Почетна » Берлин » Билети за Alte Nationalgalerie

Alte Nationalgalerie – билети, цени, што да очекуваме

4.7
(117)

Во Alte Nationalgalerie (или Стара национална галерија) се сместени слики и скулптури од 19 век. 

Заедно со Музејот Алтес, Музејот Боде, Музејот Ној и Музејот Пергамон, го формира јадрото на берлинскиот музејски остров.

Музејот има неверојатна колекција на неокласична, романтична, бидермаер, модернистичка и импресионистичка уметност во Берлин.

Посетителите ја сакаат и величествената архитектура на Alte Nationalgalerie и како внатре има минимален, но елегантен декор, истакнувајќи ги уметничките дела.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за Body Worlds Berlin. 

Топ Alte Nationalgalerie билети

# Билети на Alte Nationalgalerie

Што да очекувате во Alte Nationalgalerie

Слепиот Самсон од Ловис Коринт, Железната тркалачка мелница од Адолф фон Менцел и импресионистичкото дело на Макс Либерман се главните моменти, кои докажуваат дека движењето од 19 век не било ограничено само на Париз.

И покрај големината на колекцијата, која вклучува 1,800 слики и 1,500 скулптури, Alte Nationalgalerie е достапен музеј за истражување.

Проверете ја салата за скулптури на првиот кат ако ја цените 3Д уметноста. 

Ќе се изненадите од тоа колку детали може да се применат на блок од мермер во дела како Луис Сасман-Заспаната пеколна убавица.

Националната галерија Алте е добредојдена посета за некоја убава стара уметност во градот познат по своите споменици и музеи од Втората светска војна.

И сериозните и секојдневните љубители на уметност имаат тенденција да поминуваат околу два и пол часа во обиколка на Alte Nationalgalerie.

Билети на Alte Nationalgalerie

Внатре во Alte Nationalgalerie
Слика: Смб.музеј

Овој билет за Alte Nationalgalerie ви овозможува целосен пристап до сите постојани и привремени изложби во музејот.

Бидејќи ова е билет Skip the Line, можете да ги избегнете линиите на шалтерот за билети на денот на вашата посета. 

Погледнете ги сите скулптури, колекции и уметнички дела и откријте го романтизмот и времето на Гете.

Цена на билети

Билет за возрасни (18+ години): 12 €
Студентски билет (18+ години, со лична карта): 6 €
Детски билет (до 17 години): Бесплатен

Влезот за островот музеј не е дел од билетот. Ако сакате да ги проверите сите музеи на островот Музеј, подобро е да го добиете Премин на островот музеј. Пропусницата ви дава пристап до музејот Боде, Националната галерија Алте, музејот Алтес, Пергамон и Новиот музеј.

Како да се постигне

Музејот Алтес се наоѓа на островот Музеј покрај реката Спре. 

адреса: Bodestraße 1-3, 10178, Берлин. Најдете насоки

Можете да стигнете до атракцијата и со јавен или со приватен превоз.

Со автобус

Можете да се симнете во Стаатсопер or Фридрихштрасе, на само 7 минути и 13 минути, соодветно.

Со метро

Ако сте на U-Bahn, спуштете се во Фридрихштрасе.

За патниците на S-Bahn, Friedrichstraße или Hackescher Markt ќе бидат најблиските станици.

Со трамвај

Јас сум Купферграбен   Хакер марка се најблиските постојки, на само 7 минути и 6 минути, соодветно.

Со кола

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете.

На лице место нема достапен паркинг. Сепак, постојат неколку паркинг места во близина.

Тајмингот на Alte Nationalgalerie

Од вторник до недела, Alte Nationalgalerie е отворена од 10 до 6 часот. 

Останува затворено во понеделник.

Последниот прием е половина час пред затворање.

Колку време трае Alte Nationalgalerie?

Посетителите обично поминуваат околу два до три часа во берлинската Alte Nationalgalerie.

Откако ќе влезете внатре, можете да го истражите Музејот со свое темпо.

Најдобро време за посета на Alte Nationalgalerie Berlin

Поради својата популарност, Alte Nationalgalerie во Берлин може да биде доста преполна.

Посетете го рано во текот на денот, околу штом ќе се отвори во 10 часот, е подобар избор за потивко искуство.

Последниот прием е 30 минути пред затворањето.

Најчесто поставувани прашања за Altes Nationalgalerie Berlin

Еве неколку прашања што посетителите обично ги поставуваат пред да ја посетат берлинската Alte Nationalgalerie.

Каде можам да резервирам билети за Алте Националгалерија во Берлин?

Туристите можат да купат билети за атракцијата преку Интернет или на местото на одржување на денот на нивната посета. За најдобро искуство, ви предлагаме резервирајте ги вашите билети онлајн однапред.

Што ако доцнам на мојот резервиран временски простор?

Можете да влезете во Alte Nationalgalerie до 15 минути откако ќе започне вашиот временски период.

Дали Берлин's Алте Националгалерија инвалидска количка достапна за лицата со посебни потреби?

Да, Музејот е достапен за инвалидски колички за да се сместат посетителите со предизвици за мобилност.

Дали има кафуле или ресторан на лице место?

Да, има кафуле во Alte Nationalgalerie.

Може ли да ја откажам мојата посета на Alte Nationalgalerie во Берлин?

Не, оваа активност не се враќа.

Извори

# Смб.музеј
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com
# Berlin.de

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Берлинската ТВ кула Зградата на Рајхстагот
Бранденбуршката порта Ној музеј
Бункер на Берлинската приказна Берлин леден бар
Панорамапункт Берлин Body Worlds Berlin
Морски живот Берлин Мадам Тисо
Кампот Заксенхаузен Природонаучниот музеј
Ѕидот – Панорама Леголанд центар за откривање
Светски балон Илузеум Берлин
Берлинска зандана Музеј на ДДР
Музеј Боде Музејот Берггруен
Нова Национална галерија Музеј Алтес
Хамбургер Банхоф Музејот на Пергамон
Музеј на фотографија Gemäldegalerie
Музеј на компјутерски игри Германски шпионски музеј

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Берлин

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар