Почетна » Берлин » Билети за бункер на Берлинската приказна

Berlin Story Bunker – билети, цени, што да очекуваме

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Берлин

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(175)

Во Берлин Стори Бункер, се потопувате во турбулентната историја на градот во вистински бункер од Втората светска војна.

Обиколката во бункерот од Втората светска војна од 6,500 квадратни метри ги пресоздава некои од најозлогласените настани во германската историја што доведоа до самоубиството на Хитлер.

Музејот е застрашувачки потсетник на војната која однесе 70 милиони животи и разбирливо е застрашувачки.

Изложбата „Хитлер, како може да се случи“ е исто така дел од Музејот за бункер на приказни во Берлин.

Што да очекувате во Берлин Стори Бункер

Турнејата „Берлинската приказна бункер“ е сместена во рекреација на озлогласениот Фирербункер, каде што Адолф Хитлер ги поминал своите последни денови. 

Наградуваниот музеј е дизајниран да ве однесе на патување низ 800 години берлински живот со 30 различни прикази.

Мултимедијалните прикази вклучуваат фотографии од големи размери, кратки филмови, скулптури и други уметнички инсталации. 

Посетителите ги следат живописните објаснувања на аудио водичот од времето на Фридрих Велики во 18 век до падот на Берлинскиот ѕид.

Бесплатен аудио водич е достапен на англиски јазик, а поголемиот дел од ознаките се на англиски и германски јазик. 

Искуството на турнејата со бункер во Берлин завршува со филм. 

Билети за бункер на Берлинската приказна

Внатре во Бункер за приказна во Берлин
Слика: Berlinstory.de

Овој билет за Музејот на приказна во Берлин ви овозможува пристап до сите 30 инсталации во бункерот и изложбата „Хитлер, како можеше да се случи“. 

Аудио водич и за приказната за Бункер во Берлин и за „Хитлер, како можеше да се случи“ е вклучен со овој билет.

Покрај англискиот, аудио водичот е достапен и на шпански, француски, германски, италијански, дански, холандски и руски јазик.

Бидејќи се работи за мобилен билет, можете да ги избегнете линиите на шалтерот за билети. 

Само одете до влезот, покажете го билетот на вашиот мобилен и влезете. 

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Цена на билети

Билет за возрасни (18+ години): € 12
Студентски билет (со лична карта): € 9
Младински билет (од 6 до 17 години): € 9.35

Децата од пет години и помлади можат да влезат бесплатно.

Забелешка: На гостите не им е дозволено да снимаат видео или да фотографираат во музејот.

Како да се постигне

Музејот на приказни во Берлин се наоѓа во бункер на станицата Анхалтер, во близина на Анхалтер Банхоф и Потсдамер Плац.

Неговата адреса е Бункер за приказна во Берлин, улица Шенебергер. 23а, 10963 година Берлин. Најдете насоки

Одете на линиите S1, S2 или S25 до станицата Анхалтер, која е на само три минути пешачење од Музејот на приказни во Берлин.

Во близина е и подземната станица Менделсон-Бартолди-Парк.

Тајмингот на Бункерот на Берлинската приказна

Музејот на приказни во Берлин е отворен од 10 до 7 часот во текот на целата недела.

Последното влегување во музејот е во 5:30 часот.

Извори

# Berlin-welcomecard.de
# Tripadvisor.com
# Berlinstory.de
# Visitberlin.de

Специјалистите за патувања во TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите обиди да ја одржиме нашата содржина актуелна, доверлива и доверлива.

Берлинската ТВ кулаЗградата на Рајхстагот
Бранденбуршката портаНој музеј
Берлинска занданаБерлин леден бар
Панорамапункт БерлинBody Worlds Berlin
Морски живот БерлинМадам Тисо
Кампот ЗаксенхаузенПриродонаучниот музеј
Ѕидот – ПанорамаЛеголанд центар за откривање
Светски балонИлузеум Берлин
Музеј АлтесМузеј на ДДР
Музеј БодеМузејот Берггруен
Нова Национална галеријаАлте Националгалерија
Хамбургер БанхофМузејот на Пергамон
Музеј на фотографијаGemäldegalerie
Музеј на компјутерски игриГермански шпионски музеј

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Берлин