Почетна » Берлин » Тури на Бранденбуршката порта

Бранденбуршката порта – билети, цени, што да очекуваме

4.7
(112)

Бранденбуршката порта ја симболизира поделбата на Берлин на Исток и Запад - и, по падот на Берлинскиот ѕид, таа се залага за повторно обединета Германија. 

Бранденбуршката порта е задолжителна посета на секој турист во Берлин и привлекува 12 милиони посетители годишно. 

Локалните жители го нарекуваат Brandenburger Tor.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате турнеја низ Бранденбуршката порта.

Што да се види на Бранденбуршката порта

Илјадници туристи ја посетуваат единствената преживеана историска градска порта на Берлин секој ден. 

Тие се импресионирани од масивната структура, нејзините украси и скулптури дизајнирани од Готфрид Шадоу.

Повеќето украси на Бранденбуршката порта Берлин се за грчките митолошки подвизи на Херакле. 

Шадоу ја извајал и Квадрига, кочија влечена од четири коњи, веднаш на врвот на Портата.

За време на вашата посета, ќе можете да го искусите и Паризер Плац, прекрасен јавен плоштад пред споменикот. 

Можете исто така да ги видите Хаус Либерман и Хаус Сомер, двете згради изградени од архитектот Јозеф Пол Клајхус во доцните 1990-ти за да ги заменат павилјоните уништени за време на Втората светска војна.

Макс Либерман Куќа

Лево од Бранденбуршката порта е Макс Либерман Куќа, музеј посветен на Макс Либерман. 

Тој беше најпознатиот германски уметник од минатиот век и жесток противник на нацистичкиот режим.

Куќа Сомер

Куќата Сомер е десно од Бранденбуршката порта, 

Зградата припаѓа на хипотекарната банка Рајн (Rheinische Hypothekenbank), која го користи приземјето за изложби.

Соба на тишината

Собата на тишината беше дизајнирана да им даде на посетителите тивко место за смирување и релаксација на една од најпрометните атракции во Берлин.

Локалните жители го нарекуваат Раум дер Стил.

Билети за Бранденбуршката порта

Не се наплаќа влез за Бранденбуршката порта. Бесплатно е за сите посетители. 

Сепак, има многу тури со водич, кои вклучуваат и посета на Бранденбуршката порта. 

Поради нејзината централна локација, некои од овие патувања со водич низ Берлин и Берлинскиот ѕид започнуваат од историската порта. 

Ги наведуваме најдобрите билети/тури за Бранденбуршката порта што можете да ги резервирате - 

Пешачка турнеја на Третиот Рајх и Студената војна

Ова е двочасовна турнеја за откривање на уникатната приказна на Берлин, почнувајќи од Бранденбуршката порта и вклучувајќи долг дел од Берлинскиот ѕид.

Некои од знаменитостите што ќе ги посетите за време на оваа турнеја се Домот на германскиот парламент, Советскиот воен споменик, Меморијалот на убиените Евреи од Европа и Хитлеровиот бункер.

Ќе наидете на огромната зграда на Министерството за воздухопловство на Херман Геринг, седиштето на СС и Гестапо и контролниот пункт Чарли.

Цена на турнејата

Билет за возрасни (од 18 до 65 години): €20
Билет за сениори (66+ години): €18
Младински билет (од 7 до 17 години): €18
Билет за доенчиња (до 6 години): Бесплатен

Откријте пешачка турнеја во Берлин

И покрај тоа што е најевтината турнеја низ Берлин, каде што можете да ја истражите и Бранденбуршката порта, таа е високо оценета. 

Можете да ги видите сите главни знаменитости на градот, од Бранденбуршката порта до островот музеј, и да слушнете приказни од локални експерти.

Оваа тура е достапна во 2-часовни или 4-часовни опции. 

Цена на турнејата

Билет за возрасни (од 12 до 64 години): €20
Билет за сениори (65+ години): €18
Детски билет (до 11 години): слободен

Хоп-он-хоп-оф автобуска обиколка на Берлин

Оваа тура со автобус е пригоден начин да се истражат 22-те врвни знаменитости на Берлин, вклучувајќи ја и Бранденбуршката порта, за околу два часа. 

Ако сакате да поминете дополнително време на која било атракција, само слезете и качете се повторно кога ќе пристигне следниот автобус HOHO. 

Добивате и коментари во живо и аудио водичи кои ќе ви помогнат подобро да ги разберете спомениците. 

Цена на турнејата

Билет за возрасни (18+ години): €22
Младински билет (од 12 до 17 години): €18
Детски билет (од 3 до 11 години): €15
Билет за доенчиња (до 2 години): Слободен влез

Ако сакате бесплатно крстарење со реката Спре со вашата турнеја со автобуси Hop On Hop Off, проверете ја оваа возбудлива опција.

Велосипедска турнеја со знаменитости и знаменитости во Берлин

Уживајте во возбудливото патување од 3.5 часа со велосипед низ историјата на Берлин.

Оваа турнеја започнува во Kulturbrauerei, импресивен стар пиварски комплекс во трендовскиот кварт Пренцлауер Берг. 

Поминува низ владиниот округ, Берлинската централна станица, Бранденбуршката порта, споменикот на холокаустот, Берлинскиот ѕид, жандарменмарктот, островот музеј итн.

Оваа турнеја е исто така приспособлива. По резервирањето, контактирајте го тур-операторот со вашите преференции за времето и местата што ги претпочитате. 

Изнајмување велосипеди е дел од цената на турата. 

Цена на турата: 34 евра по лице

Ако повеќе ве интересира поделбата на Берлин, погледнете го ова велосипедска тура фокусирана на Берлинскиот ѕид.

Траби Сафари – патот на љубителите на автомобили да го види Берлин

Трабант е автомобил произведен од 1957 до 1990 година во Источна Германија. Тоа често се смета за симболично за тоа што не е во ред со Источна Германија.

Тоа беше службениот автомобил на Германската Демократска Република, а сега можете да го однесете на вртење во Берлин. 

 Група до четворица добива свој Trabant, а вие одите на Trabi Safari. 

За време на оваа 75-минутна турнеја, ќе поминете покрај Потсдамер Плац, Бранденбуршката порта, Unter den Linden, берлинската катедрала, Rotes Rathaus (Црвеното градско собрание), ТВ кулата, галерија од Источна страна, мостот Обербаум и контролниот пункт Чарли .

Важно: Секој нов возач добива Траби возачка дозвола и трето лице, а вклучено е и осигурување на штета на возилото над 650 евра.

Цена на турнејата

Билет за возрасни (18+ години): €79
Детски билет (до 17 години): слободен

Следете ја врската до истражете го Берлин во мини Хот Род

Бранденбуршката порта + стаклената купола на Рајхстагот

За време на оваа 90-минутна приватна турнеја, ги откривате најважните моменти на берлинскиот парламентарен кварт, а потоа се качувате на покривот од стаклена купола за панорамски поглед на градот.

Цена на турнејата: € 245

Турнеја за игра на најголемите бегства на Берлинскиот ѕид

Ова искуство е совршен спој помеѓу тура со аудио водич, игра за бегство на отворено и лов на богатство.

Во оваа турнеја, ја преземате Questo, гејмифицираната апликација за патување, на вашиот паметен телефон и ја играте улогата на личност која бега од Источен Берлин во 1984 година.

Решавањето на поим ви дава насоки до следната станица без потреба од мапа, GPS или физички водич.

На секој чекор, ќе дознаете за тајните на Берлин со посета на атракции како што се Бранденбуршката порта, контролниот пункт Чарли, Берлинскиот ѕид итн.

Повеќето посетители ја завршуваат играта за два часа. 

Цена на турата: Од € 10

Како да стигнете до Бранденбуршката порта

Бранденбуршката порта е на крајот од булеварот Unter den Linden, помеѓу Platz des 18. März и Pariser Platz.

адреса: Pariser Platz, 10117 Берлин, Германија. Најдете насоки

Можете да стигнете до атракцијата и со јавен или со приватен превоз. Најдобро е да се земе јавен превоз.

Истите билети важат за патувања со автобуси, S-Bahn, трамваи, U-Bahn (Метро) итн. 

Со автобус

Одете по автобуската линија бр. 100 за да се симнете на автобуската постојка „Unter den Linden“.

Со воз (S-Bahn)

Може да се качите на возовите S1, S2, S25 или S26 и да се симнете во Берлин Бранденбургер Тор станица

Станица Бранденбург Тор до Бранденбуршката порта

Портата Бранденбург е 150 метри (500 стапки) од станицата, а растојанието можете да го пешачите за две минути. 

Со метро (U-Bahn)

Линијата на метрото U55 запира на Берлин Бранденбург Тор, најблиската станица до Бранденбуршката порта Берлин.

Со кола

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете.

На лице место нема достапен паркинг. Сепак, постојат неколку паркинг места во близина.

Забелешка: Берлин добредојдена картичка може да се користи за патување во градските автобуси бесплатно. Исто така, добивате бесплатен влез во бројни атракции во Берлин, вклучувајќи ја и ТВ кулата. 

Работно време на Бранденбуршката порта

Од април до октомври, Бранденбуршката порта се отвора во 10 часот и се затвора во 7 часот.

Од ноември до март тој останува отворен еден час помалку, почнувајќи од 10 часот и затворајќи во 6 часот.

Меѓутоа, ако сакате да ја видите големата Берлинска порта однадвор, можете да ја посетите во секое време.

Најдобро време за посета на Бранденбуршката порта

За време на врвните летни месеци од април до октомври, најдобро е да ја посетите Бранденбуршката порта пред 10 часот. 

Ако не ви пречи гужвата, секое време од денот е одлично време за посета. 

Зајдисонце е прекрасно време за посетителите кои сакаат да добијат брилијантни фотографии од Бранденбуршката порта Берлин. 

Бранденбуршката порта Берлин, исто така, изгледа неверојатно откако ќе се стемни поради жолтите рефлектори.

Рајхстаг до Бранденбуршката порта

Зградата на Рајхстагот до Бранденбуршката порта

Многу посетители ја комбинираат својата посета на Бранденбуршката порта со обиколка на зградата на Рајхстагот и нејзината купола. 

Рајхстаг е на 500 метри (една третина од милја) од Бранденбуршката порта, а повеќето посетители можат да го одат растојанието за шест до осум минути. 

Карта на Бранденбуршката порта

Локација на Бранденбуршката порта на картата на ѕидот во Берлин
Слика: Independent.co.uk

Сега, тоа е можеби единствениот дел од урнатините на Берлинскиот ѕид кој сè уште стои силно. 

Бранденбуршката порта ноќе

Ако сакате да ја избегнете огромната гужва на која сведочи во текот на денот, подобро е да ја посетите Бранденбуршката порта ноќе.

Оваа градска икона е осветлена со жолти рефлектори при зајдисонце и прави прекрасни фотографии. 

Бранденбуршката порта ноќе
Слика: Carbonbrief.org

Откако ќе се стемни, има чувство на карневалско чувство во областа околу Портата. 

Посетителите кои се шетаат наоколу рака под рака, многу опции за улична храна, професионални фотографи кои нудат да ја направат вашата фотографија... на туристите им е многу романтично. 

Повеќето посетители се шетаат околу Берлинската порта, за да размислат за нејзината бурна историја и да се восхитуваат на нејзиното значење. 

Бранденбуршката порта до Берлинскиот ѕид

Берлинскиот ѕид го изградија Источните Германци и Советскиот Сојуз за да ги спречат луѓето да избегаат во полибералната Западна Германија. 

Бранденбуршката порта стоела помеѓу Источна и Западна Германија, станувајќи дел од Берлинскиот ѕид.

Откако ќе ја видат Бранденбуршката порта, многу туристи сакаат да го видат Берлинскиот ѕид.

