Почетна » Дубаи » Билети за Зелената планета Дубаи

Зелена планета Дубаи – билети, цени, попусти, што да очекуваме

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(166)

Зелената планета е тропска шума точно во средината на Дубаи каде речиси и не врне дожд. 

Посетителите можат да ги истражат повеќе од 3,000 растенија, животни и видови птици кои слободно летаат изложени на атракцијата, која се одржува на температура од 25-28 степени Целзиусови.

На Зелената планета во Дубаи, и децата и возрасните учат за различните растенија и дивиот свет што ги сочинуваат тропските шуми на нашата планета.

Зелената планета е искуство за сетилата и умот.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да резервирате билети за Green Planet Dubai.

Семејство во Зелената планета Дубаи

Што да очекувате на Green Planet Dubai

Био-куполата на Зелената планета се состои од четири нивоа - крошна, средна приказна, шумски под и поплавена прашума. 

Централниот дел на оваа атракција во Дубаи е високото дрво од 25 метри (82 стапки) обвиткано со винова лоза и гранки кои се протегаат до сите агли на биодомот. 

Тоа е првото најголемо произведено дрво во светот.

Ќе го започнете вашето искуство од брилијантниот покрив на дождовната шума - околу 40 метри (130 стапки) над земјата.

Потоа спуштете се до другите катови.

Освен што ги гледаат суштествата пронајдени на секое ниво, посетителите ја учат и улогата и важноста на тој одреден дел од прашумата. 


Вратете се на почетокот


Билети за Зелена планета

Овој билет за Зелената планета Дубаи ви дава пристап до сите катови на биодомот и до сите изложени суштества. 

Кога ќе ги резервирате овие билети за Skip The Line преку Интернет, тие ќе ви бидат испратени по е-пошта. 

На денот на вашата посета, можете да поминете покрај линијата на бројачот за билети, да го покажете билетот на вашиот мобилен на влезот и да влезете. 

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Децата под три години влегуваат бесплатно и не им треба билет.

Цена на билет 

Билет за возрасни (13+ години): AED 99
Детски билет (од 4 до 12 години): AED 79


Вратете се на почетокот


Аквариум Дубаи + Зелена планета

Аквариум во Дубаи и подводна зоолошка градина е на само 3 километри (2 милји) од Зелената планета, а такси може да ве однесе таму за помалку од седум минути. 

Ова е причината зошто семејствата со деца се одлучуваат за комбо билет Дубаи Аквариум + Зелена планета. 

Вашето патување во Дубаи Аквариум ќе биде оптоварено со водни возбудувања од моментот кога ќе поминете низ подводниот тунел.

Аквариумот има одличен стаклен тунел кој ве превезува во водниот свет.

Ќе се запознаете со жестоки пирани, етерични жили и медузи кои се нишаат. Ајкулите исто така. Има многу ајкули.

Кога ја купувате оваа комбинација на билети, можете да заштедите пари додека се забавувате.

Ски Дубаи + Зелена планета

Ски Дубаи е на само 14 километри (8.5 милји) од Зелената планета, а такси може да ве однесе таму за околу 12 минути. 

Бидејќи децата ги сакаат различните снежни активности во зимската земја на чудата среде пустина, семејствата претпочитаат да го резервираат овој комбиниран билет за Ски Дубаи + Зелена планета.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Зелената планета

Зелената планета се наоѓа во една од најпопуларните области за животниот стил во Дубаи, City Walk, на раскрсницата на патот Ал Васл и патот Сафа.

Неговата адреса е City Walk – Al Wasl, Дубаи. Најдете насоки

Ако планирате да одите со метро, ​​качете се на Црвената линија до Станица Бурџ Калифа/Дубаи Мол

Зелената планета е на само 10 минути возење од станицата. 

Може да се качите и во автобусот број 7, 28 или 21 до Дубаи Петролеум Корпорација 1 и пешачење 15 минути до атракцијата.


Вратете се на почетокот


Тајмингот на Зелената планета

Green Planet во Дубаи е отворен секој ден од 10 до 6 часот.

Билетарницата се затвора во 5 часот, а дури и последниот влез е час пред затворање. 

Извори
# Tripadvisor.com
# Thegreenplanetdubai.com
# Wikipedia.org
# Visitdubai.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Бурџ КалифаДубаи Пустинска сафари
Скај поглед на ДубаиАин Дубаи
Шеик Зајед џамијаДубаи рамка
Турнеја со глисер во ДубаиПоглед на дланка
Дубаи АквариумАквариум за изгубени комори
Воден парк АквавентураMotiongate Дубаи
Ла Перл ДубаиИзложба на фонтани во Дубаи
Ферари светМадам Тисо
Музеј на илузииСки дубаи
Воден парк Див ВадиChillout Ice Lounge
Зелената планета ДубаиТеатар за дигитална уметност Дубаи
Пресече собаiFly Dubai
Дубаи чудо градина

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се направат во Дубаи

Оваа статија е истражувана и напишана од