Почетна » Лос Анџелес » Работи што треба да се прават во Лос Анџелес

Работи што треба да се прават во Лос Анџелес

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(154)

Масивниот град Лос Анџелес, во Јужна Калифорнија, е познат како главен град на забавата во светот.

Повеќето филмови, телевизиски емисии и музика што ја гледаме и слушаме се произведени во Градот на ангелите.

Овој холивудски град има тематски паркови, музеи, сончеви плажи и бројни други забавни семејни атракции.

Градот се грижи за сите видови туристи – љубители на уметност, љубители на историјата, љубители на спортот – има по нешто за секого.

Некои од туристичките атракции во Лос Анџелес, како Universal Studios и Warner Bros Studios, бараат дури и втора посета.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој стилски град со нашата листа на работи што треба да ги правите во Лос Анџелес.

Туристички атракции во Лос Анџелес

Универзална Studios

Универзални студија Холивуд
Слика: Тематски парк ширум светот

Универзални студија Холивуд е филмско студио и филмски тематски парк кој привлекува речиси 10 милиони посетители годишно.

И возрасните и децата уживаат во возбудливи возења, ефекти во живо, шоуа, музички изведби итн., во оваа атракција во Лос Анџелес. 

# Светски позната турнеја во студио
# Универзална карта за Холивуд експрес
# Турнеја за ВИП искуство на Universal
# Волшебнички свет на Хари Потер
# Вози во Universal Studios Холивуд
# Време на чекање во возењата на Universal
# Барања за минимална висина на Universal
# Universal Studios Холивуд билети со попуст
# Од универзална до паркот Дизниленд

Мадам Тисо

Мадам Тисо Холивуд
Слика: Tripadvisor.com

Ако ве интересираат познати личности, нема подобро место од тоа Мадам Тисо во Холивуд

Восочните фигури во Холивуд во Тисо вклучуваат филмски ѕвезди, водители на ТВ шоуа, музичари, спортски ѕвезди, суперхерои итн. 

Студијата Ворнер Брос

Холивудска турнеја во студиото на Ворнер Брадерс
Слика: Discoverlosangeles.com

Ворнер брадерс студио во Холивуд, Лос Анџелес, веќе речиси еден век го забавува светот. 

Турнејата во студиото Warner Bros, организирана од нивниот стручен водич е најдобриот начин да се истражи едно од најпрометните работни студија во светот.

Холивудски знак

Холивудски знак
Слика: Wikipedia.org

Повеќе од 45 милиони посетители доаѓаат во Лос Анџелес годишно, и сите го гледаат Холивудски знак барем еднаш. 

Тој е стар речиси еден век и не ја претставува само филмската индустрија во Лос Анџелес, туку и градот и неговите луѓе. 

Петерсен музеј

Автомобилство музеј Петерсен
Слика: Archello.com

Автомобилство музеј Петерсен е оценет број 1 автомобилски музеј во светот.

Неговата огромна колекција на возила, вклучувајќи реставрирани антиквитети, тркачки автомобили и автомобили од познати филмови, ги забавува и децата и возрасните. 

Зоолошка градина во Лос Анџелес

Зоолошка градина во Лос Анџелес
Слика: Dailynews.com

Зоолошка градина во Лос Анџелес во Грифит Парк во Лос Анџелес е дом на 2,200 цицачи, птици, водоземци и влекачи од 270 видови. 

Зоолошката градина и ботаничката градина во Лос Анџелес од 133 хектари добиваат 1.8 милиони посетители годишно.

Музеј на филмови за академија

Музеј на филмови за академија
Слика: ArchDaily.com

на Музеј на филмови за академија е најголемиот музеј во Соединетите Американски Држави за уметност, наука и уметници на филмско производство.

Музејот на филмски слики на Академијата нуди извонредно и динамично искуство кое ве води низ патувањето на филмовите, нивната уметност и нивното општествено влијание.

Аквариум на Пацификот

Аквариум на Пацификот
Слика: BusinessWire.com

на Аквариум на Пацификот е најголемиот аквариум во Јужна Калифорнија.

Во аквариумот се сместени над 12,000 животни и над 100 експонати од Тихиот Океан.

Аквариумот го редефинира модерниот аквариум, со цел да го прослави Тихиот Океан во простор на заедницата каде што се слават различни култури и уметности.

Кинески театар TCL

Кинески театар TCL
Слика: Fandom.comm

на Кинески театар TCL е историско кино во Холивуд, Лос Анџелес, Калифорнија. 

Театарот беше создаден од кинескиот уметник Ценг Јухо и архитектот Рејмонд М. Кенеди и дебитираше во 1927 година.

Театарот TCL беше домаќин на многу филмски премиери, вклучувајќи ги и оние на класичните филмови како Волшебникот од Оз и Војна на ѕвездите.

Музеј на холокаустот ЛА

Музеј на холокаустот ЛА
Слика: ArchDaily.com

на Музеј на холокаустот ЛА не е само музеј, туку образовен центар кој ја одржува историјата во живот. 

Преку артефакти, изложби, фотографии, документарни филмови и иновативни едукативни активности, можете одблизу да погледнете како автократските лидери ги скршиле човечките вредности.

Турнеја по домовите на славните во Холивуд

Турнеја по домовите на славните во Холивуд
Слика: GetYourGuide.com

на Тури по домови на холивудски славни личности во ЛА е возбудлив и популарен начин да се доживее гламурот и луксузот на Холивуд Хилс. 

Оваа турнеја е задолжителна за секој што го посетува Лос Анџелес заинтересиран да види каде живеат богатите и славните.

Изнајмување чамец лебед

Изнајмување чамец лебед
Слика: GetYourGuide.com

Изнајмување чамци од лебед се вообичаена забава во Ехо паркот во Лос Анџелес. 

Истражете ја областа околу Echo Park и уживајте во скриениот скапоцен камен во LA.

Околината го одзема здивот, со палми, фонтани и неверојатна перспектива на центарот на Лос Анџелес.

Опсерваторија Грифит

Опсерваторија Грифит
Слика: TimeOut.com

на Опсерваторија Грифит е во Грифит Парк, голем урбан парк во Лос Анџелес, Калифорнија.

Тоа е јавна опсерваторија која нуди неверојатен поглед на градот и ѕвездите горе. 

Опсерваторијата го добила името по нејзините основачи Дебра Грифит и Харолд Грифит, кои ја донирале земјата и средствата за нејзината изградба.

Средновековен музеј за мачење

Средновековен музеј за мачење
Слика: Wikipedia.org

на Средновековен музеј за мачење во Лос Анџелес прикажува обемна колекција на средновековни направи за мачење.

Со повеќе од 100 уникатни алатки и уреди изложени, тој е најголемиот интерактивен историски музеј во САД, распространет на повеќе од 6,000 квадратни метри.

Претседателска библиотека и музеј на Ричард Никсон

Претседателска библиотека и музеј на Ричард Никсон
Слика: GetYourGuide.com

на Претседателска библиотека и музеј на Ричард Никсон е единствена дестинација за љубителите на историјата и за љубопитните патници. 

Музејот е посветен на животот и наследството на 37-от претседател на САД, Ричард Никсон, кој служел од 1969 до 1974 година. 

Музеј на јами со катран Ла Бреа

Музеј на јами со катран Ла Бреа
Слика: TripAdvisor.во

на Музеј на јами со катран Ла Бреа во Лос Анџелес е едно од најпознатите наоѓалишта на фосили во светот.

Музејот нуди уникатен прозорец кон праисториското минато во јами со катран кои ги заинтригирале сите со векови. 

La Brea Tar Pits and Museum нуди уникатни интерактивни експонати, привлечни прикази и водичи со знаење.

Воен брод УСС музеј Ајова

Воен брод УСС музеј Ајова
Слика: Wikipedia.org

на Воен брод УСС музеј Ајова во градот Лос Анџелес, Калифорнија е фантастична атракција за љубителите на историјата и оние кои трагаат по авантури.

УСС Ајова првично беше пуштен во употреба во 1943 година и служеше за време на Втората светска војна. 

Овој водечки воен брод на американската морнарица беше домаќин на многу американски претседатели, на крајот добивајќи го прекарот Линеен брод на претседателите.

Марина дел Реј Круз

Марина дел Реј Круз
Слика: CityExperiences.com

Нема подобар начин од а Крстарење со Марина дел Реј да го искусите морскиот живот на градот, погледите и возбудливите активности.

Марина дел Реј (на шпански Marina of the King) е пристаниште во Лос Ангелс, познато по тоа што нуди фантастични крстарења во текот на целата година за локалното население и туристите. 

Музеј на илузии во Световите на илузии

Музеј на илузии во Световите на илузии
Слика: Laillusions.com

на Светот на илузиите во Лос Анџелес е целосно интерактивен музеј кој нуди уникатно искуство за посетителите. 

Видете над 30 3D илузии инспирирани од цртани филмови, уметност, актуелни настани, филмови и повеќе во LA World of Illusions.

iFLY Онтарио, Калифорнија

iFLY Онтарио, Калифорнија
Слика: Iflyworld.com

на iFly Онтарио во Калифорнија е совршен за секој кој бара возбудливо, адреналинско искуство.

Искусете ја возбудата на скокање со падобран без да ја напуштите земјата во затворен скок со падобран во Онтарио во округот Сан Бернардино.

Симулаторот за скокање со падобран е модел на SkyVenture од генерацијата 7, сместен западно од Риверсајд.

Лос Анџелес со хеликоптер

Хеликоптерска турнеја на Лос Анџелес
Слика: Orbicair.com

Празникот во земјата на славните не може да биде целосен без а хеликоптерска турнеја на Лос Анџелес.

Прошетката на славните, студиото Универзал, булеварот Холивуд, Сансет Стрип, Холивуд знакот итн., изгледаат добро и од воздух.

Денот на вљубените во ЛА

Романтична двојка во Лос Анџелес
Halbergma / Getty Images

Лос Анџелес е романтичен град за да се заљубите или да се заљубите. Милиони доаѓаат овде за да поминат романтично време со своите сакани.

Дознајте што е толку посебно прославување на Денот на вљубените во Лос Анџелес.

Работи што треба да се прават во други градови

АтлантаАмстердамБарселона
БерлинБостонБудимпешта
CHARLESTONЧикагоДубаи
ДаблинЕдинбургГренада
ХамбургХаваиХонг Конг
ХјустонЛас ВегасЛисабон
ЛондонЛос АнџелесМадрид
МелбурнМајамиМилан
МинхенНешвилЊујорк
ОрландоПаризФеникс
ПрагаРимСан Диего
Сан ФранцискоСингапурСофија
СиднејТампаВиена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од