Почетна » Берлин » Билети за Gemäldegalerie

Gemäldegalerie – билети, цени, што да очекуваме

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(112)

Во Gemäldegalerie во Берлин се наоѓа една од најважните светски збирки на европски слики кои се движат од 13 до 18 век.

Врвот на германската галерија е нејзината фантастична колекција на германски и италијански слики од 13 до 16 век.

Посетителите ја сакаат и архитектурата на зградата, која обезбедува идеална позадина за гледање на овие уметнички дела. 

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за Gemäldegalerie Berlin. 

Најдобри билети за Gemäldegalerie

# Билети на Gemäldegalerie

Што да очекувате во Gemäldegalerie

Обемот на колекцијата во Gemäldegalerie е запрепастувачки. 

Посетителите можат да видат ремек-дела од уметници како Јан ван Ејк, Питер Бројгел, Албрехт Дирер, Рафаел, Тицијан, Караваџо, Питер Пол Рубенс, Рембрант, Јан Вермер ван Делфт итн.

Пруската влада почнала да ги собира уметничките дела во 1815 година, а денес во нејзините комори се изложени повеќе од 1,500 ремек-дела. 

Без разлика дали сте по италијански барок, холандско златно доба, помалку познати влијателни германски уметници или само убави платна, Gemäldegalerie ве опфати.

Каде да купите билети

Можете да ја  купете билети за Gemäldegalerie Berlin онлајн или офлајн на атракција.

Онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат онлајн билетите

Одете на страницата за резервации на Берлинската Gemäldegalerie, изберете го претпочитаниот датум и број на билети и веднаш купете ги билетите.

Откако ќе ги купите билетите за атракцијата, тие се испорачуваат на вашата адреса за е-пошта. 

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот. 

На денот на вашата посета, прикажете го е-билетот на вашиот паметен телефон на влезот и влезете.

Цените на билетите во Берлин Gemäldegalerie

Билети за Gemäldegalerie во Берлин чини 12 евра за возрасни на возраст од 18 години и повеќе. 

Студентите на возраст од 18 години и повеќе плаќаат попуст од 6 €.

Студентите мора да покажат лична карта за да побараат намалена цена.

Деца на возраст од 17 години и помлади можат да влезат бесплатно и не бараат билет.

Билети на Gemäldegalerie

Дама гледа слики во Gemäldegalerie
Слика: Дејвид фон Бекер / Смб.музеј

Овој влезен билет на Gemäldegalerie ви дава пристап до сите постојани и привремени изложби во уметничкиот музеј.

Бидејќи ова е билет Skip the Line, можете да ги избегнете линиите на шалтерот за билети. 

На денот на вашата посета, можете да го покажете билетот на вашиот мобилен и да влезете.

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Цена на билети

Редовен билет (18+ години): €12

Намален билет (со лична карта): €6
За студенти и посетители со посебни потреби 

Младински билет (до 17 години): Слободен влез
Само во комбинација со обичен билет или намалена карта

Како да стигнете до Gemäldegalerie

Gemäldegalerie се наоѓа во музејската област Kulturforum западно од Потсдамер Плац.

адреса: Matthäikirchplatz, 10785, Берлин. Најдете насоки

Можете да стигнете до атракцијата и со јавен или со приватен превоз.

Со автобус

Потсдамер Бруке, Филхармонија, и Потсдамер Плац Bhf, на само 7 минути, 8 минути и 12 минути пешачење, соодветно.

Со метро

Слезете во Потсдамер Платц, само 13 минути пешачење.

Со кола

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете.

На лице место нема достапен паркинг. Сепак, постојат неколку паркинг места во близина.

Тајмингот на Gemäldegalerie

Gemäldegalerie е отворена од 10 до 6 часот во работните денови и од 11 до 6 часот за време на викендите.

Останува затворено во понеделник.

Последниот влез е еден час пред затворање.  

Колку време трае Gemäldegalerie?

Посетителите обично поминуваат околу два до три часа во Gemäldegalerie.

Откако ќе влезете внатре, можете да го истражите Музејот со свое темпо.

Најдобро време за посета на Gemäldegalerie Berlin

Поради својата популарност, Gemäldegalerie во Берлин може да биде доста преполна.

Посетете го рано во текот на денот, околу штом ќе се отвори во 10 часот, е подобар избор за потивко искуство.

Распоред на Gemäldegalerie

Посетителите шетаат низ 72-те соби, кои се центрирани околу воздушниот централен коридор наречен „Сала за медитација“.

План на кат на музејот за уметност Gemäldegalerie
Учтивост на картата: Смб.музеј

Преземете ги катните планови на Gemäldegalerie

Извори

# Смб.музеј
# Wikipedia.org
# Britannica.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив

Берлинската ТВ кула Зградата на Рајхстагот
Бранденбуршката порта Ној музеј
Бункер на Берлинската приказна Берлин леден бар
Панорамапункт Берлин Body Worlds Berlin
Морски живот Берлин Мадам Тисо
Кампот Заксенхаузен Природонаучниот музеј
Ѕидот – Панорама Леголанд центар за откривање
Светски балон Илузеум Берлин
Берлинска зандана Музеј на ДДР
Музеј Боде Музејот Берггруен
Нова Национална галерија Алте Националгалерија
Хамбургер Банхоф Музејот на Пергамон
Музеј на фотографија Музеј Алтес
Музеј на компјутерски игри Германски шпионски музеј

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Берлин

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар