Почетна » Даблин » Работи што треба да се прават во Даблин

Работи што треба да се прават во Даблин

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(173)

Главниот град на Ирска Даблин е еден од историски најзначајните градови во Европа.

Познат е по своето културно наследство, карактер и шармантна гостопримливост.

Иако Даблин е мал град (речиси целосно може да се пешачи), има бројни туристички атракции за посетителите кои сакаат да ги истражуваат.

Ако сте заинтересирани или за виски или за пиво, вие сте за уживање.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој прекрасен град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Даблин.

Туристички атракции во Даблин

Дестилерија Џејмсон

Дестилерија Џејмсон на улицата Боу, Даблин
Слика: Jamesonwhisky.com

на Дестилерија Џејмсон на улицата Боу во Даблин произведува виски од 1780 до 1971 година пред фабриката да се пресели во Мидлтон во Корк. Сега од оваа атракција е понудена само турнејата за искуство во Џејмсон Дестилерија.

Која дестилерија Џејмсон е подобра - Даблин или Мидлтон?
Џејмсон дестилерија против Гинис магацин
Дестилерија Џејмсон или музеј за ирско виски
Дестилерија Џејмсон или Дестилерија за лупење

Телинг дестилерија

Дестилерија за виски, Даблин
Слика: Teelingwhisky.com

Започнати во 2015, Телинг дестилерија е првата нова дестилерија за виски отворена во Даблин во последните 125 години.

За краток временски период, тој стана популарно место за туристите кои сакаат да го вкусат ирското искуство со виски.

Музеј на ирско виски

Музеј на ирско виски, Даблин, Ирска
Слика: Irishwhiskeymuseum.т.е

Музеј на ирско виски е почит на ирската љубов кон вискито.

Тој раскажува 2000 години историја на ирското виски, а како дел од нивните турнеи нуди и дегустации на широк спектар на ирски виски.

Гинисовата Магацин

Разглед на Гинисовата продавница
Слика: insidehook.com

Кај Гинисовата Магацин, прво дознавате за иконскиот пијалок на Ирска и нејзината 250-годишна историја, а потоа земете го бесплатното пиво Гинисово пиво и тргнете до најгорниот кат за да уживате во прекрасните погледи на градот. 

Замокот Малахид

Замокот Малахид во близина на Даблин
Richcano / Getty Images

Замокот Малахид е прекрасна зграда од 12 век поставена на 250 хектари парк и градини во живописното приморско село Малахиде.

Тоа е возбудлива атракција за целото семејство.

Гробиштата Гласневин

Гробиштата Гласневин во Даблин
АнијаКропелка / Getty Images

Туристите посетуваат Гробиштата Гласневин да слушнете фасцинантни приказни за оние кои се погребани на Гробиштата, да ја видите неверојатната колекција на статуи и надгробни споменици и да ја разберете историјата на модерна Ирска.

Работи што треба да се прават во други градови

АтлантаАмстердамБарселона
БерлинБостонБудимпешта
ЧикагоДубаиДаблин
ЕдинбургГренадаХамбург
Хонг КонгЛас ВегасЛисабон
ЛондонЛос АнџелесМадрид
МелбурнМајамиМилан
МинхенЊујоркОрландо
ПаризПрагаРим
Сан ДиегоСан ФранцискоСингапур
СиднејВиена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од