Почетна » Њујорк » Билети за музејот Met

Мет музеј – билети, цени, попусти, тури со водич

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Њујорк

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(176)

Музејот на уметност Метрополитен (The Met) е најголемиот уметнички музеј во Соединетите држави.

Над 5,000 години вредна уметност од различни култури и периоди е прикажана во The Met.

Музејот МЕТ беше отворен за јавноста во 1880 година и оттогаш порасна на простор од повеќе од два милиони квадратни метри.

Во оваа статија споделуваме сè што мора да знаете пред да купите билети за музејот МЕТ.

Што да очекувате на The Met


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до музејот Мет

Официјалната адреса на музејот МЕТ е – 1000 5th Avenue, New York, NY 10028, USA.

Поради својата локација, The Met често се нарекува и како Met Fifth Avenue. Најдете насоки

Јавниот превоз е најдобриот начин да стигнете до МЕТ.

Од источно од Менхетен

Одете со метрото 4, 5 или 6 до Станица 86-та улица на линијата Втора авенија.

Од станицата 86-та улица, музејот Мет се наоѓа на четири блока западно од Петтата авенија и растојанието можете да го пешачите за околу 15 минути.

86th Street Station to Met Museum

Ако преферирате автобуси, одлучете се за автобуси М1, М2, М3 или М4, кои одат по Петтата авенија - од Во центарот на градот до 82nd Стрит.

Ако доаѓате од локации во центарот на градот, земете автобуси долж авенијата Медисон до 83-та улица.

Од западно од Менхетен

Качете се на возот 1 и спуштете се во Станица 86-та улица, а потоа прошетајте ги четирите блока западно до музејот на Петтата авенија.

Или земете го автобусот на крстот M86, кој патува низ Централ Парк до Петтата авенија.

Од станицата Пен

Можете да се качите на локалниот воз C и да стигнете Станица 81 улица.

Може да се качите во автобусот на крстот M79 за да стигнете до Петтата авенија (каде што се наоѓа музејот Мет) веднаш надвор од станицата.

Од The ​​Met Cloisters

Најдобрата опција е да го земете автобусот М4 до улицата 82 и Петтата авенија.

Следната најдобра опција за јавен превоз е да се земе возот А до Станица 125-та улица, влезете во локален воз B или C и слезете на станицата 81st Street.

Само од надвор Станица 81 улица, можете да се префрлите до автобусот на крстосницата M79 преку Централ Парк до Петтата авенија.

Паркинг во The MET

Паркинг гаражата на Мет музејот на Петтата авенија и 80-та улица е отворена во текот на целата година.

До три часа паркирањето чини 39 долари, а до пет часа 45 долари.


Вратете се на почетокот


Часови на Метрополитен музеј на уметност

Од недела до четврток, Музејот на уметност Метрополитен се отвора во 10 часот и се затвора во 5.30 часот.

Во петок и сабота, музејот се отвора во 10 часот и се затвора во 9 часот за да се приспособи на гужвата за викенд.

Кога е затворен музејот МЕТ

Овој музеј во Њујорк е затворен на -

  • Денот на благодарноста
  • Божиќ (25 декември)
  • Нова Година (1 јануари)
  • Прв понеделник од мај

Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на музејот МЕТ

Најдобро време за посета на Музејот на уметност Метрополитен е од 4 до 5 часот во петок или сабота.

Поголемиот дел од посетителите дотогаш излегуваат, а бидејќи во петок и сабота Музејот останува отворен до 9 часот, имате 4 до 5 часа за истражување.

Ако не можете да ја планирате посетата во петок или сабота, следното најдобро време да бидете во музејот МЕТ е веднаш штом ќе ги отворат вратите во 10 часот.

Музејот МЕТ е една од ретките атракции во светот што има Вчерашниот службениот времето рејтинг од пет, поради што добива повеќе од шест милиони посетители годишно.

Кое време и да го посетите, има смисла да купете билети за Мет музејот однапред.

Кога НЕ треба да го посетите МЕТ

За време на училишните и државните празници, родителите од Њујорк го посетуваат музејот МЕТ со своите деца.

Како резултат на тоа, The Met пречекува речиси двојно поголем број посетители на празници.