Иако Берлинскиот ѕид сега не постои, има неколку места во градот каде што можете да видите остатоци од озлогласениот ѕид. Ги наведуваме подолу - 

Контролниот пункт Чарли

Контролен пункт Чарли во Берлин
Слика: Јео Ки

Американците контролираа три од граничните премини во Берлин, од кои најпознат е контролниот пункт Чарли (или „Контролната точка Ц“).

По уривањето на ѕидот, контролниот пункт Чарли стана туристичка атракција. Тој е дел од сојузничкиот музеј во населбата Далем во Берлин. 

Растојание од Бранденбуршката порта: 1.5 км (1 милја). 20 минути пешачење

Следете ја врската за да дознаете повеќе за Билети за контролен пункт Чарли.

Галерија Источна страна

Галерија од Источна страна, Берлин
Слика: Visitberlin.de

Галеријата од Источна страна е најдолгиот дел од Берлинскиот ѕид што сè уште постои. Тоа е ѕид долг 1.3 километри (речиси една милја) долж реката Спре.

Во 1990 година, по падот на Берлинскиот ѕид, источната страна на ѕидот беше насликана од повеќе од 100 уметници од над 20 земји.

Денес, East Side Gallery е најдолгата галерија на светот под отворено небо. 

Растојание од Бранденбуршката порта: 4.5 км (2.8 милји). Автобусот број 300 може да ве однесе таму за 30 минути. Оддалечено е 13 станици. 

Следете ја врската за да дознаете повеќе за возбудлив Алтернативна обиколка на Берлин, кој вклучува пристап до галеријата од Источна страна.

Меморијал на Берлинскиот ѕид

Меморијал на Берлинскиот ѕид
Слика: Visitberlin.de

Берлинскиот ѕид се протегаше по целата должина на берлинската поделба.

Заедно со караулата е зачуван и дел од Берлинскиот ѕид кој се протега по јужниот раб на Бернауер Штрасе.

Таа сега е изложба на отворено што нуди историски аудио и видео за посетителите. 

Растојание од Бранденбуршката порта: 2.6 км (1.6 милји). 10-15 минути со такси.

Оваа Приватна прошетка низ поделениот град вклучува посета на споменикот на Берлинскиот ѕид.

Топографија на теророт

Топографијата на теророт е музеј зад ѕид од 200 метри (650 стапки) што се протега по Нидеркирхнерштрасе.

Овој музеј се наоѓа во зграда во која порано се наоѓало седиштето на Гестапо и високата команда и безбедносна служба на СС.

Растојание од Бранденбуршката порта: 1.3 км (помалку од една милја) и 15 минути пешачење.

Посетата на Топографија на теророт е дел од ова високо препорачливо Пешачка обиколка на Третиот Рајх.

Факти за Бранденбуршката порта

Еве неколку интересни факти за Берлинската порта. 

Во античката грчка митологија, Пропилеја била монументална порта. Во современиот свет, најдобриот пример за пропилеја е портата кон Акропол во Атина, Грција. Бранденбуршката порта, исто така, требаше да биде монументална порта и е моделирана на порталот на Акропол во Атина.

Во 1945 година, за прв пат, советско знаме беше развеано на врвот на Бранденбуршката порта. Знамето ќе остане до 1957 година. 

Статуа на Квадрига на Бранденбуршката порта

Во 1793 година, на Бранденбуршката порта била додадена статуа Квадрига која ја прикажува божицата на победата која носи симбол на мирот.

Статуа на Квадрига на Бранденбуршката порта

Квадрига е автомобил или кочија што ја влечат четири коњи заедно. Се разликува од поконвенционалните два коња напред и два коња во задниот формат. 

Слика: Visitberlin.de

Кога француските сили под Наполеон Бонапарта ја разбиле пруската армија и го освоиле Берлин во 1806 година, тој ја однел Квадригата на Бранденбуршката порта во Париз. 

Сепак, тој никогаш не го инсталирал никаде. 

Пруските сили го зазеле Париз во 1814 година и, по поразот на Наполеон, ја вратиле Квадригата во Германија.

Овој пат, Германците додадоа пруски орел и железен крст на нејзиното копје, со венец од дабови лисја и повторно го поставија на врвот.

Сепак, оригиналниот Quadriga бил уништен во Втората светска војна - само една глава на коњ од Quadriga го преживеала нападот на сојузниците.

Сега е изложен во музејот Märkisches во Мите, Берлин.

Бранденбуршката порта и Хитлер

Кога Хитлер ја презел власта на 30 јануари 1933 година, тој одржал поворка со факели низ Бранденбуршката порта.

Илјадници јунаци облечени во кафена кошула и членови на СС поминаа под Бранденбуршката порта до претседателската палата, каде што Хитлер беше навиван.

Кога нацистите дојдоа на власт во Германија, црвените знамиња на нацистичката партија беа закачени од Бранденбуршката порта, со што стана партиски симбол. 

Бранденбуршката порта за време на Втората светска војна

Бранденбуршката порта преживеа многу напади за време на Втората светска војна.

По завршувањето на војната во 1945 година, таа беше единствената градба што сè уште стоеше меѓу урнатините на Парисер Плац.

Меѓутоа, куршумите и експлозиите во близина го оштетиле во голема мера. Всушност, сите колони имаа дупки од куршуми.

По завршувањето на Втората светска војна, владите на Источен и Западен Берлин ги здружија рацете за да ја вратат Бранденбуршката порта на нејзината поранешна слава.

Говорот на Роналд Реган пред Бранденбуршката порта

На 12 јуни 1987 година, американскиот претседател Роналд Реган го одржа својот возбудлив говор стоејќи пред Бранденбуршката порта.

Тој рече: „Сè додека оваа порта е затворена […], не останува отворено само германското прашање, туку прашањето за слободата за целото човештво […].

Тој се надоврза со „г. Горбачов, отвори ја оваа порта! Господине Горбачов, урнете го овој ѕид!“

На 22 декември 1989 година, Бранденбуршката порта беше отворена засекогаш кога западногерманскиот канцелар Хелмут Кол помина низ неа за да се сретне со источногерманскиот премиер Ханс Модроу.

Најчесто поставувани прашања за Бранденбуршката порта

Еве неколку прашања што посетителите обично ги поставуваат пред да ја посетат Бранденбуршката порта:

Каде можам да резервирам билети за Бранденбуршката порта во Берлин?

Туристите можат да купат билети за атракцијата преку Интернет или на местото на одржување на денот на нивната посета. За најдобро искуство, предлагаме однапред да ги резервирате вашите билети онлајн.

Дали треба да ја посетам Бранденбуршката порта во текот на денот или ноќта?

Ви предлагаме да го посетите еднаш во текот на денот и еднаш навечер за да го извлечете најдоброто од двата света. 

Што можам да видам околу Бранденбуршката порта?

Поради својата централна локација, Бранденбуршката порта во Берлин е идеална почетна (или завршна) точка за маршрутата на денот. Можете да видите Рајхстаг - германскиот парламент, До булеварот ден Линден, Споменик на убиените Евреи од Европа, Колумна на победата во Берлин, и Парк Тиргартен, Да го именува неколку.

Извори

# Wikipedia.org
# Berlin.de
# Visitberlin.de

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Берлинската ТВ кула Зградата на Рајхстагот
Панорамапункт Берлин Ној музеј
Бункер на Берлинската приказна Берлин леден бар
Берлинска зандана Body Worlds Berlin
Морски живот Берлин Мадам Тисо
Кампот Заксенхаузен Природонаучниот музеј
Ѕидот – Панорама Леголанд центар за откривање
Светски балон Илузеум Берлин
Музеј Алтес Музеј на ДДР
Музеј Боде Музејот Берггруен
Нова Национална галерија Алте Националгалерија
Хамбургер Банхоф Музејот на Пергамон
Музеј на фотографија Gemäldegalerie
Музеј на компјутерски игри Германски шпионски музеј

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Берлин

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар