејството ги донирале.

Откриено: Ловот по Бин Ладен

Лов по Бин Ладен
Слика: 911memorial.org

Откриено: Ловот по Бин Ладен ги води посетителите во фасцинантната потрага по Осама Бин Ладен, водачот на терористичката организација Ал Каеда.

Приказната започнува со напорите да се следи локацијата на Бин Ладен и да се утврдат неговите планови пред 2001 година и завршува со операцијата на американската морнарица SEAL на неговото скривалиште во Аботабад, Пакистан.

Ловот по Бин Ладен е критичен и убедлив извештај за тоа како американската разузнавачка заедница, војската и федералните агенции за спроведување на законот се собраа по 9 септември за да изведат еден човек пред лицето на правдата.

К-9 Храброст

К9 Изложба за храброст
Слика: 911memorial.org

К-9 Храброст е привремена изложба во чест на стотиците кучиња кои одговорија на нападите од 9 септември. 

Овие четириножни одговорни направија разлика со нивните ракувачи за време на напорите за спасување и закрепнување.

Екипите на К-9 ги истражуваа урнатините на местата на несреќата за преживеаните и жртвите по 11 септември 2001 година и ги утешија првите лица што реагираа и роднините на жртвите.

Дознајте сè за Споменик 9/11 на Граунд нула пред вашата посета.


Вратете се на почетокот


Билети за Музејот на почит 9/11

Музејот за почит на 9 септември има за цел да им помогне на посетителите да ги разберат настаните околу најголемиот одговор на САД за итни случаи и напори за закрепнување.

Посетителите можат да ги видат личните приказни на жртвите прикажани на изложбите.

Работното време е од 10 до 6 часот. Последниот влез се случува 30 минути пред затворањето.

Ќе ви требаат околу 45 минути за да го истражите овој музеј.

Музејот на почит е на 500 метри (0.3 милји) од Споменикот на 9 септември.

Влезниците за 9/11 Tribute Museum чинат 15 долари за возрасни, 10 долари за постари граѓани и студенти со валидни лични карти и 5 долари за деца под три години.

# Empire State Building
# Статуата на слободата
# Митрополитот Музејот на уметност
# Една светска опсерваторија
# Врв на карпата
# Музеј за модерна уметност
# Смел музеј
# Турнеја со хеликоптер во Њујорк
# Гугенхајм музеј
# Зоолошка градина во Бронкс
# Зоолошка градина во Централ Парк
# Зоолошката градина во Квинс
# Зоолошка градина во Парк Проспект
# Ботаничка градина во Newујорк
# Американски музеј за природна историја
# Еџ Хадсон Јардс
# Дворови на брод Хадсон
# Музеј на сладолед
# BlueMan Group Њујорк
# Крстарење за вечера во Њујорк

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Њујорк