Најдобрите месеци за посета на музејот МЕТ

Најдобрите месеци за посета на Музејот на уметност Метрополитен се од мај до крајот на октомври.

Времето околу ова време е пријатно, овозможувајќи ви да ги посетите Roof Garden Café и Martini Bar, сместени на 5-ти кат од Музеј МЕТ.

Кантор Роф Гарден во Музејот Мет
Градина на покривот Кантор во музејот Мет. Metmuseum.org

Најгорниот кат нуди неверојатен поглед на Менхетен и неговото ѕвездено туристичко место, Централ Парк.

Совет: Во зависност од времето и денот, чекањето на шалтерот може да се движи од 20 минути до еден час. Затоа купувањето Прескокнете ги билетите за линија однапред е паметна работа.

на Big Apple Pass вклучува билети за 60-минутно крстарење со Статуата на слободата, Емпајер Стејт Билдинг и Метрополитен музејот на уметноста. Добивате и код за попуст од 10%, кој можете да го користите (пет пати!) за да добиете попусти за идните купувања.


Вратете се на почетокот


Колку време трае музејот МЕТ

Ако ја сакате уметноста и претпочитате да навлезете во деталите, ќе ви требаат три до пет часа за да истражите што е изложено во Метрополитен музејот на уметноста.

Познато е дека некои посетители ја завршуваат својата турнеја за 90 минути.

Туристите кои биле повеќепати во уметничките музеи велат дека уморот на уметноста се појавува по приближно 2 часа роаминг наоколу.

Редовните паузи помагаат да се направи посета незаборавна.


Вратете се на почетокот


Цена на билетот на музејот МЕТ

Цената за прием на МЕТ е различна за њујорчани и не-њујорчани.

Цена на билетот за посетители од Њујорк

За жителите на државата Њујорк и студентите на Њујорк, Њу Џерси и Конектикат, таксата за прием што ја плаќате зависи од вас.

Локалните жители можат да ги купат своите билети за Мет музејот преку Интернет или на приемното бирото на Музејот со валидна лична карта.

За време на влезот, мора да поднесете еден од следните документи како валиден доказ за лична карта дека сте локален.

– Возачка дозвола од државата Њујорк
– Лична карта од државата Њујорк
– IDNYC
– Тековна сметка или извод со адреса на државата Њујорк
– Студентска легитимација
– картичка од библиотеката во Њујорк

Цена за не-Њујорчани

Цената на билетот на Метрополитен музеј за општ влез е 25 долари за сите посетители 13 години и постари, 20 долари за постари лица над 65 години).

Деца под 12 години влегуваат во Мет музејот бесплатно.

Овие билети важат три последователни дена и ви овозможуваат пристап до музејот МЕТ и неговите две филијали, Мет Бројер   Met Cloisters.

Со овие општи билети за прием, може да се пристапи до сите тековни привремени изложби во The MET.

Билети за музејот МЕТ

Билети за музејот МЕТ
Кога купувате билети за музејот МЕТ на местото на одржување, добивате физички билет како овој (на слика). Сепак, ви препорачуваме да ги купите вашите билети преку Интернет за да избегнете губење време во долги редици шалтери за билети. Слика: Дохадмак

Сите билети за Метрополитен музеј на уметноста ви помагаат да ја прескокнете линијата и да одите веднаш во Музејот.

Ова се и билети за паметни телефони, што значи дека во моментот кога ќе го купите, тие ќе ви бидат испратени преку е-пошта.

На денот на вашата посета, покажете го билетот во вашата е-пошта и одете во Музејот.

Важно: Покрај The Met, овој билет ви дава пристап и до The Met Breuer и The Met Cloisters.

Билет за возрасни (од 13 до 64 години): $ 25
Билет за сениори (65+ години): $ 20

Деца од 12 години и подолу влегуваат во музејот бесплатно.


Вратете се на почетокот


Тури со водич во музејот Мет

Тури со водич во музејот МЕТ
Во тек е тура во Музејот МЕТ. Слика: Metmuseum.org

Ако претпочитате водич кој ќе ве однесе околу Митрополит музеј на уметноста, имаш две опции.

Турнеја со акцент на музејот Мет

Обиколката со водечките моменти е двочасовна турнеја со прескокнување на линијата, организирана од водич што зборува англиски.

Ако сте такви кои имаат тенденција да се изгубите во музеите или претпочитате да ги гледате само главните атракции на музејот, оваа турнеја е совршена за вас.

За два часа, стручниот водич ве води низ задолжителните места на музејот МЕТ.

Цена на билетот

Билет за возрасни (15+ години): 52 долари
Детски билет (од 2 до 14 години): 42 долари

За оние кои ја сакаат уметноста повеќе од другите, нудат и стручни водичи тричасовни тури со водич.

Полуприватна турнеја со водич

За време на оваа двоиполчасовна турнеја по англиски јазик, локален водич ви помага да ги истражите најдобрите атракции во Мет.

Бидејќи големината на групата е само 6-8 туристи, ова се нарекува полуприватна тура со водич.

За почеток на оваа тура потребни се минимум двајца туристи.

Откако водичот ќе го направи своето, можете да продолжите да се дружите онолку долго колку што сакате.

Совет: Ако буџетот не е проблем, можете да се одлучите за „Приватна турнеја“ на страницата за резервирање билети и да го задржите водичот за себе.


Вратете се на почетокот


Бесплатна посета на The Met

Музејот на уметност Метрополитен моментално не нуди бесплатен ден или бесплатна ноќ за своите посетители.

Сепак, постојат неколку начини да се истражи Мет музејот без да се плаќаат такси за прием.

Тинејџерите го земаат Met!

Музејот Мет нуди бесплатен влез за тинејџери (на возраст од 13 до 18 години). Тинејџерите го земаат Мет настани.

На денот на настанот, музејот Мет е бесплатен за тинејџерите - сè што треба да направат е да се појават со документ за средно или средно училиште.

Фестивал на музејската милја

Фестивалот Музеј Миле е уште една можност бесплатно да влезете во Музејот на уметност Метрополитен.

Еден ден секоја година, влезот во осум фантастични музеи распространети на делот од 30 блокови на Петтата авенија е бесплатен.

Осумте институти кои учествуваат на годишниот фестивал на Музејската милја се Африканскиот центар, Ел Музео дел Барио, Музејот Гугенхајм, Музејот за дизајн Смитсонијан, Еврејскиот музеј, Ноевата галерија, Музејот на градот Њујорк и Метрополитен музејот на уметноста.

Слободните термини за влез обично се од 6 до 9 часот.

Се објавуваат датумите на фестивалот Музеј Миле овде.

Бесплатен влез со сити карти

Купувањето картичка за попуст е најдобриот начин за бесплатен влез во Метрополитен музејот на уметноста.

Кога купувате картички за попуст како на пр Пропусница за NYC Explorer, Passујорк помине, и Њу Јорк Сити Пас плаќате еднаш, а потоа бесплатно пристапувате до однапред одреден број атракции.

Сите горенаведени картички за попуст вклучуваат бесплатен пристап до музејот Мет.

Збунети сте кој музеј на уметност да го посетите? Проверете што е подобро, Мет музеј или МОМА


Вратете се на почетокот


Аудио водич на музејот Мет

Аудио водичот на Met Museum вклучува повеќе од 3,000 снимки и е одлична алатка за истражување на изложената уметност од 5,000 години.

Посетител со аудио водич на музејот Мет

Користејќи го аудио водичот, посетителите можат да ги истражуваат најважните моменти од колекцијата Мет на десет јазици - англиски, француски, германски, италијански, јапонски, корејски, мандарински, португалски, руски и шпански.

Аудио плеерите доаѓаат со контрола на јачината на звукот и слушалки. Јамки за вратот за слушни помагала со T – прекинувачи се исто така достапни на барање.

Аудио водич плеери се достапни за изнајмување на влезот на музејот Мет.

Слика: Metmuseum.org

Всушност, тие се достапни и на влезовите на неговите два други сестрински музеи - The Met Cloisters и The Met Breuer.

Аудио водич за Цена на Мет музејот

Надоместокот по лице за овој аудио водич е – 7 долари за возрасни и 5 долари за деца под 12 години.

Плеерите за аудио водич се 5 долари за сите посетители по 5 часот во петок и сабота навечер.

