Почетна » Берлин » Билети за Body Worlds Берлин

Body Worlds Berlin – билети, цени, што да очекуваме

4.7
(135)

Body Worlds Berlin е уникатна изложба каде посетителите гледаат вистински пластифицирани човечки тела и учат за тоа како функционираат нашите тела.

Како една од водечките атракции во Берлин, атракцијата собра глобално признание за нејзината едукативна вредност и деталниот пристап за разбивање на комплексноста на човечките форми.

Истражете ги внатрешните работи на човечкото тело - како седиме исправено, се движиме, се смееме и многу повеќе - на начин кој претходно беше резервиран за медицинските професионалци.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за Body Worlds Berlin. 

Што да очекувате во Body Worlds Berlin

Основан од д-р Гунтер фон Хагенс, Музејот Body Worlds ќе го промени начинот на кој ги гледате човечките суштества и вашето сопствено тело.

Сигурно отсекогаш сте ги знаеле различните функции на органите, но за прв пат ќе ги видите во овој музеј, познат и како „Музеј на луѓе“.

Покрај преку 200 човечки пластинати кои ефикасно ги пренесуваат функциите и нарушувањата на еден орган, ќе го видите и првиот во светот Човечка 3-D фасција пластина во Body Worlds Berlin.

Гледајќи ги изложените бројни пластинирани вистински човечки тела, ќе стекнете детално разбирање за сложените, но деликатни внатрешни системи на телото.

Дознајте повеќе за човечкиот скелет, интеракцијата на мускулниот систем, дигестивниот систем, развојот на ембрионот во матката, кардиоваскуларниот систем и многу повеќе.

Исто така, ќе разберете што нè прави „САД“, пребивајќи се на егзистенцијални теми како среќа и несреќа, вишок и умереност, притисок и ослободување, ненаситност и воздржаност и шанса и судбина.

Каде да купите билети

Можете да ја купете билети за Body Worlds Berlin онлајн или офлајн на атракција.

Онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат онлајн билетите

Одете на страницата за резервации на Музејот Body World во Берлин, изберете го претпочитаниот датум, временско место и број на билети и купете ги билетите веднаш.

Откако ќе ги купите билетите за атракцијата, тие се испорачуваат на вашата адреса за е-пошта. 

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот. 

На денот на вашата посета, заменете го е-билетот на вашиот паметен телефон на билетарницата за хартиена карта и влезете.

Цените на билетите на Body Worlds Berlin

Билети за Body Worlds Museum во Берлин чини 17 евра за возрасни на возраст од 19 години и повеќе. 

Постарите лица на возраст од 66 години и повеќе и студенти на возраст од 19 години и повеќе плаќаат попуст од 15 евра.

Студентите мора да покажат лична карта за да побараат намалена цена.

Децата на возраст меѓу седум и 18 години плаќаат и намалена цена од 12 евра.

Доенчињата на возраст од шест години и помлади можат да влезат бесплатно и не бараат билет.

Билети за Body Worlds Berlin

Децата уживаат во Body Worlds Berlin
Слика: Bodyworlds.com

Билетите на Body Worlds во Берлин ви овозможуваат пристап до сите области на музејот.

Билетот важи еден ден, така што можете да поминете онолку време колку што сакате внатре во просториите.

Аудио водичот не е дел од билетот, но можете да го купите на местото на одржување.

Цени на билетите

Билет за возрасни (од 19 до 65 години): €17
Билет за сениор (66+ години): €15
Студентски билет (19+ години, со лична карта): €15
Детски билет (од 7 до 18 години): €12

Децата на возраст од шест години и помлади не бараат билет.

DDR музеј + Body Worlds Берлин

Музејот DDR е на само 700 метри (половина милја) од берлинскиот Body Worlds, така што некои туристи претпочитаат да ги истражуваат истиот ден.

Во музејот ДДР, можете да видите стотици уникатни реликвии од социјалистичката историја на Германија во музејот ДДР.

Ова искуство навлегува во добро познатите прашања од Источен Берлин, вклучувајќи ги Штази и Ѕидот и обичниот живот на жителите на ДДР. 

Берлин ТВ кула + тело светови Берлин

Berliner Fernsehturm, често познат како Берлинска ТВ кула, е изградена во 1960-тите од администрацијата на Германската Демократска Република (ГДР). 

Таа е највисоката кула во Германија, висока 368 метри (1207 стапки) и видлива низ поголемиот дел од Берлин.

Бидејќи Body Worlds Berlin се наоѓа во подрумот на ТВ кулата, многу туристи купуваат комбо билет и ги истражуваат и двете во ист ден. 

Како да се постигне

Изложбата на Body World Berlin е во подрумот на ТВ кулата. 

адреса: Panoramastraße 1a, 10178 Берлин. Најдете насоки 

Можете да стигнете до атракцијата и со јавен или со приватен превоз.

Со автобус

S+U Alexanderplatz Bhf/Memhardstr. (Берлин) е најблиската автобуска станица, на само 3 минути пешачење.

Со трамвај

S+U Alexanderplatz Bhf/Gontardstr. (Берлин) е најблиската трамвајска станица, на само 10 минути пешачење.

Со кола

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете.

Кликни тука за најблиските паркиралишта.

Тајмингот на Body Worlds Берлин

Body Worlds Berlin се отвора во 10 часот и се затвора во 7 часот во текот на целата недела и на државните празници.

Последниот прием е еден час пред затворањето. 

Музејот останува затворен на 24 декември. 

Колку време трае Body Worlds?

Ако сакате да навлезете во деталите, ќе ви требаат два часа за да ги видите сите експонати изложени во Body Worlds – The Happiness Project.

Познато е дека туристите кои се брзаат истражуваат сè што е изложено за еден час. 

Ако не резервирајте ги вашите билети однапред, исто така мора да земете предвид околу 15 минути за да купите билети и времето на чекање за да пристигне вашето време (ако е преполно).

Откако ќе влезете внатре, можете да останете на изложбата онолку долго колку што сакате.

Најдобро време за посета на Body Worlds Берлин

Поради својата висока образовна вредност, Body Worlds Berlin често е домаќин на училишни групи.

Значи, пожелно е да ја посетите атракцијата после 4 часот за помирно искуство.

Ако сакате да го посетите во текот на денот, тогаш обидете се да одите веднаш штом ќе се отвори музејот, т.е. во 10 часот.

Влезот на музејот на телесни светови

Напуштајќи ја железничката станица упатувајќи се кон ТВ-кулата, ќе мора да шетате низ зградата за да го најдете влезот од спротивната страна.

Ако доаѓате од островот музеј (Museumsinsel), влезот ќе биде веднаш зад фонтаната на Нептун (Neptunbrunnen).

Бидејќи е тешко да се најдат места за паркирање, подобро е да се пристигне со јавен превоз. 

Аудио водич

Со аудио водичот, можете да го дизајнирате вашето искуство во Body World Berlin's според вашиот интерес. 

Аудио водичите содржат многу јасни објаснувања, неверојатни факти и информации за изложените пластини. 

Аудио водичот е достапен на германски и англиски и може да се набави на билетарницата за изнајмување од 3 евра.

Најчесто поставувани прашања за Body Worlds Berlin

Еве неколку прашања што посетителите обично ги поставуваат пред да го посетат Музејот на народот во Берлин.

Каде можам да резервирам билети световите на телото музеј во Берлин?

Туристите можат да купат билети за атракцијата преку Интернет или на местото на одржување на денот на нивната посета. За најдобро искуство, ви предлагаме резервирајте ги вашите билети онлајн однапред.

Кои се блиските атракции?

Берлинската ТВ кула, островот музеј, Бранденбуршката порта и Берлинската катедрала се некои туристички места во близина на Body Worlds Berlin.

Дали има шкафче или гардероба на лице место?

Да, Body Worlds Berlin има платен шкафче за складирање на вашиот багаж што овозможува удобна посета на гостите.

Дали музејот на луѓето во Берлин инвалидска количка достапна за лицата со посебни потреби?

Да, Музејот е достапен за инвалидски колички за да се сместат посетителите со предизвици за мобилност.

Може ли да ја откажам мојата посета на Body Worlds Berlin?

Да, можете да го откажете билетот до 24 часа однапред за целосно враќање на парите.

Извори

# Bodyworlds.com
# Tripadvisor.com
# Berlin-welcomecard.de

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Берлинската ТВ кула Зградата на Рајхстагот
Бранденбуршката порта Ној музеј
Бункер на Берлинската приказна Берлин леден бар
Панорамапункт Берлин Берлинска зандана
Морски живот Берлин Мадам Тисо
Кампот Заксенхаузен Природонаучниот музеј
Ѕидот – Панорама Леголанд центар за откривање
Светски балон Илузеум Берлин
Музејот на Пергамон Музеј на ДДР
Музеј Боде Музејот Берггруен
Нова Национална галерија Алте Националгалерија
Хамбургер Банхоф Музеј Алтес
Музеј на фотографија Gemäldegalerie
Музеј на компјутерски игри Германски шпионски музеј

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Берлин

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар