Почетна » Даблин » Работи што треба да се прават во Даблин

Работи што треба да се прават во Даблин

4.8
(173)

Главниот град на Ирска Даблин е еден од историски најзначајните градови во Европа.

Познат е по своето културно наследство, карактер и шармантна гостопримливост.

Иако Даблин е мал град (речиси целосно може да се пешачи), има бројни туристички атракции за посетителите кои сакаат да ги истражуваат.

Ако сте заинтересирани или за виски или за пиво, вие сте за уживање.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој прекрасен град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Даблин.

Туристички атракции во Даблин

Дестилерија Џејмсон

Дестилерија Џејмсон на улицата Боу, Даблин
Слика: Jamesonwhisky.com

на Дестилерија Џејмсон на улицата Боу во Даблин произведува виски од 1780 до 1971 година пред фабриката да се пресели во Мидлтон во Корк. Сега од оваа атракција е понудена само турнејата за искуство во Џејмсон Дестилерија.

Која дестилерија Џејмсон е подобра - Даблин или Мидлтон?
Џејмсон дестилерија против Гинис магацин
Дестилерија Џејмсон или музеј за ирско виски
Дестилерија Џејмсон или Дестилерија за лупење

Телинг дестилерија

Дестилерија за виски, Даблин
Слика: Teelingwhisky.com

Започнати во 2015, Телинг дестилерија е првата нова дестилерија за виски отворена во Даблин во последните 125 години.

За краток временски период, тој стана популарно место за туристите кои сакаат да го вкусат ирското искуство со виски.

Музеј на ирско виски

Музеј на ирско виски, Даблин, Ирска
Слика: Irishwhiskeymuseum.т.е

Музеј на ирско виски е почит на ирската љубов кон вискито.

Тој раскажува 2000 години историја на ирското виски, а како дел од нивните турнеи нуди и дегустации на широк спектар на ирски виски.

Гинисовата Магацин

Разглед на Гинисовата продавница
Слика: insidehook.com

Кај Гинисовата Магацин, прво дознавате за иконскиот пијалок на Ирска и нејзината 250-годишна историја, а потоа земете го бесплатното пиво Гинисово пиво и тргнете до најгорниот кат за да уживате во прекрасните погледи на градот. 

Замокот Малахид

Замокот Малахид во близина на Даблин
Richcano / Getty Images

Замокот Малахид е прекрасна зграда од 12 век поставена на 250 хектари парк и градини во живописното приморско село Малахиде.

Тоа е возбудлива атракција за целото семејство.

Гробиштата Гласневин

Гробиштата Гласневин во Даблин
АнијаКропелка / Getty Images

Туристите посетуваат Гробиштата Гласневин да слушнете фасцинантни приказни за оние кои се погребани на Гробиштата, да ја видите неверојатната колекција на статуи и надгробни споменици и да ја разберете историјата на модерна Ирска.

Замокот Бларни

Замокот Бларни Даблин
Слика: Wikipedia.org

Замокот Бларни била изградена во 15 век од семејството Мекарти, наследните кралеви на Манстер.

Оваа иконска знаменитост е дом на Каменот Blarney, блок од варовник за кој се вели дека им дава дар на елоквентност на оние што го бакнуваат.

Музеј на генерална пошта

Музеј на генералната пошта во Даблин
Слика: Марк Лосон on Unsplash

Музеј на генерална пошта во Даблин ја откривате фасцинантната историја на Ирска. 

Музејот GPO во Даблин, една од главните атракции во градот, ве води на патување низ времето.

Националниот музеј за восок Плус

Националниот музеј за восок Плус
Слика: Dublinlive.т.е

Националниот музеј за восок Плус е дом на над 100 восочни фигури на познати луѓе ширум светот, вклучувајќи актери, музичари, спортски ѕвезди, политичари и историски личности.

Музејот е поделен на неколку делови, секој со уникатна тема.

Патека на џин

Гигантската патека
Слика: Unsplash.com

Патека на џин е фасцинантно природно чудо лоцирано на североисточниот брег на округот Антрим во Северна Ирска. 

Тој е познат по своите уникатни геолошки формации кои се состојат од приближно 40,000 испреплетени базалтни столбови, кои со векови ги пленеле посетителите.

Долината на Селтик Бојн

Долината на Селтик Бојн
Слика: civitatis.com

Долината на Селтик Бојн во близина на Даблин е едно од најзначајните археолошки и историски локалитети во светот. Тоа е фокусна точка на праисториската цивилизација, култура, ирската митологија и келтскиот фолклор веќе 5000 години.

Малиот музеј во Даблин

Малиот музеј во Даблин
Слика: LittleMuseum.т.е

Малиот музеј во Даблин е уникатна и енергична атракција во шармантна грузиска градска куќа во близина на Свети Стефан Грин. 

За разлика од традиционалните историски музеи, тој нуди чудно и ексцентрично патување низ минатиот век во Даблин.

Книга на Келс

Книга на Келс
Слика: Наоми Хачинсон on Unsplash

Книга на Келс во Даблин, Ирска, се смета за национално богатство од огромно значење.

Сместен е во библиотеката на колеџот Тринити и се слави како еден од најценетите имоти во Ирска.

Замокот Даблин

Замокот Даблин
Слика: Даблинскиот замок.т.е

Замокот Даблин е симбол на живото минато на Ирска, сместено во срцето на Даблин. 

Сместена на улицата Дам, оваа историска структура доживеа бројни промени во политиката, општеството и културата кои влијаеја на сегашноста на земјата.

Карпи на Мохер

Карпи на Мохер
Слика: Youtube.com/@cliffsofmoher

Карпи на Мохер се наоѓаат на западниот брег на Ирска во округот Клер. 

Тоа е воодушевувачка природна знаменитост што ги плени посетителите со својата драматична убавина.

Крстарење за разгледување на реката Лифи

Крстарење за разгледување на реката Лифи
Слика: Facebook.com (Dublin DiscoveredBoatTrips)

Крстарење за разгледување на реката Лифи е популарна туристичка активност во Даблин, Ирска.

Реката Лифи минува низ срцето на Даблин, а крстарењето за разгледување на знаменитостите нуди единствена перспектива за истражување на знаменитостите и атракции на градот.

Музеј на литература Ирска

Музеј на литература Ирска
Слика: IrishTimes.com

Музеј на литература Ирска (MoLI) е литературен музеј во Даблин, Ирска. 

Таа е посветена на славење и истражување на богатото литературно наследство на Ирска. 

MoLI ги отвори своите врати за јавноста во септември 2019 година и оттогаш стана популарна дестинација за љубителите на литературата и посетителите заинтересирани за ирската култура.

Даблин Ghostbus турнеја

Даблин Ghostbus турнеја
Слика: VisitDublin.com

Даблин Ghostbus турнеја е популарна и забавна турнеја за разгледување знаменитости која ја истражува страшната и натприродна страна на Даблин. 

Комбинира елементи на традиционална градска тура со приказни за духови, фолклор и морничави легенди.

Христовата црква катедрала

Христовата црква во Даблин
Слика: Катедралата Крајстчерч.т.е

Христовата црква катедрала е познат во целиот свет по својата архитектура, гробница и изложба која се состои од копија на Магна Карта од 14 век. 

Црквата е едно од многуте културни богатства на Даблин, со камбанарија која го задржува времето секој ден низ вековите.

Дестилерија Пирс Лајонс

Дестилерија Пирс Лајонс
Слика: PearseLyonsDistillery.com

Дестилерија Пирс Лајонс е позната дестилерија за виски во срцето на Даблин, Ирска. 

Основана во 2012 година од покојниот д-р Пирс Лајонс, ирски претприемач и биохемичар, дестилеријата е доказ за неговата страст за изработка на исклучително ирски виски.

Катедралата Свети Патрик

Катедралата Свети Патрик
Слика: StPatricksCathedral.т.е

Катедралата Свети Патрик, реномиран историски и културен споменик, се наоѓа во срцето на Даблин, Ирска. 

Оваа импресивна катедрала датира од 13 век и служи како Национална катедрала на црквата на Ирска и е атракција што мора да ја видат туристите.

Ирскиот рокенрол музеј

Ирскиот рокенрол музеј
Слика: TripAdvisor.co.uk

Ирскиот рокенрол музеј е споменик на трансформациската моќ на музиката. 

Тоа е посветена организација која го почитува богатото наследство и трајното влијание што ги остави ирската рокенрол музика. 

Музејот е рај за љубителите на музиката, љубителите на историјата и љубителите на ирската музичка сцена, обезбедувајќи фасцинантно патување.

Турнеја во студиото „Игра на тронови“.

Турнеја во студиото „Игра на тронови“.
Слика: AwalkinTheWorld.com

на Турнеја во студиото „Игра на тронови“. е ризница на увиди од зад сцената и ексклузивни експонати. 

Ќе можете да ги истражите вистинските сетови каде се снимале клучните сцени, вклучително и Големата сала на Винтерфел, собата на тронот на Драгонстон и салата за неред на Замокот Блек.

Работи што треба да се прават во други градови

Атланта Амстердам Барселона
Берлин Бостон Будимпешта
CHARLESTON Чикаго Дубаи
Даблин Единбург Гренада
Хамбург Хаваи Хонг Конг
Хјустон Лас Вегас Лисабон
Лондон Лос Анџелес Мадрид
Мелбурн Мајами Милан
Минхен Нешвил Њујорк
Орландо Париз Феникс
Прага Рим Сан Диего
Сан Франциско Сингапур Софија
Сиднеј Тампа Виена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар