Замокот Виндзор или Бакингемската палата - што е подобро?

Замокот Виндзор или Бакингемската палата

Ако не можете да изберете помеѓу замокот Виндзор и Бакингемската палата, не сте сами. Многу туристи, особено оние на буџетски одмор или оние со само неколку дена во Лондон, се соочуваат со оваа дилема. И замокот Виндзор и Бакингемската палата се подеднакво фантастични и ако сте во Лондон, пропуштате едно за друго… Прочитај повеќе

Работи што треба да се направи во Дубаи

Туристички атракции во Дубаи

Блескавиот Дубаи е најпопуларната туристичка дестинација на Обединетите Арапски Емирати и никогаш не престанува да расте. Може да се пофали со футуристички градби, фасцинантни атракции и неверојатни шопинг искуства, трансформирајќи го од пустинска дестинација во дестинација што мора да се посети. Ништо за Дубаи не е мало - сè е масивно и потопливо. Откријте ги врвните туристички атракции во овој магичен град… Прочитај повеќе

Работи што треба да се прават во Сан Диего

Туристички атракции во Сан Диего

Сан Диего е најстариот град во Калифорнија, со многу сонце и плажи за идеален одмор. Овој град покрај заливот нуди секаков вид на забава - историја, дивиот свет, уметност, возбуда и природа. Тоа е совршена семејна дестинација. Сан Диего е лесен град за истражување со велосипед или пешачење. За време на вашиот… Прочитај повеќе

Ајфеловата кула – билети, цени, попусти, тури со водич, пристап до самитот

Ајфеловата кула во Париз

Ајфеловата кула е позната знаменитост во Париз, Франција. Густав Ајфел го изградил за изложбата универзална 1889 година, која се одржала за да ја прослави 100-годишнината од Француската револуција. Ајфеловата кула во Париз секоја година пречекува повеќе од 7 милиони посетители, што ја прави најпосетуваниот платен споменик во светот. Нема … Прочитај повеќе

Музејот Орсеј или Лувр - кој е подобар музеј?

Музејот Орсеј или музеј Лувр

Не сте сами ако не можете да одлучите дали да купите билети за Musee d'Orsay или билети за музејот Лувр. Многу туристи, особено оние на буџетски одмор или оние со само неколку дена во Париз, се соочуваат со оваа дилема. И Музејот Орсеј и Музејот Лувр се подеднакво фантастични и ако сте во Париз, да пропуштите едно за друго не е… Прочитај повеќе

360 Чикаго – билети, цени, попусти, искуство со навалување, поглед на зајдисонце

360 Чикаго

360 CHICAGO е опсерваторија во култната зграда Џон Хенкок, која нуди фантастичен поглед на градот од 360 степени. Оваа набљудувачка палуба на 305 метри (1000 стапки) е позната и како опсерваторија Џон Хенкок. Најдобриот дел во опсерваторијата е 360 CHICAGO Tilt, каде што посетителите го добиваат адреналинот од погледите свртени надолу над… Прочитај повеќе

Билети за Skydeck Чикаго – цени, попусти, редици, Брза пропусница

Skydeck Чикаго

Skydeck Chicago е највисоката платформа за набљудување во САД и нуди одличен поглед на градот и езерото Мичиген. Скајдек Чикаго е највисоката палуба за набљудување во Соединетите Држави, која се наоѓа на 103-тиот кат на знаменитоста Вилис Тауер. Намамени од потребата да се стапне на „The Ledge“, повеќе од 1.7 милиони луѓе… Прочитај повеќе

Емпајер Стејт Билдинг ноќе – билети, цени, погледи, тајмингот

Емпајер стејт билдинг ноќе

Ако планирате да ја посетите Емпајер Стејт Билдинг навечер, сигурно ќе имате многу прашања. Кој билет да купите, кое време да го посетите, каков вид на глетки да очекувате, низ колку гужва да поминете итн. Дали воопшто вреди да се посети ноќе? Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да… Прочитај повеќе

13 неверојатни фотографии од дивиот свет проектирани на Empire State Building

Проектирање на промени на Empire State Building

Емпајер Стејт Билдинг во Њујорк обично се пали за да им оддаде почит на различни прилики, настани и луѓе. На пример, зградата Меѓутоа, најдоброто искористување на фасадата на Емпајер Стејт Билдинг беше за време на светлосното шоу, насловено „Проектирање на промени: Емпајер стејт билдинг“. Тоа беше прв пат подвижни слики да се проектираат на јужното лице на… Прочитај повеќе

Зоолошката градина во Амстердам – билети, цени, попусти, часови, Micropia

Зоолошката градина во Амстердам

Кралската зоолошка градина Амстердам ARTIS е основана во 1838 година, што ја прави една од најстарите зоолошки градини во светот. Дом на повеќе од 700 животински видови, зоолошката градина привлекува околу 1.5 милиони туристи секоја година. Зоолошката градина во Амстердам е оаза во средината на раздвижениот град, што ја прави претпочитана дестинација за двете… Прочитај повеќе

Денот на вљубените 2023 година во Сиетл – Романтични работи што треба да се прават

Романтична двојка во Сиетл

Посетителите на Сиетл уживаат во неговите крстарења, величествени планини, возбудлива храна, дегустации на вино, диви животни и многу повеќе, па затоа е идеална дестинација за Денот на вљубените. Како да ја заборавиме романтичната комедија „Бесспани во Сиетл“ од 1993 година со Том Хенкс и Мег Рајан во главните улоги? Младите и старите парови, посетителите и локалното население уживаат да го поминуваат Денот на вљубените во Сиетл… Прочитај повеќе

Најдобро време за одење на крстарење со Алјаска - најдобра цена, време и диви животни

Брод за крстарење во глечерот Алјаска

Сезоната на крстарење со Алјаска трае пет месеци - од мај до септември. Во текот на овие пет месеци сценариото се менува секоја недела. Секоја недела има забележливи разлики во времето, дивиот свет и цените за крстарење. Затоа, најдоброто време за одење на крстарење со Алјаска е прилично субјективно. Најдобро време да се качите на крстарење со Алјаска… Прочитај повеќе

Билети за Колосеум однапред - како да купите и каде

Мама и ќерка во Колосеум

Со седум милиони посетители годишно, Колосеумот во Рим е еден од најпосетуваните споменици во светот. Не можете да си дозволите да ги пропуштите Колосеумот, Римскиот форум и ридот Палатин на римски одмор. Оваа статија споделува зошто е неопходно да се резервира билети за Колосеум однапред и како да се купат. Дали ти … Прочитај повеќе

Музеј на илузии Дубаи – билети, цени, попусти, што да очекуваме

Музеј на илузии во Дубаи

Во Музејот на илузии во Дубаи, гледањето е верување. Распространет на 450 квадратни метри, Музејот на илузии содржи повеќе од 80 интерактивни експонати засновани на наука, математика и психологија. Најдобриот дел од овој фасцинантен музеј е тоа што, за разлика од другите, поттикнува интеракција со експонатите. Овој свет на визуелни и сензуални илузии е… Прочитај повеќе

Opera Garnier – билети за турнеја, тури со водич, цени, што да очекуваме

Опера Гарние во Париз

Опера Гарние, позната и како Палата Гарние, е оперска куќа со 1,979 седишта во Париз. Францускиот архитект Шарл Гарние ја изградил структурата од 1861 до 1875 година на барање на императорот Наполеон III. До 1989 година, Париската опера настапувала во Опера Гарние, по што се преселиле во нова зграда наречена Опера Бастилја. Денес, компанијата користи… Прочитај повеќе

Операта во Сиднеј – билети за турнеја, оперски претстави, цени, ресторани, код за облекување

Сиднејска опера

Сиднејската опера е најпрепознатливата знаменитост во Сиднеј и популарна туристичка атракција. Со повеќе од четириесет претстави неделно, овој центар за изведувачки уметности со повеќе места во Сиднејското пристаниште привлекува повеќе од 8 милиони посетители годишно. Во оваа статија објаснуваме сè што мора да знаете пред да ја посетите операта во Сиднеј. Најдобро време за посета на… Прочитај повеќе

Спомен 9/11 – тури, билети, цени, попусти

Спомен 9/11

Меморијалот на 9 септември е најтрогателниот дел од Граунд Зеро, областа каде што некогаш стоеја кулите близначки, паднати во терористичкиот напад на 11 септември. Покрај Меморијалот на 11 септември, Граунд Зеро ги има и Музејот на 9 септември, Окулус и опсерваторијата Еден свет. Додека Музејот на 11 септември е обид да се задржи споменот на 9… Прочитај повеќе

Generalife – Градинарски билети, цени, попусти, тури со водич, што да се види

Generalife во Гранада

Замокот Алхамбра има три различни делови - Генералифе, Палатите Насрид и Алказаба (воената зона). Сместени веднаш надвор од ѕидините на Алхамбра, Насирските султани го користеле Generalife како летна палата каде што можеле да се повлечат со своите семејства за да избегаат од превирањата на палатата Алхамбра. Посетителите чувствуваат дека Generalife е најшармантното катче на… Прочитај повеќе

Најдобри семејни викенди од Чикаго

Викенд одмори од Чикаго

За некој што живее во Чикаго, повремено одмор надвор од градот е добра идеја. Особено е добро ако ги земете вашето семејство и децата со себе. На крајот на краиштата, нема подобар стрес од викенд бегство со семејството. Ако останете во Ветровитиот град, добар викенд одмор од… Прочитај повеќе

Билети за музејот Ној, цени, попусти, бесплатен влез, што да се види

Музејот Ној, Берлин

Музејот Ној е втората најпозната атракција на берлинскиот музејски остров, по Музејот Пергамон. Музејот може да се пофали со 9,000 плус експонати поделени во три збирки - египетски и папирус, праисторија и рана историја и класични антиквитети. Посетителите од далеку ја посетуваат бистата на египетската кралица Нефертити - таа е во музејот Нојес што… Прочитај повеќе