Почетна » Мадрид » Работи што треба да се прават во Мадрид

Работи што треба да се прават во Мадрид

4.9
(190)

Мадрид е главен град и најголем град на Шпанија.

Мадрид ги пречекува туристите во текот на целата година - во лето, тој е магнет за патниците кои бараат опуштен, релаксирачки одмор, а во пролет и есен ги пречекува оние кои претпочитаат поблаги временски услови.

Градот го нема традиционалниот шарм на регионот Андалузија или убавината на Барселона, но оваа модерна метропола нуди вкус на вистинска Шпанија.

Преполн со импресивна низа историски споменици и уметнички музеи, Мадрид постојано врие од активност.

Најпопуларните туристички дестинации во Мадрид се централно лоцирани, што го прави одморот во овој град многу полесен.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој прекрасен град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Мадрид.

Кралската палата на Мадрид

Кралската палата на Мадрид
JackF / Getty Images

Изградена пред речиси 300 години, Кралската палата во Мадрид има 3,418 соби распоредени на 135,000 квадратни метри (1,450,000 квадратни стапки).

Речиси 2 милиони туристи секоја година ја истражуваат официјалната резиденција на шпанското кралско семејство. 

Стадионот „Сантијаго Бернабеу“.

Турнеја на стадионот Бернабеу
Слика: realmadrid.com

Стадионот „Сантијаго Бернабеу“ е дом на Реал Мадрид, најфантастичниот фудбалски клуб на 20 век. 

Турнеја на повеќе од еден милион туристи Сантијаго Бернабеу во Мадрид секоја година.

Музеј Прадо

Музеј Прадо
Слика: Шпанија.инфо

Музеј Прадо ги изложува најдобрите шпански, француски, фламански и италијански слики, покрај илјадниците цртежи, отпечатоци и скулптури.

Тоа е одговорот на Шпанија за уметничките музеи од светска класа како што се Лувр, Ватиканските музеи, Мет итн. 

Музеј на Реина Софија

Музеј на Реина Софија
Слика: Ohfact.com

Музеј на Реина Софија е огромна колекција на модерна и современа уметност.

Може да се пофали со ремек-дела на уметници како Пабло Пикасо, Џоан Миро, Дали, Анџелес Сантос итн. и е идеално одморалиште и за љубителите на уметноста и за случајните посетители. 

Музејот Тисен

Музејот Тисен
Слика: Шпанија.инфо

Музејот Тисен Борнемисза во Мадрид е една од најнеобичните приватни збирки на уметност во светот.

Втор само по колекцијата на кралското семејство во Англија. 

Колекцијата на музејот Тисен од над 1500 уметнички дела се состои од стари мајстори, сликари од раните 1900-ти и неодамнешни уметници.

Манастирот Ел Ескоријал

Манастирот Ел Ескоријал
Слика: Wikipedia.org

Манастирот Ел Ескоријал, или Кралската локација на Сан Лоренцо де Ел Ескориал, е нуспроизвод на шпанската ренесанса која првично служела како монархиска резиденција. 

Сместен во подножјето на планината Абантос во Сиера де Гвадаррама, овој неверојатен архитектонски споменик е вистинска убавина.

Ла Куева де Лола Фламенко шоу

Ла Куева де Лола Фламенко шоу
Слика: GetYourGuide.com

At Ла Куева де Лола Фламенко шоу, уживајте во моќна изведба на реномирани уметници кои вешто ги спојуваат танцот и музиката, одржувајќи ја традиционалната уметничка форма жива.

Фламенкото е прекрасна уметничка форма која се состои од три елементи-пеење, танцување и свирење гитара и верувајте ни, тоа е живо како што звучи.

Таблао Торес Бермехас

Фламенко на Таблао Торес Бермехас
Слика: FlamencoTorresBermejas.com

Таблао Торес Бермехас е познат по својот интимен амбиент, одлични уметници и безвременски амбиент и гарантира дека ќе ве потопи во срцето и душата на оваа хипнотизирачка форма на уметност.

Секој обожавател кој сака автентично и неверојатно искуство со фламенко мора да оди на аџилак во „Катедралата на Фламенко“ во Мадрид, Таблао Торес Бермехас.

Таблао Лас Карбонерас

Фламенко шоу на Таблао Лас Карбонерас
Слика: FundacionMapfre.org

Таблао Лас Карбонерас е домаќин на некои од најталентираните фламенко уметници во земјата.

Од реномирани гитаристи кои вешто ги скубат конците до експресивни пејачи кои предизвикуваат сурови емоции и извонредни танчери кои газат со огнена енергија, изведувачите ќе ве пренесат во срцето на Андалузија, родното место на Фламенко.

Емоционите во живо фламенко

Емоционите во живо фламенко во Мадрид
Слика: GetYourGuide.com

Emociones Live Flamenco Madrid привлекува многу посетители, и со добра причина, бидејќи нуди автентично фламенко искуство во прекрасен амбиент.

Претставите во Театро Фламенко ги изведуваат некои од најдобрите фламенко уметници во Шпанија.

Стадион Метрополитано

Стадион Метрополитано
Слика: www.Spain.info

Стадион Метрополитано е во населбата Росас во областа Сан Блас-Канилехас, Мадрид.

Во 2017 година, клубот го запозна светот со својот нов домашен терен, Ванда Метрополиано, сега познат како Цивитас Метрополитано или Стадион Метрополитано.

Палатата Лирија

Палатата Лирија
Слика: PalacioDeLiria.com

Палатата Лирија во Мадрид, Шпанија, е извонреден и историски значаен архитектонски скапоцен камен. 

Тој е еден од најзначајните знаменитости на градот и е познат по својата величественост, историско значење и импресивна уметничка колекција. 

Палатата служела како резиденција на Куќата на Алба, едно од најстарите и највлијателните благороднички семејства во Шпанија.

Мадридска мува

Мадридска мува
Слика: IndoorSkyDivingSource.com

Madrid Fly е најголемиот внатрешен ветерен тунел за скокање со падобран во Европа, каде децата можат да доживеат слободен пад без да скокаат од авион.

Тунелот за ветер во Мадрид Флај има неверојатни 4.6 метри (15 стапки) во дијаметар и 18 метри (52 стапки) во висина, генерирајќи брзина на ветер до 300 km/h (186 милји/ч).

ИКОНО Мадрид

ИКОНО Мадрид + Билети за технички музеј на Веласкез
Слика: WhoMuseum.com

ИКОНО Мадрид е извонредна дестинација која ги надминува традиционалните уметнички галерии и музеи. 

Тоа е извонредно искуство што ги спојува уметноста, технологијата и креативноста за да ги пренесе посетителите во царството на безгранична имагинација.

Кафе Ziryab

Шоу на фламенко во Кафе Зирјаб
Слика: Шпанија.инфо

Кафе Ziryab е едно од најдобрите таблаа во Мадрид за гледање фламенко шоу во живо.

Дознајте за приказните за очај, љубов и осаменост од уметниците преку нивната музика.

Фламенко Таблао Лас Таблас

Фламенко шоу во Таблао Лас Таблас
Слика: LasTablasMadrid.com

At Фламенко Таблао Лас Таблас, реномирана локација во срцето на Мадрид, Шпанија, можете да бидете сведоци на незаборавно фламенко шоу кое ќе ве пренесе до длабочините на шпанската култура и традиција.

Фламенко, танцова форма длабоко вкоренета во андалузиското наследство, ја воодушеви публиката ширум светот со своите интензивни емоции, сложената работа со нозете и прогонувачките мелодии.

Културен центар

Фламенко шоу во Centro Cultural
Слика: FlamencoCultural.com

Културен центар е театар отворен во 2019 година за фламенко уметници и публика. 

Подгответе се да бидете вчудоневидени од острите свиоци на вешто маневрирање на теренот на раскошните танчери и пејачи.

Кралска академија за ликовни уметности

Кралската академија за ликовни уметности на Сан Фернандо
Слика: Wikipedia.org

Кралска академија за ликовни уметности, Сан Фернандо, е престижна уметничка институција во Мадрид, Шпанија.

Академијата за ликовни уметности е основана во 1752 година од кралот Фердинанд VI и се смета за една од најстарите и најпрестижните во земјата.

Основањето на академијата беше поттикнато од желбата да се промовира развојот и образованието на уметниците во Шпанија.

Првично, нејзиниот примарен фокус беше сликарството, скулптурата и архитектурата, како одраз на традиционалните дисциплини на ликовната уметност.

Музеј на фондацијата MAPFRE

Fundación MAPFRE Мадрид
Слика: FundacionMapfre.org

Музеј на фондацијата MAPFRE во Мадрид е еден од главните накит во блескавата градска постава на уметнички установи од светска класа, управувана од истоимената непрофитна организација. 

Со својата импресивна колекција на уметнички дела кои опфаќаат различни периоди и движења, оваа дестинација е на списокот на сите што сакаат да истражуваат во убавината и различноста на уметничкиот израз.

Музеј на илузии

Музеј на илузии Мадрид
Слика: MuseumOfIllusions.es

на Музеј на илузии е една од најпосетуваните атракции во Мадрид.

Откријте уникатни оптички илузии кои ја оставаат устата отворена во шок, решавајте загатки кои ви го извртуваат умот и гледајте како светот околу вас се намалува и се превртува наопаку.

Ворнер Парк Мадрид

Ворнер Парк Мадрид
Слика: ParqueWarnerBeach.ParqueWarner.com

Ворнер Парк Мадрид е портал за магична земја што ги оживува сите ваши спомени од детството и иконите во кино.

Сместено веднаш надвор од Мадрид, ова е најголемиот филмски тематски парк во Европа.

Опера и Зарзуела шоу

Опера и Зарзуела шоу и вечера
Слика: GetYourGuide.com

Емисии на опера и Зарзуела направете го градскиот живот во Мадрид порадосен и пожив, а тоа ќе го почувствувате само кога ќе ги доживеете. 

Шпанските кујни ги придружуваат претставите на кои едноставно не можете да одолеете да ги пробате.

Природен парк Фаунија

Природен парк Фаунија
Слика: WhoMuseum.co.uk

Природен парк Фаунија во Мадрид, Шпанија, е уникатен зоолошки и ботанички парк, кој на посетителите им нуди извонредно природно искуство во светот.

Природниот парк Мадрид Фаунија е посветен на поттикнување на благосостојбата и зачувувањето на животните, давајќи им природна и удобна средина.

Puy du Fou España

Puy du Fou España
Слика: PuyduFou.com

Puy du Fou España е парк со средновековна тематика во кој се прикажуваат чудесни емисии кои фрлаат светлина врз шпанската историја на начин што не прави историјата да изгледа здодевна. 

Гледајте историски битки меѓу кралевите, доживејте ја експедицијата на Колумбо, искусете ја рекреацијата на Златното доба и слушнете ги приказните за Родриго, благородниот витез.

Кралската палата Аранхуез

Кралската палата Аранхуез
Слика: PatrimonioNacional.es

Кралската палата Аранхуез е прекрасно архитектонско ремек дело во Мадрид, Шпанија. 

Како една од најистакнатите кралски резиденции во земјата, Кралската палата Аранхуез ги воодушевува посетителите со својата богата историја, прекрасните градини и раскошниот ентериер. 

Посетете ја Кралската палата, истражувајте во нејзината волшебна приказна и истражете ја нејзината архитектура која инспирира стравопочит.

Кралската палата Ла Грања де Сан Илдефонсо

Кралската палата Ла Грања де Сан Илдефонсо
Слика: PatrimonioNacional.es

на Кралската палата Ла Грања де Сан Илдефонсо, попозната како Палатата Ла Грања, е прекрасна кралска резиденција во Сан Илдефонсо, провинцијата Сеговија, Шпанија.

Оваа голема палата се наоѓа на јужниот врв на планинскиот венец Сиера де Гуадаррама, малку северозападно од Мадрид.

Сладок вселенски музеј

Сладок вселенски музеј
Слика: SweetSpace.com

Сладок вселенски музеј во Мадрид е интерактивна и забавна авантура каде уметноста, просторот и слатките се обединуваат во прекрасен спој на искуства.

Тој нуди уникатно и имагинативно патување со шарени тематски соби.

Аквариум Атлантис Мадрид

Аквариум Атлантис Мадрид
Слика: ParquesReunidos.com/

на Аквариум Атлантис Мадрид нуди уникатно едукативно и интерактивно искуство за луѓе од сите возрасти преку модерен и иновативен поглед. 

Тој ги комбинира технологијата, образованието и свеста за животната средина за да промовира одржлив развој и зачувување на водните екосистеми.

Технички музеј на Веласкез

Технички музеј на Веласкез
Слика: VelazquezTech.com

на Технички музеј на Веласкез се наоѓа во Сеговија, во Кастилја и Леон, Шпанија.

Музејот нуди уникатно четиридимензионално сензорно искуство од 360°, спојувајќи ја уметноста и технологијата што го одзема здивот.

Музејот содржи осум галерии, секоја исполнета со уникатни реинтерпретации на ремек-делата.

Алказар од Сеговија

Алказар од Сеговија
Слика: Wikipedia.org

Алказар од Сеговија е величествен замок со поглед на градот Сеговија во централна Шпанија.

Во 1985 година беше вклучено како светско наследство на УНЕСКО.

Изграден во текот на 12 век, овој средновековен замок е една од најпознатите знаменитости во Шпанија.

Замокот има прекрасна архитектура, сложени детали и богата историја и се смета за една од најимпресивните европски атракции.

Манастирот Лас Дескалзас Реалес

Манастирот Лас Дескалзас Реалес
Слика: PatrimonioNacional.es

на Манастирот Лас Дескалзас Реалес е прекрасен споменик управуван од Patrimonio Nacional.

Основана во 16 век од Јоана од Австрија, требаше да служи како манастир за благороднички кои избрале да живеат живот во сиромаштија и посветеност на Бога.

Ринг и музеј Лас Вентас

Ринг и музеј Лас Вентас
Слика: LasVentasTour.com

на Ринг и музеј Лас Вентас во Мадрид е иконска и историска знаменитост - доказ за длабоко вкоренетата традиција на борби со бикови во шпанската култура. 

Плаза де Торос де Лас Вентас, изградена во 1929 година, се смета за една од најзначајните корида во светот, која привлекува ентузијасти, туристи и културни ентузијасти.

Зоолошката градина Аквариум Мадрид

Зоолошката градина Аквариум Мадрид
Слика: Zoochat.com

на Зоолошката градина Аквариум Мадрид, кој се наоѓа во паркот Каса де Кампо, е истакнат зоолошки и воден центар во Мадрид, Шпанија. 

Позната по својата разновидна колекција на животни и морски свет, зоолошката градина им нуди на посетителите можност да истражуваат и да научат за широк спектар на видови ширум светот.

Музеј на восок во Мадрид

Музеј на восок во Мадрид
Слика: WhoMuseum.com

на Музеј на восок во Мадрид е една од најпознатите атракции на шпанската престолнина.

Музејот може да се пофали со преку 450 восочни фигури на икони историски личности и сакани познати личности кои ќе ги остават посетителите во страв.

Покрај восочните фигури, на вториот кат на музејот има кино кое ја прикажува историјата на Шпанија користејќи 27 проектори.

Работи што треба да се прават во други градови

Атланта Амстердам Барселона
Берлин Бостон Будимпешта
CHARLESTON Чикаго Дубаи
Даблин Единбург Гренада
Хамбург Хаваи Хонг Конг
Хјустон Лас Вегас Лисабон
Лондон Лос Анџелес Мадрид
Мелбурн Мајами Милан
Минхен Нешвил Њујорк
Орландо Париз Феникс
Прага Рим Сан Диего
Сан Франциско Сингапур Софија
Сиднеј Тампа Виена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар