Почетна » Берлин » Билети за музејот Алтес

Музеј Алтес – билети, цени, што да очекуваме

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(190)

Посетете го музејот Алтес за да бидете сведоци на една од најистакнатите германски неокласични структури. 

Основан од Карл Фридрих Шинкел, тој беше првиот музеј во Берлин и е јадрото на островот музеј. 

Примарниот фокус на Музејот Алтес е на антиквитети и содржи голема колекција на уметност и артефакти од античките цивилизации.

Ова место е токму онаму каде што треба да бидете ако сакате да го комбинирате образованието, културното збогатување и естетското ценење на вашата следна турнеја.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за музејот Алтес во Берлин. 

Врвни билети за музејот Алтес

# Билети за музејот Алтес

Што да очекувате во музејот Алтес

Истражете ја еволуцијата на уметноста и културата низ милениумите и добијте увид во секојдневниот живот на древните општества, верските практики и уметничките достигнувања.

Колоните на Музејот Алтес, големиот влез, портикот итн., биле инспирирани од Пантеонот во Рим.

Не можете а да не се восхитувате на античката колекција, која вклучува постојана изложба на грчка, етрурска и римска уметност и култура.

Под небесно синиот таван на комората за богатство, видете скулптури како што е Берлинската божица, како и златен и сребрен накит.

Ќе најдете и колекција на монети со над 1,300 предмети од антиката.

Погледнете ги првите монети и монети од легура на злато и сребро од најтемните денови на Римската империја.

Каде да купите билети

Можеш да купиш Музејот Алтес во Берлин билети онлајн или офлајн на атракција.

Онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат онлајн билетите

Одете на страницата за резервации на Музејот Алтес во Берлин, изберете го претпочитаниот датум и број на билети и веднаш купете ги билетите.

Откако ќе ги купите билетите за атракцијата, тие се испорачуваат на вашата адреса за е-пошта. 

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот. 

На денот на вашата посета, прикажете го е-билетот на вашиот паметен телефон на влезот и влезете.

Цените на билетите на Музејот Алтес Берлин

Билети за Музејот Алтес во Берлин чини 12 евра за возрасни на возраст од 18 години и повеќе. 

Студентите на возраст од 18 години и повеќе плаќаат попуст од 6 €.

Студентите мора да покажат лична карта за да побараат намалена цена.

Деца на возраст од 17 години и помлади можат да влезат бесплатно и не бараат билет.

Билети за музејот Алтес

Посетителите во музејот Алтес
Слика: Смб.музеј

Билетот за музејот Алтес ви овозможува целосен пристап и до постојаните и до привремените изложби.

Бидејќи ова е билет за прескокнување на линијата, можете да ги прескокнете линиите на бројачот за билети и да влезете внатре.

Со билетот можете да ги посетите двата ката на „една од најважните неокласични згради во Германија“.

Цена на билети

Билет за возрасни (18+ години): €12
Студентски билет (18+ години, со лична карта): €6
Детски билет (до 17 години): слободен

Ако сакате да ги проверите сите музеи на островот Музеј, подобро е да го добиете Премин на островот музеј. Пропусницата ви дава пристап до музејот Боде, Националната галерија Алте, музејот Алтес, Пергамон и Новиот музеј.

Како да стигнете до музејот Алтес

Музејот Алтес се наоѓа на островот Музеј покрај реката Спри. 

адреса: Бодестрасе 1-3, 10178 Берлин, Германија. Најдете насоки

Можете да стигнете до атракцијата и со јавен или со приватен превоз.

Со автобус

Можете да се симнете во Стаатсопер or Фридрихштрасе, на само 7 минути и 13 минути, соодветно.

Со метро

Ако сте на U-Bahn, спуштете се во Фридрихштрасе.

За патниците на S-Bahn, Friedrichstraße или Hackescher Markt ќе бидат најблиските станици.

Со трамвај

Јас сум Купферграбен   Хакер марка се најблиските постојки, на само 7 минути и 6 минути, соодветно.

Со кола

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете.

На лице место нема достапен паркинг. Сепак, постојат неколку паркинг места во близина.

Тајмингот на музејот Алтес

Од вторник до недела, музејот Алтес во Берлин се отвора во 10 часот и се затвора во 6 часот. 

Останува затворено во понеделник. 

Првиот кат на музејот се отвора тој ден во 11 часот.

Гардеробата на музејот се затвора половина час пред затворањето на музејот.

Последниот прием е 30 минути пред затворањето.

Колку време трае Музејот Алтес?

Посетителите обично поминуваат околу два до три часа во музејот Алтес.

Откако ќе влезете внатре, можете да го истражите Музејот со свое темпо.

Најдобро време за посета на музејот Алтес во Берлин

Поради својата популарност, музејот Алтес во Берлин може да биде доста преполн.

Посетете го рано во текот на денот, околу штом ќе се отвори во 10 часот, е подобар избор за потивко искуство.

План на кат на музејот Алтес

Распоред на музејот Алтес

Преземете план на подот на музејот Алтес (497 kb, PDF)

Најчесто поставувани прашања за музејот Алтес во Берлин

Еве неколку прашања што посетителите обично ги поставуваат пред да го посетат музејот Алтес во Берлин.

Каде можам да резервирам билети на Музеј Алтес во Берлин?

Туристите можат да купат билети за атракцијата преку Интернет или на местото на одржување на денот на нивната посета. За најдобро искуство, ви предлагаме резервирајте ги вашите билети онлајн однапред.

Што ако доцнам на мојот резервиран временски простор?

Можете да влезете во музејот Алтес до 15 минути откако ќе започне вашиот временски период.

Is Берлин's Инвалидска количка од Музејот Алтес достапна за лицата со посебни потреби?

Да, Музејот е достапен за инвалидски колички за да се сместат посетителите со предизвици за мобилност.

Дали има кафуле или ресторан на лице место?

Да, има кафуле во музејот Алтес.

Може ли да ја откажам мојата посета на Музејот Алтес во Берлин?

Не, оваа активност не се враќа.

Извори

# Wikipedia.org
# Смб.музеј
# Visitberlin.de

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Берлинската ТВ кула Зградата на Рајхстагот
Бранденбуршката порта Ној музеј
Бункер на Берлинската приказна Берлин леден бар
Панорамапункт Берлин Берлинска зандана
Морски живот Берлин Мадам Тисо
Кампот Заксенхаузен Природонаучниот музеј
Ѕидот – Панорама Леголанд центар за откривање
Светски балон Илузеум Берлин
Body Worlds Berlin Музеј на ДДР
Музеј Боде Музејот Берггруен
Нова Национална галерија Алте Националгалерија
Хамбургер Банхоф Музејот на Пергамон
Музеј на фотографија Gemäldegalerie
Музеј на компјутерски игри Германски шпионски музеј

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Берлин

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар