Почетна » Дубаи » Билети за фонтана во Дубаи

Дубаи Фонтана Шоу – билети, цени, крстарења со брод, најдобри места за гледање

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(179)

Шоуто на фонтаните во Дубаи е спектакуларно шоу за вода и светлина во срцето на центарот на Дубаи.

Се наоѓа на вештачкото езеро Бурџ Калифа од 30 хектари, најголемиот кореографски систем на фонтани во светот.

На 152 метри (500 стапки), Дубаи Фонтани се највисоките фонтани во светот.

Водата се искачува на речиси 50 ката за време на музичкото шоу на Дубаи Фонтана.

Фонтаните се долги 275 метри (900 стапки) и комбинираат вода, светлина и музика за да оживеат прекрасни илуминации.

Водата танцува на различни популарни песни ширум светот, што ја прави хипнотизирачко искуство за посетителите.

Претставата е задолжителна атракција за туристите кои го посетуваат Дубаи и стана една од најпознатите знаменитости на градот, привлекувајќи милиони посетители секоја година.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за шоуто на фонтаните во Дубаи.

Што да очекувате на саемот за фонтани во Дубаи

Шоуто на фонтаните во Дубаи е спектакуларен приказ на синхронизирани водени млазници, музика и шарени светла.

Фонтаната е украсена со илјадници LED светла, кои создаваат неверојатно визуелно искуство што ја остава публиката во страв.

Претставата содржи разновидна палета на класична, современа и арапска музика, а кореографијата на водените млазови е совршено синхронизирана со ритамите и мелодиите, што го прави искуството привлечно и пријатно.

Шоуто на фонтаните може да се гледа од различни локации, вклучително и шеталиштето на водата надвор од трговскиот центар Дубаи, паркот Бурџ и ресторани со седишта на отворено во близина.

Можете исто така да уживате во шоуто од палубите за набљудување на Бурџ Калифа.

Претставата дава одлични можности за фотографирање и видео.

Погрижете се да ја имате подготвено камерата или паметниот телефон за да го снимите хипнотизирачкото искуство.


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети

Билети за шоуто на фонтаните во Дубаи може да се купи онлајн или лично во атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат.

Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете го Страница за резервација на билети за фонтана во Дубаи, изберете го претпочитаниот датум, временско место и број на билети и купете ги билетите веднаш.

Откако ќе купите билети, тие се испорачуваат на вашата адреса за е-пошта.

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот.

Можете да го покажете е-билетот на вашиот паметен телефон кога ќе ја посетите атракцијата.

Дубаи Фонтана Прикажи ги цените на билетите

Билети за фонтаната во Дубаи се по цена од 68 AED (19 УСД) за сите посетители на возраст од три и повеќе години.

Доенчињата на возраст од две години па нагоре можат да влезат бесплатно.

Билети за фонтана во Дубаи со крстарење по каналот се по цена од 200 АЕД (19 УСД) за сите посетители на возраст од 12 и повеќе години.

Децата на возраст од четири до 11 години добиваат попуст од 40 AED (11 $) и плаќаат само 160 AED (44 $) за влез.

Доенчињата на возраст од три години па нагоре можат да влезат бесплатно.

Дубаи фонтана шоу со билети за ноќна турнеја се по цена од 1322 AED (360 УСД) по група до шест учесници.


Вратете се на почетокот


Билети за шоуто на фонтаната во Дубаи

Постојат три начини да уживате во прекрасните фонтани на Дубаи -

Дубаи фонтана шоу од брод

Билетот ви овозможува да ги доживеете чудесните илуминации на фонтаната во Дубаи на дрвен брод на езерото Бурџ.

За време на 30-минутното крстарење со традиционалното водно такси „Абра“, можете да видите и прекрасни глетки на Бурџ Калифа од езерото Бурџ.

Ве молиме погрижете се да стигнете на време бидејќи бродот поаѓа 15 минути пред секое шоу.

Цени на билетите

Билет за возрасни (3+ години): 68 AED (20 долари)
Детски билет (0 до 2 години): Бесплатен

Билети за фонтана во Дубаи со крстарење по каналот

Со овој билет, можете да се качите на dhow со пет ѕвезди, уникатен дрвен брод во арапскиот регион.

Додека крстарете по водите на Дубаи, ќе ги видите атракциите на градот, вклучувајќи го и шоуто за фонтани во Дубаи.

Исто така, ќе уживате во интернационално шведска маса со пет ѕвезди додека уживате во знаменитостите.

Цени на билетите

Билет за возрасни (12+ години): 200 AED (54 долари)
Детски билет (од 4 до 11 години): 160 AED (44 долари)

Шоу на фонтана во Дубаи со ноќна турнеја низ Дубаи

Овој билет ви помага да го истражите Дубаи ноќе со помош на стручен водич.

Оваа четиричасовна приватна турнеја е достапна на повеќе јазици - англиски, шпански, италијански, француски, португалски или германски.

За време на оваа ноќна турнеја низ Дубаи, ќе ги видите осветлените облакодери, ќе го посетите Souk Madinat Jumeirah и ќе уживате во луксузните јахти на Дубаи Марина.

Исто така, ќе возите по спектакуларниот пат Шеик Зајед за да додадете разновидност на турата.

Шоуто Dubai Musical Fountains е исто така дел од оваа популарна турнеја во Дубаи.

Цената на билетотs (по група до 6 туристи)

Турнеја на англиски јазик: 1,322 AED (360 долари)
Турнеја на други јазици: 1,377 AED (375 долари)


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до фонтаната во Дубаи

Фонтаната Дубаи е на Езерото Бурџ Калифа во центарот на Дубаи.

Се наоѓа помеѓу трговскиот центар Дубаи, Сук Ал Бахар и високиот Бурџ Калифа.

адреса: Центар на Дубаи – Дубаи – Обединети Арапски Емирати. Најдете насоки

Можете да стигнете до фонтаната Дубаи и преку јавен и приватен превоз.

Со автобус

Автобуската постојка Автобуска постојка на метро Дубаи Мол, копно 3(Автобус бр: SH1) е на неколку минути пешачење од атракцијата.

Автобуската постојка Централната кула со поглед на Бурџ во Дубаи 2 (Автобус бр.: 50,51, F19B и F41) е на пет минути пешачење од атракцијата.

Со автомобил

Ако патувате со автомобил, вклучете Гугл мапи за да започнете.

Има доволно паркинг гаражи околу атракцијата. 

Карта на локацијата на фонтаната Дубаи

Вратете се на почетокот


Работно време на шоуто за фонтани во Дубаи

Шоуто на фонтаните во Дубаи се одржува секој ден во неделата во различни периоди.

Попладневното шоу на фонтаната на Дубаи се одржува во 1 часот и 1.30:XNUMX часот.

Во петок тоа се случува во 1.30 и 2 часот.

Вечерното фонтанско шоу се случува на секои 30 минути дневно, од 6 до 11 часот.

Колку време трае турнејата

Времетраењето на посетата на шоуто за фонтани во Дубаи е релативно кратко, околу пет минути по настап.

Сепак, целокупното времетраење на вашата посета може да варира во зависност од фактори како што се вашата избрана локација за гледање и времето што го поминувате во истражување на околината.

Најдобро време за посета

Најдобро време за посета на Дубаи Фонтана шоу е во вечерните часови во 5 часот по зајдисонце.

Пониските температури во вечерните часови исто така го прават поудобно за посетителите.

Ако претпочитате помалку преполно искуство, работните денови обично се помалку зафатени од викендите.

Викендите (четврток и петок во Дубаи) имаат тенденција да привлечат повеќе посетители, па ако барате потивка атмосфера, размислете за посета во работен ден.

Размислете да пристигнете порано од закажаното време за да обезбедите добро место за гледање и да избегнете голема гужва.

Ова е особено важно ако планирате да гледате од популарна локација за гледање во близина на трговскиот центар Дубаи или Бурџ Калифа.

Време на Рамазан

За време на светиот месец Рамазан, попладневните претстави на фонтаните на Дубаи се откажуваат, а времето на вечерните прикажувања се менува.

Од недела до среда тоа се случува на секои 30 минути од 7.30 до 11 часот, а од четврток до сабота од 7.30 до 11.30 часот.

Дали фонтаната во Дубаи е бесплатна?

Емисиите на фонтаната во Дубаи се бесплатни, а посетителите можат да ги видат од многу локации низ центарот на Дубаи.

Сепак, најдобриот начин да се види и ужива во шоуто на фонтаната во Дубаи е од брод на самото езеро, а ова искуство не е бесплатно. 

Дознајте повеќе за шоуто на фонтаната и возењето на езерото Бурџ со традиционалниот брод.


Вратете се на почетокот


Најдобри места за да се види фонтаната Дубаи

Туристи го гледаат шоуто на фонтаните во Дубаи
4FR / Getty Images

Едно од најпопуларните места за да се види шоуто на фонтаната во Дубаи е шеталиштето на водата надвор од трговскиот центар Дубаи.

Областа е исклучително преполна пред почетокот на настапот бидејќи повеќето луѓе излегуваат од трговскиот центар за да ги видат фонтаните на Дубаи.

Затоа, за да се обезбеди искуство во првиот ред, треба да пристигнете малку порано за да го обезбедите вашето место.

Пешачката патека околу Сук Ал Бахар е уште едно место каде што можете да уживате во прекрасен поглед на фонтаните на Дубаи.

Оваа локација е помалку преполна и овозможува многу порелаксирано гледање на шоуто Фонтана.

Ако сакате да ја избегнете гужвата на излезот од Дубаи Мол и мостот Сук Ал Бахар, мора да тргнете од трговскиот центар Дубаи 15 минути пред почетокот на настапот.

Најдобар начин да уживате во шоуто со светлина и звук на Дубаи Фонтана е да резервирате маса во ресторан со седишта на отворено со поглед на фонтаните.

Иако неверојатните фонтани се бесплатни за гледање од копно, многу побогато искуство е да се видат фонтаните одблиску додека се вози со брод кај езерото Бурџ.

Дознајте повеќе за билет за возење со брод.

Некои среќници го гледаат шоуто на фонтаната во Дубаи додека го посетуваат Бурџ Калифа.

Шоу на фонтана во Дубаи од Бурџ Калифа
Ели Асенова / Гети

Вратете се на почетокот


Во приземјето е подобро да се видат фонтаните на Дубаи

Гледањето на фонтаните од нивото на земјата е подобро бидејќи може да се слушне звукот.

На крајот на краиштата, магијата се создава само кога светлината, водата и звукот ќе се спојат во оваа атракција.

Затоа дури ни Бурџ Калифа не е добра локација за гледање на шоуто за фонтани во Дубаи.


Вратете се на почетокот


Трчање со фонтана во Дубаи

Dubai Fountain Boardwalk е нова пловечка платформа наречена Dubai Fountain Walk мост.

Тоа е уште една гледна точка од каде што можете да ги видите фонтаните на Дубаи.

Boardwalk ви овозможува да се приближите до фонтаната Дубаи од кога било досега.

Прошетајте по патеката од 272 метри (892 стапки), а најблиската точка ве става на само 9 метри (30 стапки) оддалеченост од фонтаните.

Туристите на овој Boardwalk не сметаа дека вреди трудот и парите.

Меѓутоа, доколку сте заинтересирани, можете да го резервирате ова искуство овде.


Вратете се на почетокот


Фонтана во Дубаи ноќе или дење?

Ако сакате целосно да ги искусите фонтаните на Дубаи, најдобро е да одите навечер, откако ќе се отвори во 6 часот.

Додека ја посетувате фонтаната Дубаи ноќе, ќе најдете помалку гужва отколку во текот на денот.

Езерото и фонтаните изгледаат многу поубаво навечер – кога сите бои се спојуваат за хипнотизирачко шоу.

Шоу на фонтана во Дубаи ноќе
Слика: Dubai-online.com

Дневното шоу на фонтаните на Дубаи е исто така добар избор бидејќи можете да го истражувате околниот пазар по завршувањето на шоуто.


Вратете се на почетокот


Песни на шоуто за фонтани во Дубаи

Дубаи мјузиклот Fountains изведува импресивна листа на песни.

Овие внимателно избрани песни се движат од современи до класични, вклучувајќи меѓународни и арапски мелодии.

Еве некои од најпознатите иконски песни изведени на шоуто за фонтани во Дубаи -

1. Јас секогаш ќе те сакам од Витни Хјустон

2. Цела ноќ од Лајонел Ричи

3. Трилер од Мајкл Џексон

4. Време да се каже збогум од Андреа Бочели и Сара Брајтман

5. Величествените седум од Елмер Бернштајн

6. Баба Јету од Кристофер Тим

7. Power by EXO

На Фонтаните, исто така, се појавија индиските музичари Вишал и песната на Шехар „Дум Тана“

Секој ден се свири и Националната химна на ОАЕ.

Песните се внимателно избрани со искреност за да го надополнат градот и фонтаната.

Со овие иконски песни и танцувачката вода, сложената игра на светлината создава сеопфатен и импозантен ефект што ги вкорени луѓето на нивното место.


Вратете се на почетокот


Ресторани со поглед на фонтаната Дубаи

Дубаи Мол и Сук Ал Бахар имаат ресторани со поглед на езерото Бурџ Калифа, каде што фонтаните на Дубаи ја прикажуваат својата магија.

Ресторани во Дубаи Мол

Некои од рестораните во Дубаи Мол кои нудат добар поглед на фонтаните на Дубаи се либанските ресторани Вафи гурман и Бурџ Ал Хамам, италијанскиот ресторан Карлучио, францускиот ресторан Маделин, TGI Fridays и Joe's Café.

Ресторани во Сук Ал Бахар

Има многу ресторани во Сук Ал Бахар, кои нудат спектакуларен поглед на фонтаните.

Тука спаѓаат италијанскиот ресторан Bice Mare и Urbano, кои нудат страничен поглед на фонтаната.

Другите добри ресторани во Сук Ал Бахар, каде што можете да ручате или вечерате дури и додека ги гледате фонтаните на Дубаи, се францускиот ресторан Маргаукс, тајландскиот ресторан Манго Трее и Ривингтон скарата.

Ако сакате лесни јадења, вашите опции може да бидат Кафе Дин и Делука и Бејкер и Спајс.

Извори
# Бурјхалифа.ае
# Visitdubai.com
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Бурџ Калифа Дубаи Пустинска сафари
Скај поглед на Дубаи Аин Дубаи
Шеик Зајед џамија Дубаи рамка
Турнеја со глисер во Дубаи Поглед на дланка
Дубаи Аквариум Аквариум за изгубени комори
Воден парк Аквавентура Motiongate Дубаи
Ла Перл Дубаи Дубаи чудо градина
Ферари свет Мадам Тисо
Музеј на илузии Ски дубаи
Воден парк Див Вади Chillout Ice Lounge
Зелената планета Дубаи Театар за дигитална уметност Дубаи
Пресече соба iFly Dubai

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се направат во Дубаи

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар