Почетна » Берлин » Билети за музејот ДДР

Музеј DDR – билети, цени, што да очекуваме

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(168)

Музејот ДДР во Берлин го документира животот во Источна Германија пред да падне ѕидот во 1989 година.

Музејот на ДДР ја враќа Германската Демократска Република во живот и е поделен на три тематски области - Јавен живот, Држава и идеологија и Живот во блок од кула.

Музејот е замисла на етнологот Питер Кензелман, кој сака да ѝ покаже на поновата генерација што е да се живее во делот на Берлин поддржан од Советскиот Сојуз. 

Најдобриот дел од истражувањето на музејот DDR е тоа што изложените предмети не се заклучени во стаклени кутии. 

Наместо тоа, посетителите можат да допрат, чувствуваат, отвораат и комуницираат, што го прави здраво искуство. 

Иновативниот дизајн на Музејот му донесе две номинации за престижната награда Европски музеј на годината. 

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за музејот DDR Берлин. 

Источна Германија беше официјално позната како Германска Демократска Република, но најчесто се нарекува по нејзината германска кратенка, DDR, наместо англиската верзија, GDR.

Врвни билети за музеј на ДДР

# Билети за музејот ДДР

# Body Worlds Berlin + DDR музеј

Што да очекувате во музејот ДДР

Експонатите во музејот ДДР Берлин се фокусираат на 16 главни области од животот во ГДР, вклучувајќи домување, работа, слободно време, мода, култура итн. 

Повеќе од 300 поранешни граѓани на ГДР придонесоа за собирањето со донирање лични предмети и предмети.

Најпопуларните предмети што треба да се видат се – малиот автомобил Trabant P601, целосно опремена реконструкција на стан, училишна торба со книги и училишни извештаи, шкаф полн со оригинална облека од ГДР, монументалната фреска „Во пофалба на комунизмот“ и областа посветена на Штази.

Сите текстуални панели и информативниот материјал се достапни на германски и англиски јазик.

Каде да купите билети

Можете да ја  купете билети за берлинскиот музеј DDR онлајн или офлајн на атракција.

Онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат онлајн билетите

Одете на страницата за резервации на музејот DDR во Берлин, изберете го претпочитаниот датум и број на билети и купете ги билетите веднаш.

Откако ќе ги купите билетите за атракцијата, тие се испорачуваат на вашата адреса за е-пошта. 

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот. 

На денот на вашата посета, можете да го скенирате е-билетот на вашиот паметен телефон на билетарницата и да влезете внатре. 

Цени на билетите на музејот ДДР Берлин

Билети за музејот ДДР во Берлин чини 14 евра за возрасни на возраст од 16 години и повеќе. 

Деца на возраст меѓу шест и 15 години и студенти на возраст од 16 години и повеќе плаќаат попуст од 8 €.

Студентите мора да покажат лична карта за да побараат намалена цена.

Деца на возраст од шест години и помлади можат да влезат бесплатно.

Билети за музејот ДДР

Детски дел во музејот ДДР
Слика: Ddr-museum.de

Овој билет за музејот ДДР ви дава целосен пристап до сите тематски области и привремени изложби. 

Бидејќи ова е билет Skip The Line, добивате непречено и без мака влез во атракцијата.

Можете да комуницирате само со рацете со сè, од возење со автомобил со Трабант до реконструирани дневни соби од Источна Германија.

Исто така, ќе можете да истражите сè за секојдневниот живот во ДДР, вклучувајќи го образовниот систем, Штази (државната безбедносна служба на Источна Германија), домашниот живот на граѓаните на Источна Германија и предизвиците на живеење во поделена Германија.

Цена на билети

Билет за возрасни (16+ години): €14
Студентски билет (16+, со лична карта): €8
Детски билет (од 6 до 15 години): €8

За гостите од пет години па нагоре не е потребен билет.

Body Worlds Berlin + DDR музеј

Музејот DDR е на само 700 метри (половина милја) од берлинскиот Body Worlds, поради што некои туристи претпочитаат да ги истражуваат истиот ден. 

Ќе дознаете за човечката анатомија и како среќата влијае на нашите тела и обратно во Body Worlds Berlin.

Добивате и 5% попуст на овој комбиниран билет.

Како да стигнете до музејот ДДР

Карта на локација на музејот ДДР
Слика: DDR-Museum.de

Музејот ДДР се наоѓа веднаш до островот Музеј, спроти Берлинската катедрала на бреговите на Спрее.

адреса: Карл-Либкнехт-ул. 1, 10178 Берлин-Мите. Најдете насоки

Од Karl-Liebknecht-Str. Од страната DomAquaré, слезете по скалите на мостот Карл Либкнехт. По 20 метри, влезот во музејот ДДР е од десната страна.

Можете да стигнете до атракцијата и со јавен или со приватен превоз.

Со автобус

Можете да ги земете автобуските линии 100 и 200 и да се симнете на постојката Шпандауер Штрасе, на само 3 минути пешачење.

Алтернативно, можете да земете автобуска линија 300 и да се симнете на постојката Lustgarten, на само минута пешачење.

Со метро

Одете на S-Bahn и U-Bahn за да се симнете Александарплац, на само 12 минути пешачење.

Можете исто така да се спуштите на S-Bahn Hackescher Markt, на само 8 минути пешачење.

Алтернативно, земете го U5 за да стигнете U-Bahn Museumsinsel or Ротес Ратхаус, на само една минута пешачење и 5 минути пешачење, соодветно.

Со трамвај

Стигнете до постојката Шпандауер Штрасе (на само 8 минути пешачење) преку трамвајските линии М4, М5 и М6.

Со кола

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете.

Можете да го паркирате вашиот автомобил во DomAquarée's платен паркинг гаража.

Тајмингот на музејот ДДР

Музејот ДДР е отворен од 9 до 9 часот во текот на целата недела.

Отворен е во сите денови од годината.

На 24-ти и 31-ви декември, музејот се затвора во 4 часот.

Музејот DDR нема последно време за влез. 

Меѓутоа, бидејќи музејот се затвора во 9 часот, подобро е да стигнете до атракцијата барем до 8 часот. 

Колку време трае обиколката на музејот DDR?

На посетителите обично им треба околу 1.5 часа за да ја завршат обиколката на берлинскиот музеј ДДР. 

Откако ќе влезете внатре, можете да останете на изложбата онолку долго колку што сакате бидејќи билетот не е темпиран.

Најдобро време за посета на музејот ДДР

За потивко искуство, посетете го музејот веднаш штом ќе се отвори, т.е. во 9 часот наутро.

Гужвата е бавна и по 6 часот.

Неделните посети се подобар избор од оние за викенди или државни празници.

Најчесто поставувани прашања за музејот DDR во Берлин

Еве неколку прашања што посетителите обично ги поставуваат пред да го посетат берлинскиот музеј DDR.

Каде можам да резервирам билети ДДР музеј во Берлин?

Туристите можат да купат билети за атракцијата преку Интернет или на местото на одржување на денот на нивната посета. За најдобро искуство, ви предлагаме резервирајте ги вашите билети онлајн однапред.

Дали има слободни денови за влез во берлинскиот музеј DDR?

Не, бидејќи Музејот е приватен и не се финансира од даноци, туку од влезни такси, не може да биде домаќин на денови за бесплатен влез.

Може ли да го донесам моето милениче во музејот ДДР?

Во просториите на музејот не се дозволени животни, со исклучок на кучиња водичи или кучиња помошници. При купувањето билети мора да се приложи доказ на влезната билетара.

Може ли да фотографирам во берлинскиот музеј DDR?

Да, можете да ги фотографирате експонатите за приватни цели. 

Дали е достапна инвалидска количка на музејот DDR?

Да, Музејот е достапен за инвалидски колички за да се сместат посетителите со предизвици за мобилност. Сепак, шеталиштето Спре во Берлин не е достапно со инвалидска количка бидејќи до него може да се стигне само преку скали или стрмна рампа.

Дали има Wi-Fi во музејот DDR?

Да, Музејот има бесплатен Wi-Fi на располагање за време на вашата посета.

Дали музејот има шкафче или гардероба?

Да, музејот DDR во Берлин има шкафче каде што можете да ги чувате вашите работи во замена за паричка од 1 евра или 50 центи (се враќа).

Може ли да ја откажам мојата посета на музејот DDR?

Да, можете да го откажете билетот до 24 часа однапред за целосно враќање на парите.

Извори

# Ddr-museum.de
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com
# Berlin.de

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Берлинската ТВ кула Зградата на Рајхстагот
Бранденбуршката порта Ној музеј
Бункер на Берлинската приказна Берлин леден бар
Панорамапункт Берлин Body Worlds Berlin
Морски живот Берлин Мадам Тисо
Кампот Заксенхаузен Природонаучниот музеј
Ѕидот – Панорама Леголанд центар за откривање
Светски балон Илузеум Берлин
Берлинска зандана Музеј Алтес
Музеј Боде Музејот Берггруен
Нова Национална галерија Алте Националгалерија
Хамбургер Банхоф Музејот на Пергамон
Музеј на фотографија Gemäldegalerie
Музеј на компјутерски игри Германски шпионски музеј

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Берлин

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар