Почетна » Берлин » Билети за музејот Ној

Музејот Neues – билети, цени, што да очекуваме

4.9
(192)

Музејот Ној е втората најпозната атракција на берлинскиот музејски остров, по Музејот Пергамон.

Музејот може да се пофали со 9,000 плус експонати поделени во три збирки - египетски и папирус, праисторија и рана историја и класични антиквитети. 

Посетителите од далеку ја посетуваат бистата на египетската кралица Нефертити - таа во музејот Ној е исто како што е Мона Лиза за музејот Лувр.

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да го купите вашиот билет за музејот Neues.

Каде е музејот Ној

Музејот Ној е на островот Мусуем во Берлин. 

Музејскиот остров (локално познат како Museumsinsel) е збирка на музеи на северниот дел на островот Шпре во центарот на Берлин. 

Покрај Новиот музеј, Музејскиот остров е исто така дом на музејот Пергамон (Музејот Пергамон), Музејот Боде, Старата национална галерија (Алте Национална галерија), Стариот музеј (Музејот Алтес) и галеријата Џејмс Симон.

Влезот на музејот Ној

Влезот во музејот Ној е исклучиво преку новоизградениот центар за посетители галерија Џејмс Симон.

Секој мора да ги користи големите скали (видете ја мапата подолу) и да се сретне на информативниот пулт во Горното фоаје на галеријата Џејмс Сајмон.

Влезот на музејот Ној
Слика: Смб.музеј

Посетителите со ограничена подвижност мора да пристапат до музејот Нојес преку источниот влез и преку лифтот на јужната страна на зградата.

Цена на билетот на музејот Ној

Билети за музејот Ној може да се купи и онлајн и на влезот на атракцијата.

Додека купувате билети преку Интернет, можете да ги резервирате однапред или да купите билети за истиот ден.

Влезот во музејот Neues за возрасни 18 години и повеќе е 12 евра.

Попусти во музејот Нојес

Посетителите под 18 години добиваат 100% попуст во музејот Neues и на тој начин влегуваат бесплатно. Сепак, тие мора да резервираат бесплатен билет.

Студентите со валидна лична карта и посетителите со попреченост добиваат попуст од 50%. Нов влезен билет во Музејот а со тоа плати само 6 евра.

Сепак, постарите лица не добиваат никакво намалување на цената на билетот.

Билети за музејот Ној

Билет за влез во Музејот Ној

Овој влез во музејот Skip The Line Neues доаѓа со бесплатен аудио водич за секого.

Слика: Tripadvisor.com

Тоа е најпопуларниот билет и ви дава пристап до сè што може да се види - египетската колекција, античката колекција и колекцијата од праисторијата и раната историја.

Посетителите на возраст од 18 години нагоре добиваат бесплатен влез, но сепак мора да ги споменете додека ги резервирате вашите билети. 

Цена на билетот

Билет за возрасни (19+ години): 12 евра
Студентски билет (со важечка лична карта): 6 евра
Детски билет (помалку од 18 години): Слободен влез

Важно: Во шкафчињата мора да се остават големи ранци и предмети поголеми од рачниот багаж. 

Премин на музејскиот остров во Берлин

Пропусницата за музејски остров Берлин ви овозможува да влезете во сите пет музеи на островот. 

Преминот на островот музеј е совршен за два вида туристи - оние кои сакаат да ги посетат сите музеи на островот и оние кои не се сигурни кој музеј сакаат да го посетат. 

Премин на музејскиот остров во Берлин
Слика: Notanomadblog.com

Пропусницата ви овозможува да го прескокнете пристапот до Музејот Боде, Музејот Алтес и Националната галерија на Алте - можете да ја покажете пропусницата на вашиот паметен телефон и да влезете во овие музеи.

Сепак, во музејот Ној и музејот Пергамон, мора да застанете во ред за да добиете физички билет пред да можете да влезете. Нема да мора да плаќате за ништо.

Откако ќе се активира, оваа карта за музејски остров важи цел ден.

Како да стигнете до музејот Ној

Најдобро е да стигнете до музејот Ној Берлин со јавен превоз. 

Со метро (U-Bahn)

Можете да се качите на линијата U6 и да стигнете до Станица Фридрихштрасе У, кој е најблиску до островот музеј. 

Подземната железница е на 900 метри (половина милја) од музејот Neues, а растојанието можете да го пешачите за 10 до 12 минути.

Станицата Фридрихштрасе до музејот Ној

Со S-Bahn воз

Може да се качите на S-Bahn линиите S1, S2, S25, S5, S7 или S75 и да стигнете Станица Фридрихштрасе во Берлин or Станица Hackescher Markt.

Станицата Хакешер Маркт е 550 метри (половина милја) од музејот Ној, а растојанието можете да го пешачите за 7 до 8 минути.

Станица Hackescher Markt до музејот Neues

Со трамвај

Можете да ги земете трамваите М1 и М12 и да се симнете во AM Kupfergraben трамвај станица.

Тоа е 500 метри (речиси половина милја) од Музејот, а пешачење, можете да стигнете до вашата дестинација за шест минути.

Со автобус

Ако претпочитате автобус, можете да се качите на автобусот број 100 или автобусот број 200 и да се симнете во Lustgarten.

Лустгартен е парк на островот музеј.

Новиот музеј на островот Музеј е 400 метри од Лустгартен, а растојанието можете да го пешачите за пет минути.

Паркинг на островот музеј

На островот Музеј нема паркинг за автомобили или поголеми возила.

Ако планирате да возите до Музејот, можете да паркирате во кое било Radisson Blu Хотел or Меѓународен трговски центар.

Хотелот е на 500 метри (помалку од половина милја), а трговскиот центар е 800 метри (половина милја) од музејот Ној Берлин.

Работно време на музејот Нојес

Музејот Ној на Музејскиот остров Берлин е отворен од 10 до 6 часот од вторник до недела.

Во четврток, музејот останува отворен до 8 часот. 

Последниот влез е 30 минути пред затворањето на Музејот.

Останува затворено во понеделник. 

Најдобро време за посета на музејот Нојес

Најдобро време за посета на музејот Нојес е веднаш штом ќе се отворат во 10 часот. 

Гужвата е на минимум, што значи дека можете да ја избегнете редицата, да одвоите време да ги истражувате експонатите и да фотографирате без странци. 

Музејот почнува да се преполнува околу 11 часот, а меѓу 12 и 2 часот го достигнува својот врвен капацитет.

Ако не можете да стигнете рано наутро, следното најдобро време за посета на музејот Пергамон е после 2 часот. 

Ако планирате вечерна посета, четврток е подобар бидејќи Музејот останува отворен до 8 часот. 

Колку време трае музејот Нојс?

Посетителите во брзање можат да ги истражуваат најважните моменти на музејот Ној за приближно 45 минути. 

За да го истражите музејот со опуштено темпо и да уживате во експонатите, ќе ви требаат 90 минути до два часа. 

Познато е дека љубителите на историјата поминуваат повеќе од три часа.

Музејот Нејес Билети за прескокнување на линијата
Кога купувате билети за Neues Museum Skip the Line преку Интернет, заштедувате најмалку 15 до 20 минути време на чекање, во зависност од сезоната. Овој пат може да се искористи за истражување на Музејот. Слика: Waitamoment.co.uk

Забелешка: Собата на Нефертити е најпопуларна (и најпреполна) во музејот Нојес, а посетителите на крајот поминуваат повеќе време тука.

Бесплатен влез во Новиот музеј, Берлин

Можно е да добиете бесплатен влез во Музејот Нојес доколку ги исполнувате условите подолу: 

  1. Посетители до 18 години
  2. Училишни деца на едукативни излети со нивните наставници
  3. Универзитети / студенти придружувани од предавач
  4. Членови на Меѓународниот совет на музеи (ИКОМ) и Германското здружение на музеи
  5. Новинари со печатни лични карти
  6. Лица кои примаат бенефиции за трансфер со валидни документи
  7. Негуватели кои придружуваат лице со тешка инвалидитет каде што ова барање е забележано во пропусницата за лица со посебни потреби

Што да се види во музејот Нојес

Музејот Нојес во Берлин има околу 9,000 експонати распоредени во три колекции.

Со 8,000 квадратни метри (86,000 квадратни стапки) простор за изложба распореден на четири одделни нивоа, експонатите се поделени на Египетска колекција и папирус, Праисторија и рана историја, и Збирка на класични антиквитети

Подолу ги наведуваме најважните моменти од музејот Нојес - 

Бистата на Нефертити

Бистата на Нефертити е ѕвездената атракција на музејот Нојес во Берлин.

Бистата на кралицата Нефертити беше откриена во 1912 година во Амарна во централен Египет од страна на германски археолози, а експертите за уметност ширум светот ја сметаат за олицетворение на древната египетска уметност. 

Нефертити била големата кралска сопруга на египетскиот фараон Ехнатон.

Насликаната биста од варовник обложена со штуко е изработена во 1345 п.н.е од Тутмос и е едно од најкопираните дела на древниот Египет.

Бистата на Нефертити е во соба бр. 210, 2-ри кат на Новиот музеј и е полна со посетители во текот на целиот ден. 

Берлин зелена глава

Зелена глава во музејот Нојес во Берлин

Берлинската зелена глава е глава на древна египетска статуа направена од зелени шкрилци, еден вид карпа со хемикалии кои и даваат зелена нијанса.

Главата на портретот се смета за дело на мајстор египетски скулптор, кој за жал не е идентификуван. 

Експертите веруваат дека Зелената глава е создадена околу 100-50 п.н.е., последниот век од древната египетска цивилизација. Слика: Википедија

на Берлин Грин Хед е во соба бр. 109, 1 кат на Новиот музеј.

Раководител на Теје

Раководител на Теје во музејот Нојес

Ова е портретот на кралицата Теје, која потекнува од обично семејство и се омажила за слободоумниот фараон Аменофис III од Египет. 

Главата на малата статуа е издлабена од дрво од тис и ја прикажува кралицата облечена во главата на божица.

Слика: Google

Експертите веруваат дека портретот бил извајан некаде помеѓу 1388 и 1351 година п.н.е. Повторно, мајсторот скулптор е непознат. 

Берлинска златна капа

Берлинска златна капа во музејот Нојес

Златната капа во музејот Ној е дел од изложбите што го прикажуваат животот во каменото, бронзеното и железното време.

Експертите сметаат дека елаборираната берлинска златна капа е направена некаде помеѓу 9 и 8 век п.н.е. 

Шапката тенка како хартија е создадена од еден лист злато и е украсена со орнаменти. 

Слика: Artistoryproject.com

Златната капа се наоѓа во собата бр. 305 на третиот кат на музејот Neues.

Сребрени садови од Троја

Ова е колекција од три чаши и чинија направена од сребро. 

Сребрени садови од Троја во музејот Нојес

Овие сребрени садови се дел од богатството на Приам, складиште со злато и други артефакти откриени од археологот Хајнрих Шлиман во Хисарлик во модерна Турција. 

Слика: Museumsinsel-berlin.de

Додека повеќето од артефактите стигнале Музеј Пушкин во Москва, сребрените садови го најдоа патот до Берлин. 

Овие садови датираат од 2500 година п.н.е. и се изложени во соба 104 од првиот кат на музејот Нојес.

Стичка Градинка

Штичката на градниот кош често се нарекува и Sticna Cuirass и е пронајдена од гробот на војник во Стична, Словенија. 

Градина Стичка во музејот Нојес

Cuirass е парче оклоп што се состои од оклоп и задна плоча прицврстени заедно.

Слика: Museumsinsel-berlin.de

Градината Стична е предмет од 6 век п.н.е. од културата на Источна Халштат од раното железно време.

Сега кога знаете што да очекувате, зошто не резервирајте го вашиот билет за музејот Ној?

Бонус: Ако сакате, можете да земете и а виртуелна обиколка на музејот Ној пред вашата вистинска посета.

Музејот Ној на Трипадвајзор

Музејот Neues е високо оценет на Вчерашниот службениот времето – 4.5 од 5.

Избравме две од најновите рецензии на музејот Нојс за да ви дадеме идеја што да очекувате за време на вашето патување.

Не ја пропуштајте оваа
Отидов во овој музеј бидејќи има ист влез како и во Пергамон. Темелно уживав во времето овде, дури и повеќе отколку во Пергамон. Ако сте во египетската историја, посетете го овој музеј. Силно се препорачува.

Ерикет593, Џакарта

Тоа е одличен музеј!
Извонреден музеј - мислевме подобро од сестринските музеи на островот. Огромна количина на значајни и интересни артефакти овде, а распоредот и квалитетот на курирање се извонредни. Некоја историја лесно може да помине 3-4 часа овде, а сепак да не го види сето тоа.

NewStart78, Des Moines, Ајова

Мапата на музејот Ној

Има многу експонати што треба да се видат во музејот Нојес. Трикот е да не се изгубите и да не ги пропуштите ремек-делата.

Затоа е од суштинско значење да се знае планот на Музејот Ној и каде се наоѓаат ремек-делата. 

Покрај тоа што ќе ви помогне со локацијата на експонатите, мапата на музејот Ној ќе ви помогне и да ги забележите услугите за посетителите, како што се тоалети, кафулиња, продавници за сувенири, кабини за помош на посетители итн.

Распоред на музејот Ној

Погледнете го планот на подот на Берлинскиот музеј подолу -

Мапата на приземјето на музејот Нојес
Музејот Ној Распоред на првиот кат
Распоред на вториот кат на музејот Нојес
Нов музеј Карта на третиот кат

Кафе Музејот Ној

Кафето „Алегрето“ е во музејот Нојес, а од вторник до недела е отворено од 10 до 6 часот. 

Се наоѓа на 2-ри кат од музејот Нојес и е одлично место за одмор за време на вашата посета на музејот.

Тоа е малку скапо и служи и германска и европска кујна. 

Покрај Allegretto Café во музејот Neues, други препорачани ресторани на островот Музеј се – Cafe Pi во музејот Pergamon и ресторан Cu29 во галеријата James Simon.

Архитектите на музејот Нојес

Работата на музејот Нојс во Берлин започна во 1841 година, а беше отворен за јавноста во 1855 година. 

Фридрих Август Штилер, судски архитект на Кралот Фридрих Вилхелм IV, ја дизајнирал масивната неокласична зграда од 1841 до 1859 година. 

Беше популарен меѓу љубителите на историјата од целиот свет, но музејот претрпе екстензивно бомбардирање за време на Втората светска војна, што ја остави зградата во урнатини.

Некои од деловите на Музејот беа целосно уништени, додека неколку други го преживеаја нападот. 

По Втората војна, долго време немаше многу фокус на уметноста и историјата и беа направени многу не многу обиди за поправка на Музејот. 

Музејот Ној и Дејвид Чиперфилд

Во 1997, Архитекти Дејвид Чиперфилд го доби договорот за обнова на музејот Нојес во соработка со конзерваторскиот архитект Џулијан Харап

Реставрација на музејот Ној

Проектот имаше двојни цели - 

  1. Обновете ги просториите што останаа по уништувањето на Втората светска војна.
  2. Воведување на нови градежни делови во континуитет со постојната структура. 

Археолошката реставрација беше во согласност со Венецијанската повелба, почитувајќи ја историската структура во нејзините различни состојби на зачувување. 

Проектот за редизајнирање и рехабилитација траеше 12 години.

По повеќе од шеесет години стоење како руина, музејот Нојес повторно беше отворен за јавноста во 2009 година.

По Музејот Алтес и Музејот Пергамон, таа стана трета обновена зграда на островот Музеј Берлин. 

Извори

# Смб.музеј
# Wikipedia.org
# Berlin.de

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Берлинската ТВ кула Зградата на Рајхстагот
Бранденбуршката порта Панорамапункт Берлин
Бункер на Берлинската приказна Берлин леден бар
Берлинска зандана Body Worlds Berlin
Морски живот Берлин Мадам Тисо
Кампот Заксенхаузен Природонаучниот музеј
Ѕидот – Панорама Леголанд центар за откривање
Светски балон Илузеум Берлин
Музеј Алтес Музеј на ДДР
Музеј Боде Музејот Берггруен
Нова Национална галерија Алте Националгалерија
Хамбургер Банхоф Музејот на Пергамон
Музеј на фотографија Gemäldegalerie
Музеј на компјутерски игри Германски шпионски музеј

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Берлин

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар