Почетна » Мадрид » Работи што треба да се прават во Мадрид

Работи што треба да се прават во Мадрид

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Мадрид

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(190)

Мадрид е главен град и најголем град на Шпанија.

Мадрид ги пречекува туристите во текот на целата година - во лето, тој е магнет за патниците кои бараат опуштен, релаксирачки одмор, а во пролет и есен ги пречекува оние кои претпочитаат поблаги временски услови.

Градот го нема традиционалниот шарм на регионот Андалузија или убавината на Барселона, но оваа модерна метропола нуди вкус на вистинска Шпанија.

Преполн со импресивна низа историски споменици и уметнички музеи, Мадрид постојано врие од активност.

Најпопуларните туристички дестинации во Мадрид се централно лоцирани, што го прави одморот во овој град многу полесен.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој прекрасен град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Мадрид.

Туристички атракции во Мадрид

Кралската палата на Мадрид

Кралската палата на Мадрид
JackF / Getty Images

Изграден пред речиси 300 години, Кралската палата на Мадрид има 3,418 соби и се простира на 135,000 квадратни метри (1,450,000 квадратни стапки).

Речиси 2 милиони туристи секоја година ја истражуваат официјалната резиденција на шпанското кралско семејство. 

Стадионот „Сантијаго Бернабеу“.

Турнеја на стадионот Бернабеу
Слика: realmadrid.com

Стадионот „Сантијаго Бернабеу“ е дом на Реал Мадрид, најфантастичниот фудбалски клуб на 20 век. 

Повеќе од еден милион туристи земаат а турнеја на Сантијаго Бернабеу во Мадрид секоја година.

Музеј Прадо

Музеј Прадо
Слика: Шпанија.инфо

Музеј Прадо ги изложува најдобрите шпански, француски, фламански и италијански слики, покрај илјадниците цртежи, отпечатоци и скулптури.

Тоа е одговорот на Шпанија за уметничките музеи од светска класа како што се Лувр, Ватиканските музеи, Мет итн. 

Музеј на Реина Софија

Музеј на Реина Софија
Слика: Ohfact.com

Музеј на Реина Софија е огромна колекција на модерна и современа уметност.

Може да се пофали со ремек-дела на уметници како Пабло Пикасо, Џоан Миро, Дали, Анџелес Сантос итн. и е идеално одморалиште и за љубителите на уметноста и за случајните посетители. 

Музејот Тисен

Музејот Тисен
Слика: Шпанија.инфо

Музејот Тисен Борнемисза во Мадрид е една од најнеобичните приватни збирки на уметност во светот.

Втор само по колекцијата на кралското семејство во Англија. 

Колекцијата на музејот Тисен од над 1500 уметнички дела се состои од стари мајстори, сликари од раните 1900-ти и неодамнешни уметници. 

Работи што треба да се прават во други градови

АтлантаАмстердамБарселона
БерлинБостонБудимпешта
ЧикагоДубаиДаблин
ЕдинбургГренадаХамбург
Хонг КонгЛас ВегасЛисабон
ЛондонЛос АнџелесМадрид
МелбурнМајамиМилан
МинхенЊујоркОрландо
ПаризПрагаРим
Сан ДиегоСан ФранцискоСингапур
СиднејВиена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!