Почетна » Дубаи » Туристички атракции во Дубаи

Работи што треба да се направи во Дубаи

4.7
(144)

Блескавиот Дубаи е најпопуларната туристичка дестинација на Обединетите Арапски Емирати и никогаш не престанува да расте.

Може да се пофали со футуристички градби, фасцинантни атракции и неверојатни шопинг искуства, трансформирајќи го од пустинска дестинација во дестинација што мора да се посети.

Ништо за Дубаи не е мало - сè е масивно и потопливо.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој магичен град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Дубаи.

Туристички атракции во Дубаи

Пустинска сафари во Дубаи

Пустински сафари Дубаи
Тања Јаковчук / Getty Images

Во зависност од тоа која Сафари во пустината во Дубаи ќе се одлучите за, има многу да се доживее - удирање во дини, јавање камили, возење велосипед со четворка, пансион со песок, соколарство, сликање со Хена, пушење шиша, стомачен танц, танцување танура, арапски костими, вечера за скара итн. 

За да го идентификувате најдоброто пустинско сафари во Дубаи, кое одговара на вашите потреби, мора да го земете предвид неговото време на почеток, времетраење, вклучени активности и трошоци.

Најдобри пустински сафари во Дубаи Цена на пустинското сафари во Дубаи
ВИП пустински сафари во Дубаи Утрински пустински сафари во Дубаи
Сафари во Дубаи со вечера на BBQ Ноќевање пустински сафари во Дубаи
Сафари во Дубаи со четири велосипеди Dune Buggy Safari во Дубаи
Сафари во Дубаи со стомачен танц Сафари без удирање дини
Сафари со соколи во Дубаи Пустинско сафари од Шарџа
Пустинско сафари во Абу Даби Пустинско сафари во Рас Ал Каима

Бурџ Калифа

Бурџ Калифа во Дубаи
Britus / Getty Images

Бурџ Калифа е најкултната зграда во Дубаи, ОАЕ.

Со 829.8 метри (2,722 стапки), таа е највисоката зграда во светот.

Постојат три палуби за набљудување на Бурџ Калифа - на ниво 124, ниво 125 и ниво 148.

Нивото 124 и 125 се заедно познати како „На врвот, Бурџ Калифа“.

И Нивото 148 е познато како „На врвот, небото на Бурџ Калифа“.

Повеќе од два и пол милиони туристи секоја година ги посетуваат палубите за набљудување на Бурџ Калифа.

Аин Дубаи

Тркало Аин Дубаи
Frantic00 / Getty Images

Аин Дубаи е џиновско панорамско тркало и полека станува иконски симбол на модерниот Дубаи. 

Стоејќи на речиси 250 метри (820 стапки), тоа е највисокото тркало за набљудување во светот.

Огромното ротирачко тркало нуди поглед од 360 степени на хоризонтот на Дубаи од неговите 48 патнички кабини.

Од климатизираните кабини на Аин Дубаи, посетителите можат да го видат прекрасното крајбрежје на Дубаи и импресивниот хоризонт на Дубаи Марина.

Бурџ Ал Араб, Палма Џумеира и Бурџ Калифа се најпознатите знаменитости видливи од панорамското тркало.

Шеик Зајед џамија

Шеик Зајед џамија
Јурген Сак / Getty Images

Шеик Зајед џамија е една од најголемите џамии на глобално ниво и може да собере повеќе од 40,000 верници и посетители во исто време.

Дизајнерите на Големата џамија беа Британци, Италијанци и Емирати, а тие користеа дизајнерски елементи од Турција, Мароко, Пакистан и Египет, меѓу другите исламски земји. Готовиот производ е неверојатно, блескаво архитектонско ремек-дело.

Џамијата Шеик Зајед е позната и како „Бисер на Заливот“ и се наоѓа во Абу Даби, 129 километри (80 милји) од Дубаи.

Дубаи рамка

Дубаи рамка
Алексеј Сургеј / Getty Images

Дубаи рамка е најновото културно обележје на ОАЕ и нуди панорамски поглед низ градот и уникатен поглед во минатото, сегашноста, па дури и иднината на Дубаи.

Дубаи Рамката е позната и како Берваз Дубаи и се состои од две кули со висина од 150 метри (492 стапки) и поврзани со 93 метри долгиот мост на врвот.

Со поглед на „Стар Дубаи“ на север и „Новиот Дубаи“ на југ, Дубаи Рамка ви помага да го видите сегашниот Дубаи.

Поради својата уникатна архитектура, Рамката Дубаи е позната и по многу други имиња - Рамка зграда Дубаи, Дубаи фото рамка, Дубаи огледало, златна рамка Дубаи итн.

Турнеја со глисер во Дубаи

Тура со глисер во Дубаи Марина
Слика: Xclusiveyachts.com

на Тура со глисер во Дубаи е активност што поттикнува адреналин каде што освен возбудата, туристите ги гледаат и најкултните глетки на Дубаи од поинаква перспектива.

За време на овие возбудливи возења со глисер во Дубаи Марина, чамците достигнуваат брзина до 65 км (40 милји) на час.

Тоа е исто така еден од најдобрите начини да се види прекрасното зајдисонце со сите рефлексии на величествените згради во Дубаи.

Турнејата со глисер во Дубаи Марина е безбеден начин за целото семејство да доживее еден од најдобрите и најавантуристичките водени спортови во градот. 

Скај поглед на Дубаи

Опсерваторијата на небото во Дубаи
Слика: Skyviewsdubai.com

Скај поглед на Дубаи е најновата опсерваторија на Дубаи и се наоѓа на 52-ри и 53-ти кат од иконскиот хотел со двојни кули Address Sky View. 

Покрај палубата за набљудување на височина од 219.5 метри (720 стапки), атракцијата нуди и адреналин Glass Slide и Edge Walk.

На Sky View Dubai, посетителите гледаат поглед од 360 степени на спектакуларниот градски пејзаж во центарот на Дубаи и добиваат уникатна перспектива.

Некои од најпознатите погледи на Инстаграм од набљудувачката палуба се оние на Бурџ Калифа, Центарот на Дубаи и патот Шеик Зајед.

Аквариум во Дубаи и подводна зоолошка градина

Дубаи Аквариум
Слика: Thedubaiaquarium.com

Аквариум во Дубаи и подводна зоолошка градина Задолжителна посета е ако летувате во Дубаи, особено ако патувате со деца.

Аквариумот се состои од масивен резервоар со димензии 51 метар (161 стапки) долг, 20 метри (66 стапки) длабок и 11 метри (36 стапки) висок и може да собере 10 милиони литри вода.

Аквариумот во Дубаи прикажува околу 140 видови на морски животни.

Има околу илјада водни животни, од 300 ајкули и зраци до голема популација на видри и крокодили.

Исто така, има најголема популација на ајкули од песочен тигар во светот.

Воден парк Аквавентура

Пар во воден парк Аквавентура
Слика: Atlantis.com

Атлантис аквавентура во Дубаи е најголемиот воден парк во светот.

И туристите и локалното население сакаат да се тркаат со адреналин на 105-те тобогани, атракции и искуства на Atlantis Aquaventure кои соборуваат рекорди.

Водниот парк има и приватна плажа долга 1 км (две третини од милја).

Со своите тобогани, уникатни возења, релаксирачки плажи, извонредни тури во аквариум и фантастични опции за храна, Aquaventure Waterpark нуди едно од најдобрите семејни дневни излети во Дубаи.

Поглед на дланка

Поглед од Погледот на палмата
Слика: Theviewpalm.ae

Поглед на дланка е најновата палуба за набљудување на Дубаи и е 240 метри (787 стапки) над светски познатата палма Џумеира.

Тоа е единствената локација во Дубаи што нуди уникатно искуство од спектакуларни погледи на Палма Џумеира, Арапскиот Залив и хоризонтот на градот.

И туристите и локалното население сакаат да ги забележат иконите знаменитости и скриените скапоцени камења на Дубаи од опсерваторијата.

Дубаи чудо градина

Дубаи чудо градина
Слика: Dubaimiraclegarden.com

Со повеќе од 150 милиони цвеќиња и 120 растителни сорти, Чудотворна градина во Дубаи е најголемата природна цветна градина во светот. 

Шарените цветови се егзотично распоредени во различни структури и форми.

Цветната градина во Дубаи е рај од 72,000 квадратни метри (еднакво на 13 фудбалски игралишта) кој нуди фантастични можности за фотографирање.

Дубаи Miracle Garden не е атракција за цела година и се отвора само во постудените месеци - ноември и мај. 

Аквариум за изгубени комори

Жена и дете уживаат во аквариумот Lost Chambers
Слика: Atlantis.com

Кај Аквариум за изгубени комори во Дубаи, ќе го откриете изгубениот град Атлантида, ќе истражите 21 уникатен морски експонати и ќе видите 65,000 морски животни.

Аквариумот Lost Chambers е дел од хотелот Атлантис и е најголемиот аквариум на Блискиот Исток и Африка.

Уникатниот пресврт на оваа водена морска авантура е начинот на кој е дизајниран - го гледате легендарниот изгубен град Атлантида во повеќе од 20 различни аквариуми. 

Аквариумот Lost Chambers е малку помал од подводната зоолошка градина во Дубаи Аквариум во трговскиот центар Дубаи, но вреди да се посети. 

Motiongate Дубаи

Motiongate Дубаи
Слика: Motiongatedubai.com

Motiongate Дубаи е тематски парк инспириран од Холивуд лоциран во Дубаи Паркови и одморалишта, Дубаи.

Паркот има околу 40 тематски области и атракции кои ви ги донесоа три од најголемите и најуспешни филмски студија во Холивуд - DreamWorks Animation, Columbia Pictures и Lionsgate.

Motion Gate е најголемиот тематски парк во ОАЕ и единствената атракција посветена на холивудските филмови.

Од 27-те возбудливи возења што ги нуди тематскиот парк, најпопуларниот е најбрзиот тобоган на светот Now You See Me-Spinning и првиот во светот тобоганот Џон Вик.

Ла Перл Дубаи

La Perle by Dragone во Дубаи
Слика: Laperle.com

La Perle во Дубаи е шоу во стилот на Лас Вегас создадено од светски познатиот уметнички директор Франко Драгоне. 

Акстра од 65 уметници изведува La Perle од Dragone, секој од нив нуди свои уникатни вештини на шоуто.

За време на брзото шоу во живо, изведувачите и акробатите изведуваат водни и воздушни акробации.

La Perle е под влијание на богатата култура, енергичната сегашност и аспиративната иднина на Дубаи, која е оживеана со акробации и специјални ефекти што ги оставаат гледачите без зборови.

La Perle е првата резидентна претстава во регионот со својот наменски изграден театар, лоциран во срцето на Дубаи во градот Ал Хабтор.

Изложба на фонтани во Дубаи

Шоу на фонтана во Дубаи
КаренПричет / Гети Имиџис

Со 152 метри (500 стапки), фонтаните во Дубаи се највисоките фонтани во целиот свет.

Да, водата се искачува до висина од 50 ката за време на музичкото шоу на Дубаи Фонтана.

Фонтаните се долги 275 метри (900 стапки) и комбинираат вода, светлина и музика за да оживеат прекрасни илуминации.

Не е ни чудо што речиси секој што го посетува Дубаи е сведок на тоа Изложба на фонтани во Дубаи.

Ферари свет

Светот на Ферари во Дубаи
Слика: Ferrariworldabudhabi.com

Ферари свет на островот Јас во Абу Даби е еден од водечките тематски парк во светот и привлекува повеќе од милион посетители годишно.

Во Ferrari World, можете да го возите најбрзиот тобоган на светот, да ја искусите највисоката непревртена јамка во светот или да почувствувате неверојатен пад од нулта гравитација, сето тоа во еден ден!

Најголемиот затворен тематски парк во светот сигурно ќе го забавува целото семејство.

Туристите кои летуваат во Дубаи го додаваат Ферари Ворлд во Абу Даби на нивната маршрута бидејќи е потребен само еден час да се помине растојанието од 110 километри (68 милји).

Мадам Тисо

Посетител на Мадам Тисо Дубаи
Слика: Madametussauds.com

Ако сакате да додадете малку гламур на вашиот одмор во Дубаи, не гледајте подалеку Мадам Тисо Дубаи.

Во музејот на восочни восоци во Дубаи, гледате вековни техники на восочни изработки и тријте раменици со светски лидери, политичари, филмски ѕвезди, спортисти итн. 

Тоа е фантастична можност да направите многу фотографии со познати личности, а децата и тинејџерите ја сакаат шансата да прават селфи со ѕвезди. 

Музеј на илузии

Музеј на илузии во Дубаи
Слика: Museumofillusions.ae

Кај Музеј на илузии Дубаи, гледање е верување.

Распространет на 450 квадратни метри, Музејот на илузии содржи повеќе од 80 интерактивни експонати засновани на наука, математика и психологија.

Најдобриот дел од овој фасцинантен музеј е тоа што, за разлика од другите, поттикнува интеракција со експонатите. 

Овој свет на визуелни и сензуални илузии е дел магија, делумно умствени игри и е искуство што ве воодушевува за целото семејство. 

Ски дубаи

Ски дубаи
Слика: Skidxb.com

Ски дубаи е првата скијачка патека на Блискиот Исток и привлекува повеќе од милион посетители годишно.

Туристите го посетуваат Ски Дубаи за да скијаат, сноуборд и да играат многу други зимски игри.

Генту и Кинг пингвините се исто така голема привлечност за оваа атракција лоцирана во трговскиот центар Дубаи на Емиратите.

Воден парк Див Вади

Воден парк Wild Wadi во Дубаи
Слика: Jumeirah.com

Воден парк Див Вади е еден од иконите водни паркови на Дубаи и незаборавна водена авантура за целото семејство. 

Водниот парк се наоѓа веднаш пред познатиот Бурџ Ал Араб и има повеќе од триесет возења и атракции за гостите да уживаат. 

Водниот парк е инспириран од приказните за Јуха, арапски фолклорен лик.

Јуха е исто така маскота на водениот парк и може да се види насекаде, а ги повикува посетителите да си играат безбедно, да се забавуваат и да се навлажни.

Со повеќе од еден милион посетители годишно, тој е еден од најпосетуваните водни паркови во Дубаи.

Зелената планета Дубаи

Семејство во Зелената планета Дубаи
Слика: Thegreenplanetdubai.com

Зелената планета е тропска шума точно во средината на Дубаи каде речиси и не врне дожд. 

Посетителите можат да ги истражат повеќе од 3,000 растенија, животни и видови птици кои слободно летаат изложени на атракцијата, која се одржува на температура од 25-28 степени Целзиусови.

Кај Зелена планета во Дубаи, и децата и возрасните учат за разновидните растенија и дивиот свет што ги сочинуваат тропските шуми на нашата планета.

Зелената планета е искуство за сетилата и умот.

Chillout Ice Lounge

Chillout Ice Lounge во Дубаи
Слика: Chilloutindubai.com

Chillout Ice Lounge во Дубаи е задолжителна атракција каде што можете да доживеете температура од -6 степени при 50 степени пустинска топлина. 

Chillout Lounge е првиот салон под нулата на Блискиот Исток. 

Посетителите можат да видат фасцинантни скулптури од мраз, да уживаат во ледените седишта и масите и да се восхитуваат на уникатно осветлениот ентериер, сето тоа на температура под нулата.

Дифузното осветлување ги менува боите во редовни интервали и се филтрира низ кристално чистите ледени блокови, што го прави визуелно задоволство.

Атракцијата е дополнително украсена со парчиња мраз, сталактити и сталагмити, што го прави искуството уште понадреално.

Театар за дигитална уметност Дубаи

Театар за дигитална уметност Дубаи
Слика: Toda.ae

Театар за дигитална уметност во Дубаи (ToDA) е мулти-сензорна, мултимедијална извонредна изложба која им се допаѓа и на децата и на возрасните. 

Распространет на 1,000 квадратни метри, ToDA е една од најновите туристички атракции во Дубаи. 

Нејзините ѕидови и подови се покриени со големи HD екрани, давајќи им на гостите 3D приказ на дисплеите.

Театарот за дигитална уметност Дубаи им дава на познатите уметнички дела модерен пресврт со напредна технологија и извонредно раскажување приказни.

iFly Dubai

Падобранство во iFLY Дубаи
Слика: iFlyme.com

At iFLY Дубаи, искусете ја возбудата на скокање со падобран без грижа или трошоци за скокање од авион.

Инструкторот ве следи во вертикален тунел за ветер со брзина до 175 mph (282 km/h) по приватна настава, а вие поминувате 60 секунди во воздух. 

Само за евиденција, кога скокате од авион, вкупното време на слободен пад трае само четириесет и пет секунди!

Овој внатрешен симулатор за скокање со падобран во Дубаи е популарна забава и за туристите и за локалното население.

Пресече соба

Smash Room Dubai
Слика: Thesmashroom.com

Чувствувате како да удирате по ѕидот, да клоцате низ врата или да врескате во перницата?

Сега можете да го уништите вашиот стрес Пресечна соба во Дубаи.

Smash Room е полна со стари чинии, чинии, мебел, телевизори, лаптопи, компјутери, столици, маси, вазни итн., на кои можете да се ослободите.

На сите гости им се дава заштитна опрема, ракавици и штитници за лице за да се обезбеди нивната безбедност. 

Сесијата во Smash Room можеби нема да излечи сè, но не може да се негира дека прави да се чувствувате подобро.

Извори
# Visitdubai.com
# Indianholiday.com
# Theplanetd.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Работи што треба да се прават во други градови

Атланта Амстердам Барселона
Берлин Бостон Будимпешта
CHARLESTON Чикаго Дубаи
Даблин Единбург Гренада
Хамбург Хаваи Хонг Конг
Хјустон Лас Вегас Лисабон
Лондон Лос Анџелес Мадрид
Мелбурн Мајами Милан
Минхен Нешвил Њујорк
Орландо Париз Феникс
Прага Рим Сан Диего
Сан Франциско Сингапур Софија
Сиднеј Тампа Виена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар