Почетна » Берлин » Билети за Природонаучниот музеј Берлин

Природонаучен музеј Берлин – билети, цени, што да очекувате

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(153)

Природонаучниот музеј во Берлин е локално познат како Музеј за Натуркунде.

Во Музејот се потопувате во природниот свет, го следите развојот на животот и откривате како еволуираат различни форми на живот. 

Ова патување на откривање започнува со Александар фон Хумболт и Чарлс Дарвин и завршува со современите истражувачи на животот на Земјата.

Музејот за Натуркунде секогаш вреди да се посети, со променливи привремени изложби и разновидна едукативна програма која вклучува тури, семинари и работилници.

Врвни билети за природонаучен музеј

# Билети за Природонаучниот музеј Берлин

Природонаучен музеј Берлин

Што да очекувате во Природонаучниот музеј

Салата на диносаурусите го прикажува животот како што би бил пред 150 милиони години за време на периодот на Горна Јура и има некои од најпознатите експонати.

Еден од најважните моменти е средбата со најголемиот скелет на диносаурус во светот, колосален 13.27 метри (43.5 стапки) висок Брахиосаурус.

Вредниот Archeopteryx lithographica, Мона Лиза на природната историја, е елегантно изложен во безбедносна витрина во задниот дел на салата.

Тристан Ото, првиот европски оригинален скелет на Тираносаурус рекс, кој е изложен само од декември 2015 година, е највидливиот додаток на колекциите на диносаурусите. 

Постојани изложби

  • Светот на диносаурусите
  • Систем Земјата
  • Космос и Сончев систем
  • Еволуција во акција
  • Минерали
  • Птици и домашни животни
  • Најдобри моменти од колекцијата Preparation Art & Wet

Привремени изложби

  • Паразити - таен живот
  • Дигитализирај! – жива наука

Билети за Природонаучниот музеј Берлин

Семејството ужива во Природонаучниот музеј во Берлин
Слика: Berlin.de

Сите посетители мора да купат билети за Природонаучниот музеј Берлин преку Интернет бидејќи на местото нема шалтери за билети.

Бројот на билети кои се издаваат дневно е ограничен за да се контролира бројот на гости во музејот на науката.

Кога ќе ги резервирате овие билети преку Интернет, тие ќе ви бидат испратени по е-пошта. 

На денот на вашата посета, можете да го покажете билетот на вашиот мобилен и да влезете.

Овој билет за природонаучен музеј вклучува бесплатен англиски, шпански, италијански, француски, германски, турски, португалски, јапонски, полски и руски аудио водич.

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Цена на билети

Билет за возрасни (16+ години): €11
Детски билет (од 6 до 15 години): €5
Билет за доенчиња (до 5 години): Слободен влез

Како да стигнете до музејот

Музејот за Натуркунде се наоѓа токму во срцето на Берлин. 

Неговата адреса е Invalidenstraße 43, 10115 Берлин. Најдете насоки

Подобро е да се стигне до музејот со јавен превоз. 

Метро (U-Bahn)

Линија U6 до U Naturkundemuseum

Приградски воз (S-Bahn)

Linie S5 или S7 до Централната станица (Hauptbahnhof)
Linie S1 или S2 до Nordbahnhof

Трамвај

Линија М5, М8, М10, 12 до U Naturkundemuseum

Автобус

Линии 245, N40 до U Naturkundemuseum
Линии 120, 123, 142, 245, N20, N40 до Invalidenpark

Работно време

Природонаучниот музеј Берлин е отворен од вторник до петок од 9.30 до 6 часот. 

Отвора во 10 часот и се затвора во 6 часот во сабота, недела и државни празници.

Во понеделник, научниот музеј останува затворен.

Последниот влез е половина час пред затворање.

Извори

# Museumfuernaturkunde.berlin
# Wikipedia.org
# Visitberlin.de
# Berlin.de

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Берлинската ТВ кулаЗградата на Рајхстагот
Бранденбуршката портаНој музеј
Бункер на Берлинската приказнаБерлин леден бар
Панорамапункт БерлинBody Worlds Berlin
Морски живот БерлинМадам Тисо
Кампот ЗаксенхаузенБерлинска зандана
Ѕидот – ПанорамаЛеголанд центар за откривање
Светски балонИлузеум Берлин
Музеј АлтесМузеј на ДДР
Музеј БодеМузејот Берггруен
Нова Национална галеријаАлте Националгалерија
Хамбургер БанхофМузејот на Пергамон
Музеј на фотографијаGemäldegalerie
Музеј на компјутерски игриГермански шпионски музеј

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Берлин

Оваа статија е истражувана и напишана од