Почетна » Берлин » Билети за Мадам Тисо Берлин

Мадам Тисо Берлин – билети, цени, што да очекуваме

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(129)

Ако сакате да додадете малку гламур на вашиот одмор во главниот град на Германија, не гледајте подалеку од Мадам Тисо Берлин.

Во берлинскиот музеј за восочни фигури, можете да ги видите вековните техники на восочни изработки и да ги триете рамениците со светските лидери, политичарите, филмските ѕвезди, спортистите и многу повеќе. 

Тоа е фантастична можност да направите многу фотографии со познати личности, а децата и тинејџерите ја сакаат шансата да прават селфи со ѕвезди. 

Мадам Тисо Берлин е многу повеќе од музеј на восочни фигури.

Гости во Мадам Тисо Берлин

Што да очекувате во Мадам Тисо Берлин

Целосно ќе се нурнете во светот на вашите идоли благодарение на интерактивните комплети, елегантната облека и врвната технологија.

Над 120 реални восочни фигури во различни тематски поставки создаваат незаборавно искуство и единствено WOW искуство за секого.

Во Мадам Тисо Берлин, исто така, добивате шанса повторно да ги доживеете најважните моменти во историјата на Берлин во текот на претходните 100 години.

Ќе дознаете за најпознатите моменти во историјата на Берлин кои го обликувале во градот на слободата и толеранцијата каков што е денес. 

Билети за Мадам Тисо Берлин

Овој билет за Мадам Тисо Берлин ви дава целосен пристап до сите познати личности изложени во музејот на восочни фигури.

Кога ќе ги резервирате овие билети за Skip The Line преку Интернет, тие ќе ви бидат испратени по е-пошта. 

На денот на вашата посета, можете да поминете покрај линијата на бројачот за билети, да го покажете билетот на вашиот мобилен на влезот и да влезете. 

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Цена на билети

Билет за возрасни (15+ години): €24
Деца (од 3 до 14 години): €19

На децата две години и помлади не им треба влезен билет.

Најдобро време за посета на Мадам Тисо

Најдобро време за посета на Мадам Тисо Берлин е веднаш штом ќе се отворат во 11 часот или помеѓу 2 и 3 часот.

Бидејќи вообичаено се потребни два часа за да се истражи атракцијата, дури и ако започнете во 2 часот, ќе завршите пред затворањето на Музејот на восок.

Колку време трае Мадам Тисо?

На повеќето посетители им требаат 90 минути до два часа за да го обиколат Мадам Тисо во Берлин.

Колку долго ќе трае вашата посета ќе зависи од тоа каде ги купувате билетите (онлајн билетите го прават тоа побрзо!), колку би сакале да видите, како и од тоа колку е зафатена атракцијата на денот на вашата посета.

Како да стигнете до Мадам Тисо

Адресата на Мадам Тисо е Unter den Linden 74, 10117. Најдете насоки

Најдобро е да се земе јавен превоз до музејот.

S-Bahn станицата „Brandenburger Tor“ (Бранденбуршката порта) опслужувана од линиите S1, S2 или S25 е на само неколку минути пешачење од Мадам Тисо Берлин. 

Или можете да се качите на возот на подземната линија U55 за да стигнете до подземната станица Бранденбуршката порта и да пешачите на кратко растојание.

Автобуската станица Бранденбуршката порта е исто така само неколку минути пешачење од Мадам Тисо, а автобуските броеви 100, 200 или TXL се најдобриот избор.

Тајмингот на Мадам Тисо

Мадам Тисо е отворен од 11 до 6 часот во работните денови, а за викендите се отвора во 10 часот и се затвора во 6 часот.

Останува затворено во понеделник.

Последниот влез е еден час пред затворање.

Морски живот Берлин + Мадам Тисо

Бидејќи Sea Life Berlin е на само 1.7 км (1 милја) од Мадам Тисо, некои туристи претпочитаат да ги видат истиот ден. 

Купувањето комбиниран билет што вклучува пристап до двете атракции, исто така, им помага да заштедат пари. 

Прво, можете да ја посетите ѕвездата Мадам Тисо и учествувајте на интерактивни изложби каде што можете да ги запознаете вашите омилени познати личности од минатото и сегашноста.

Потоа нурнете во интригантниот подводен свет на SEA LIFE Берлин. Одблиску и лично со ајкули, жили, октоподи и други морски суштества.

Илузеум Берлин + Мадам Тисо

Илузеум Берлин е на само 2 километри (малку повеќе од една милја) од Мадам Тисо, што го прави уште една популарна комбинација.

Во берлинскиот музеј за илузии, видете ги законите на физиката наклонети кон моќта на забавата.

Земете го овој комбиниран билет за да заштедите пари додека се забавувате и создавате повеќе спомени.

Извори

# Madametussauds.com
# Tripadvisor.com
# Getyourguide.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Берлинската ТВ кулаЗградата на Рајхстагот
Бранденбуршката портаНој музеј
Бункер на Берлинската приказнаБерлин леден бар
Панорамапункт БерлинBody Worlds Berlin
Морски живот БерлинБерлинска зандана
Кампот ЗаксенхаузенПриродонаучниот музеј
Ѕидот – ПанорамаЛеголанд центар за откривање
Светски балонИлузеум Берлин
Музеј АлтесМузеј на ДДР
Музеј БодеМузејот Берггруен
Нова Национална галеријаАлте Националгалерија
Хамбургер БанхофМузејот на Пергамон
Музеј на фотографијаGemäldegalerie
Музеј на компјутерски игриГермански шпионски музеј

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Берлин

Оваа статија е истражувана и напишана од