Почетна » Берлин » Билети за музејот Бергруен

Музеј Бергруен – билети, цени, што да очекуваме

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(160)

Музејот Бергруен ја сместува една од најважните уметнички збирки на класичниот модернизам од кој е кој на современи уметници.

Тој е дом на некогашната приватна уметничка колекција на патронот Хајнц Бергруен.

Бергруен ги прикажува делата на мајстори уметници како Пабло Пикасо, Анри Матис, Пол Кле, Жорж Брак, Пол Сезан, Алберто Џакомети и други.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за музејот Бергруен во Берлин. 

Врвни билети за музејот Берггруен

# Билети на музејот Бергруен

Што да очекувате

Во музејот Бергруен има околу 120 ремек-дела на Пабло Пикасо од неговите рани до доцни дела.

Ќе бидете сведоци на скулптури од Томас Шуте и Алберто Џакомети, вклучувајќи ги и мачките скитници.

Не пропуштајте ги надреалистичките скулптури на италијанскиот уметник Алберто Џакомети. 

Музејот е рај за љубителите на уметноста кои можат да видат 70 дела од Пол Кле, вклучувајќи ги Ден Фишен Лотен и Сезан, Ван Гог, Брак, Матис и избор на африкански уметнички предмети

Уживајте во сложеноста на скалите и куполата на главната зграда пред да тргнете до градината Бетина Бергруен.

Каде да купите билети

Можете да ја  Купете билети за музејот Бергруен во Берлин преку Интернет или офлајн на атракција.

Онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат онлајн билетите

Одете на страницата за резервации на Берлинскиот музеј Бергруен, изберете го претпочитаниот датум и број на билети и веднаш купете ги билетите.

Откако ќе ги купите билетите за атракцијата, тие се испорачуваат на вашата адреса за е-пошта. 

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот. 

На денот на вашата посета, прикажете го е-билетот на вашиот паметен телефон на влезот и влезете.

Цените на билетите во музејот Бергруен во Берлин

Билети за музејот Бергруен во Берлин чини 12 евра за возрасни на возраст од 18 години и повеќе. 

Студентите на возраст од 18 години и повеќе плаќаат попуст од 6 €.

Студентите мора да покажат лична карта за да побараат намалена цена.

Деца на возраст од 17 години и помлади можат да влезат бесплатно и не бараат билет.

Билети на музејот Бергруен

Посетителите го гледаат Пикасо во музејот Бергруен
Слика: Смб.музеј

Овој билет за музејот Бергруен ви дава целосен пристап до сите постојани и привремени изложби. 

Кога купувате билет за музејот Бергруен, добивате влез и за сите специјални изложби и колекцијата Шарф-Герстенберг. 

Бидејќи ова е билет за прескокнување на линијата, можете да ги избегнете линиите на шалтерот за билети и да одите низ влезот.

Гостите можат да побараат изборен аудио водич достапен на англиски и германски јазик.

Градината Бетина Бергруен е достапна за јавноста за време на отворањето на музејот.

Цена на билети

Билет за возрасни (18+ години): €12
Студентски билет (18 + години, со лична карта): €6
Младински билет (до 17 години): Слободен влез

Забелешка: Музејот Бергруен е затворен до 2025 година.

Како да стигнете до музејот Бергруен

Музејот Бергруен се наоѓа спроти палатата Шарлотенбург.

адреса: Schloßstraße 1, 14059, Берлин. Најдете насоки

Можете да стигнете до атракцијата и со јавен или со приватен превоз.

Со автобус

Шлос Шарлотенбург е најблискиот автобуски врв, на само една минута пешачење.

Со метро

Ако сте на S-Bahn, симнете се во Западен крај, на 11 минути пешачење.

Ако возите на U-Bahn, слезете во било кој од нив Софи-Шарлот-Плац or Ричард-Вагнер-Плац, 11-минути и 13-минути пешачење, соодветно.

Со кола

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете.

На лице место нема достапен паркинг. Сепак, постојат неколку паркинг места во близина.

Тајмингот на музејот Берггруен

Од вторник до петок, музејот Бергруен се отвора во 10 часот и се затвора во 6 часот, а за викендите се отвора во 11 часот и се затвора во 6 часот. 

Уметничкиот музеј останува затворен во понеделник. 

Последниот влез е еден час пред затворање. 

Забелешка: Музејот Бергруен е затворен до 2025 година

Колку време трае музејот Бергруен?

Посетителите обично поминуваат околу еден до два часа во музејот Бергруен.

Откако ќе влезете внатре, можете да го истражите Музејот со свое темпо.

Најдобро време за посета на музејот Бергруен во Берлин

Поради својата популарност, музејот Бергруен во Берлин може да биде доста преполн.

Посетете го рано во текот на денот, околу штом ќе се отвори во 10 часот, е подобар избор за потивко искуство.

Извори

# Смб.музеј
# Wikipedia.org
# Berlin.de
# Museumsportal-berlin.de

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Берлинската ТВ кула Зградата на Рајхстагот
Бранденбуршката порта Ној музеј
Бункер на Берлинската приказна Берлин леден бар
Панорамапункт Берлин Body Worlds Berlin
Морски живот Берлин Мадам Тисо
Кампот Заксенхаузен Природонаучниот музеј
Ѕидот – Панорама Леголанд центар за откривање
Светски балон Илузеум Берлин
Берлинска зандана Музеј на ДДР
Музеј Боде Музеј Алтес
Нова Национална галерија Алте Националгалерија
Хамбургер Банхоф Музејот на Пергамон
Музеј на фотографија Gemäldegalerie
Музеј на компјутерски игри Германски шпионски музеј

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Берлин

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар