Почетна » Берлин » Билети за Neue Nationalgalerie

Neue Nationalgalerie – билети, цени, што да очекуваме

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Берлин

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(154)

Neue Nationalgalerie (Новата национална галерија) во Берлин е посветена на уметноста на 20 век и прикажува ремек-дела од разновидна колекција на Nationalgalerie.

Сликите од дваесеттиот век изложени во Neue Nationalgalerie се од различни европски и северноамерикански уметници.

Некои од истакнатите уметници чии дела се изложени се - Френсис Бејкон, Макс Бекман, Салвадор Дали, Макс Ернст, Џорџ Грос, Хана Хох, Ребека Хорн, Ернст Лудвиг Кирхнер, Пол Кле, Лоте Ласерштајн, Пола Модерсон-Бекер, Едвард Мунк. , Ернст Вилхелм Неј, Пабло Пикасо, Герхард Рихтер, Вернер Тубке и Енди Ворхол. 

„Потсдамер Плац“ од Ернст Лудвиг Кирхнер, „Скеј играчи“ од Ото Дикс и „Кој се плаши од црвено, жолто и сино IV“ од Барнет Њуман се најпопуларни кај посетителите. 

Самата зграда на Neue Nationalgalerie е ремек-дело бидејќи е последниот голем проект завршен од меѓународно познатиот архитект Лудвиг Миес ван дер Рое. 

Што да очекувате во Neue Nationalgalerie

Бидете подготвени да бидете воодушевени од уметничките дела и архитектурата изложени во New Nationalgalerie за време на вашата посета.

По шестгодишна пауза за поправки, музејот повторно беше отворен со критички дела од Националната галерија колекција на класичен модернизам.

Збирката на уметнички дела на музејот ги рефлектира општествените процеси на нестабилниот период, вклучувајќи ги реформските движења на Германската империја, Првата светска војна, Златните дваесетти години на Вајмарската Република, Втората светска војна и Холокаустот.

Билети за Neue Nationalgalerie

Сликање во Neue Nationalgalerie
Слика: Смб.музеј

Со овој влезен билет во Neue Nationalgalerie, ќе добиете пристап до постојаните изложби на музејот, како и аудио водичи за повеќето од нив.

Ве молиме пристигнете во музеите во рок од 15 минути од времето што сте го избрале додека ги резервирале вашите билети. 

Бидејќи ова е билет за прескокнување на линијата, можете да ги избегнете линиите на шалтерот за билети и да одите низ влезот.

Гостите помлади од 18 години можат да уживаат бесплатен влез. Сепак, тие сепак ќе треба да резервираат билет за да влезат.

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Цена на билети

Билет за возрасни: € 13
Студентски билет (со лична карта): € 6

Како да стигнете до Нова Национална галерија

Neue Nationalgalerie се наоѓа во областа Културфорум, во близина на Потсдамер Плац.

Нејзината адреса е Potsdamer Straße 50, 10785 Берлин. Најдете насоки

Најдобро е да стигнете до музејот со јавен превоз. 

U-Bahn: Потсдамер Платц
S-Bahn: Потсдамер Платц
автобус: Potsdamer Brücke, Potsdamer Platz Bhf / Voßstraße, Културфорум, Филхармонија

Тајмингот на Neue Nationalgalerie 

Во текот на целата недела, Neue Nationalgalerie се отвора во 10 часот и се затвора во 6 часот. 

Во четврток, музејот останува отворен до 8 часот за да поттикне повисоки стапки. 

Музејот останува затворен во понеделник.

Последниот влез е еден час пред затворање.

Извори

# Смб.музеј
# Wikipedia.org
# Archdaily.com
# Visitberlin.de

Специјалистите за патувања во TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите обиди да ја одржиме нашата содржина актуелна, доверлива и доверлива.

Берлинската ТВ кулаЗградата на Рајхстагот
Бранденбуршката портаНој музеј
Бункер на Берлинската приказнаБерлин леден бар
Панорамапункт БерлинBody Worlds Berlin
Морски живот БерлинМадам Тисо
Кампот ЗаксенхаузенПриродонаучниот музеј
Ѕидот – ПанорамаЛеголанд центар за откривање
Светски балонИлузеум Берлин
Берлинска занданаМузеј на ДДР
Музеј БодеМузејот Берггруен
Музеј АлтесАлте Националгалерија
Хамбургер БанхофМузејот на Пергамон
Музеј на фотографијаGemäldegalerie
Музеј на компјутерски игриГермански шпионски музеј

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Берлин