Почетна » Берлин » Билети за Хамбургер Банхоф

Hamburger Bahnhof – билети, цени, попусти, тајмингот

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Берлин

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(195)

Во Хамбургер Банхоф во Берлин се наоѓа една од најдобрите колекции на современа уметност во светот.

Во овој музеј во зградата на поранешната железничка станица, ќе видите уметност од 1960-тите до денес. 

Локално е познат како Museum für Gegenwart и ја претставува својата колекција на различни изложби.

Каков и да е вашиот интерес – поп-арт, експресионизам или минимализам – музејот ви помага како се развивала секоја уметничка форма со текот на годините.

Покрај слики, ќе видите и скулптури, видеа, инсталации и фотографии.

За време на вашата посета, ќе видите дела од Џозеф Бојс, Си Тумбли, Анселм Кифер и повеќе од 60 скици од Енди Ворхол.

Посетителите учат и за колкот на Берлин и за модерната култура.

Билети на Хамбургер Банхоф

Посетителите во Хамбургер Банхоф
Слика: Смб.музеј

Овој билет за Хамбургер Банхоф ви дава целосен пристап до постојани и привремени изложби.

Во сабота и недела напладне се достапни бесплатни јавни тури со водич на англиски јазик. Сите иматели на билети можат да се приклучат на водичите.

Кога ќе ги резервирате овие билети за Skip The Line преку Интернет, тие ќе ви бидат испратени по е-пошта. 

На денот на вашата посета, можете да поминете покрај линијата на бројачот за билети, да го покажете билетот на вашиот мобилен на влезот и да влезете. 

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Цена на билети

Редовен билет (од 18+ години): € 14

Намален билет (со лична карта): € 7
За студенти и посетители со посебни потреби

Младински билет (до 17 години): слободен
Само во комбинација со обичен билет или намалена карта

Како да стигнете до Хамбургер Банхоф

Најдобро е да стигнете до Хамбургер Банхоф користејќи јавен превоз. 

S+U-Bahn, трамвај и автобус: Хауптбанхоф

Од Berliner Hauptbahnhof, одете на излезот Europaplatz, а музејот е на спротивната страна на Invalidenstraße. 

Адресата на музејот е Invalidenstraße 50-51, 10557, Берлин. Најдете насоки

Тајмингот на Хамбургер Банхоф

Од вторник до недела, Хамбургер Банхоф е отворен во 10 часот секој ден.

Затвора во 6 часот, сите три во неделата освен четврток кога останува отворен до 8 часот. 

Музејот на современа уметност останува затворен во понеделник.

Последниот прием е триесет минути пред затворање.

Музеј Пергамон + Хамбургер Банхоф

Музејот на Пергамон е само 2.5 км (1.5 милји) Хамбургер Банхоф, а растојанието можете да го поминете за помалку од 10 минути. 

Ова е причината зошто комбинираните билети за Хамбургер Банхоф и музејот Пергамон се популарни.

Музејот Пергамон е полн со класична скулптура, импозантна архитектура, шарени таписерии и доволно историски артефакти за да се поттикнат илјада филмови на Индијана Џонс. 

Иконската порта на Иштар, дел од „Епот на Гилгамеш“ и Пазарната порта на Милет се едни од најважните моменти.

Извори

# Смб.музеј
# Wikipedia.org
# Berlin.de

Специјалистите за патувања во TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите обиди да ја одржиме нашата содржина актуелна, доверлива и доверлива.

Берлинската ТВ кулаЗградата на Рајхстагот
Бранденбуршката портаНој музеј
Бункер на Берлинската приказнаБерлин леден бар
Панорамапункт БерлинBody Worlds Berlin
Морски живот БерлинМадам Тисо
Кампот ЗаксенхаузенПриродонаучниот музеј
Ѕидот – ПанорамаЛеголанд центар за откривање
Светски балонИлузеум Берлин
Берлинска занданаМузеј на ДДР
Музеј БодеМузејот Берггруен
Нова Национална галеријаАлте Националгалерија
Музеј АлтесМузејот на Пергамон
Музеј на фотографијаGemäldegalerie
Музеј на компјутерски игриГермански шпионски музеј

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Берлин