Почетна » Берлин » Билети за палубата за набљудување Panoramapunkt

Panoramapunkt Berlin – билети, цени, најдобро време за посета

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Берлин

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(169)

Panoramapunkt во Берлин е платформа за набљудување на отворено која овозможува поглед од 360 степени на градот, особено на Потсдамер Плац. 

Оваа палуба за гледање е на врвот на кулата Колхоф, на висина од 100 метри (328 стапки) над градските улици. 

Од палубата за набљудување може да се видат знаменитости како ТВ кулата, Берлинската катедрала, островот музеј, Бранденбуршката порта, Победната колона, палатата Белви итн., и многу други фасцинантни глетки.

Еден од најважните моменти на посетата е правото на фалење со тоа што сте се качиле на најбрзиот лифт во цела Европа, кој ве носи на 25-ти кат за само 20 секунди. 

Повеќето посетители поминуваат време и во Панорамакафето, кое нуди локални и меѓународни деликатеси.

Што да очекувате на Panoramapunkt

Ниту една друга гледна точка не нуди толку сеопфатна слика за структурните и историските карактеристики на германската престолнина.

Доколку сакаат, посетителите можат да изнајмат двоглед за мала надокнада (2.50 евра) и да купат карта од 360° на околината (3 евра).

Како дел од искуството на Panoramapunkt, гостите можат да видат и изложба на отворено, „Погледи на Берлин“, за историјата на Потсдамер Плац.

Изложбата е на 24 кат – веднаш под палубата за набљудување.

Билети за Panoramapunkt

Посетителите можат да се одлучат за редовниот билет за Панорамапункт или за ВИП билет (исто така познат како семеен билет).

Кога ќе ги резервирате овие билети за Skip The Line преку Интернет, тие ќе ви бидат испратени по е-пошта. 

На денот на вашата посета, можете да поминете покрај линијата на бројачот за билети, да го покажете билетот на вашиот мобилен на влезот и да влезете. 

И двата билети им овозможуваат на посетителите пристап до палубата за набљудување, изложбата на отворено и кафулето. 

Можете да ги откажете билетите на палубата за набљудување на Panoramapunkt до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Цена на билети

Билет за возрасни (18+ години): € 11.50
Студентски билет (од 18 до 35 години, со лична карта): € 9
Младински билет (од 6 до 17 години): € 9

Редовен семеен билет: € 18.20
За двајца возрасни и четири деца (под 15 години)

Најдобро време за посета на Панорамапункт

Зајдисонце од Panoramapunkt во Берлин
Слика: Panoramapunkt.de

Најдобро време за посета на Панорамапункт е зајдисонце. 

Гледањето на зајдисонцето над хоризонтот на Берлин од прекрасната сончева тераса е романтично чувство. 

Дури и ако сте во посета со вашето семејство и романсата не ви е на ум, зајдисонцето е одлично време да бидете на палубата за набљудување на врвот на кулата Колхоф.

Оваа атракција обично не е многу зафатена и нема многу моменти кога ќе треба да управувате со голема толпа.

Panoramapunkt е најмногу зафатен во првите два и последните два часа од работењето. 

Колку време трае Panoramapunkt

Посетителите обично поминуваат триесет минути до еден час во посета на опсерваторијата Panoramapunkt.

Ако го посетите панорамското кафуле, кое со терасата на отворено ве враќа во 1930-тите, ќе ви треба половина час повеќе.

Ако сакате да го минимизирате времето потребно на берлинската премиерна палуба за набљудување, купете билети за Панорамапункт однапред и посета во текот на денот.

Како да стигнете до Panoramapunkt

Panoramapunkt се наоѓа во центарот на Потсдамер Плац и е лесно да се стигне со јавен превоз.

Нејзината адреса е Potsdamer Platz 1 10785 Berlin. Најдете насоки

Тајмингот на Panoramapunkt Berlin

Во лето, Panoramapunkt Berlin е отворен од 10 до 7 часот, а кафулето е отворено од 11 до 7 часот. 

Последното возење со лифт тргнува во 6:30 часот.

Во зима, Panoramapunkt е отворен од 10 до 6 часот, а кафулето е отворено од 11 до 5.30:XNUMX часот. 

Последното искачување со лифт е во 5 часот.

Извори

# Panoramapunkt.de
# Visitberlin.de
# Tripadvisor.com

Специјалистите за патувања во TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите обиди да ја одржиме нашата содржина актуелна, доверлива и доверлива.

Берлинската ТВ кулаЗградата на Рајхстагот
Бранденбуршката портаНој музеј
Бункер на Берлинската приказнаБерлин леден бар
Берлинска занданаBody Worlds Berlin
Морски живот БерлинМадам Тисо
Кампот ЗаксенхаузенПриродонаучниот музеј
Ѕидот – ПанорамаЛеголанд центар за откривање
Светски балонИлузеум Берлин
Музеј АлтесМузеј на ДДР
Музеј БодеМузејот Берггруен
Нова Национална галеријаАлте Националгалерија
Хамбургер БанхофМузејот на Пергамон
Музеј на фотографијаGemäldegalerie
Музеј на компјутерски игриГермански шпионски музеј

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Берлин