Почетна » Њујорк » МоМА билети

Музеј на модерна уметност – билети, цени, попусти, што да се види

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Њујорк

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(173)

Музејот на модерна уметност (исто така познат како МоМА) е најголемата колекција на модерна и современа уметност во светот.

Лоциран во Њујорк, MoMA е исполнет со слики од Ван Гогс, Ворхолс и Пикасо, кои сигурно ќе ве претворат во љубител на уметноста.

Оваа статија објаснува сè што треба да знаете пред да купите билети за Музејот на модерна уметност, Њујорк.

Работно време на MoMA

Од сабота до четврток, Музејот на модерна уметност се отвора во 10.30 часот и се затвора во 5 часот.

Во петок, MoMA се отвора во 10.30 часот, но останува отворена до 8 часот за да ја прими толпата.

MoMA е затворена на Денот на благодарноста и Божиќ.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на MoMA

MoMA добива речиси 3 милиони посетители годишно и во просек по 8000 посетители секој ден.

Најдобро време за посета на Музејот на модерна уметност е помеѓу 11.30 и 1 часот и од 3 до 5.30 часот.

И гужвата и периодот на чекање се минимум во овие два временски интервали.

За разлика од другите музеи, MoMA останува зафатен во текот на целата недела и не добива наплив на посетители за време на викендите.

Најдобар начин да се избегне гужвата на шалтерите на MoMA е со купување на 'Прескокнете ги билетите на линијата онлајн.

Понеделниците се само за членовите.

Многу туристи во Њујорк на крајот прашуваат: „MOMA или The Met“? Проверете ја оваа статија на МОМА против Мет и одлучете сами.


Вратете се на почетокот


Колку време трае MoMA?

Ако ја сакате уметноста и претпочитате да навлегувате во деталите, ќе ви требаат три до четири часа за да истражите што е изложено во MoMA, Њујорк.

Посетителите кои брзаат можат да ја завршат својата турнеја за 45 до 60 минути.

Туристите кои биле повеќепати во уметничките музеи велат дека уморот на уметноста настанува по приближно два часа роаминг наоколу.

За да го надминете уморот од уметноста и да го продолжите престојот, можете да одморите во еден од трите ресторани во музејот во Њујорк.

Колку време трае турнејата MoMA

Вратете се на почетокот


MoMA Слободен петок

MoMA Free Friday започнува секој петок во 5.30 часот и трае до 9 часот.

Сепак, не е лесно да се влезе во MoMA бесплатно - можеби ќе треба да чекате во редица 30-45 минути пред да добиете шанса да влезете во Музејот.

MoMA Слободен петок
Бесплатниот влез на MoMA е остварување на сонот за љубителите на уметноста со тесни буџети, и затоа секогаш има долги редици. Слика: Moma.org

Ако пристигнете во Музејот во петок по 6 часот, можете да избегнете некое чекање.

Но, тогаш, ќе имате само два часа да го истражите целиот музеј.

Редот за бесплатни билети за петок на UNIQLO започнува на влезот на улицата 54 на музејот.

МоМА петок бесплатен билет
Ова е бесплатната карта за петок MoMA што ве внесува внатре. Слика: Шиња Сузуки

Освен бесплатните петочни вечери, Музејот на модерна уметност нуди бесплатен влез за деца до 16 години.


Вратете се на почетокот


МоМА билети

Постојат два начини да се доживее MoMA Њујорк - можете да резервирате a само-водена турнеја или двочасовна семејна тура со водич

Во овој дел, објаснуваме сè за билетите на MoMA.

МоМА билетите се темпирани

Кога ги резервирате вашите билети, мора да изберете временска локација. 

Слотовите започнуваат од 10.30 часот (кога се отвора Музејот) и се достапни на секои 30 минути, до 4.30 часот.

Мора да бидете во редот најмалку 15 минути пред времето наведено на вашиот билет. 

Подобро е да се купат билети преку Интернет

Влезен билет за MoMA

Кога ќе го посетите најпрекрасниот уметнички музеј во светот, мора да стоите во два реда – на шалтерот за да ги купите билетите и безбедносната проверка. 

Ако купете ги вашите билети во Музејот за модерна уметност преку Интернет, многу однапред, можете да ги прескокнете долгите редици на шалтер за билети и брзо да поминете низ обезбедувањето.


Слика: Makeupmuseum.org

Во зависност од денот и сезоната, ова ви заштедува од 15 до 45 минути време на чекање.

Нема потреба да земате отпечатоци

Сите билети за MoMA се билети за паметни телефони и штом ќе ги купите, тие ќе ви бидат испратени преку е-пошта.

На денот на вашата посета, можете да го покажете билетот во вашата е-пошта, на вашиот паметен телефон и да влезете.

MoMA попусти

Во Музејот на модерна уметност во Њујорк, децата под 16 години го добиваат најзначајниот попуст - тие влегуваат бесплатно.

Студентите со важечка студентска лична карта добиваат 11 долари намалување на цената на билетот за возрасни од 25 долари и плаќаат само 14 долари за влез.

Повозрасните лица над 65 години добиваат попуст од 7 долари на цената на билетот за возрасни.

За да добијат попуст во MoMA, посетителите можат да го проверат и Passујорк поминеNew York Explorer PassПатеката за разгледување, Итн 

Овие пропусници за попуст ви помагаат да заштедите повеќе од 45% од цената на билетот за атракција за време на вашиот одмор во Њујорк. 

Прескокнете ја линијата MoMA билет

Овој билет за турнеја со сопствен водич ви овозможува пристап и до постојаната колекција и до редовно ротирачките привремени изложби.

Со овој билет, добивате и две работи бесплатно – аудио водич на MoMA и пристап до MoMA PS1.

Цена на билетот

Билет за возрасни (од 17 до 64 години): $ 25
Билет за сениори (65+ години): $ 18
Студентски билет (со студентска легитимација): $ 14
Детски билет (до 16 години): Слободен влез


Вратете се на почетокот


Разглед на MoMA за семејства со водич

Разглед на MoMA за деца со водич
Слика: Moma.org

Ако планирате да го посетите Музејот на модерна уметност во Њујорк со вашите деца, не гледајте подалеку од оваа турнеја приспособена за деца. 

Семејствата ја избегнуваат долгата линија за прием и влегуваат за да им се восхитуваат на светски познатите слики, скулптури итн. 

Еден локален уметнички експерт е со вас два часа, кој ве води низ целиот тек, по што можете слободно да истражувате сами. 

Цена на билет: 300 долари за четиричлено семејство


Вратете се на почетокот


MoMA аудио водич

Музејот на модерна уметност нуди бесплатен аудио водич за сите посетители.

Аудио водичот е достапен на англиски, француски, германски, италијански, шпански, португалски, кинески, јапонски и корејски.

Можете да изберете бројни тури, секоја по различна патека во рамките на музејот.

Некои се погодни за деца, додека други се за посетители со помалку време на нивните раце.

Со околу 100 опции за турнеја, посетителите речиси секогаш го наоѓаат она што го сакаат.


Вратете се на почетокот


МоМА карта

Распослан на шест ката и поделен во различни зони, Музејот на модерна уметност во Њујорк е сложен како и уметничките дела во кои се сместени.

Важно е да не се изгубите и да не ги пропуштите ремек-делата.

Доколку сте резервирале а турнеја со водич на MoMA, не треба да го знаете распоредот на музејот. 

Но, ако сакате да бидете сами, ви предлагаме да ја земете бесплатната карта и планот за распоред веднаш штом ќе влезете во музејот. 

Покрај распоредот, добивате и практичен водич за ремек-делата внатре и каде да ги најдете. 

Покрај експонатите, Карта на MoMA исто така ќе ви помогне да ги забележите услугите за посетители како што се тоалети, кафулиња, продавници за сувенири, кабини за помош на посетители итн.


Вратете се на почетокот


МоМА ресторани

Ако правите редовни паузи, можете да видите повеќе од MoMA.

Ако посетителите сакаат да застанат на храна и пијалоци, тие имаат три опции -

Модерната

Модерн е ресторан со две ѕвезди од Мишелин кој нуди одличен ручек и вечера.

Од понеделник до сабота, ресторанот служи ручек од 11.30 до 2 часот.

Од понеделник до четврток вечерата се служи од 5 до 9 часот, а во петок и сабота службата продолжува до 10 часот.

Ресторанот Модерен има и бар кој работи од 11.30 до 10 часот секој ден, освен во недела кога се затвора рано во 3 часот.

Се наоѓа на првиот кат од зградата.

Кафе xnumx

Ново реновираното кафуле нуди семејна средина со италијански јадења, вино и пиво со лежерен еспресо бар.

Од сабота до четврток, Кафе 2 работи од 11 до 5 часот, а во петок е отворено до 7.30 часот.

Тераса 5

Тераса 5 е на шестиот кат од зградата Џери Спејер и Кетрин Фарли и служи сезонско мени со десерти и пијалоци.

Од сабота до четврток, Тераса 5 е отворена од 11 до 5 часот, а во петок останува отворена до 7.30 часот.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до MoMA

Музејот на модерна уметност е во Мидтаун Менхетен на улица 11 West 53, Њујорк, NY 10019.

MoMA има помала гранка на речиси 5 километри (3 милји) во Квинс наречена MoMA PS1, која нема постојани експонати.

Ако веќе сте во центарот на Менхетен, запалете Google на сајтот и одиме кон МоМА.

Уметничкиот музеј е на кратко растојание од многу туристички атракции во Менхетен.

Врвот на карпата до МоМА: 6 мин пешачење
Гранд Централ терминал до МоМА: 6 мин пешачење
Катедралата Свети Патрик: 4 мин пешачење

Ако сте подалеку, препорачуваме да земете една од опциите за јавен превоз за да стигнете до MoMA.

Најдобар начин на транспорт во сообраќајот во Њујорк е метрото.

Можете да возите на линијата Е или М Петтата авенија и станицата 53-та улица од каде MoMA е брза четириминутна прошетка.

Возот B/D/F/M застанува во 47-50 улици станица Рокфелер центар од каде што музејот на уметноста е на само пет минути пешачење.

B/D/E возови до Станица 7 авенија исто така поврзете се со MoMA, на само 0.3 км (0.2 милји) од станицата.

F воз до 57-та улична станица ве носи на пет минути пешачење до Музејот на модерна уметност, Њујорк.

Паркинг во близина на МоМА

Ако планирате да возите до МоМА, можете да го паркирате вашиот автомобил на едно од двете паркиралишта во близина на Музејот.

ИКОНА Паркинг е на 1330 Шестата авенија со влезови помеѓу Петтата и Шестата авенија. Тоа чини 35 долари за најмногу четири часа.

Гаражата од 1345 година е на 101-41 W. 54 St. помеѓу Шестата и Седмата авенија и чини 24 долари до четири часа.

Мора да ги потврдите билетите за паркирање во фоајето на музејот.


Вратете се на почетокот


Што да се види во Музејот на модерна уметност

Музеј на модерна уметност, Њујорк поседува некои од најпознатите уметности на уметници како Пикасо, Сезан, Дали, Гоген, Моне, Ван Гог и многу повеќе.

Колекцијата на MoMA опфаќа шест ката. И тоа е доста застрашувачка задача за посетителот да го истражи сето тоа за време на една посета.

Не грижете се, бидејќи подолу ви ги претставуваме главните моменти на MoMA -

Ryвездената ноќ

Ѕвездена ноќ во МоМА
Ѕвездената ноќ од Винсент ван Гог. Слика: Moma.org

Ѕвездената ноќ од Винсент Ван Гог е една од ѕвездите на колекцијата на MoMA.

Ван Гог го насликал ова од неговата еднокреветна соба во ментален азил.

Турбулентното небо на сликата би требало да го отслика неговиот внатрешен немир.

Тој ја насликал оваа сцена од неговиот прозорец свртен кон исток 21 пати, и затоа има многу верзии на „Ѕвездена ноќ“.

Девојка што се дави

Drowning Girl од Рој Лихтенштајн зборува сам за себе и ве враќа во вашите стрип-љубовни денови.

Дебели линии, смели бои и точки со говорен меур и даваат на сликата печатен изглед.

Оваа слика е модерна колку што станува модерната уметност.

Упорноста на меморијата

The Persistence of Memory од Салвадор Дали е класично дело на надреализмот засновано на времето.

Пејзажот покажува топење на часовници, мравки и месести предмети кои прикажуваат распаѓање.

Les Demoiselles d'Avignon

Врв на MoMA
Les Demoiselles d'Avignon од Пабло Пикасо. Слика: Moma.org

Les Demoiselles d'Avignon од Пабло Пикасо првично беше наречен „Бордел во Авињон“ и прикажува пет голи женски проститутки во Барселона.

Оваа слика не создаде бранови во времето на Пикасо, но сега е значаен хит на MoMA.

Конзерви за супа на Кембел

Конзервите за супа на Кембел од Енди Ворхол се еден од најодличните примери на поп-арт.

Ворхол верувал дека уметноста треба да биде за секого, и тоа е она што ова уметничко дело има за цел да го направи.

Изложбата вклучува слики од 32 варијанти на супа понудени од Campbell's, што мора да се има во сите американски домаќинства.

Еден, број 31, 1950 година

Еден, број 31, 1950 година од Џексон Полок е ремек-дело на техниката „капка по капка“ и една од најголемите слики на уметникот.

Сликата прикажува струи на енергија во тен, сина и сива боја, испреплетени низ црно-бело.

Танцува

Танц од Анри Матис ја доловува радоста и ритамот на танцот претставен од митските танчери во безвременски пејзаж.

Тешко е да се пропушти живоста со која зрачи сликата.

Злато Мерилин Монро

Енди Ворхол ја насликал Златната Мерлин Монро во 1962 година кога умрела светски познатата актерка.

Сликата ја покажува гламурозната страна на Ворхол и е олтар во црквата на познатите поп-арт на Енди.

Заспаниот Циган

Заспаната циганка во МоМА
Слика: Moma.org

Во „Заспаната циганка“ од Анри Русо, циганка спие дури и додека лавот се обидува да ја помириса.

Анри е познат како аутсајдер кој ги импресионирал упатените со својот талент, што е видливо на оваа слика.

Анри се обидел да ја продаде сликата на градоначалникот на неговиот роден град Лавал, но не успеал.

Автопортрет со исечена коса

Автопортретот со исечена коса од Фрида Кало е познат по својот родово свиткувачки квалитет.

Сликата ја прикажува Фрида како го предизвикува стереотипот околу жените и во исто време ја пополнува позицијата на нејзиниот поранешен сопруг.

Гранд камп, вечер

Кога Grandcamp, Evening од Georges-Pierre Seurat се гледа од далечина, точките се појавуваат како беспрекорно споена сцена.

Меѓутоа, при внимателно набљудување, се забележува дека уметникот користел многу точки во различни бои за да ја направи оваа слика.

Ова уметничко дело е пример за стручноста на Сеурат во техниката на поентилизам.

Надворешна градина со скулптури

Аби Олдрих Рокфелер ја дизајнираше оваа градина со скулптури како почит на основачите на MoMA.

Тоа е совршено место да застанете на пауза, дури и додека го истражувате остатокот од Музејот.

Има уметнички дела од Пикасо, Ентони Каро и многу други, додека мермерните плочи, фонтаните и цветните леи итн., даваат олеснување.

# Empire State Building
# Статуата на слободата
# Митрополитот Музејот на уметност
# Една светска опсерваторија
# Врв на карпата
# 9/11 Спомен и музеј
# Смел музеј
# Гугенхајм музеј
# Зоолошка градина во Бронкс
# Зоолошка градина во Централ Парк
# Зоолошката градина во Квинс
# Зоолошка градина во Парк Проспект
# Ботаничка градина во Newујорк
# Американски музеј за природна историја
# Еџ Хадсон Јардс
# Дворови на брод Хадсон
# Музеј на сладолед
# Турнеја со хеликоптер во Њујорк
# BlueMan Њујорк
# Крстарење за вечера во Њујорк

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Њујорк