Почетна » Дубаи » Билети за воден парк Аквавентура

Atlantis Aquaventure Waterpark – билети, цени, кодекс на облекување, што да очекувате

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(152)

Атлантис Аквавентура во Дубаи е најголемиот воден парк во светот.

И туристите и локалното население сакаат да се тркаат со адреналин на 105-те тобогани, атракции и искуства на Atlantis Aquaventure кои соборуваат рекорди.

Водниот парк има и приватна плажа долга 1 км (две третини од милја).

Со своите тобогани, уникатни возења, релаксирачки плажи, извонредни тури во аквариум и фантастични опции за храна, Aquaventure Waterpark нуди едно од најдобрите семејни дневни излети во Дубаи.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да ги купите вашите билети за Atlantis Aquaventure.

Пар во воден парк Аквавентура

Што да очекувате во Atlantis Aquaventure

Ќе уживате во многу возбудувања и излевања на бројните атракции и лизгалки на вода. 

Во водениот парк, борете се со кралот на морето во кулата на Посејдон, возете низ тунелот за вода Акваконда, спуштете се низ брзаците на плимата и осеката, нурнете повеќе од 27 метри по Скокот на верата, речиси вертикален слободен пад лизгање на вода или тестирајте ги нервите на возбудливиот Зигурат.

Некои туристи се прашуваат дали патниците кои не престојуваат во сеопфатните одморалишта Атлантис можат да го посетат и водениот парк Aquaventure. Да тие можат. Сè што им треба е Билет за воден парк Аквавентура.


Вратете се на почетокот


Билети за воден парк Атлантис Аквавентура

Децата уживаат во воден парк Atlantis Aquaventure
Слика: Atlantis.com

Овој билет за Atlantis Aquaventure ви дава пристап до сите возења и тобогани на водениот парк и на плажата.

Изнајмување крпи и изнајмување шкафче не се дел од билетот.

Кога ќе ги резервирате овие билети за Skip The Line преку Интернет, тие ќе ви бидат испратени по е-пошта. 

На денот на вашата посета, можете да поминете покрај линијата на бројачот за билети, да го покажете билетот на вашиот мобилен на влезот и да влезете. 

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

За деца на возраст од две години и помлади не е потребен билет.

Цена на билети

Билет за возрасни (7+ години): AED 269
Детски билет (од 3 до 6 години): AED 225

Забрането е внесување храна или пијалоци во водениот парк Аквавентура. 


Вратете се на почетокот


Aquaventure + Lost Chambers Аквариум

Хотелот Атлантис е дом на воден парк Aquaventure и Аквариум за изгубени комори, така што повеќето туристи ги планираат и двете во ист ден. 

Во аквариумот Lost Chambers во Дубаи, ќе го откриете изгубениот град Атлантида, ќе истражите 21 уникатен морски експонати и ќе видите 65,000 морски животни.

Тоа е најголемиот аквариум на Блискиот Исток и Африка.

Кога ќе го купите комбинираниот билет, заштедувате пари на индивидуални приеми со неограничен пристап до 2 од најдобрите атракции на вода во Дубаи. 

За деца од две години па нагоре не е потребен билет.

Цена на билети

Билет за возрасни (7+ години): AED 289
Детски билет (од 3 до 6 години): 235


Вратете се на почетокот


Средба со делфини во Aquaventure

Средбата со делфините во водениот парк Аквавентура во Дубаи во Атлантис на палма ви овозможува да се запознаете одблиску со разиграните делфини во плитка вода.

Прво, ќе се сретнете со специјалист за морски цицачи за петнаесетминутен безбедносен брифинг и сесија за ориентација во заливот Делфин во Атлантис The Palm.

Потоа, ќе одите во водата до половината за да се вклучите со делфин.

Во групи од десет луѓе по животно, уживајте во триесетминутната интеракција во вода каде што можете да ги галите и допирате делфините.

Целото искуство треба да потрае приближно еден и пол час, вклучително и пријавување и време за пресоблекување во дадените модни одела.

Ова искуство е совршено за сите возрасни групи и погодно за непливачи.

Цена на билети

Билет за возрасни (8+ години): AED 825
Детски билет (од 3 до 7 години): AED 745


Вратете се на почетокот


Делфини пливаат во Aquaventure

Делфини пливаат во воден парк Аквавентура
Слика: Atlantis.com

Оваа деведесетминутна сесија е наменета за искусни пливачи кои сакаат да пливаат со делфини во длабока вода.

Откако ќе се пријавите, ќе се облечете во модерен костим и ќе слушате 15-минутен брифинг за ориентација и безбедност.

Кога сте подготвени да се сретнете со делфините и да комуницирате со нив со помош на тренерите, ќе зачекорите во водата.

Поминете четириесет минути во вода длабока 3 метри со овие прекрасни суштества во заливот Делфин, најголемото крајбрежно живеалиште на делфини во светот.

Комуницирајте со нив додека правите водени маневри како што се Hug and Dance и Foot Press, во кои делфинот ќе ви ја турка ногата додека се возите на даска за буги.

Само посетители од осум години и постари можат да учествуваат во пливањето со делфини на Aquaventure.

Цена на билети (8+ години): AED 975

Визуелна приказна: 13 совети кои мора да ги знаете пред да го посетите водениот парк Aquaventure


Вратете се на почетокот


Ограничувања за возраста и висината

За да се осигури безбедноста на посетителите, неколку од возењата во водениот парк Aquaventure имаат ограничувања во висина, а само оние над 1.2 метри можат да ги возат. 

Сите гости над 1.2 метри (3.9 стапки) мора да купат билет за возрасни.

Доколку не се придружувани од возрасен, децата мора да имаат најмалку 13 години за да влезат во Aquaventure. 


Вратете се на почетокот


Што да облечете во воден парк Aquaventure

Само посетителите кои носат соодветни костими за капење можат да ги користат лизгалките, возењата и другите објекти на Aquaventure и на плажата.

Во водата се прифатливи шорцеви за капење, бикини, костими за капење, буркини или осип. 

Танги, проѕирни костими за капење, долна облека, тексас и многу широка облека, како што се абаја, табли за садови или слично, не се дозволени во водата.

Марамите се дозволени само под услов да се цврсто врзани и да не содржат материјал што лесно тече.

На посетителите не им е дозволено да носат мобилни телефони, лаптопи, бележници, стапчиња за селфи, итн., за време на возењето со Aquaventure.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Aquaventure Dubai

Воден парк Aquaventure се наоѓа во Авении во Атлантис, Палм. Најдете насоки

Најблиската опција за јавен превоз е Станица Атлантис Аквавентура, до кој можете да стигнете со возење на монорела. 

Тоа е 1 км (две третини од милја) од воден парк.

Ако пристигнете со автомобил, паркирајте го вашето возило на паркингот во Aquaventure Waterpark (свртете десно на првиот кружен тек откако ќе излезете од тунелот што води до Атлантис, Палма). 

До влезот ќе ве однесе бесплатен шатл-автобус.

Ако пристигнете со такси, користете го влезот на Avenues, кој се наоѓа после влезот во лобито на хотелот Атлантис. Повеќето локални таксисти знаат каде да ве остават. 

Тајмингот на Atlantis Aquaventure

Водениот парк Атлантис Аквавентура се отвора во 9.45 часот и затвора во 6 часот, цела недела. 

Отворен е и за државни празници. 

Извори
# Tripadvisor.com
# Visitdubai.com
# Raynatours.com
# Hellotickets.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Бурџ КалифаДубаи Пустинска сафари
Скај поглед на ДубаиАин Дубаи
Шеик Зајед џамијаДубаи рамка
Турнеја со глисер во ДубаиПоглед на дланка
Дубаи АквариумАквариум за изгубени комори
Воден парк АквавентураMotiongate Дубаи
Ла Перл ДубаиИзложба на фонтани во Дубаи
Ферари светМадам Тисо
Музеј на илузииСки дубаи
Воден парк Див ВадиChillout Ice Lounge
Зелената планета ДубаиТеатар за дигитална уметност Дубаи
Пресече собаiFly Dubai
Дубаи чудо градина

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се направат во Дубаи

Оваа статија е истражувана и напишана од