Почетна » Берлин » Работи што треба да се прават во Берлин

Работи што треба да се прават во Берлин

4.7
(149)

Главниот град на Германија е богат со историја и култура.

И покрај физичката штета со која се соочи во Втората светска војна и психолошкото влијание на Студената војна, Берлин се пресоздаде во меѓународен град.

Повеќе од 135 милиони туристи го посетуваат Берлин за да видат како тој ги слави своите успеси, притоа признавајќи го своето темно минато.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој фасцинантен град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Берлин.

Туристички атракции во Берлин

Берлинската ТВ кула

Берлинската ТВ кула
Jotily / Getty Images

Берлинската ТВ кула е највисоката зграда во градот и се состои од опсерваторија и револвинг ресторан.

Платформата за гледање е висока 203 метри (666 стапки) и нуди прекрасен поглед од 360 степени на Берлин. 

Локалните жители ја нарекуваат Берлинската кула како Berliner Fernsehturm.

Ако сакате да го видите градот Берлин облеан во шарени светла, најдобро е да бидете на ТВ кулата на половина 30 до 40 минути пред зајдисонце. 

Зградата на Рајхстагот

Зградата на Рајхстагот во Берлин
Frankpeters / Getty Images

Зградата на Рајхстагот е местото каде што заседава германскиот парламент во Берлин. 

Секоја година околу 3 милиони туристи се упатуваат во светски познатиот Рајхстаг за да ја откријат неговата архитектура, историја и симболика.

Можете да го видите панорамскиот поглед на Берлин од стаклената купола на Рајхстаг, или да седнете и да го гледате Бундестагот во акција или да земете шолја кафе во ресторанот на покривот. 

Бранденбуршката порта

Бранденбуршката порта, Берлин
TomasSereda / Getty Images

Бранденбуршката порта ја симболизира поделбата на Берлин на Исток и Запад - и, по падот на Берлинскиот ѕид, тој е залагање за повторно обединета Германија. 

Бранденбуршката порта е задолжителна посета на секој турист во Берлин и привлекува 12 милиони посетители годишно. 

Локалните жители го нарекуваат Brandenburger Tor.

Тоа е можеби единствениот дел од урнатините на Берлинскиот ѕид кој сè уште стои силно. 

Музејот на Пергамон

Деца во музејот Пергамон
Слика: Pio3

Музејот на Пергамон е најголемиот и најспектакуларниот музеј на островот музеј во Берлин, што го прави најпосетуваниот музеј во Германија.

Се состои од три крила - колекција на антика, Музеј на исламска уметност и музеј на Блискиот Исток - сите ги оставаат посетителите маѓепсани. 

Музејот Пергамон е познат по своите неверојатни реконструкции на масивни антички структури како што се Пергамонскиот олтар, Портата Иштар, Процесискиот пат од Вавилон, Пазарната порта Милет и фасадата Мшата.

Ној музеј

Музејот Ној, Берлин
Слика: En.wikipedia.org

Ној музеј е втората најпозната атракција на берлинскиот музејски остров, по Музејот Пергамон.

Музејот може да се пофали со 9,000 плус експонати поделени во три збирки - египетски и папирус, праисторија и рана историја и класични антиквитети. 

Посетителите од далеку ја посетуваат бистата на египетската кралица Нефертити - таа во музејот Ној е исто како што е Мона Лиза за музејот Лувр.

Бункер на Берлинската приказна

Бункер на Берлинската приказна
Слика: Berlinstory.de

At Бункер на Берлинската приказна, се потопувате во турбулентната историја на градот во вистински бункер од Втората светска војна.

Обиколката во бункерот од Втората светска војна од 6,500 квадратни метри ги пресоздава некои од најозлогласените настани во германската историја што доведоа до самоубиството на Хитлер.

Музејот е застрашувачки потсетник на војната која однесе 70 милиони животи и разбирливо е застрашувачки.

Музеј на ДДР

Музејот на ДДР во Берлин
Слика: Ddr-museum.de

на Музеј на ДДР во Берлин го документира животот во Источна Германија пред уривањето на ѕидот во 1989 година.

Музејот на ДДР ја враќа Германската Демократска Република во живот и е поделен на три тематски области - Јавен живот, Држава и идеологија и Живот во блок од кула.

Музејот е замисла на етнологот Питер Кензелман, кој сака да ѝ покаже на поновата генерација што било да се живее во делот на Берлин поддржан од Советскиот Сојуз. 

Најдобриот дел од истражувањето на музејот DDR е тоа што изложените предмети не се заклучени во стаклени кутии. 

Панорамапункт Берлин

Панорамапункт Берлин
Слика: Berlin-welcomecard.de

Панорамапункт Берлин е платформа за набљудување на отворено која овозможува поглед од 360 степени на градот, особено на Потсдамер Плац. 

Оваа палуба за гледање е на врвот на кулата Колхоф, на висина од 100 метри (328 стапки) над градските улици. 

Од палубата за набљудување може да се видат знаменитости како ТВ кулата, Берлинската катедрала, островот музеј, Бранденбуршката порта, Победната колона, палатата Белви итн., и многу други фасцинантни глетки.

Концентрационен камп Заксенхаузен

Концентрационен камп Заксенхаузен
Слика: Sachsenhausen-sbg.de

Меморијалот во Заксенхаузен ја раскажува приказната за еден од најголемите концентрациони логори на германска територија од 1936 до 1945 година.

Кампот се наоѓа во гратчето Ораниенбург, 22 километри од Берлин.  

Во него биле сместени околу 200,000 затвореници кои биле експлоатирани како принудна работа од локалната индустрија. 

Илјадници од овие затвореници умреле поради нехумани услови за работа и живот или биле испукани со гас, застрелани или подложени на медицински експерименти.

Музеј Боде

Музејот Боде во Берлин
Слика: Смб.музеј

на Музеј Боде обединува византиска уметност и една од најголемите скулпторски збирки во светот. 

Со својата величествена купола, необарокната зграда веднаш ви привлекува внимание. Впрочем, тоа е една од најубавите згради во Берлин.

Експонатите во Музејот на коските опфаќаат неколку векови, од крајот на Римската империја до деветнаесеттиот.

Христијанскиот ориент, Византија, Равена, италијанската готика, ренесансата и барокот се само неколку претставени уметнички движења. 

Хамбургер Банхоф

Музејот Хамбургер Банхоф во Берлин
Слика: Смб.музеј

Хамбургер Банхоф во Берлин се наоѓа една од најдобрите колекции на современа уметност во светот.

Во овој музеј во зградата на поранешната железничка станица, ќе видите уметност од 1960-тите до денес. 

Локално е познат како Museum für Gegenwart и ја претставува својата колекција на различни изложби.

Каков и да е вашиот интерес – поп-арт, експресионизам или минимализам – музејот ви помага како се развивала секоја уметничка форма со текот на годините.

Мадам Тисо Берлин

Гости во Мадам Тисо Берлин
Слика: Madametussauds.com

Ако сакате да додадете малку гламур на вашиот одмор во главниот град на Германија, не гледајте подалеку Мадам Тисо Берлин.

Во берлинскиот музеј за восочни фигури, можете да ги видите вековните техники на восочни изработки и да ги триете рамениците со светските лидери, политичарите, филмските ѕвезди, спортистите и многу повеќе. 

Тоа е фантастична можност да направите многу фотографии со познати личности, а децата и тинејџерите ја сакаат шансата да прават селфи со ѕвезди. 

Природонаучниот музеј

Природонаучен музеј Берлин
Слика: Visitberlin.de

на Музеј на природна историја во Берлин е локално познат како музеј за Натуркунде.

Во Музејот, се потопувате во природниот свет, го следите развојот на животот и откривате како се развиваат различни форми на живот. 

Ова патување на откривање започнува со Александар фон Хумболт и Чарлс Дарвин и завршува со современите истражувачи на животот на Земјата.

Музејот Берггруен

Сликарство во музејот Бергруен
Слика: Смб.музеј

на Музејот Берггруен е сместена една од најважните уметнички збирки на класичниот модернизам од кој е кој на современи уметници.

Тој е дом на некогашната приватна уметничка колекција на патронот Хајнц Бергруен.

Бергруен ги прикажува делата на мајстори уметници како Пабло Пикасо, Анри Матис, Пол Кле, Жорж Брак, Пол Сезан, Алберто Џакомети и други.

Во музејот Бергруен има околу 120 ремек-дела на Пабло Пикасо.

Германски шпионски музеј

Германски шпионски музеј
Слика: Deutsches-spionagemuseum.de

на Германски шпионски музеј е постојана изложба посветена на една од најстарите професии во светот – шпионирањето. 

Ниту едно место не е подобро прилагодено за музеј на шпиони од Потсдамер Плац во центарот на Берлин - главниот град на шпионите. 

Германскиот шпионски музеј Берлин прикажува повеќе од илјада експонати во својот изложбен простор од 3000 m² (32.000 квадратни стапки).

Музеј Алтес

Музејот Алтес во Берлин
Слика: Смб.музеј

Посетете го Музеј Алтес да биде сведок на една од најистакнатите неокласични структури во Германија. 

Тој беше првиот музеј во Берлин и е јадрото на островот музеј. 

Нејзините колони, големиот влез и тремот, итн., беа инспирирани од Пантеонот во Рим.

Ќе се восхитувате на античката колекција, која вклучува постојана изложба за грчката, етрурската и римската уметност и култура. 

Под небесно синиот таван на комората за богатство, видете скулптури како што е Берлинската божица, како и златен и сребрен накит.

Ќе најдете и колекција на монети со над 1,300 предмети кои датираат од антиката.

Леголанд центар за откривање

Татко и ќерка во Леголанд Дискавери Центар Берлин
Слика: Legolanddiscoverycentre.com

Центар за откривање на Леголанд во Берлин е ултимативното игралиште за Лего во затворен простор погодно за деца и возрасни. 

Различни станици и простори за игра ве чекаат да се восхитувате, да учествувате и да се обидете.

Атракцијата е наменета за деца на возраст од 3 до 10 години. За да влезат во местото, возрасните мора да донесат дете.

Илузеум Берлин

Деца уживаат во Illuseum во Берлин
Слика: Illuseum-berlin.de

Влезете во Илузеум Берлин да се одмори од реалниот свет.

Ништо не е како што изгледа во Illuseum, а посетителите од сите возрасти учествуваат, се забавуваат и се забавуваат.

На оваа фантастична семејна дестинација во срцето на Берлин, сите се потопуваат во светот на илузиите.

Ќе бидете маѓепсани од оптичките илузии во овој единствен музеј.

Алте Националгалерија

Зграда на Alte Nationalgalerie
Слика: Смб.музеј

на Алте Националгалерија (или Стара национална галерија) се сместени слики и скулптури од 19 век. 

Заедно со Музејот Алтес, Музејот Боде, Музејот Ној и Музејот Пергамон, го формира јадрото на берлинскиот музејски остров.

Музејот има неверојатна колекција на неокласична, романтична, бидермаер, модернистичка и импресионистичка уметност во Берлин.

Посетителите ја сакаат и величествената архитектура на Alte Nationalgalerie и како внатре има минимален, но елегантен декор, истакнувајќи ги уметничките дела.

Музеј на фотографија

Фотографии на Хелмут Њутн во Музејот на фотографија
Слика: Helmut-newton-foundation.org

Музеј на фотографија во Берлин (локално познат како Museum für Fotografie) привлекува фотографи и љубители на фотографијата ширум светот.

Станува збор за мал музеј со 2,000 квадратни метри фотографии, изложби и увид во историјата на фотографијата, вклучувајќи дела и камери на светски познатиот Хелмут Њутн.

Гостите можат да видат збирки фотографии од деветнаесеттиот до дваесет и првиот век.

Gemäldegalerie

Gemäldegalerie во Берлин
Слика: Дејвид фон Бекер / Смб.музеј

Gemäldegalerie во Берлин се наоѓа една од најважните светски збирки на европски слики кои се движат од 13 до 18 век.

Врвот на германската галерија е нејзината фантастична колекција на германски и италијански слики од 13 до 16 век.

Посетителите можат да видат ремек-дела од уметници како Јан ван Ејк, Питер Бројгел, Албрехт Дирер, Рафаел, Тицијан, Караваџо, Питер Пол Рубенс, Рембрант, Јан Вермер ван Делфт итн.

Пруската влада почнала да ги собира уметничките дела во 1815 година, а денес во нејзините комори се изложени повеќе од 1,500 ремек-дела. 

Ѕидот – Панорама на Асиси

Ѕидот – Панорама на Асиси
Слика: Џули Соне

Јадегар Асиси е уметник роден во Австрија, познат по создавањето на некои од најобемните панорами од 360° во светот.

Во Берлин тој создаваше Панорамата DIE MAUER (Берлинскиот ѕид), кој ја отсликува атмосферата и секојдневниот живот на Берлин од 1980-тите во сенките на Берлинскиот ѕид.

На Панорама, Асиси го прикажа секојдневниот живот што го доживеал во областа Кројцберг во Западен Берлин во 1980-тите.

Можете да го видите начинот на кој луѓето живееле од двете страни на Берлинскиот ѕид – и покрај тоа што е на само фрлање камен.

Body Worlds Berlin

Body Worlds Berlin
Слика: Bodyworlds.com

Body Worlds Berlin е уникатна изложба каде посетителите гледаат вистински пластинирани човечки тела и учат за тоа како функционираат нашите тела.

Додека учите за човечката анатомија, ќе научите и како среќата влијае на нашето тело и обратно. 

Body Worlds – The Happiness Project обиколи повеќе од 100 градови во Европа, Америка, Африка и Азија и привлече повеќе од 40 милиони посетители. 

Многумина го нарекуваат и музеј на мртви тела во Берлин. 

Морски живот Берлин

Морски живот Берлински аквариум
Слика: Visitsealife.com

Морски живот Берлин е фасцинантен подводен свет каде посетителите добиваат уникатни и возбудливи увиди во прекрасниот свет на морињата. 

Гостите откриваат над 5000 фасцинантни суштества во 37 природни слатководни и солени базени. 

Додека се движите помеѓу експонатите, ќе го следите текот на водата од изворите на реката Шпре до длабочините на Атлантикот.

Децата и возрасните сакаат да се соочат лице в лице со фасцинантни морски животни во стаклениот тунел. 

Берлинска зандана

Берлинска зандана
Слика: Thedungeons.com

At Берлинска зандана професионалните актери ве водат на 800-годишно патување низ историјата на градот, од средниот век до дваесеттиот век.

Темната страна на минатото на Берлин ќе ја видите во 11 застрашувачки и забавни презентации.

Изненадувачки спектакуларни ефекти и реални пејзажи од 360 степени се подготвуваат за вас на популарната дестинација.

Ќе ја откриете легендата за застрашувачката Бела Дама, ќе патувате во лавиринтот Хоенцолерн и ќе го запознаете Карл Гросман, најозлогласениот сериски убиец.

Нова Национална галерија

Neue Nationalgalerie, Берлин
Слика: Смб.музеј

на Нова Национална галерија (Нова национална галерија) во Берлин е посветена на уметноста на 20 век и ги прикажува ремек-делата од разновидната колекција на Nationalgalerie.

Сликите од дваесеттиот век изложени во Neue Nationalgalerie се од различни европски и северноамерикански уметници.

„Потсдамер Плац“ од Ернст Лудвиг Кирхнер, „Скеј играчи“ од Ото Дикс и „Кој се плаши од црвено, жолто и сино IV“ од Барнет Њуман се најпопуларни кај посетителите. 

Светски балон со совршен поглед

Светски балон со совршен поглед
Слика: Air-service-berlin.de

Светски балон со совршен поглед, кој полета од центарот на Берлин, е фантастичен начин да се добие поинаква перспектива за градот. 

Светскиот балон на Берлин е еден од најголемите балони со хелиум во светот и нуди уникатно искуство. 

Илјадници локални жители и туристи секој ден го возат Светскиот балон со совршен поглед и се искачуваат на висина од околу 150 метри (500 стапки). 

Музеј на компјутерски игри

Музеј на компјутерски игри во Берлин
Слика: Computerspielemuseum.de

Ако некогаш сте играле игра на вашиот компјутер или мобилен, ќе ви се допадне Музеј на компјутерски игри во Берлин. 

Локално се нарекува Computerspielemuseum.

Тој е првиот европски музеј за видео и компјутерски игри, кој им се допаѓа и на возрасните и на децата и на гејмерите и на оние кои не се гејмери. 

Музејот има повеќе од 300 физички експонати поврзани со компјутерски игри - ретки оригинали, класици сè уште во работна состојба и уникатни уметнички дела.

Берлинскиот мраз

Ајсбар Берлин
Слика: Berlinicebar.com

Сè во Берлинскиот мраз е направен од мраз и е нешто бр. 1 што може да се направи во Берлинскиот ноќен живот на Tripadvisor. 

Атракцијата се одржува на -10°C (14°F), а посетителите доживуваат како е да се заглавиш на Северниот пол и да уживаш во три бесплатни пијалоци од чаша направена од мраз.

Сите посетители добиваат термално палто и ракавици за да ги издржат арктичките температури.

Вистинската ледена лента се одржува на -10°C, но во Lounge барот е удобно топло. 

Извори
Tripadvisor.in
Timeout.com
Travel.usnews.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Работи што треба да се прават во други градови

Атланта Амстердам Барселона
Берлин Бостон Будимпешта
CHARLESTON Чикаго Дубаи
Даблин Единбург Гренада
Хамбург Хаваи Хонг Конг
Хјустон Лас Вегас Лисабон
Лондон Лос Анџелес Мадрид
Мелбурн Мајами Милан
Минхен Нешвил Њујорк
Орландо Париз Феникс
Прага Рим Сан Диего
Сан Франциско Сингапур Софија
Сиднеј Тампа Виена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар