Почетна » Дубаи » Пустинско сафари Дубаи без удирање дини

Пустинско сафари во Дубаи без удирање дини – цени, што да очекувате

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Дубаи

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(112)

За повеќето туристи, значителен дел од а Сафари во пустината во Дубаи е удирање дини, каде што се спакувате во автомобил 4×4 и се возите над и околу дините речиси несовесно. 

Иако удирањето на дините е забавно искуство, тоа не е за секого. 

Постојат многу околности под кои туристите бараат пустински сафари без удирање со дини.

Уривањето дини не е за вас ако одговорите потврдно на некое од подолу -

  • Не сакаш тобоганот
  • Имате проблеми со грбот или вратот
  • Добивате болест на движење
  • Патувате со новороденче (помалку од три години)
  • Патувате со постарите

Ако одговоривте потврдно на некое од горенаведените, удирањето на дините не е за вас.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да резервирате сафари во пустината во Дубаи без удирање во дини.

Пустинско сафари Дубаи Ленд Роверс

Ако не удирање дини, тогаш што?

Масивната пустина во Дубаи има многу повеќе да понуди од удирањето со дини. 

Гостите кои ќе се откажат од удирањето со дини можат да уживаат во обемната и богата субкултура, егзотичниот див свет и воодушевувачките предели на пустината.

Освен тоа, му помагате и на чувствителниот пустински екосистем кога ќе го прескокнете ударот со дини.

Повеќе од 90 проценти од дивиот свет во пустината живее под пустината, па кога брзо возите преку дини, автомобилот го оштетува целиот див свет и вегетација на својот пат. 

Ова е причината зошто удирањето на дините е ограничено на одредени области - за да се ограничи штетата. 

Ако сте решиле да одите на сафари во пустината во Дубаи без удирање дини, имате многу опции. 

Можете да резервирате сафари што ќе ве одведат низ резерватот за заштита на пустината во Дубаи и ќе ви го покажат пустинскиот див свет.

Или можете да резервирате а турнеја со четири велосипед или возење со кабриолет во дина

Двете се многу повеќе под ваша контрола отколку удирањето со дини затоа што го возите возилото. 

Можете исто така да се одлучите за сафари, кое вклучува многу културни активности како што се носење арапски костим, сликање со Хена, пушење шиша, стомачен танц, танц на танура, соколарство итн.

Набројуваме некои од најдобрите сафари во пустината во Дубаи без удирање дини во SUV 4×4. 


Вратете се на почетокот


Land Rover пустинско сафари со традиционална вечера 

Време на започнување: 2.30 часот
Тур-оператор: Наследство на платина

За време на ова седумчасовно пустинско сафари без удирање со дини, ќе патувате со стариот Land Rover.

Вашиот возач и водич ќе ви помогнат да го забележите локалниот див свет додека се качувате на Land Rover со отворен покрив и го обиколувате резерватот за заштита на пустината Дубаи. 

Ќе видите изложба на соколари и ќе се преселите во кадифен логор во стилот на бедуините во кралската резиденција. 

Ќе ја доживеете културата на Емиратите во кампот со учество во традиционални активности.

Откако ќе уживате во вкусна вечера, музика во живо и танцови изведби, ќе ве вратат дома. 

Деца под пет години не смеат на ова сафари.

Трошоци за сафари

Билет за возрасни (12+ години): 709 AED (193 долари)
Детски билет (од 5 до 11 години): 606 AED (165 долари)


Вратете се на почетокот


Сафари со културни активности и вечера

Време на започнување: 2.30 часот
Тур-оператор: Наследство на платина

Ова сафари започнува кога ќе ве земат од Дубаи со климатизиран миниван. 

Кога ќе сретнете воз со камили, се префрлате на бродот на пустината и се упатувате кон одморалиштето на кралската пустина.

Како што заоѓа сонцето, ќе уживате во приказот на соколари, ќе гледате демонстрации за правење леб на арапски, ќе направите тетоважа со Хена и ќе се препуштите на бројни други локални активности.

