Мет музеј – билети, цени, попусти, тури со водич

Музејот Мет

Музејот на уметност Метрополитен (The Met) е најголемиот уметнички музеј во Соединетите држави. Над 5,000 години вредна уметност од различни култури и периоди е прикажана на Мет. Колекцијата на Мет се состои од повеќе од 2 милиони уметнички дела, вклучувајќи слики, скулптури, декоративни уметности, текстил, фотографии и артефакти од различни… Прочитај повеќе

Пустинско сафари во Дубаи без удирање дини – цени, што да очекувате

Пустинско сафари Дубаи Ленд Роверс

За повеќето туристи, значаен дел од сафарито во пустината во Дубаи е удирање со дини, каде што се спакувате во автомобил 4×4 и речиси непромислено се возите над и околу дините. Иако удирањето на дините е забавно искуство, тоа не е за секого. Постојат многу околности под кои туристите бараат пустински сафари без дини… Прочитај повеќе

Куќа музеј Гауди – билети, цени, попусти, часови, најдобро време за посета

Куќа музеј Гауди

Антони Гауди, архитектот на Саграда Фамилија, Парк Гуел, Каза Батло, Каса Мила итн., порано престојувал во она што денес се нарекува Куќа музеј на Гауди. Гауди живеел во оваа куќа од 1906 до 1925 година, а денес во неа се сместени предмети и мебел што тој ги дизајнирал и други артефакти што ги користел. Бидејќи музејот Гауди е во паркот Гуел,… Прочитај повеќе

Факти за Парк Гуел – интересни информации за Парк Гуел, Барселона

Факти за паркот Гуел

Паркот Гуел никогаш не бил наменет да биде парк. Тоа требаше да биде затворена станбена заедница од 60 куќи, на периферијата на Барселона. Во 1900 година, грофот Еузеби Гуел го нарачал и побарал од шпанскиот архитект Антони Гауди да ја започне работата. Гауди работеше на паркот Гуел се додека грофот не умре во 1914 година и… Прочитај повеќе

Зоолошката градина во Далас – билети, цени, попуст, животни, претстави, разговори со чувари

Зоолошката градина во Далас

Зоолошката градина во Далас е атракција за диви животни од 106 хектари со околу 2,000 животни кои претставуваат 406 видови. Тој е најстариот и најголемиот зоолошки парк во Тексас и привлекува повеќе од милион посетители годишно. Покрај изложбите на животните, зоолошката градина во Далас нуди и различни едукативни програми, настани и искуства, вклучувајќи средби со животни, зад сцената… Прочитај повеќе

A'dam Lookout & Swing – билети, цена, часови, комбинирани тури

Adam Lookout Swing

A'Dam Lookout е палубата за набљудување што нуди неверојатен панорамски поглед на Амстердам. Можете да забележите многу градски атракции како историскиот центар, пулсирачкото пристаниште, холандскиот Портер пејсаж итн., од A'dam Lookout. Од оваа платформа за набљудување можете да ги забележите и познатите канали на списокот на УНЕСКО. Покрај палубата за набљудување, има и адреналинска нишалка… Прочитај повеќе

Дали вреди Кеукенхоф? 10 причини зошто мора да ги посетите градините Кеукенхоф во 2023 година

Амстердамски градини на лалиња

Кеукенхоф ја има најголемата постојана изложба на лалиња во светот и е во Јужна Холандија, јужно од Харлем, во област позната како „Регион на дини и сијалици“ во земјата. Градината на лалињата во Холандија е 40 км (25 милји) од Амстердам, 58 км (36 милји) од Ротердам, 33 км (20 милји) од Хаг и… Прочитај повеќе

Работи што треба да се прават во Даблин

Туристички атракции во Даблин

Главниот град на Ирска Даблин е еден од историски најзначајните градови во Европа. Познат е по своето културно наследство, карактер и шармантна гостопримливост. Иако Даблин е мал град (речиси целосно може да се пешачи), има бројни туристички атракции за посетителите кои сакаат да ги истражуваат. Ако сте заинтересирани за виски или пиво, вие сте… Прочитај повеќе

Работи што треба да се прават во Сан Франциско

Туристички атракции во Сан Франциско

Сан Франциско е на врвот на полуостровот помеѓу заливот Сан Франциско и брегот на Пацификот. Тоа е мал град, кој се протега на само 11 километри (7 милји), а сепак има прилично голем удар што се однесува до туристичките атракции. Извонредните карактеристики на Сан Франциско се неговите стрмни ридови, вода на три… Прочитај повеќе

Музеј DDR – билети, цени, попусти, што да очекуваме

Музејот на ДДР во Берлин

Музејот на ДДР во Берлин го документира животот во Источна Германија пред да падне ѕидот во 1989 година. Музејот ДДР ја враќа во живот Германската Демократска Република и е поделен на три тематски области - Јавен живот, држава и идеологија и Живот во блок од кула . Музејот е замисла на етнологот Питер… Прочитај повеќе

Зоолошката градина Prospect Park – билети, цени, попуст, животни за гледање

Зоолошка градина во Парк Проспект

Зоолошката градина „Проспект Парк“ е екстраваганција на дивиот свет од 12 хектари во близина на авенијата Флетбуш во Проспект Парк, Бруклин, Њујорк. Станува збор за релативно помала зоолошка градина, но со повеќе од 850 животни кои претставуваат 176 видови, таа е многу добра. Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да ги купите вашите билети во зоолошката градина Prospect Park. Како… Прочитај повеќе

Зоолошката градина Тампа – билети, цени, попусти, сафари трамвај, возење во Ринг Спрингс

Зоолошката градина во заливот Тампа

Зоолошката градина Тампа во паркот Лоури сместува повеќе од 1300 животни и зазема една од најубавите, тропски зоолошки поставки на глобално ниво. Поради нејзината локација, посетителите често ја нарекуваат зоолошката градина Лори Парк. Животните во зоолошката градина Тампа се поделени на пет различни живеалишта - дивиот свет на Флорида, светот на приматите, азиските градини, Африка сафари и Валаро… Прочитај повеќе

Барања за висина на Леголанд Флорида

Барања за висина на возење на Леголенд Флорида

Леголенд Флорида Ресорт е дестинација за одмор со повеќе од 50 возења, шоуа и атракции инспирирани од популарните брендови и ликови LEGO. Оваа популарна атракција во близина на Орландо и Тампа е наменета за деца до 12 години. Повеќето возења имаат ограничување на минималната висина споменато против нив за безбедноста на возачот. Оваа статија споделува сè… Прочитај повеќе

Паласи Насрид – билети, цени, попусти, тури со водич, што да се види

Паласи Насрид, Гранада

Палатите Насрид се еден од трите најважни моменти на посетата на замокот Алхамбра, а другите две се Алказаба (воена зона) и Џенералифе (летниот дом на Султанот). Повеќето од 2.7 милиони туристи кои секоја година го посетуваат замокот Алхамбра ги истражуваат и палатите Насрид. Овие палати се прекрасен пример за мавританска архитектура и занаетчиство и се многу… Прочитај повеќе

Воден парк Aquafelix – билети, цени, попусти, што да очекувате

Воден парк Аквафеликс во близина на Рим

Aquafelix е еден од најдобрите водни паркови во Италија и е на само еден час возење од Рим. Водниот парк му нуди на секој член на семејството вистинската комбинација од базени, тобогани, возења на вода, музика и сонце, што го прави популарен кај локалното население, туристите и патниците на крстарење. Овој воден забавен парк во Чивитавекија е масивен и… Прочитај повеќе

Унгарски еврејски музеј – билети, цени, што да очекуваме

Унгарски еврејски музеј во Будимпешта

Унгарскиот еврејски музеј и архив се наоѓа во историската еврејска област во Будимпешта, во комплексот згради на синагогата на улицата Дохани, која била подигната во 1859 година. Еврејската заедница за време на двете светски војни и… Прочитај повеќе

Motiongate Dubai – билети, цени, Two Park Pass

Motiongate Дубаи

Motiongate Dubai е тематски парк инспириран од Холивуд лоциран во Дубаи Паркови и одморалишта, Дубаи. Паркот има околу 40 тематски области и атракции кои ви ги донесоа три од најголемите и најуспешни филмски студија во Холивуд - DreamWorks Animation, Columbia Pictures и Lionsgate. Motion Gate е најголемиот тематски парк во ОАЕ и единствената атракција… Прочитај повеќе

15 најромантични места за да ја однесете вашата девојка или сопруга

Најромантично место за земање партнер

Некако нашите девојки и сопруги имаат начин со романса. Тоа им доаѓа лесно. Но, да се биде романтичен не е лесна задача за мажите. Па, барем не за сите. Изразувањето љубов кон вашата девојка и сопруга може да биде тешка задача. Со текот на времето учите неколку трикови. Учиме да шепотиме слатко… Прочитај повеќе

Турнеја во париските катакомби – билети, цени, што да очекувате, ограничувања

Катакомбите во Париз

Катакомбите во Париз се една од најраните туристички атракции на градот - љубопитните луѓе ја посетуваат Париската општинска костурница од 1809 година. Париските катакомби првично биле каменоломи за варовник, во кои сега се наоѓаат човечки останки на повеќе од шест милиони Парижани. Ова неверојатно искуство вклучува наредени коски и черепи во подземјето, под… Прочитај повеќе

Најдобри моменти од Музејот на Ватикан - 12 мора да видат уметнички и скулптурни експонати

Атракции на Музејот на Ватикан

Збирката на Музејот на Ватикан има 70,000 слики, скулптури, статуи и други артефакти од кои 20,000 се изложени. Најлесен начин да го видите најдоброто од Музејот на Ватикан е да ангажирате водич за Музејот на Ватикан и да му дозволите да ви ги покажат ремек-делата. Ова се предметите што мора да се видат во Музејот на Ватикан кои ги препорачуваме… Прочитај повеќе