на Премин во Централ Парк вклучува билети за зоолошката градина во Централ Парк, Метрополитен музеј на уметноста и Американскиот музеј за природна историја. Добивате и код за попуст од 10%, кој можете да го користите (пет пати!) за да добиете попусти за идните купувања.


Вратете се на почетокот


Што да се види во МЕТ Музејот на уметност

Со толку многу извонредни артефакти изложени во музејот МЕТ во Њујорк, предизвик е да се изберат неколку.

Набројуваме десет од најпопуларните експонати на уметничкиот музеј.

Вашингтон преминувајќи го Делавер

Вашингтон го преминува Делавер во Мет
Слика: Metmuseum.org

Година: 1851

Ова уметничко дело се смета за патриотска изјава, исто како и неговата тема.

Уметникот Емануел Леуце го прикажува Џорџ Вашингтон заедно со Континенталната армија на Бадник во 1776 година.

Автопортрет со сламена шапка

Година: 1887

Оваа слика е една од најраните автопортрети на Ван Гог каде што тој користи посветли бои и поентилистичка техника.

Мадона и детето

Година: околу 1290-1300 година

„Мадона и детето“ на Дучио ди Бунинсења, или Стоклет Мадона, беше широко признат како негово дело во изминатиот век и достапно за научниците само половина век.

Часот по танц

Година: 1874

Едгар Дега потроши драгоцено време набљудувајќи ги балерините во нивната соодветна форма во Париската опера во текот на 1870-тите.

Сликата прикажува група балерини кои се подготвуваат за час со балетскиот мајстор Жил Перо.

Аристотел со биста на Хомер

Година: 1653

Рембрант ван Рајн го прикажува античкиот грчки филозоф Аристотел облечен во егзотична облека и златен синџир што му бил подарок од неговиот ученик.

На сликата, тој ја држи раката на бистата на Хомер.

Уголино и неговите синови

Уголино и неговите синови во Мет
Слика: Metmuseum.org

Година: -1865 67

Скулптурата на Жан-Батист Карпо прикажува инцидент од Канто XXXIII од пеколот на Данте, каде што грофот Уголино, со своите синови и внуци, се оставени да умрат од глад во кулата во Пиза.

Релјефен панел

Година: околу. 883–859 п.н.е

Оваа масивна камена плоча била дел од ѕидниот панел од северозападната палата во Нимруд.

Рачно изработената долна половина ги наведува воените достигнувања на асирскиот крал Ашурнасирпал II.

Ставовите на животните во движење

Година: 1881

Eadweard Muybridge сакал да сними коњ во галоп додека сакал да утврди дали сите четири копита би можеле да бидат исфрлени од земјата во еден момент во времето.

Додека го правеше тоа, тој го создаде ова парче стоп-акциона фотографија.

Мадона и дете устоличено со светци

Година: ca. 1504

Мадона и детето устоличено со светци се познати и како олтар на Колона и моментално е единствениот олтар на Рафаел во Соединетите Држави.

Храмот на Дендур

Храмот на Дендур во Мет
Слика: World.wng.org

Година: 10 п.н.е.

Овој египетски храм беше претставен на САД во 1965 година, откако Армискиот инженерски корпус го спаси од надојдените води на Нил.

Музејот има галерија по мерка за прикажување на храмот.


Вратете се на почетокот


МЕТ за деца

МЕТ има многу планирани активности за семејства и деца.

на Специјално MetKids е направен за, со и од деца.

Активности за деца и семејства

Децата можат да откријат забавни факти за различни ремек-дела на МЕТ.

Тие исто така можат да влезат во временската машина на Met Fifth Avenue, да гледаат архивирани видеа од зад сцената и да работат на свои креативни проекти.

1. Библиотека Нолен

Библиотеката Нолен ги поздравува читателите од сите возрасти да консултираат широк спектар на материјали за колекцијата, изложбите и историјата на уметноста на Мет.

2. Аудио водич за деца

на Аудио водич за деца содржи тринаесет тури, совршени за деца на возраст од 6 до 12 години.

Уметничките дела низ сите главни области на Музејот се вклучени во овие детски тури.

3. Детски часови

За деца, МЕТ организира часови од професионални едукатори и уметници кои го користат целиот музеј на Мет (од студија до галерии) како проширена училница.

4. Детски концерт од 1 долар

Музејот на уметност Метрополитен нуди различни концерти во текот на годината со билет од 1 долари за деца (6-16 години).

Децата можат да ја искористат оваа понуда кога се придружувани од возрасен кој купува билет со полна цена.

Само три деца смеат да придружуваат едно возрасно лице кое плаќа.


Вратете се на почетокот


Мет Бројер

Мет Брејер е филијала на Метрополитен музеј на уметноста посветена на модерната и современата уметност.

Се наоѓа во посебна зграда (дизајнирана од архитектот Марсел Бреуер), приближно десет минути пешачење од главниот музеј Мет.

Met Breuer им помага на посетителите да ја истражуваат уметноста од 20-от и 21-от век.

Влезот во The Met Breuer е вклучен во билетите за Мет.

Локацијата на Мет Бројер

945 Авенија Медисон
На улица 75
New York, NY 10021

Музејот Мет до Мет Бреуер

Излезете од Метрополитен музејот на уметноста и свртете десно на патот 5-та авенија (исто така познат како патот Музеј Миле).

Ќе се движите во правец Југозапад кон улицата E 81.

Откако ќе пешачите половина километар (0.3 милји) свртете лево до улицата E 75, а откако ќе одите приближно 150 метри (0.1 милја), мора да свртите десно на авенијата Медисон.

Продолжете да пешачите додека не го забележите Мет Бреуер од левата страна. Најдете насоки

Паркинг кај Мет Бреуер

Мет Брејер нема сопствен паркинг.

Посетителите на овој музеј можат да паркираат во близина iPark, кој се наоѓа на улица 75.

Бидејќи iPark има ограничен паркинг, повеќето туристи претпочитаат да ги паркираат своите автомобили на The Met Fifth Avenue и пешачејќи по неа до The Met Breuer.

Часовите на Мет Бројер

Мет Брејер не се отвора во понеделник.

Еве ги отворените термини за другите денови:

Вторник до четврток: Од 10 до 5:30 часот
петок и сабота: 10 сум да 9 часот
Недела: Од 10 до 5:30 часот


Вратете се на почетокот


Met Cloisters

Инаугуриран во 1938 година, The Met Cloisters е многу постар огранок на The Met Museum.

The Met Cloisters е специјализирана за уметност и архитектура на средновековна Европа.

Влезот во The Met Cloisters е вклучен во билетите за Мет.

Локацијата на Met Cloisters

99 Маргарет Корбин Драјв
Парк Форт Трион
New York, NY 10040

Мет Клоистерс е приближно 13 км (8 милји) од музејот Мет, па затоа не е препорачливо да го пеш.

Ако имате автомобил или изнајмите такси, брзо возење од 15 минути може да ве однесе од музејот Мет до Мет Клоистерс.

Ако се одлучите за јавен превоз, може да ви бидат потребни 45 до 60 минути.

Паркинг во The Met Cloisters

Бесплатен градски паркинг е достапен во Fort Tryon Park, на само седум минути пешачење од The ​​Met Cloisters.

Јавниот паркинг простор пред The ​​Met Cloisters има места за посетители со посебни потреби.

Met Cloisters часа

Met Cloisters е отворен во сите денови во неделата, во текот на целата година.

Тајмингот на Met Cloisters се:

1 март до 31 октомври: Од 10 до 5:15 часот
Од 1 ноември до 28 февруари: Од 10 до 4:45 часот

# Empire State Building
# Статуата на слободата
# Една светска опсерваторија
# Врв на карпата
# 9/11 Спомен и музеј
# Музеј за модерна уметност
# Смел музеј
# Гугенхајм музеј
# Зоолошка градина во Бронкс
# Зоолошка градина во Централ Парк
# Зоолошката градина во Квинс
# Зоолошка градина во Парк Проспект
# Ботаничка градина во Newујорк
# Американски музеј за природна историја
# Еџ Хадсон Јардс
# Дворови на брод Хадсон
# Музеј на сладолед
# Турнеја со хеликоптер во Њујорк
# BlueMan Group NYC
# Крстарење за вечера со духот на Њујорк

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Њујорк