Завршете со вечера од 4 јадења под ѕвездите придружена со арапски танц и музика.

Деца под пет години не се дозволени на ова сафари, а тежината на гостите не може да надмине 150 килограми (330 фунти).

Трошоци за сафари

Билет за возрасни (12+ години): 709 AED (193 долари)
Детски билет (од 5 до 11 години): 606 AED (165 долари)


Вратете се на почетокот


Пустински четири велосипедски сафари

Време на започнување: 2.30 часот
Тур-оператор: OceanAir Travel

Некои од сафари-велосипедизмот со четири велосипеди не вклучуваат удирање со дини. 

Quad Bikes се мотоцикли со четири големи гуми, возени како велосипед со земја.

Овие возила на четири тркала се специјално дизајнирани за возење надвор од патот и гарантирано обезбедуваат фантастичен наплив на адреналин.

Ќе ја истражувате прекрасната пустина Лахбаб на ова сафари и ќе се препуштите на песок, возење камила, пушење шиша, шоу за танц Калиџи, шоу Танура, изведба на стомачен танц итн.

Пред да се вратите дома, ќе уживате во фантастична вечера на BBQ.

Трошоци за искуство

Заеднички четири велосипед: 350 AED (95 долари)
Добивате еден велосипед за две лица. Совршено е за парови.

Единечен четири велосипед: 457 AED (125 долари)


Вратете се на почетокот


Вечерна дина баги и пустинска авантура

Почетно време: 7 часот, 8 часот, 9 часот, 10 часот, 2 часот и 3.15 часот
Тур-оператор: Туризам за екскурзија

Desert Dune Buggies се теренски возила со две седишта, идеални за наплив на адреналин. 

Тури со четири седишта Dune Buggy се исто така достапни, кои се совршени за семејства. 

Dune Buggy Safari е попремиум искуство од Quad Bike Safari и не вклучува удирање со дини. 

Вашиот водич што зборува англиски ви ги покажува најдобрите правци што треба да ги поминете, а вие го возите вашиот Dune Buggy со удобно темпо.

Во ова супериорно пустинско искуство може да уживате како соло гостин или двојка што го дели кабриолетот еден час. 

Ако не сакате да возите, можете да споделите Buggy со некој што сака да биде зад воланот.

Ако се одлучите за елаборирано сафари во пустината во Дубаи, возилото 4×4 ве носи во бедуински камп за културни активности и вечера со скара по авантурата со кабриолет.

Цена на искуството

Само Dune Buggy Safari: 565 AED (154 УСД) по лице
Buggy Safari + BBQ вечера: 626 AED (170 УСД) по лице

Препорачано четиво

# Најдобри пустински сафари во Дубаи
# Пустинско сафари од Шарџа
# Пустинско сафари во Абу Даби
# Пустинско сафари во Рас Ал Каима
# Цена на пустинското сафари во Дубаи
# ВИП пустински сафари во Дубаи
# Утрински пустински сафари во Дубаи
# Сафари во Дубаи со вечера на BBQ
# Сафари во Дубаи со четири велосипеди
# Dune Buggy Safari во Дубаи
# Ноќевање пустински сафари во Дубаи
# Сафари во Дубаи со стомачен танц
# Сафари без удирање дини
# Сафари со соколи во Дубаи

Бурџ КалифаДубаи Пустинска сафари
Скај поглед на ДубаиАин Дубаи
Шеик Зајед џамијаДубаи рамка
Турнеја со глисер во ДубаиПоглед на дланка
Дубаи АквариумАквариум за изгубени комори
Воден парк АквавентураMotiongate Дубаи
Ла Перл ДубаиИзложба на фонтани во Дубаи
Ферари светМадам Тисо
Музеј на илузииСки дубаи
Воден парк Див ВадиChillout Ice Lounge
Зелената планета ДубаиТеатар за дигитална уметност Дубаи
Пресече собаiFly Dubai
Дубаи чудо градина

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се направат во Дубаи